Pravice žrtev – po državah

Nemčija

Vsebino zagotavlja
Nemčija

Sem žrtev kaznivega dejanja. Na koga se lahko obrnem za podporo in pomoč?

Če ste žrtev kaznivega dejanja, lahko podrobne informacije o podpori in pomoči najdete na osrednji platformi BMJV (Zveznega ministrstva za pravosodje in varstvo potrošnikov) za zaščito žrtev na naslovu http://www.hilfe-info.de ali pa s spletišča ministrstva prenesete priročnik BMJV Opferfibel (smernice za žrtve) (lastna publikacija v nemščini). Ta nacionalna platforma za zaščito žrtev vključuje tudi iskalnik svetovalnih središč, ki ga lahko žrtve uporabijo za hitro iskanje središč na svojem območju, ki zagotavljajo pomoč po telefonu, na spletu ali osebno. Pomembne informacije objavlja ODABS, tj. spletna podatkovna zbirka za žrtve kaznivih dejanj, na spletišču www.odabs.org, ki ga prav tako podpira Zvezno ministrstvo za delo in socialne zadeve.

V nadaljevanju boste našli seznam različnih virov razpoložljive pomoči.

Posebne telefonske linije za podporo žrtvam

Seznam najpomembnejših brezplačnih telefonskih linij za pomoč (te telefonske številke iz tujine niso dosegljive). V Nemčiji lahko na spletišču www.hilfe-info.de najdete naslednje telefonske številke:

Hilfetelefon Sexueller Missbrauch (telefonska linija za pomoč v primeru spolne zlorabe): 0800 22 55 530

Hilfetelefon Gewalt gegen Frauen (telefonska linija za pomoč ženskam, ki so žrtve nasilja): 08000 116 016

Hilfetelefon Gewalt gegen Männer (telefonska linija za pomoč moškim, ki so žrtve nasilja): 0800 1239900

berta – Beratung und telefonische Anlaufstelle (telefonska linija za splošno svetovanje): 0800 30 50 750

Elterntelefon (telefonska linija za pomoč staršem): 0800 11 10 550

Hilfetelefon Schwangere in Not (telefonska linija za pomoč nosečnicam v stiski): 0800 40 40 020

Medizinische Kinderschutzhotline (telefonska linija za zaščito otrok, namenjena zdravstvenim delavcem in drugim strokovnjakom): 0800 19 21 000

Žrtve iz vse Evrope lahko pomoč in podporo prejmejo s klicem na 24-urno telefonsko linijo za pomoč na številko 116006, ki jo je vzpostavila organizacija Weisser Ring e.V.

Je podpora žrtvam brezplačna?

Da.

Kakšne oblike podpore lahko dobim od državnih služb ali organov?

V Nemčiji je za zagotavljanje splošne pomoči žrtvam pristojna posamezna zvezna dežela. Vsaka zvezna dežela ima vzpostavljene najrazličnejše ukrepe za izboljšanje položaja žrtev kaznivih dejanj in za zagotavljanje ustrezne vrste pomoči zanje. Ukrepi vključujejo imenovanje pooblaščencev za zaščito žrtev na policijskih postajah, ustanovitev enot za oskrbo prič, začasno nastanitev trpinčenih žensk in deklic, zagotavljanje informacij in finančne pomoči žrtvam kaznivih dejanj. Številne zvezne dežele imajo ustanovljena posebna regionalna združenja, ki vodijo posvetovalnice in enote za žrtve. Seznam vsega, kar nudi posamezna zvezna dežela, lahko najdete na spletišču https://www.hilfe-info.de/WebS/hilfeinfo/DE/HilfeUndBeratung/AnsprechpartnerUndBeratungsstellen/EinrichtungenOpferhilfe/EinrichtungenDerOpferhilfe.html.

Na zvezni in regionalni ravni obstajajo tudi osrednje kontaktne točke. Na nacionalni ravni je bil na primer za zveznega vladnega pooblaščenca za žrtve in žalujoče svojce žrtev terorističnih kaznivih dejanj, storjenih na nacionalnem ozemlju, imenovan dr. Franke. Za zveznega vladnega pooblaščenca za Jude v Nemčiji in boj proti antisemitizmu je bil imenovan dr. Felix Klein, neodvisni pooblaščenec za vprašanja spolne zlorabe otrok pa je dr. Rörig.

Trinajst zveznih dežel je imenovalo tudi pooblaščenca za žrtve. Vendar so njihove pristojnosti različne. Seznam posameznih stikov lahko najdete na spletišču www-hilfe-info.de.

Kot žrtev kaznivega dejanja lahko v kazenskem postopku prejmete pomoč odvetnika, ki vam na primer pomaga pri pričanju. Pravico do podpore imate tudi kot zasebni oškodovanec kot tožilec, celo preden napoveste svoje sodelovanje v postopku. Kot oškodovanec imate pravico do pravnega zastopanja, na zaslišanju pa vas lahko spremlja tudi oseba, ki ji zaupate, če to ne ogroža cilja preiskave.

Poleg pravne pomoči ste pred uvedbo kazenskega postopka, med njim in po njegovem zaključku upravičeni tudi do psihosocialne podpore. Taka brezplačna podpora je na voljo mladoletnim žrtvam spolnih in nasilnih kaznivih dejanj, zlasti pa tudi ranljivim odraslim, ki so utrpeli poškodbe zaradi zelo hudih nasilnih kaznivih dejanj ali spolnih napadov.

Zdravljenje

Poleg tega ambulante za pomoč po travmatičnih dogodkih žrtvam nasilnih kaznivih dejanj zagotavljajo kratkoročno psihološko podporo. Take ambulante so po vsej Nemčiji. Žrtve nasilnih kaznivih dejanj so lahko v ambulanti za pomoč po travmatičnih dogodkih deležne takojšnje psihološke podpore. Pri številnih žrtvah kaznivih dejanj se pokaže izrazito izboljšanje stanja že po nekaj svetovanjih in psihoterapevtskih srečanjih. Po potrebi se lahko pomoč zagotavlja tudi dlje, npr. v psihoterapevtski ambulanti ali v okviru bolnišnične oskrbe na psihiatrični ali psihosomatski kliniki. Veliko ambulant za pomoč po travmatičnih dogodkih deluje v okviru psihiatrične klinike ali bolnišnice, tako da lahko v večini primerov oskrbo zagotavlja psihiater.

Seznam posameznih ambulant za pomoč po travmatičnih dogodkih v Nemčiji lahko najdete na spletišču www-hilfe-info.de.

Žrtve spolnih ali telesnih napadov lahko poskrbijo za dokumentiranje vidnih poškodb. Na splošno lahko po tem, ko vas je pregledal splošni zdravnik v lokalni ambulanti ali zdravnik v lokalni bolnišnici, prejmete zdravniško potrdilo za vse poškodbe, ki ste jih utrpeli. V nekaterih mestih so tudi posebne ambulante za zaščito pred nasiljem, ki lahko dokumentirajo poškodbe žrtev kaznivih dejanj.

V teh ambulantah lahko poškodbe ali druge vidne sledi pregleda in dokumentira forenzični zdravnik.

Finančna podpora

Poleg tega država zagotavlja različne vrste finančne podpore: vsakdo, čigar zdravje je zaradi nasilnega kaznivega dejanja ogroženo, lahko prejme odškodnino na podlagi zakona o odškodnini žrtvam (Opferentschädigungsgesetz). Pri zveznem deželnem uradu za pokojnine, odškodnine in invalide (Landesversorgungsamt) morajo predložiti uradni zahtevek. Seznam vseh uradov za pokojnine, odškodnine in invalide lahko najdete na platformi za zaščito žrtev Hilfe-Info.de. Tudi ambulante za pomoč po travmatičnih dogodkih so vključeni v ta sistem os.

Po napadih skrajnežev ali teroristov lahko žrtve v stiski prejmejo odškodnino (Härteleistungen). Vaša kontaktna točka za te odškodnine jeBundesamt für Justiz (Zvezni urad za pravosodje).

Če ste žrtev nasilnega kaznivega dejanja, storjenega na delovnem mestu, na šolskem izletu ali izletu univerzitetne študijske skupine ali na poti na delo ali tak izlet ali z dela ali takega izleta, lahko v nekaterih okoliščinah uveljavljate obvezno nezgodno zavarovanje. Vaša kontaktna točka v teh primerih je Unfallkasse ali Berufsgenossenschaft (zavod za nezgodno zavarovanje javnih uslužbencev ali zavod za nezgodno zavarovanje zaposlenih v gospodarstvu).

Verkehrsopferhilfe e.V. (združenje za žrtve prometnih nesreč) je ustrezen zavod za zavarovanje v primeru nasilnih kaznivih dejanj, pri katerih so bila uporabljena vozila. Gre za primere, ko vozilo ni bilo zavarovano, ko je voznik pobegnil s kraja nesreče ali naklepno ravnal protipravno.

Kakšne vrste podpore lahko dobim od nevladnih organizacij?

Poklicne in prostovoljne nevladne organizacije za podporo žrtvam zagotavljajo najrazličnejše ukrepe za izboljšanje položaja žrtev kaznivih dejanj in za ustrezno vrsto pomoči zanje.

Strokovnjaki, ki delajo za te organizacije, vam lahko pomagajo s pogovorom o posledicah kaznivega dejanja, zagotovijo psihosocialno podporo in vas obvestilo o morebitnem kazenskem postopku in denarni odškodnini. Zagotovijo lahko tudi nadaljnjo pomoč, kot so storitve odvetnika ali terapevta.

Na primer, Weisser Ring e. V. zagotavlja podporo žrtvam na nacionalni ravni. Poleg tega, da ima to združenje središča po vsej Nemčiji, vzdržuje tudi zgoraj navedeno telefonsko linijo za pomoč žrtvam (116006), na kateri lahko žrtve kaznivih dejanj prejmejo takojšnjo strokovno pomoč. Weisser Ring e. V. zagotavlja zlasti splošno svetovanje, pomoč pri postopkih pred vladnimi organi in sodišči, brezplačno začetno svetovanje odvetnika, brezplačno začetno zdravstveno/psihološko podporo pri spopadanju s stresom, ki je posledica kaznivega dejanja, spremstvo na obravnavah na sodišču ter finančno podporo. Weisser Ring e. V. vodi tudi programe odškodnin za žrtve ter poravnave med žrtvijo in storilcem kaznivega dejanja.

Arbeitskreis der Opferhilfen in Deutschland e.V. (ADO, delovna skupina za pomoč žrtvam v Nemčiji) deluje kot krovna organizacija za različna strokovna središča za dejavno podporo žrtvam na regionalni ravni. Njeni cilji so med drugim spodbujanje redne izmenjave informacij med središči za podporo žrtvam v Nemčiji, določanje standardov za strokovno podporo žrtvam, ustanavljanje nadaljnjih središč za strokovno podporo žrtvam in spodbujanje sodelovanja med vsemi središči za podporo. V organizaciji ADO vam lahko svetujejo in pomagajo pri postopkih pred vladnimi organi, deležni pa ste lahko tudi nujne psihološke podpore, zdravljenja in terapije, pravnega svetovanja, spremstva na policijo, vladne organe in sodišča ter pomoči pri mediaciji med žrtvijo in storilcem kaznivega dejanja.

Različna središča za podporo so specializirana za zagotavljanje svetovanja in pomoči žrtvam posebnih kaznivih dejanj, zlasti spolnih, rasističnih, antisemitskih, homofobnih in transfobnih kaznivih dejanj. Organizirana so tudi pod okriljem številnih krovnih organizacij, na primer:

VBRG – Verband der Beratungsstellen für Betroffene rechter, rassistischer und antisemitischer Gewalt (združenje svetovalnih središč za žrtve desničarskega, rasističnega in antisemitskega nasilja)

BFF – Bundesverband der Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe in Deutschland (zvezno združenje svetovalnih središč in telefonskih linij za pomoč ženskam v Nemčiji)

Poleg nacionalnih pobud za podporo žrtvam so številna središča dejavna na regionalni in lokalni ravni in so zelo zavzeta. Seznam svetovalnih središč na regionalni in lokalni ravni lahko najdete na spletiščuhttp://www.hilfe-info.de.

Zadnja posodobitev: 21/10/2021

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.