Pravice žrtev – po državah

Švedska

Vsebino zagotavlja
Švedska

Ali se lahko zoper odločitev pritožim?

Stranka, ki ni zadovoljna s sodbo okrožnega sodišča (tingsrätt), lahko vloži pritožbo pri pritožbenem sodišču (hovrätt). Podrobnosti o tem so navedene v sodbi. V nekaterih primerih je potrebna dopustitev pritožbe, da jo pritožbeno sodišče obravnava. Če je zoper sodbo vložena pritožba, bo običajno pred pritožbenim sodiščem potekal nov postopek. V večini primerov ni potrebno, da so oškodovanci in priče navzoči v tem postopku. Namesto tega se postopek opira na dokaze okrožnega sodišča. V nekaj primerih pa lahko pritožbeno sodišče odloči o zadevi, ne da bi opravilo glavno obravnavo.

Zoper sodbo pritožbenega sodišča se na splošno lahko vloži pritožba pri vrhovnem sodišču (Högsta domstolen). Vendar bo vrhovno sodišče obravnavalo le primere, ko gre za načelno (precedenčno) vprašanje ali če obstajajo očitni razlogi za obnovo postopka, kot je bistvena napaka s strani okrožnega ali pritožbenega sodišča. V praksi je torej pritožbeno sodišče običajno tisto sodišče, ki odloča na zadnji stopnji.

Kakšne so moje pravice po obsodbi?

Če ste stranka v zadevi, imate pravico, da čim prej dobite pisni izvod sodbe. Če niste stranka v zadevi, se morate obrniti na sodišče, da pridobite podrobnosti o vsebini sodbe.

Na splošno imate pravico do prevoda dokumentov. Po potrebi lahko sodišče prevede dokumente, ki so mu bili predloženi ali ki jih je poslalo. Vendar se boste morda morali obrniti na sodišče in zaprositi za to storitev. Prevod vam bo zagotovljen brezplačno.

V tej fazi sodnega postopka vas ne more zastopati „zagovornik za oškodovanca“ (målsägandebiträde) na račun javnosti. Dolžnost zagovornika, da vam pomaga, se konča ob koncu postopka. Lahko pa se odločite, da boste vzeli pravnega zastopnika na lastne stroške. Če ste upravičeni do pravne pomoči, lahko država krije del stroškov pravnega zastopanja.

Če v tej fazi potrebujete podporno osebo, se lahko obrnete na eno od neprofitnih organizacij na tem področju, kot je telefonska linija za podporo žrtvam ali telefonska linija za pomoč ženskam – Brottsofferjouren Sverige, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige (ROKS), Unizon itd.

Ali sem upravičen do podpore ali zaščite po končanem postopku? Za koliko časa?

Da, po končanem postopku ste lahko upravičeni do podpore ali zaščite. Za podporo ali zaščito s strani neprofitnih organizacij ali socialnih služb ni posebnih časovnih omejitev. Za varovane osebne podatke je določenih nekaj rokov. Več o tem lahko preberete pod „Moja osebna zaščita, če sem v nevarnosti“ (Moje pravice kot žrtve kaznivega dejanja).

Katere informacije bom prejel, če bo storilec obsojen?

V sodbi se navede izrečena kazen in kako dolgo mora obsojena oseba na primer ostati v zaporu. V primeru kaznivega dejanja zoper osebo (kazniva dejanja zoper življenje, zdravje, svobodo ali varnost) vas bo švedska služba za izvrševanje kazenskih sankcij in pogojni odpust vprašala, ali želite biti kot oškodovanec obveščeni:

  • o zavodu, v katerem obsojena oseba prestaja kazen na Švedskem,
  • o tem, da bo obsojena oseba premeščena v drug zavod ali drugo državo,
  • o tem, da je obsojena oseba nekje zunaj zavoda,
  • o tem, da je obsojena oseba zaprosila švedsko službo za izvrševanje kazenskih sankcij in pogojni odpust za spremembo dosmrtne zaporne kazni,
  • o tem, da je obsojena oseba odpuščena s prestajanja kazni,
  • o tem, da je obsojena oseba pobegnila iz zapora,
  • o tem, da je obsojena oseba pobegnila po začasnem izhodu ali drugem času, preživetem zunaj zavoda.

Švedski službi za izvrševanje kazenskih sankcij in pogojni odpust ni treba podati nobenega obvestila, če bi to lahko ogrozilo življenje ali zdravje obsojene osebe.

Ali mi bo sporočeno, če bo storilec odpuščen iz zapora (vključno s predčasnim ali pogojnim odpustom) ali bo iz zapora pobegnil?

V primeru kaznivega dejanja zoper osebo (kazniva dejanja zoper življenje, zdravje, svobodo ali varnost) vas bo švedska služba za izvrševanje kazenskih sankcij in pogojni odpust vprašala, ali želite biti kot oškodovanec obveščeni:

  • o tem, da je obsojena oseba odpuščena s prestajanja kazni,
  • o tem, da je obsojena oseba pobegnila iz zapora,
  • o tem, da je obsojena oseba pobegnila po začasnem izhodu ali drugem času, preživetem zunaj zavoda.

Ali bom sodeloval pri odločitvi o odpustu ali pogojnem odpustu? Ali lahko na primer podam izjavo ali vložim pritožbo?

Ne, take pravice nimate.

Zadnja posodobitev: 07/10/2021

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.