Намиране на информация по региони
Специализирани органи за защита на правата на човека
В зависимост от областта на правото, към която по принцип се причислява деянието, довело до нарушаване на правата на дадено лице (т.е. гражданско право, наказателно право, административно производство и т.н.), засегнатото лице може да отнесе случая пряко до съда, обикновено чрез подаване на иск, какъвто е случаят по граждански дела, или до други публични институции в съответствие с предвидения от закона ред.
В наказателното право лице, чиито права са били нарушени чрез деяние, предвидено в Наказателния кодекс, може да отнесе случая до полицията или до прокуратурата, а наказателното производство ще се проведе в съответствие с правилата на наказателния процес.
При административното производство по силата на Закон № 554/2004 всяко лице, което смята, че публичен орган е нарушил негово право или законен интерес, като е издал административен акт или не е разгледал искане в рамките на законоустановения срок, може да сезира компетентния административен съд за отменяне на акта, признаване на твърдяното право или законен интерес и получаване на обезщетение за претърпените вреди. Същевременно компетентният административен съд може да бъде сезиран и от лице, което смята, че негово право или законен интерес са нарушени чрез издаване на индивидуален административен акт, адресиран до друг правен субект. По принцип, преди да отнесе случая до компетентния административен съд, въпросното лице трябва да премине през предварителната процедура (уредена подробно в член 7 от Закон № 554/2004), която се състои в това да поиска от публичния орган, издал акта, или от по-горестоящия от него орган (при наличие на такъв) пълно или частично отменяне на акта.
Компетентността на съдилищата и на другите посочени по-горе институции е уредена в действащите нормативни актове (напр. Граждански процесуален кодекс, Наказателно-процесуален кодекс, Закон № 554/2004).
Що се отнася до съдебните производства, по правило те се провеждат по общия ред, като се отличават с някои особености в зависимост от съответната област на правото (за повече информация вж. http://portal.just.ro/SitePages/ghid.aspx, достъпен само на румънски език).
Данните за контакт със съдилищата и допълнителна информация могат да бъдат намерени на Portalul instanțelor de judecată [Портала на съдилищата] (достъпен само на румънски език).
Адрес на централния офис:
Strada Eugeniu Carada No 3
Sector 3
Bucharest
Карта: http://www.avp.ro/locatie.jpg
Данни за контакт с централния офис:
Телефон на диспечерската служба: (+40) (0)21 3127134;
Централа: (+40) (0)21 3129462
Ел. поща: avp@avp.ro
Уебсайт: http://www.avp.ro/
Приемно време:
От понеделник до четвъртък, от 9:00 до 16:00 ч. и петък, от 9:00 ч. до обяд за срещи с екип от специалисти (консултанти и експерти). Гражданите, които желаят, могат също да се срещнат с омбудсмана и неговите заместници.
Адреси на регионалните офиси:
Регионални офиси на омбудсмана на Румъния
Обща информация за институцията (правно основание, представяне, организация, правомощия, жалби, процедури)
http://www.avp.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=161&lang=ro-ro
Образец на жалба:
http://www.avp.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=166&Itemid=123&lang=ro
Основните действащи разпоредби, отнасящи се до омбудсмана, се намират в:
Цели на институцията и характеристики:
Заместници на омбудсмана
Омбудсманът се подпомага от заместници, специализирани в следните сфери на дейност:
а) права на човека, равенство между мъжете и жените, религии и национални малцинства,
б) права на детето, на семейството, на младежта, на пенсионерите, на хората с увреждания,
в) въоръжени сили, съдебна система, полиция, места за лишаване от свобода,
г) собственост, труд, социална закрила, данъци и такси.
Кой може да подаде жалба до омбудсмана и по какви въпроси:
1. Актове и действия, във връзка с които могат да се подават жалби
Жалби могат да бъдат подавани във връзка садминистративни актове или действия на публични органи, които водят до нарушаване на правата и свободите на физическите лица.
Законът включва в категорията на административните актове, които попадат в обхвата на правомощията на омбудсмана, и актовете на автономни публични предприятия.
За административни актове се считат и бездействието на публичните административни органи и закъснението при издаването на актове.
Следните актове и действия не попадат в обхвата на правомощията на омбудсмана и ще бъдат отхвърлени, без да се излагат никакви мотиви, ако са предмет на жалба:
2. Кой може да подаде жалба до омбудсмана?
До омбудсмана могат да подават жалби всички физически лица, независимо от гражданство, възраст, пол, политическа принадлежност или религиозни убеждения.
3. Институцията на омбудсмана изпълнява функцията си на защита на правата и свободите на гражданите в отношенията им с публичните органи:
4. Условия за допускане и разглеждане на жалба
5. Случаи, при които жалбата не може да бъде разгледана:
6. Ред за разглеждане на жалби:
Адрес:
Bulevardul G-ral Gheorghe Magheru No 7
Sector 1
010322 Bucharest
Данни за контакт:
Тел.: (+40) (0)21 3153633, (+40) (0)21 3153630, (+40) (0)21 3100789, (+40) (0)21 3100790
Факс: (+40) (0)21 3127474
Ел. поща: office@anpfdc.ro
Уебсайт: http://www.copii.ro/?lang=en
Работно време с граждани:
От понеделник до четвъртък: 08:30—16:30 ч.
Петък: 08:30—14:00 ч.
Отдел за осиновяване: Вторник и четвъртък: 09:00 — обяд
Обща информация за институцията (правно основание, представяне, организация, задачи, видове услуги):
http://www.copii.ro/despre-noi/misiune/,
http://www.copii.ro/activitate/sistemul-de-protectie-a-copilului/prezentare-generala/.
Генералната дирекция за защита правата на детето е специализирана дирекция към Националния орган за защита на правата на детето и за осиновяването.
Задачи:
Адрес на централния офис:
Piata Valter Maracineanu Nos 1-3, Sector 1, 010155 Bucharest
Тел.: (+40) (0)21 3126578; (+40) (0)21 3126579
Факс: (+40) (0)21 3126585
Ел. поща: support@cncd.org.ro
Уебсайт: http://www.cncd.org.ro/
Работно време с граждани:
От понеделник до четвъртък: 8:00—16:30 ч.; Петък: 8:00—14:00 ч.
Адреси на регионалните офиси и на научноизследователския център:
http://www.cncd.org.ro/contact/
Обща информация за институцията (правно основание, представяне, организация, задачи, жалби, процедури):
http://www.cncd.org.ro/ ,
http://www.cncd.org.ro/profil/,
http://www.cncd.org.ro/organizare/
Правно основание:
Националният съвет за борба с дискриминацията функционира въз основа на Правителствено постановление № 137/2000 за предотвратяване и санкциониране на всички форми на дискриминация, публикувано повторно.
Представяне на институцията:
Националният съвет за борба с дискриминацията (НСБД) е автономен държавен орган, контролиран от парламента, който извършва дейности, насочени към борба с дискриминацията. Съветът гарантира съблюдаването и прилагането на принципа на недискриминация в съответствие с действащото вътрешно законодателство и с международни споразумения, по които Румъния е страна. Националният съвет за борба с дискриминацията функционира въз основа на Правителствено постановление № 137/2000 за предотвратяване и санкциониране на всички форми на дискриминация, публикувано повторно.
1. Какво трябва да съдържа жалбата?
Жалбата трябва да съдържа следните задължителни данни:
2. Какво се случва след подаването на жалбата?
Жалбата се регистрира и изпраща до Изпълнителния комитет, за да бъде разгледана. Подаването на жалба пред НСБД може да се извърши в срок от една година от датата на извършване на акта, за който се твърди, че е дискриминационен, или от датата, на която въпросното лице е било уведомено за това. Лицето, за което се твърди, че е станало обект на дискриминация, може да сезира съда с цел отстраняване на последствията от актовете на дискриминация и възстановяване на статуквото, съществувало преди акта на дискриминация. Срокът за разглеждане на жалбата е 90 дни.
Изпълнителният комитет ще разследва наличието на акт на дискриминация чрез задължително призоваване на страните чрез всякакви средства, позволяващи удостоверяване на получаването на призовките. Разглеждането на жалбата няма да бъде възпрепятствано, ако страните не се явят лично. С оглед осигуряване на правилното вземане на решение могат да се проведат допълнителни разследвания, включително да се разпитат страните.
Жалбоподателят е длъжен да докаже съществуването на акт на дискриминация, докато лицето, обвинено в дискриминация, трябва да докаже, че въпросният акт не може да бъде окачествен като дискриминация.
Определението (решението на Изпълнителния комитет) се оповестява в писмена форма в рамките на 15 дни след вземане на решението на заседание на Изпълнителния комитет. Страните могат да оспорят решението на Изпълнителния комитет по съдебен път в рамките на 15 дни след датата на получаването му. Двете страни са освободени от заплащането на гербов налог.
3. Какви санкции се прилагат за актове на дискриминация?
Данни за контакт:
Str. Splaiul Independentei No 202, 8th floor, room 23, Sector 6, Bucharest
Тел.: (+40) (0)21 3113048
Факс: (+40) (0)21 3113047
Ел. поща: info@anr.gov.ro.
Уебсайт: http://www.anr.gov.ro/
Данни за контакт с регионални и окръжни офиси:
http://www.anr.gov.ro/index.php/contact
Обща информация за институцията (мисия, структура, резултати):
Правно основание:
Правителствено постановление № 78/2004 за учредяване на Националната агенция за ромите, одобрено с измененията със Закон № 7/2005
При изпълнение на своите функции, посочени в член 3 от Решение № 1703/2004 за организацията и функционирането на Националната агенция за ромите, съответно изменено и допълнено, институцията изпълнява следните основни задачи:
При изпълнението на своите функции Националната агенция за ромите:
Calea Victoriei No 194
Bucharest
Данни за контакт:
Тел.: (+40) (0)21 2125438; (+40) (0) 21 2125439; (+40) (0)21 3220976; (+40) (0)21 3226303; (+40) (0)213226304; (+40) (0)21 3207155
Факс: (+40) (0)21 2125443
Ел. поща: registratura@anph.ro
Работно време с граждани:
От понеделник до петък: 9:00 — 16:00 ч. (за осъществяване на контакт по телефон)
Обща информация за институцията (структура, задачи, организационен и оперативен правилник):
http://www.mmuncii.ro/Minister
Правно основание:
Националният орган за лицата с увреждания е специализиран орган, който е юридическо лице към централната публична администрация и е подчинен на Министерството на труда, семейството, социалната закрила и възрастните хора.
Органът координира на централно ниво дейностите, свързани със специалната защита на хората с увреждания и укрепването на техните права; разработва политики, стратегии и стандарти за укрепване на тези права, както и наблюдава прилагането на съответните правила и дейности относно специалната защита на лицата с увреждания.
Нормативни актове, установяващи правата на хората с увреждания:
Лицата с увреждания се ползват от разпоредбите, посочени във:
Адрес на централния офис:
B-dul G-ral. Gheorghe Magheru Nos 28-30, Sector 1, 010336 Bucharest
Данни за контакт:
Тел.: (+40) (0)31 8059211; (+40) (0)31 8059212
Факс: (+40) (0)31 8059602
Ел. поща: anspdcp@dataprotection.ro
Уебсайт: http://www.dataprotection.ro/
Работно време с граждани:
Обща информация за институцията:
Националният надзорен орган за обработка на лични данни осъществява своята дейност в условия на пълна независимост и безпристрастност. Органът наблюдава и проверява законосъобразността на процеса на обработка на лични данни според изискванията на Закон № 677/2001 за защита на лицата по отношение на обработката на лични данни и за свободното движение на такива данни, съответно изменен и допълнен.
Цел:
Защитаване на основните права и свободи на хората, по-специално по отношение на правото на неприкосновеност, както и на личен и на семеен живот, от гледна точка на обработката на лични данни и на свободното движение на такива данни.
Правно основание:
Закон № 102/2005 за учредяването, организацията и функционирането на Национален надзорен орган за обработка на лични данни.
Задачи (избрани):
Процедура за приемане и разглеждане на жалби, сигнали и заявления:
Лица, чиито лични данни се обработват, могат да се обърнат към надзорния орган в писмена форма, ако считат, че техните права по смисъла на Закон № 677/2001 са били нарушени, при условие че преди това не са предприемани законови действия по отношение на същия случай, но единствено след като са се обърнали към оператора, срещу когото се подава жалбата.
Стандартните формуляри, които могат да се използват от лица, желаещи да подадат жалба до ННЗОЛД, могат да бъдат намерени на уебсайта на институцията.
Правно основание:
Закон № 254 от 2 юни 2013 г. относно принудително изпълнение на присъди и мерки за лишаване от свобода, постановени от съдебни органи в наказателни производства, и Решение № 89/2014 на Върховния съвет на магистратите за одобрение на правилата относно организацията на дейността на съдиите, които следят изпълнението на наказания за лишаване от свобода.
Представяне и роля:
Упълномощените съдии са магистрати от румънската съдебна система. Съдиите се упълномощават за едногодишен срок от председателя на апелативния съд за всяко място за лишаване от свобода, попадащо под териториалната юрисдикция на апелативния съд. Ролята на съдията, който следи изпълнението на наказания за лишаване от свобода, е да надзирава и наблюдава спазването на закона при изпълнението на тези присъди. Съдия, който отговаря за някое от местата за лишаване от свобода, което включва център за задържане и предварителен арест или център за предварителен арест, надзирава и наблюдава спазването на закона при изпълнение на превантивните мерки, включващи лишаване от свобода. Същевременно с това съдията гарантира зачитането на правата, предвидени със закон по отношение на лица, изтърпяващи наказания за лишаване от свобода.
Жалби:
а) В срок от три дни след оповестяването на решението, с което се определят условията за наказанието лишаване от свобода, осъденото лице може да подаде жалба относно начина на определяне на тези условия до съдията, упълномощен да наблюдава изпълнението на наказанията за лишаване от свобода, (член 39, параграф 3 от Закон № 254/2013).
б) В срок от три дни след уведомяването му за решението на комисията за промяна на условията за наказанието лишаване от свобода осъденото лице може да подаде жалба относно това решение до съдията, упълномощен да наблюдава изпълнението на наказанията за лишаване от свобода (член 40, параграф 11 от Закон № 254/2013).
в) В срок от десет дни след оповестяването на решението на затворническата администрация относно мерките, свързани с упражняването на предвидените от закона права, осъденото лице може да подаде жалба за тези мерки до съдията, упълномощен да наблюдава изпълнението на наказанията за лишаване от свобода (член 56, параграф 2 от Закон № 254/2013).
г) В срок от три дни след оповестяване на решението на дисциплинарната комисия да наложи дисциплинарно наказание осъденото лице може да подаде жалба относно това решение до съдията, упълномощен да наблюдава изпълнението на наказанията за лишаване от свобода, (член 104, параграф 1 от Закон № 254/2013).
В срок от три дни след оповестяването на решението на комисията за промяна на условията за задържане задържано лице може да подаде жалба по отношение на това решение до съдията, упълномощен да наблюдава изпълнението на мерките, включващи лишаване от свобода (член 153, параграф 8 от Закон № 254/2013).
Адрес на централния офис:
Strada Lt. col. Marinescu C-tin No 15A, Sector 5, Bucharest
Тел.: (+40) (0)21 4109940
Факс: (+40) (0)21 4107501
Ел. поща: igi@mai.gov.ro и document.igi@mai.gov.ro — адрес, предназначен изключително за предаване на копие от лична карта
Адреси на различните дирекции на Генералния инспекторат за имиграцията:
http://igi.mai.gov.ro/contact/bucure%C8%99ti
Регионални звена на Генералния инспекторат за имиграцията:
http://igi.mai.gov.ro/ro/node/contact
Представяне на институцията:
Генералният инспекторат за имиграцията е организиран и функционира като специализирано образувание към централната публична администрация. Той е публична институция, която е юридическо лице и е подчинена на Министерството на администрацията и вътрешните работи (Ministerul Administrației și Internelor).
Цел:
Генералният инспекторат за имиграцията, създаден като част от реорганизирането на Румънската служба за имиграцията (Oficiul Român pentru Imigrări), изпълнява законоустановени задачи във връзка с изпълнението на политиките на Румъния в областта на миграцията, убежището и интеграцията на чужденците и прилагането на свързаното законодателство.
Дейността на Генералния инспекторат за имиграцията представлява предоставяне на обществени услуги в полза както на индивидуални, така и на общностни интереси и подпомагане на държавните институции, изключително въз основа на закона и в съответствие с него.
Правно основание:
Организационната структура и задълженията на Генералния инспекторат за имиграцията са определени в Правителствено решение № 639 от 20 юни 2007 г., съответно изменено и допълнено.
От организационна гледна точка, инспекторатът е съставен от централни дирекции, служби и други функционални образувания, регионални центрове за настаняване и разглеждане на молби на търсещи убежище лица, регионални центрове за настаняване на чужденци, които са под опеката на обществото, и образувания на окръжно равнище.
При изпълнение на задълженията си Генералният инспекторат за миграцията си сътрудничи с образувания към Министерството на администрацията и вътрешните работи и други държавни институции, както и с НПО и чуждестранни граждани, участващи в дейности, свързани с миграцията и хуманитарната закрила. В съответствие със законодателството той сключва споразумения с партньорски институции в чужбина и с международни организации.
Допълнителна информация за категориите „граждани на ЕС“ и „граждани на трети държави“, убежището и имиграцията, законодателството и програмите и стратегиите на Генералния инспекторат за имиграцията можете да намерите на уебсайта на институцията.
Адрес на институцията:
Str. Matei Voievod No 14, Sector 2, Bucharest
Тел.: (+40) (0)21 3027030
Факс: (+40) (0)21 3027064; +40 21 2520097
Ел. поща: comunicare@inspectiamuncii.ro
Адрес на електронна поща за изпращане на копие от лична карта: copiedoc@inspectiamuncii.ro
Уебсайт: https://www.inspectiamuncii.ro/
Работно време на Инспектората по труда
От понеделник до четвъртък: 8:00—16:30 ч.
Петък: 8:00—14:00 ч.
Представяне на институцията:
Инспекторатът по труда е специализиран орган към централната публична администрация и е подчинен на Министерството на труда, семейството, социалната закрила и възрастните хора. Неговият централен офис се намира в община Букурещ.
Институцията е юридическо лице и изпълнява ролята на държавен орган, упражняващ контрол в областта на трудовите отношения, здравето и безопасността на работното място и надзор на пазара.
Цел на институцията:
Инспекторатът по труда носи отговорност за осигуряването на социална закрила на работното място в съответствие с член 41 от Конституцията на Румъния, публикувана повторно, Конвенция на МОТ № 81/1947 относно инспекцията по труда в промишлеността и търговията, ратифицирана с указ на Държавния съвет № 284/1973 и Конвенция на МОТ № 129/1969 относно инспекцията по труда в селското стопанство, ратифицирана с указ на Държавния съвет № 83/1975.
Правно основание:
Институцията е създадена и организирана съгласно:
На Инспектората по труда са подчинени:
Информация относно жалбите, които могат да бъдат подавани до Инспектората по труда, можете да намерите на уебсайта на институцията.
Информация от обществен интерес можете да намерите на уебсайта на институцията.
Адрес на централния офис:
Strada Avalanșei Nos 20-22, sector 4, 040305 Bucharest
Работно време:
От понеделник до четвъртък: 8:00—16:30 ч.
Петък: 8:00—14:00 ч.
Насрочване на срещи:
Можете да си насрочите среща с председателя на Националната агенция по заетостта през първия или третия вторник на месеца, между 11:00 ч. и обяд. За насрочване на среща моля, обадете се на телефон (+40) (0)21 3039831
Уебсайт: https://www.anofm.ro/index.html?agentie=ANOFM&page=0
Ел. поща: anofm@anofm.ro
Информация относно уебсайтовете на окръжните клонове на Националната агенция по заетостта можете да намерите на уебсайта на институцията.
Представяне на институцията:
Агенцията предлага широк кръг от услуги, включително, наред с много други: професионални консултации, курсове за професионално обучение, консултантски услуги преди съкращаване от работа, предлагане на работни места, консултации при започване на бизнес, субсидиране на заетост за лица, отнасящи се към групи в неравностойно положение и предоставянето на изгодни заеми за създаването на работни места.
Услугите на агенцията са предназначени както за безработните лица, така и за бизнеса.
Основната ѝ цел е да увеличи равнището на заетост и и по този начин да намали безработицата.
Правно основание:
- Закон № 202 за организацията и функционирането на Националната агенция по заетостта.
- Правителствено решение № 1610 относно статута на Националната агенция по заетостта (НАЗ).
Основните цели на Националната агенция по заетостта са:
Повече информация можете да намерите на уебсайта на институцията.
Централен офис:
Splaiul Independenței No 294, Block B, Sector 6, 060031 Bucharest
Тел.: (+40) (0)21 2071101; (+40) (0)21 2071102
Факс: (+40) (0) 21 2071103
Ел. поща: office@anpm.ro
Уебсайт: http://www.anpm.ro/
Работно време:
От понеделник до четвъртък: 8:00—16:30 ч.
Петък: 8:00—14:00 ч.
Представяне на институцията:
Националната агенция по опазване на околната среда е специализирана институция към централната публична администрация и е подчинена на Министерството на околната среда. Съгласно Правителствено решение № 1000 от 17 октомври 2012 г. относно реорганизирането и функционирането на Националната агенция по опазване на околната среда и подчинените ѝ публични институции, агенцията разполага с правомощия относно прилагането на политики и законодателство в областта на опазването на околната среда.
Цел:
Националната агенция по опазване на околната среда извършва дейност в обхвата на европейска и международна рамка за сътрудничество за защита на принципите и прилагане на законодателството в областта на опазването на околната среда.
Задачите на Националната агенция по опазване на околната среда са:
Жалбите се регистрират в съответствие с Правителствено постановление № 27/2002, уреждащо разглеждането на жалби, одобрено със Закон № 233/2002, и могат да бъдат изпращани по електронната поща на адрес office@anpm.ro.
Жалби, които са анонимни или не съдържат лични данни, не се вземат предвид и се оставят без разглеждане.
Адрес:
Bulevardul Aviatorilor No 72, Sector 1, 011865 Bucharest
Ел. поща: cabinet@anpc.ro
Работно време:
От понеделник до четвъртък: 8:00—16:30 ч.
Петък: 8:00—14:00 ч.
Правно основание:
Задачите на Националния орган за защита на потребителите (НОЗП) включват:
а) участие — съвместно с други специализирани органи на централната и местната публична администрация със задължения в съответната област и с неправителствени организации на потребителите — в разработването на стратегия за защита на потребителите, като същевременно се гарантира, че тя е взаимосвързана със стратегията на ЕС;
б) привеждане на националната законодателна рамка в съответствие с регламентите на ЕС в областта на защитата на потребителите;
в) предлагане на правителството за одобрение и приемане на проекти на нормативни актове в областта на защитата на потребителите по отношение на производството, опаковането, етикетирането, запазването, съхранението, транспортирането, внасянето и продажбата на продукти; относно предоставянето на услуги, включително финансови услуги; и относно забраната на асиметрични санкции при нарушаване на договори между клиенти и доставчици на публични услуги и други услуги от общ интерес, така че да не се застрашават животът, здравето и безопасността на потребителите или да не се засягат техните законоустановени права и интереси;
г) подготвяне, съвместно с други специализирани публични административни органи, на процедури във връзка с целите, условията и методите на сътрудничество при изпълнение на дейности за защита на потребителите.
Пълен списък на задълженията на НОЗП можете да намерите на уебсайта на институцията.
Уведомления и жалби:
Потребителите могат да изпращат уведомления и жалби до централните офиси на регионалния/окръжния комисариат за защита на потребителите или до Комисариата за защита на потребителите в община Букурещ, в зависимост от конкретната юрисдикция, в рамките на която икономическият оператор, срещу когото е подадена жалбата, извършва своята търговска дейност.
За да подадете уведомление/жалба, моля посетете връзката Информация относно жалби (INFO Complaints), където можете да получите информация за процедурата за подаване на жалби и за данните за контакт с регионалните и окръжните комисариати за защита на потребителите.
Съгласно съответните законоустановени разпоредби жалбите и уведомленията трябва да се подават в писмена или електронна форма, и могат да се подават и лично.
Жалби могат да се подават и в електронна форма на следната уеб страница.
Жалба или уведомление трябва да се подава от името на жалбоподателя или уведомяващото лице.
Жалбата/уведомлението ще се разгледат в законоустановения срок (в съответствие с Правителствено постановление № 27/2002), при условие че са придружени от всички необходими подкрепящи документи, т.е. фактура за данъчни цели, касова бележка или друга бележка, съответния договор или гаранционна карта или други документи, според случая.
За да бъдат разгледани от комисариатите, жалбите трябва да отговарят на горепосочените условия. В противен случай ще бъдат оставени без разглеждане поради липса на информация.
Адрес:
Splaiul Independenței No 248, Block B, Sector 3, 030634 Bucharest
Уебсайт: http://www.cnas.ro/
Ел. поща: relpubl1@casan.ro
Тел.: (+40) (0) 37-2309236
Факс: (+40) (0) 37-2309165
Представяне на институцията:
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е автономна публична институция от национален интерес, която е юридическо лице. Нейната задача е да осигурява последователното и координираното функциониране на системата за социално здравно осигуряване в Румъния.
Правно основание:
Цели:
Разработване и поддържане на система за социално здравно осигуряване, в която правата на осигурените лица са зачитат, а техните потребности се удовлетворяват.
Общи цели:
Специфични цели:
Адрес на централния офис:
Str. Stavropoleos No 6, Sector 3, 030084 Bucharest
Тел.: (+40) (0)21-3100824
Уебсайт: http://www.roaep.ro/prezentare/
Ел. поща: comunicare@roaep.ro
Представяне на институцията:
Постоянният избирателен комитет е автономна административна институция, която е юридическо лице и която разполага с общи правомощия по въпроси, свързани с избори. Задачата му е да осигурява организацията и провеждането на избори и референдуми и да гарантира, че финансирането на политическите партии и предизборните кампании е в съответствие с конституцията и съответното законодателство, както и с международните и европейските стандарти.
Правно основание:
Цели:
Функции (списъкът не е пълен):
Тук можете да намерите информация за други функции.
Задачи (списъкът не е пълен):
Тук можете да намерите информация за другите задачи.
Адрес:
B-dul Nicolae Bălcescu No 21, Sector 1, Bucharest
Тел.: (+40) (0)21-3114921
Уебсайт: http://www.irdo.ro/
Ел. поща office@irdo.ro
Представяне на институцията:
Румънският институт за правата на човека (РИПЧ) е независима национална институция, на която съгласно закона, уреждащ нейното създаване, са възложени задачи в областта на изследването, обучението, разпространението на информация и предоставянето на експертни консултации. В закона се предвиждат и гаранции за независимост и безпристрастност в съответствие с критериите, определени от Организацията на обединените нации и Съвета на Европа, които препоръчват създаването на такива институции във всяка демократична държава.
При изпълнение на специфичните за него задачи в областта на изследването, обучението и предоставянето на информация и експертни консултации Румънският институт за правата на човека се придържа постоянно към правилата и стандартите, определени в международните договори във връзка с правата на човека и съответната съдебна практика на международните съдилища.
Освен това РИПЧ има представителство в резултат на избора му в редица международни органи, работещи за укрепване и защита на правата на човека.
Услугите на института са достъпни за всеки, който се нуждае от тях. Текстът на основните документи и библиографските справки се разпространява безплатно или се заплаща само такса за тяхното копиране.
Институтът може да подписва договори с научноизследователски институти или органи за извършване на специализирани научноизследователски дейности и е на разположение за изготвяне на становища по искане на специализирани форуми в Румъния и чужбина. Таксите, които се начисляват за подобни услуги, се определят от управлението на института.
Правно основание:
Закон № 9/1991 за създаване на Румънския институт за правата на човека.
Цел:
Целта на института е да гарантира, че публичните органи, неправителствените сдружения и румънските граждани са достатъчно информирани по въпроси, свързани с правата на човека, и за това как тези права са гарантирани в други държави, по-специално тези, участващи в конференцията за сигурност и сътрудничество в Европа.
В същото време институтът се стреми да повиши осведомеността на международните органи — и на обществеността в чужбина — относно практическите правила, въведени с цел да се гарантира спазването и защитата на правата на човека в Румъния.
Дейности на РИПЧ:
а) създаване, поддържане и функциониране на център за документация за всички потребители, съдържащ текстове на международни конвенции, закони, документи, изследвания и публикации в областта на правата на човека и библиографични справки;
б) информиране на публичните органи, неправителствените организации и гражданите предимно чрез повишаване на осведомеността им за международни документи, практики и употреби в областта на правата на човека, включително при поискване чрез предоставяне на съответните преводи;
в) организиране на програми за обучение, които или са специално разработени за потребностите на лица, отговарящи конкретно за защитата на правата на човека, или са разработени за повишаване на осведомеността по въпроси, свързани с правата на човека на по-голяма част от обществеността;
г) предоставяне на информация, редовно или при поискване, относно положените от правителството и неправителствените органи в Румъния усилия за укрепване и защита на правата на човека и подобни на тези усилия, положени в други държави, както и относно международни ангажименти, поети от Румъния, и начина на тяхното изпълнение;
д) предоставяне на документи на парламентарните комисии, по тяхно искане, във връзка с аспекти на правата на човека, които са засегнати в проектозаконите, и по други въпроси, разглеждани от парламента;
е) провеждане на изследвания по различни аспекти на укрепването и спазването на правата на човека в Румъния и в чужбина;
ж) публикуване на бюлетин за правата на човека и осигуряване на широкото му разпространение, включително чрез осигуряване на преводи на други езици;
з) организиране на проучвания на общественото мнение по различни въпроси, свързани със защитата на правата на човека в Румъния.
Допълнителна информация относно РИПЧ можете да получите на уебсайта на институцията.
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.