Práva obetí – podľa krajín

Poľsko

Autor obsahu
Poľsko

Ako môžem ohlásiť trestný čin?

Trestné činy sa ohlasujú písomne alebo ústne na generálnej prokuratúre alebo na policajnej stanici. Písomnú správu o trestnom čine je možné podať osobne alebo zaslať poštou alebo e-mailom).

Ako zistím, čo sa deje v súvislosti s prípadom?

Osoba, ktorá ohlásila trestný čin, by mala byť oboznámená do šiestich týždňov o začatí vyšetrovania. Ak takéto oznámenie nedostane, môže podať sťažnosť vyššiemu prokurátorovi.

Mám nárok na právnu pomoc (počas vyšetrovania alebo súdneho konania)? Za akých podmienok?

V prípravnom konaní a súdnom konaní obetiam môže pomáhať profesionálny zástupca – advokát alebo právny zástupca. Obete si môžu samé určiť svojho zástupcu, alebo ak im to ich finančná situácia nedovoľuje, môžu požiadať o súdom menovaného zástupcu. Na tento účel by obeť mala predložiť súdu alebo prokurátorovi list preukazujúci, že nie je schopná sama zaplatiť poplatok za zástupcu.

Môžem požadovať náhradu výdavkov (za účasť na vyšetrovaní/súdnom konaní)? Za akých podmienok?

Ak sa obeť dostavila na konanie len ako svedok, má nárok na náhradu výdavkov na cestovné, ubytovanie a stravné alebo akýkoľvek ušlý zárobok.

Ak obeť vystupovala ako pomocný alebo súkromný žalobca, má nárok na náhradu primeraných výdavkov vrátane výdavkov spojených s vymenovaním zástupcu.

Na získanie náhrady výdavkov je potrebné predložiť žiadosť a, ak je to možné, doklady potvrdzujúce vynaložené výdavky.

Môžem sa odvolať, ak môj prípad je uzavretý bez toho, aby bol predložený súdu?

Obete sa môžu odvolať proti rozhodnutiam zamietnuť žiadosť o prípravné konanie a rozhodnutiam o zastavení prípravného konania. Informácie o možnosti odvolania sú poskytnuté s týmito rozhodnutiami.

Môžem sa zúčastniť na súdnom konaní?

Obete sa zúčastňujú na prípravnom konaní ako jeho strana bez toho, aby museli predložiť osobitné vyhlásenie.

V konaniach verejnej obžaloby obete môžu vystupovať ako strana (pomocný žalobca), ak predložia vyhlásenie, že majú v úmysle tak urobiť.

V prípadoch súkromnej obžaloby obeť je stranou, ktorá vystupuje ako súkromný žalobca.

Aká je moja oficiálna úloha v justičnom systéme? Napríklad som alebo môžem si vybrať, či budem: obeťou, svedkom, poškodeným alebo súkromným žalobcom?

Obete sú jednotlivci, na ktorých bol spáchaný trestný čin.

Obeť je zo zákona stranou prípravného konania.

V konaniach verejnej obžaloby obete môžu vystupovať ako strana, ak sa tak rozhodnú, a v takom prípade vystupujú ako pomocný žalobca.

V konaniach prokuratúry obete vystupujú ako súkromný žalobca.

Bez ohľadu na to, či vystupujú ako strana, obete sú prakticky vždy vypočuté ako svedok.

V súčasnosti trestné konanie neumožňuje obetiam vystupovať ako poškodená strana.

Aké sú moje práva a povinnosti v tomto postavení?

Dokonca aj keď obete nevystupujú pred súdom ako strana, môžu sa zúčastniť na súdnych konaniach, ktoré sú dôležité na ochranu ich záujmov. Obete sa môžu zúčastniť na súdnom procese a na pojednávaní týkajúcom sa podmienečného zamietnutia konania, odsúdenia bez súdneho konania a zamietnutia konania z dôvodu, že žalovaný je duševne chorý alebo v prípadoch týkajúcich sa ochranných opatrení z dôvodu, že žalovaný je duševne chorý. V priebehu súdneho procesu obeť môže vzniesť námietku proti žiadosti žalovaného na odsúdenie bez vykonávania dôkazov a môže požadovať pre žalovaného príkaz na náhradu škody alebo zaplatenie odškodnenia.

Ak trestné konanie je podmienečne zastavené, obeť môže požiadať o jeho pokračovanie.

Ak sa obeť rozhodne vystupovať ako strana pred súdom, môže prijať určité procesné opatrenia: podať žiadosti o dôkazy, klásť otázky svedkom a znalcom, predložiť svoje stanovisko, napr. s tým, aké rozhodnutie očakáva od súdu. Obete sa môžu odvolať proti rozsudkom.

Obete predvolané ako svedkovia sa musia dostaviť pred súd a svedčiť. Za nedostavenie sa bez opodstatneného dôvodu je možné uložiť sankcie.

Môžem poskytnúť svoje vyjadrenie v priebehu súdneho konania alebo poskytnúť dôkazy? Za akých podmienok?

Obete môžu podať žiadosti o dôkazy, ak vystupujú ako pomocný alebo súkromný žalobca.

Aké informácie dostanem počas súdneho procesu?

Pred začatím prvého pojednávania, obete sú písomne informované o svojom postavení ako strana prípravného konania a o ich právach v tejto situácii.

Obete sú písomne informované o obžalobe postúpenej súdu a o dátumoch a mieste súdnych vypočutí alebo pojednávaní, na ktorých sa môžu zúčastniť.

Ak súd nariadi nahradenie škôd, poskytne obeti kópiu rozsudku.

Budem mať prístup k súdnym spisom?

V priebehu prípravného konania obete môžu získať prístup k spisom so súhlasom orgánu, ktorý vedie konanie.

V priebehu súdneho konania, obete môžu získať prístup k spisom, ak vystupujú ako súkromný žalobca alebo pomocný žalobca. Ak obeť nevystupuje takto, spisy sa sprístupnia so súhlasom predsedu súdu.

Posledná aktualizácia: 20/11/2018

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.