Ak ste sa stali obeťou trestného činu, môžete to oznámiť na polícii (alebo prokurátorovi) ústne alebo písomne. Môžete takisto požiadať inú osobu, aby za vás oznámila trestný čin, ale tejto osobe musíte poskytnúť písomné splnomocnenie. Písomné a podpísané splnomocnenie sa pripojí k spisu.
Pri oznámení trestného činu získate informácie o službách a organizáciách, ktoré poskytujú psychologické poradenstvo alebo iné formy podpory pre obete na základe vašich potrieb. Máte nárok aj na informácie o spôsobe, ako získať právnu pomoc, o vašich právach počas trestného konania (vrátane ochranných opatrení ako ohrozený svedok), ako aj o tom, ako získať finančnú náhradu od štátu. Tieto informácie vám poskytne prvý justičný orgán, na ktorý sa obrátite (polícia, prokuratúra). Dostanete aj formulár so všetkými týmito informáciami, ktorý musíte podpísať. Informácie sa vám poskytnú v jazyku, ktorému rozumiete.
Ak ste cudzinec a stali ste sa v Rumunsku obeťou trestného činu, máte nárok na všetky práva ako rumunskí občania, ktorí sa stali obeťami trestných činov.
Ak nehovoríte rumunsky, máte nárok na bezplatné služby tlmočníka, aby vám pomohol pri komunikácii s príslušnými orgánmi vrátane podania oznámenia v jazyku, ktorému rozumiete, a pri získaní informácií, na ktoré máte v čase oznámenia trestného činu nárok, v jazyku, ktorému rozumiete.
Ak ste sa stali obeťou obchodovania s ľuďmi, môžete získať ubytovanie v špeciálnych útulkoch, kde budete v bezpečí. Počas trestného konania získate informácie o konaní v jazyku, ktorému rozumiete; môžete získať aj psychologické poradenstvo a zdravotnícku pomoc. Rumunské orgány sa budú čo najviac snažiť pomôcť vám vrátiť sa do svojej domovskej krajiny čo najskôr a poskytnú vám bezpečnú prepravu na rumunské hranice.
Ak ste cudzinec, môžete takisto žiadať finančnú náhradu od štátu, ak ste sa stali obeťou: pokusu o vraždu a pokusu o mimoriadne závažnú vraždu, ako je uvedené v článkoch 188 a 189 trestného zákonníka; domáceho násilia, ako je uvedené v článku 199 trestného zákonníka; úmyselných trestných činov s následkom ublíženia na zdraví obete; znásilnenia, sexuálneho útoku, pohlavného styku s maloletou osobou alebo pohlavného zneužitia maloletých osôb, ako je uvedené v článkoch 218 až 221 trestného zákonníka; zlého zaobchádzania s maloletými osobami, ako je uvedené v článku 197 trestného zákonníka, ako aj obchodovania a vykorisťovania zraniteľných osôb a pokusov o obchodovanie a vykorisťovanie zraniteľných osôb.
Keď oznámite trestný čin, príslušník polície, ktorý oznámenie zaznamená, vám vysvetlí, ako sa vo vašom prípade bude postupovať. Polícia je povinná vypracovať písomnú správu s uvedením informácií, ktoré vám poskytla.
Získate informácie o:
V priebehu konania môžete následne získať informácie o priebehu vyšetrovania a ak sa prokurátor rozhodne, že vec nepostúpi súdu, kópiu tohto rozhodnutia. Za týmto účelom musíte podať žiadosť príslušníkovi polície alebo prokurátorovi, ktorý sa zaoberá vašim prípadom, a uviesť poštovú adresu v Rumunsku, e-mailovú adresu alebo adresu na elektronický prenos správ na zaslanie informácií.
Ak sa prokurátor rozhodne postúpiť prípad súdu na súdne konanie, budete predvolaný na súd.
Ak vás bude vypočúvať súd, budete informovaní aj o týchto svojich právach a povinnostiach:
Áno. Počas celého trestného konania máte nárok na prekladateľské a tlmočnícke služby.
Počas trestného konania sa musia osobe so zdravotným postihnutím bez ohľadu na jej postavenie (obžalovaný, poškodená strana, svedok) poskytnúť služby tlmočníka, psychológa a/alebo zastúpenia Generálnych riaditeľstiev pre sociálnu prácu a ochranu dieťaťa (Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului) (pre maloleté osoby).
V platnom právnom rámci sa stanovuje, že dotknutým osobám sa môže poskytnúť odborná pomoc prostredníctvom existujúcich regionálnych riaditeľstiev pre sociálnu prácu a ochranu detí a prípadne lekárska pomoc.
V závislosti od povahy trestného činu (najmä, ak je spáchaný proti osobám) môže príslušník polície odporučiť obeti služby psychologického poradenstvo alebo ju na ne nasmerovať.
Ak ste sa stali obeťou trestného činu osobitnej kategórie (pokus o vraždu a pokus a mimoriadne závažnú vraždu, ako je uvedené v článkoch 188 a 189 trestného zákonníka, domáce násilie, ako je uvedené v článku 199 trestného zákonníka; úmyselné trestné činy s následkom ublíženia na zdraví obete, znásilnenie, sexuálny útok, pohlavný styk s maloletou osobou alebo pohlavné zneužitie maloletých osôb, ako je uvedené v článkoch 218 až 221 trestného zákonníka, zlé zaobchádzanie s maloletými osobami, ako je uvedené v článku 197 trestného zákonníka, ako aj obchodovanie a vykorisťovanie zraniteľných osôb a pokusy o obchodovanie a vykorisťovanie zraniteľných osôb), môžete získať psychologické poradenstvo (až do troch mesiacov v prípade dospelých osôb a až do šiestich mesiacov v prípade detí mladších ako 18 rokov), zdravotnícku pomoc alebo akýkoľvek iný druh bezplatnej pomoci, ak je to potrebné. Tieto druhy pomoci sa poskytnú bezplatne, len ak ste trestný čin oznámili polícii. Po podaní oznámenia príslušníkovi polície môžete požiadať o pomoc s probačnými službami.
Ak ste sa stali obeťou domáceho násilia, môžete požiadať o pomoc jedného z rodinných asistentov pracujúcich pre Ministerstvo práce a sociálnej spravodlivosti (Ministerul Muncii și Justiției Sociale). Ministerstvo poskytuje obetiam domáceho násilia rôzne druhy pomoci (napr. psychologické poradenstvo, ochranu totožnosti atď.). Ako obeť domáceho násilia môžete takisto požiadať o ubytovanie v stredisku pre obete domáceho násilia, kde vám poskytnú ochranu a poradenstvo.
V závislosti od druhu trestného činu poskytnú obetiam v Rumunsku osobitnú podporu tieto inštitúcie:
Ak ste sa stali obeťou domáceho násilia, môžete sa obrátiť na Národnú agentúru pre rovnosť príležitostí žien a mužov (Agenția Națională pentru Egalitate de Șanse între Bărbați și Femei) a Generálne riaditeľstvá pre sociálnu prácu a ochranu detí (DGASPC).
Ak ste mladší ako 18 rokov a stali ste sa obeťou trestného činu, môžete sa obrátiť na Národný úrad pre ochranu práv detí a osvojenie (Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție – ANPDCA) a Generálne riaditeľstvá pre sociálnu prácu a ochranu detí (DGASPC).
Ak ste sa stali obeťou obchodovania s ľuďmi, môžete sa obrátiť na Národnú agentúru pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (Agenția Națională împotriva Traficului de Persoane – ANITP) na Ministerstve vnútra (Ministerul Afacerilor Interne – MAI).
Existuje aj niekoľko mimovládnych organizácií (MVO), ktoré poskytujú obetiam rôzne druhy pomoci. Inštitúcia, na ktorú sa obrátite, vás nasmeruje na príslušnú MVO.
Ak ste sa stali obeťou násilného trestného činu, ako napríklad pokusu o vraždu a pokusu o mimoriadne závažnú vraždu, ako je uvedené v článkoch 188 a 189 trestného zákonníka, domáceho násilia, ako je uvedené v článku 199 trestného zákonníka, úmyselných trestných činov s následkom ublíženia na zdraví obete; znásilnenia, sexuálneho útoku, pohlavného styku s maloletou osobou alebo pohlavného zneužitia maloletých osôb, ako je uvedené v článkoch 218 až 221 trestného zákonníka, zlého zaobchádzania s maloletými osobami, ako je uvedené v článku 197 trestného zákonníka, ako aj obchodovania a vykorisťovania zraniteľných osôb a pokusov o obchodovanie a vykorisťovanie zraniteľných osôb, môžete požiadať o pomoc probačné služby.
Áno, justičné orgány vás musia informovať o takýchto službách.
Ak sa justičné orgány počas vyšetrovania trestného činu a počas súdneho konania domnievajú, že v dôsledku informácii, ktoré poskytnete alebo v dôsledku iných príčin, by mohlo byť dotknuté vaše súkromie alebo dôstojnosť, z vlastnej iniciatívy alebo na vašu žiadosť môžu prijať opatrenia na ochranu vašej dôvernosti a súkromia, ako napríklad:
Okrem toho môže súd počas súdneho konania zakázať akékoľvek uverejňovanie textov, kresieb, fotografií alebo obrázkov, ktoré by mohli odhaliť vašu totožnosť.
Súd môže takisto vyhlásiť zasadnutie súdu za neverejné, ak verejné vypočutie môže mať dosah na vašu dôstojnosť alebo súkromie.
Zamestnanci probačnej služby musia zachovávať mlčanlivosť o údajoch, ktoré majú k dispozícii pri výkone svojej funkcie. Na informácie poskytnuté justičným orgánom v rámci trestného konania sa toto pravidlo nevzťahuje. Pri výkone svojich pracovných povinností aj v spoločnosti musia poradcovia, vedúci služieb a kontrolóri zachovávať mlčanlivosť o akýchkoľvek dokumentoch, ktoré majú k dispozícii. Informácie týkajúce sa prípadov o záznamoch o službách, ako aj akékoľvek informácie týkajúce sa organizácie a výkonu ich činností by mali byť prístupné médiám pod podmienkou zachovania mlčanlivosti o osobných údajov príjemcov služieb.
Aby ste mali prístup k službám na podporu pre obete, musíte trestný čin oznámiť príslušným orgánom.
V priebehu vyšetrovania trestného činu a počas súdneho konania máte nárok na ochranné opatrenia, ak sa justičné orgány domnievajú, že by ste mohli byť v nebezpečenstve.
Je veľmi dôležité, aby ste vedeli, že ak sa justičné orgány domnievajú, že v dôsledku informácií, ktoré ste poskytli alebo z iných príčin by ste mohli byť v nebezpečenstve, môžu buď na základe vašej žiadosti alebo z vlastnej iniciatívy prijať určité opatrenia na zabezpečenie vašej ochrany, ako napríklad:
V priebehu súdneho konania môže súd okrem toho zakázať akékoľvek uverejňovanie textov, kresieb, fotiek alebo obrázkov, ktoré by mohli odhaliť vašu totožnosť.
Ak ste svedkom v trestnom konaní alebo aj v prípade, že sa vás prípad netýka a poskytnete informácie, ktoré pomôžu justičným orgánom riešiť prípady týkajúce sa závažných trestných činov alebo pomôžu zabrániť vzniku závažných škôd, môžete okrem toho požiadať príslušníka polície alebo prokurátora, ktorí vedú vyšetrovanie, aby vás umiestnili do programu na ochranu svedkov. Tento program zahŕňa niekoľko opatrení, ako napríklad:
Ak vstúpite do programu na ochranu svedkov, budete môcť využívať ďalšiu pomoc, ako napríklad:
Ak je to nevyhnutné, vaši prvostupňoví príbuzní (ako napríklad vaše deti, rodičia) a váš manžel môžu takisto vstúpiť do programu na ochranu svedkov.
Ak ste nevstúpili do programu na ochranu svedkov počas vyšetrovania trestného činu, môžete požiadať o zaradenie do tohto programu počas súdneho konania.
V závislosti od druhu trestného činu je k dispozícii dodatočná ochrana:
Ak sa domnievate, že ste v nebezpečenstve, mali by ste informovať príslušníka polície, prokurátora alebo sudcu a poskytnúť im čo najviac informácií.
Uvedené opatrenia sú k dispozícii v štádiu trestného vyšetrovania aj súdneho konania.
Ochranu vám poskytne rumunská polícia.
Ak ste po skončení trestného konania stále v nebezpečenstve, justičné orgány zvážia vhodnosť vášho zapojenia do programu na ochranu svedkov, ak už nie ste súčasťou tohto programu.
U obetí obchodovania s ľuďmi posúdia riziko odborné štruktúry polície.
Áno, váš prípad sa môže posúdiť. V prípade, že o to obeť požiada, obete niektorých kategórií trestných činov (domáce násilie, znásilnenie, sexuálny útok atď.) napríklad vypočujú len osoby rovnakého pohlavia.
Druhý výsluch poškodenej osoby sa uskutoční iba vtedy, ak je to nevyhnutne potrebné na účely trestného konania, aby sa zabránilo ďalšiemu spôsobeniu ujmy obeti.
Aby sa zabránilo ďalšiemu spôsobeniu ujmy obeti tým, že ju budú opakovane vypočúvať justičné orgány, zákony o trestnom konaní takisto vyžadujú, aby sa poškodená osoba, ktorá podala oznámenie vo vzťahu k trestnému činu, vypočula hneď alebo, ak to nie je možné, bez zbytočného odkladu po podaní oznámenia.
Ďalšie opatrenie v prospech obete je, aby sa neinformovala o každom prepustení páchateľa, ak obeť o to výslovne nepožiadala.
Ak ste zraniteľná obeť, môžete využiť ochranné opatrenia podrobne opísané v uvedených odpovediach na otázky o ochrane svedkov.
V prípade detskej obete vykorisťovania, násilia, zneužívania, nedbalosti alebo zlého zaobchádzania alebo akéhokoľvek iného trestného činu môže každá osoba vrátane vás oznámiť trestný čin na polícii.
Maloleté osoby sa od začiatku považujú za zraniteľné obete a orgány by ich mali informovať o ochranných opatreniach, ktoré jej môžu byť k dispozícii.
Maloleté osoby môžu získať pomoc od Národného úradu pre ochranu práv detí a osvojenie. Ak ste v nebezpečenstve, môžete požiadať o súdny príkaz, na základe ktorého máte nárok na ubytovanie na mieste, kde môžete získať ochranu (ako napríklad v inej rodine alebo v špeciálnom stredisku).
Ak ste boli predvolaný, aby ste sa dostavili pred vyšetrovacie orgány, a ste mladší ako 14 rokov, musia vás sprevádzať vaši rodičia alebo zákonný zástupca. Ak sú vaši rodičia alebo poručníci účastníkmi na trestnom konaní alebo by mohli mať záujem o ovplyvňovanie vášho vyhlásenia, výsluch sa uskutoční za prítomnosti príbuzného alebo inej osoby menovanej príslušníkom polície, prokurátorom alebo sudcom.
Okrem toho môžu justičné orgány rozhodnúť, že na výsluchu by sa mal zúčastniť psychológ, aby vám počas výsluchu pomáhal. Môžete o to požiadať justičné orgány.
Výsluch sa musí zaznamenať a ak to nie je možné, musí sa z neho vyhotoviť písomný protokol.
Môže vás vypočúvať tá istá osoba v miestnostiach osobitne navrhnutých/upravených na tento účel, ak sú k dispozícii.
Pri vyšetrovaní niektorých kategórií trestných činov môžu viesť výsluchy osoby rovnakého pohlavia ako obeť. Môže vás takisto sprevádzať osoba, ktorú si vyberiete.
Počas celého konania máte nárok na zákonného zástupcu. Ak nemáte právneho poradcu, súd vám pomôže pri jeho hľadaní. Ak si vaša rodina nemôže dovoliť zaplatiť za služby poradcu, máte nárok na bezplatnú právnu pomoc.
Manžel, dieťa alebo závislá osoba osoby zosnulej v dôsledku vraždy a mimoriadne závažnej vraždy, ako je uvedené v článkoch 188 a 189 trestného zákonníka, ako aj úmyselných trestných činov s následkom smrti, má nárok na bezplatnú právnu pomoc a finančnú náhradu od štátu.
Bezplatná právna pomoc je okrem uvedených trestných činov k dispozícii aj pre ďalšie kategórie trestných činov, ak mesačný príjem člena rodiny nepresahuje základnú zákonnú minimálnu hrubú mzdu stanovenú na rok, v ktorom sa podá žiadosť o bezplatnú právnu pomoc.
Pozri uvedené informácie.
Mediácia je možná len pri menej závažných trestných činoch uvedených v trestnom zákone. Postup sa môže uplatniť len vtedy, ak vy aj páchateľ súhlasíte s účasťou na mediácii. V priebehu mediačného postupu dostanete pozvanie na sériu stretnutí s páchateľom, aby ste diskutovali o možnostiach zmierenia. Osoba, ktorá sa nazýva mediátor, bude tieto stretnutia viesť. V prípade, že sa postup skončí zmierom, môžete svoje oznámenie proti páchateľovi vziať späť a prípad sa uzavrie. V opačnom prípade, ak nebol postup úspešný, bude trestné konanie pokračovať, ako keby nikdy nedošlo k mediácii.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.