Informacije v zvezi s kaznivim dejanjem lahko dobite tudi pri zadevnih organizacijah (škotski policiji (Police Scotland), kronskem tožilstvu (Crown Office and Procurator Fiscal Service), škotski sodni službi (Scottish Courts and Tribunals Service), škotski službi za izvrševanje kazenskih sankcij (Scottish Prison Service) in službi za pogojni odpust (Parole Scotland)). Več informacij je na voljo na spletišču škotske vlade v razdelku o kriminalu, pravosodju in zakonodaji.
Če se odločite kaznivo dejanje prijaviti policiji, vam ta izda kartico skrbi za žrtve (victim care card). Z njo se potrdi prejem vaše prijave in zagotovijo nadaljnje informacije.
V škotskem kodeksu za žrtve kaznivih dejanj (Victim's Code for Scotland) so na kratko opisane tudi različne pravice, ki jih lahko uveljavljate na posamezni stopnji sistema kazenskega pravosodja.
Tudi če kaznivo dejanje ni bilo storjeno na Škotskem, ste lahko vseeno upravičeni do zaščite, če prebivate na Škotskem, in sicer na podlagi ukrepa, kot je
evropska odredba o zaščiti. Evropska odredba o zaščiti omogoča, da se odredba, ki jo je sodišče izdalo kjer koli v EU (npr. o prepovedi približevanja), prizna in izvrši na Škotskem. Če je bila odredba izdana na Škotskem, jo je mogoče prenesti v državo, kjer prebivate.
Nadaljnje informacije o evropski odredbi o zaščiti so na voljo na spletišču škotske sodne službe.
Na podlagi zakona o žrtvah in pričah iz leta 2014 lahko kaznivo dejanje, storjeno v drugi državi članici EU, prijavite škotski policiji, ki mora zagotoviti, da se ovadba brez nepotrebnega odlašanja posreduje ustreznemu organu države članice, v kateri je bilo kaznivo dejanje ali domnevno kaznivo dejanje storjeno.
Če se odločite prijaviti kaznivo dejanje, prejmete kartico skrbi za žrtve. Informacije o posamezni zadevi imate pravico zahtevati tudi od naslednjih organov:
Med kazenskim postopkom imate pravico, da razumete in ste razumljeni v postopku. Če imate težave pri razumevanju ali govorjenju angleščine, lahko zahtevate tolmača, da vam pomaga:
Zahtevate lahko tudi prevod listine, če vam je zagotovljena po zakonu ali če je bistvena za vašo udeležbo v preiskavi ali postopku.
Informacije so na zahtevo na voljo v različnih oblikah, kmalu pa bo na voljo tudi poenostavljena različica kodeksa za žrtve kaznivih dejanj.
Pri lažji komunikaciji med policijo in žrtvami, starimi 16 let in več, ki imajo zaradi duševne motnje težave pri sporazumevanju, vključno z učnimi težavami, pomagajo ustrezne odrasle osebe. Tako je predvsem med policijskimi zaslišanji, lahko pa tudi pri forenzičnih preiskavah in postopkih ugotavljanja istovetnosti.
Obstajajo različne organizacije za podporo žrtvam, odvisno od narave kaznivega dejanja.
Policija vas bo vprašala, ali želite, da vas usmeri na službe za podporo žrtvam, vaše informacije pa jim bo posredovala samo z vašim soglasjem.
Ko prijavite kaznivo dejanje, policija sprejme ukrepe, da vas podpre in zaščiti pred ponovno viktimizacijo, ustrahovanjem in maščevanjem. V smislu podpore to lahko pomeni:
Ne, do storitev za podporo žrtvam ste upravičeni tudi, če kaznivo dejanje ni bilo prijavljeno policiji.
Ko prijavite kaznivo dejanje, policija sprejme ukrepe, da vas zaščiti pred ponovno viktimizacijo, ustrahovanjem ali maščevanjem.
V smislu podpore to lahko pomeni:
Sodišče lahko v nekaterih okoliščinah naloži omejitve medijskega poročanja o zadevi, v kateri ste udeleženi. Prav tako lahko naloži posebne pogoje varščine za obtožence, kjer je ustrezno.
Nadaljnje informacije o zaščitnih ukrepih je mogoče dobiti pri škotski policiji ali kronskem tožilstvu.
Glej zgoraj.
Glej zgoraj.
Glej zgoraj.
Glej zgoraj.
Nekateri posamezniki so lahko še posebej ranljivi ali ogroženi zaradi svojih okoliščin ali narave dokazov, v zvezi s katerimi so lahko pozvani k pričanju na sodišču. Na voljo so različne možnosti, da se ranljivi žrtvi pomaga pri pričanju na sodišču, na primer z video povezavami v živo ali s pričanjem za pregrado, tako da priča ne more videti obtoženca. To so tako imenovani „posebni ukrepi“.
Nadaljnje informacije o posebnih ukrepih je mogoče dobiti pri kronskem tožilstvu in škotski sodni službi. Zadevni organi vas morajo vprašati, ali imate kakšne pomisleke glede pričanja, in vam lahko predlagajo različne možnosti pri pričanju.
Po zakonu vsi otroci (mlajši od 18 let) spadajo med ranljive osebe in so tako kot domnevne žrtve zlorab v družini, spolnega nasilja, trgovine z ljudmi in zalezovanja samodejno upravičeni do nekaterih standardnih posebnih ukrepov. Kot ranljiva oseba se lahko obravnava tudi priča, ki ima duševno motnjo ali učne težave ali ki ji misel na to, da bo pričala, vzbuja strah ali jo vznemirja. Presojo glede ranljivosti opravi kronsko tožilstvo.
Škotska sodna služba tudi zagotovi, da so čakalnice, v katerih priče čakajo na pričanje na sodišču, ločene od prič obrambe.
Organizacije za podporo žrtvam, vključno z organizacijo Victim Support Scotland, pomagajo tudi sorodnikom žrtev kaznivih dejanj.
Če je zaradi kaznivega dejanja umrl vaš ožji družinski član, imate lahko enake pravice (kot je pravica do obveščenosti o zadevi), kot če bi bili sami žrtev kaznivega dejanja. Na primer, če imate sorodnika, ki je umrl, imate pravico, da vam policija zagotovi informacije.
Nadaljnje informacije je mogoče najti v kodeksu za žrtve kaznivih dejanj (Victims' Code) in tudi v standardih storitev (Standards of Service), ki so jih skupaj pripravile škotska policija (Police Scotland), kronsko tožilstvo (Crown Office and Procurator Fiscal Service), škotska sodna služba (Scottish Courts and Tribunals Service), škotska služba za izvrševanje kazenskih sankcij (Scottish Prison Service) in škotska služba za pogojni odpust (Parole Board for Scotland). (glej spodnjo povezavo)
Organizacije za podporo žrtvam, vključno z organizacijo Victim Support Scotland, pomagajo tudi sorodnikom žrtev kaznivih dejanj.
V nekaterih okoliščinah (npr. če je žrtev pokojna) ima lahko družinski član enake pravice (kot je pravica do obveščenosti o zadevi), kot če bi bil sam žrtev kaznivega dejanja.
Na primer, če imate sorodnika, ki je umrl, imate pravico, da vam policija zagotovi informacije. Nadaljnje informacije so na voljo v kodeksu za žrtve kaznivih dejanj (Victim's Code) in tudi v standardih storitev (Standards of Service), ki jih je pripravila škotska sodna služba (Scottish Courts and Tribunals Service).
Sacro je škotska organizacija za pravosodje na ravni skupnosti, ki si prizadeva za varnejše in bolj povezane skupnosti po vsej Škotski. Zagotavlja storitve mediacije. Več podrobnosti je na voljo na njenem spletišču.
Najnovejše informacije o pravicah žrtev vsebuje škotski kodeks za žrtve kaznivih dejanj (Victims' Code for Scotland), ki je na voljo tukaj.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.