Pravice žrtev – po državah

Slovaška

Vsebino zagotavlja
Slovaška

Ali se lahko zoper odločitev pritožim?

Pravico imate do pritožbe zoper tisti del odločbe, ki se nanaša na odškodninski zahtevek ali na stroške postopka. Glede na vrsto odločbe je mogoče vložiti redno pravno sredstvo (v 15 dneh), pritožbo (v treh delovnih dneh) ali ugovor (v osmih dneh). V odločbi, ki jo prejmete, bo natančno navedeno, katero pravno sredstvo je na voljo, kje in do kdaj ga lahko vložite.

Kakšne so moje pravice po obsodbi?

Obsojeni storilec kaznivega dejanja vam mora povrniti škodo, ugotovljeno v odločbi. Če obsojena oseba te obveznosti po pravnomočnosti odločbe ne izpolni, jo lahko izvršite prek sodnega izvršitelja. Sodni izvršitelj nato sprejme potrebne ukrepe za zagotovitev, da prejmete odškodnino, npr. proda premoženje obsojene osebe ali odbije določen znesek od plače obsojene osebe. Vendar imate tudi po koncu kazenskega postopka še pravice kot žrtev kaznivega dejanja/civilna stranka. Te pravice se nanašajo na vašo varnost in odškodnino.

Če ste žrtev nasilnega kaznivega dejanja, lahko pri ministrstvu za pravosodje zahtevate odškodnino, ki jo bo zagotovila država. Odškodnina se dodeli za telesno poškodbo, v primeru nekaterih kaznivih dejanj pa tudi za nepremoženjsko škodo. Osnovni pogoj, ki ga morate izpolniti pred vložitvijo zahtevka, je, da se začne kazenski postopek, v katerem ste vložili zahtevek za odškodnino zoper storilca, in da vam škoda ni bila povrnjena drugače. Odškodnino lahko zahtevate že med kazenskim postopkom, vendar ne več kot eno leto od datuma pravnomočnosti odločbe, zato je pomembno, da tega roka ne zamudite.

Ali sem upravičen do podpore ali zaščite po končanem postopku? Za koliko časa?

Do strokovne pomoči ste upravičeni tudi po koncu kazenskega postopka. Če še naprej potrebujete psihološko pomoč ali pomoč pri uveljavljanju pravic, ki jih imate kot žrtev, jo imate pravico prejeti.

Katere informacije bom prejel, če bo storilec obsojen?

Sodba, ki jo boste prejeli, bo vsebovala informacije o kazni, izrečeni storilcu, vključno s trajanjem in krajem prestajanja zaporne kazni, če je bil storilec obsojen na zaporno kazen.

Ali mi bo sporočeno, če bo storilec odpuščen iz zapora (vključno s predčasnim ali pogojnim odpustom) ali bo iz zapora pobegnil?

Pravico imate, da se odločite, ali želite biti obveščeni, če je storilec izpuščen iz zavoda za prestajanje kazni ali če od tam pobegne. Informacije o teh dejstvih so namenjene zlasti vaši zaščiti, če bi storilec poskušal stopiti v stik z vami (npr. storilec je bližnja oseba ali družinski član). To odločitev lahko kadar koli spremenite, policija, tožilstvo in sodišče pa jo bodo upoštevali. Če pa ste ogroženi ali če je ogroženo vaše življenje ali zdravje, vas bodo policija/tožilstvo/sodišče obvestili o izpustitvi ali pobegu, tudi če takih informacij niste zahtevali.

Ali bom sodeloval pri odločitvi o odpustu ali pogojnem odpustu? Ali lahko na primer podam izjavo ali vložim pritožbo?

Pritožbo lahko vložite samo zoper del sodne odločbe, ki se nanaša na odškodnino. Samo obtoženec in tožilec lahko vložita pritožbo zoper samo kazen ali, natančneje, njeno trajanje.

Zadnja posodobitev: 27/03/2023

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.