Na področju civilnega pravosodja se bodo postopki, ki še potekajo, in postopki, ki so se začeli pred koncem prehodnega obdobja, nadaljevali po pravu EU. Evropski portal e-pravosodje bo na podlagi vzajemnega priznavanja ohranil informacije, povezane z Združenim kraljestvom, do konca leta 2024.
Izvirna jezikovna različica te strani angleščina je bila pred kratkim spremenjena. To jezikovno različico trenutno prevajajo naši prevajalci.
Swipe to change

Pravice žrtev – po državah

Anglija in Wales

Vsebino zagotavlja
Anglija in Wales

Kako sem lahko vključen v sojenje?

Katere so moje pravice, ki jih imam kot priča?

Sem mladoleten. Imam zato dodatne pravice?

Lahko dobim brezplačno pravno pomoč?

Kako lahko dobim zaščito, če sem v nevarnosti?

Kako lahko uveljavljam premoženjskopravni zahtevek zoper storilca ali dobim odškodnino od države?

Obstajajo možnosti za dosego poravnave ali za uvedbo poravnavanja med storilcem in mano?

Sem tujec. Kako so zaščitene moje pravice in moji interesi?

Več informacij

Kako sem lahko vključen v sojenje?

Obveščeni boste o datumu in vrsti sodne obravnave. Lahko gre za:

  • predhodno obravnavo, na primer za odločitev o varščini oziroma o tem, ali bo zadeva obravnavana na višjem ali nižjem sodišču;
  • glavno obravnavo, na kateri obtoženec izpodbija krivdo in na kateri so obravnavani dokazi;
  • obravnavo ob priznanju krivde, na kateri obtoženec ne izpodbija krivde in bo gotovo prišlo do obsodbe;
  • obravnavo glede kazni (v številnih primerih se kazen določi na posebni obravnavi, ki poteka en teden ali celo en mesec po ugotovitvi krivde).

V sodnem postopku lahko sodelujete:

  • kot priča (če se obtoženec izreka za nedolžnega in če se od vas zahteva pričanje);
  • kot opazovalec;
  • z osebno izjavo žrtve (1), če tako želite.

Pravico imate biti navzoči ves čas trajanja sodnega postopka, razen če:

  • gre za postopek, zaprt za javnost (po navadi le sodne obravnave za mladoletnike), ali
  • boste pričali (v tem primeru se lahko udeležite obravnave šele po vašem pričanju).

Sodnega postopka se vam ni treba udeležiti, razen če ste pozvani kot priča in morate pričati.

Katere so moje pravice, ki jih imam kot priča?

Obveščeni boste tudi, ali boste morali pričati kot priča, kar je običajno le, če obtoženec izpodbija krivdo. Kot priča se morate udeležiti obravnave in odgovoriti na postavljena vprašanja.

Če ste med preiskavo dali osebno izjavo priče in ste pozvani k pričanju na glavni obravnavi, si boste pred pričanjem lahko znova pogledali to izjavo.

Na začetku obravnave boste morali priseči ali potrditi, da boste govorili resnico. Tožilec in obtoženčev zagovornik vam bosta med obravnavo postavljala vprašanja. Spraševalec lahko reče ali namigne na nekaj, kar po vašem mnenju ne drži. V tem primeru morate jasno povedati, da se ne strinjate. Kot priča morate govoriti resnico. Ko vprašanj ne bo več, vas bo sodnik razrešil dolžnosti pričanja. Potem lahko odidete ali ostanete v sodni dvorani in poslušate preostali del obravnave, če tako želite in ste stari vsaj 14 let.

Če se počutite ranljivega ali ustrahovanega in izpolnjujete ustrezna merila, lahko tožilec pred obravnavo zaprosi sodišče za posebne ukrepe, ki vam bodo v pomoč pri pričanju. Ti ukrepi vključujejo pregrado, ki vas na sodišču zakrije pred obtožencem, in pričanje prek video povezave v živo iz prostora zunaj sodne dvorane. Sodišče odloči, do katerih ukrepov ste upravičeni, vendar mora pri tem upoštevati vaše mnenje.

Po navadi boste kot priča zaslišani le enkrat. Vendar se lahko po potrebi od vas zahteva, da se še enkrat zglasite na sodišču in odgovorite na dodatna vprašanja.

Lahko zahtevate povračilo nekaterih potnih stroškov, ki ste jih imeli zaradi obiska sodišča, ter nadomestilo za prehrano in izgubo prihodka oziroma drugo finančno izgubo, na primer za otroško varstvo. Znesek, ki ga lahko zahtevate, bo odvisen od tega, kako dolgo boste odsotni od doma ali z delovnega mesta zaradi obiska sodišča.

V Angliji in Walesu lahko izkoristite pomoč lokalne enote za skrb za priče. Uradnik za skrb za priče bo stopil v stik z vami, potem ko bo vložena obtožba. To bo do konca glavne obravnave vaša edina kontaktna oseba. Uradnik za skrb za priče lahko uredi, da pred pričanjem obiščete sodišče, tako da vam ne bo tuje. Poskrbel bo za vso drugo podporo, ki jo boste morda potrebovali, kot je na primer prevoz, tolmačenje, zdravstvena pomoč itd.

Lahko ste deležni tudi pomoči službe za podporo žrtvam, prostovoljne organizacije, ki z informacijami in podporo pomaga žrtvam, da zmorejo na sodišče, vendar je to odvisno od tega, kje je bilo storjeno kaznivo dejanje.

Za nadaljnje informacije si oglejte knjižico Priča na sodišču. Za nadaljnje informacije o vaših pravicah, ki jih imate kot priča si preberite listino za priče.

Sem mladoleten. Imam zato dodatne pravice?

Če ste mlajši od 17 let, lahko zaprosite tožilca, naj pred sodno obravnavo od sodišča zahteva enega ali več posebnih ukrepov, da se vam olajša pričanje.

Razpoložljivi posebni ukrepi vključujejo:

  • pričanje prek video povezave iz prostora zunaj sodne dvorane (na televizijskem zaslonu boste lahko videli sodno dvorano, osebe v sodni dvorani pa bodo videle vas);
  • slikovno in zvočno posneto pričanje (če je bila vaša izjava na policiji slikovno in zvočno posneta, bo predvajana na sodišču);
  • pričanje za pregrado (okrog mesta za priče bo nameščena pregrada, da priča ne bo mogla videti obtoženca);
  • odstranitev lasulj in halj (sodnik in odvetniki ne bodo nosili halj in lasulj, da postopek na sodišču ne bo videti tako uraden);
  • pričanje ob izključitvi javnosti – v primeru kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost in kaznivih dejanj z ustrahovanjem (javnost ne sme biti navzoča v sodni dvorani);
  • uporabo komunikacijskih pripomočkov, kot je abecedna tablica;
  • zaslišanje prek posrednika, če imate težave s komunikacijo, na primer prek nekoga, ki vam lahko pomaga razumeti postavljena vprašanja.

Lahko dobim brezplačno pravno pomoč?

Do pravne pomoči niste upravičeni – ta je v nekaterih primerih na voljo le, če se odločite za zasebni pregon. Razlog za to je, da žrtve v Združenem kraljestvu niso stranka v postopku.

Kako lahko dobim zaščito, če sem v nevarnosti?

Med glavno obravnavo lahko dobite enako zaščito kot med preiskavo. Če bo policija ocenila, da je taka zaščita potrebna in smiselna, vam jo bo zagotovila ob upoštevanju stopnje, verjetnosti in neposrednosti ogroženosti. Zaščitni ukrepi so lahko različni, na primer redne patrulje v bližini vašega doma ali alarmni sistem, ki se sproži na lokalni policijski postaji. Strožji zaščitni ukrepi se izvajajo le v najhujših zadevah (kot je na primer anonimnost v postopku ali programi za zaščito prič).

Kako lahko uveljavljam premoženjskopravni zahtevek zoper storilca ali dobim odškodnino od države?

V nekaterih okoliščinah boste lahko od storilca zahtevali odškodnino, vendar boste morali v takem primeru policiji ob prijavi kaznivega dejanja ali kmalu po njej podrobno razložiti, kakšno škodo ste utrpeli. Policija bo o tem obvestila tožilstvo, to pa bo zahtevalo odškodnino v vašem imenu. Če je storilec obsojen za kaznivo dejanje, mu bo sodišče, ki izreče sodbo, verjetno odredilo, da vam v celoti ali deloma plača odškodnino za škodo, ki ste jo utrpeli, razen če je ne more plačati. Plačilo je lahko tedensko ali mesečno. Sklep o plačilu odškodnine ima prednost pred drugimi morebitnimi denarnimi kaznimi, ki jih mora plačati storilec.

Če ste žrtev nasilnega kaznivega dejanja, ste lahko upravičeni do vložitve zahtevka za denarno nadomestilo od države. Zahtevek morate vložiti pri organu za odškodnine žrtvam kaznivih dejanj. Več informacij je na voljo v informativnem listu Evropske pravosodne mreže o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj v Angliji in Walesu (na voljo v angleščini in številnih drugih jezikih).

Obstajajo možnosti za dosego poravnave ali za uvedbo poravnavanja med storilcem in mano?

Med glavno obravnavo je mogoče doseči spravo in/ali začeti postopek mediacije, vendar je to odvisno od vrste kaznivega dejanja.

Običajno vas bodo povabili k sodelovanju v takem postopku. Mediacija je mogoča le ob vašem soglasju, opravi pa jo policija ali osebje za probacijo.

Sem tujec. Kako so zaščitene moje pravice in moji interesi?

Če ste tujec, imate vse zgoraj navedene pravice.

Poleg tega si bodo pristojni organi, če ne govorite angleško, prizadevali, da vam po potrebi zagotovijo prevod ali tolmača za prejete informacije (zlasti če boste pozvani k pričanju na sodišču kot priča).

Več informacij:

  • kodeks ravnanja za žrtve kaznivih dejanj (Code of Practice for Victims of Crime) – v angleščini,
  • listina za priče (The Witness Charter) – v angleščini,
  • zakon o nasilju v družini, kaznivih dejanjih in žrtvah iz leta 2004 (Domestic Violence, Crime and Victims Act 2004) – v angleščini,
  • osebna izjava žrtve: vodnik za policiste, preiskovalce in praktike kazenskega pravosodja (Victim Personal Statement: – v angleščini,
Opombe:
1. Osebna izjava žrtve
Osebna izjava žrtve je pisna izjava, v kateri lahko razložite, kako je kaznivo dejanje vplivalo na vas. Gre za uradni dokument, ki bo postal del spisa, povezanega s kaznivim dejanjem, in bo na vpogled vsem, ki so vpleteni v zadevo. V osebni izjavi žrtve lahko pojasnite, kako je kaznivo dejanje fizično, čustveno, finančno ali kako drugače vplivalo na vas. Osebna izjava žrtve ni namenjena ugotavljanju krivde ali nedolžnosti, temveč je njen namen obvestiti sodišče o škodi, ki jo je utrpela žrtev. Prav tako lahko poveste, ali želite, če je obtoženec spoznan za krivega, svojo osebno izjavo žrtve prebrati na glas sami ali pa naj jo v vašem imenu prebere nekdo drug (po navadi tožilec kronskega urada kazenskega pregona). Končno odločitev o tem, ali lahko preberete celotno osebno izjavo žrtve ali samo del, bo sprejelo sodišče. Osebno izjavo žrtve lahko pripravite kadar koli pred sodno obravnavo.
Zadnja posodobitev: 05/09/2018

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.