Victims' rights - by country

Estónsko

Autor obsahu
Estónsko

You will be considered a victim of crime (injured party) if you have suffered direct physical, material or moral injury as the result of an unlawful act, for example you have been injured or your property has been damaged or stolen, etc. as a result of an incident which constitutes a crime according to national law. As a victim of crime, the law accords you certain rights before, during and after court proceedings (trial).

Criminal proceedings in Estonia begin with pre-trial proceedings, which in general are conducted by the police and the prosecutor and during which evidence is gathered about the perpetrated crime and the alleged offender. If there is sufficient evidence, the case will go to trial. The trial will end with the court either convicting or acquitting the accused. In the event of a conviction, the court will also rule on the civil action brought before the court, but in the event of an acquittal the action will be dismissed. In this case it is possible to claim compensation in civil proceedings. The court may decide to fully or partially satisfy the civil action, not satisfy the action or dismiss it. If you do not agree with the ruling, you may appeal the case to a higher court.

Click on the links below to find the information that you need

1 - My rights as a victim of crime

2 - Reporting a crime and my rights during the investigation or trial

3 - My rights after trial

4 - Compensation

5 - My rights to support and assistance

Last update: 01/10/2020

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

Na preklade zobrazenej jazykovej verzie v súčasnosti pracujeme.
Nová verzia bola zatiaľ preložená do týchto jazykov: nemčinaestónčinaholandčina.

1 - Moje práva v prípade, že sa stanem obeťou trestného činu

Aké informácie môžem získať od príslušných orgánov (napr. polícia, prokuratúra) po tom, ako dôjde k trestnému činu, avšak ešte pred tým, ako trestný čin oznámim?

Keď sa obrátite na príslušný orgán, získate informácie:

  • o tom, ako oznámiť trestný čin a
  • o všetkých službách na podporu obetí, ktoré sú dostupné bez oznámenia trestného činu.

Návod je takisto k dispozícii na webovom sídle Odkaz sa zobrazí v novom okneÚtvaru policajnej a hraničnej stráže.

Nežijem v krajine EÚ, v ktorej došlo k spáchaniu trestného činu (občania EÚ a občania z krajín mimo EÚ). Ako sú chránené moje práva?

Vaše práva budú chránené bez ohľadu na členský štát EÚ, kde ste sa stali obeťou trestného činu. Môžete oznámiť trestný čin a v prípade potreby získať službu na podporu obetí v krajine, kde došlo k spáchaniu trestného činu a v krajine, kde žijete.

Ak oznámim trestný čin, aké informácie získam?

Keď oznámite trestný čin, máte nárok na získanie týchto informácií:

  • na vašu žiadosť písomné potvrdenie o tom, že ste oznámili trestný čin,
  • oznámenie o rozhodnutí o začatí alebo nezačatí trestného konania do desiatich dní,
  • ak sa trestné konanie začalo, budete vypovedať ako obeť a dostanete otázku, či si želáte získať informácie o zatknutí a prepustení podozrivého a o čase a mieste konania súdneho konania, okrem toho
  • keď skončí predbežné vyšetrovanie prípadu, prokurátor vás upozorní, že máte právo preskúmať obsah trestného spisu.

Mám nárok na bezplatné tlmočnícke alebo prekladateľské služby (keď sa obrátim na políciu alebo na iné orgány alebo počas vyšetrovania a súdneho konania)?

Každý, kto nerozumie alebo nehovorí estónsky, má počas konania právo na tlmočenie. Máte právo na požiadanie získať preklad akéhokoľvek textu, ktorý je nevyhnutný na porozumenie rozhodnutia o ukončení trestného konania alebo súdneho rozhodnutia, alebo na zabezpečenie spravodlivého konania.

Ako príslušný orgán zabezpečí, aby sa so mnou zrozumiteľne komunikovalo (v prípade detí alebo zdravotne postihnutých osôb)?

Tieto orgány musia zabezpečiť, aby ste rozumeli tomu, čo sa vám vysvetlilo a aby vám rozumeli. Na tento účel sú k dispozícií informačné listy v ľahko zrozumiteľnom jazyku a vyškolení odborníci na policajnej stanici alebo prokuratúre. Máte takisto vždy právo na tlmočníka posunkového jazyka.

Služby na podporu obetí

Kto poskytuje podporu pre obete?

Služby na podporu obetí poskytuje Odkaz sa zobrazí v novom okneEstónska národná rada sociálneho poistenia.

Ak ste sa stali obeťou násilia páchaného na ženách, môžete takisto požiadať o pomoc Odkaz sa zobrazí v novom okneútulok pre ženy.

Bude ma polícia o podpore pre obete automaticky informovať?

Polícia vás bude informovať o službe na podporu obetí a odkáže vás na pracovníka podpory pre obete, ak je to potrebné. Pracovník podpory pre obete je na mnohých policajných staniciach prítomný nepretržite.

Ako je chránené moje súkromie?

Všetky informácie zhromaždené v priebehu trestného konania sú dôverné a nebudú verejne zdieľané na verejnom procese. Súd môže vyhlásiť, aby sa vaše súdne konanie uskutočnilo s vylúčením verejnosti a v takom prípade informácie prerokované počas súdneho konania nemôžu byť dostupné verejnosti.

Musím trestný čin oznámiť ešte pred tým, ako získam podporu pre obete?

Nie, každý má prístup k všeobecnej pomoci obetiam bez ohľadu na to, či oznámi alebo neoznámi trestný čin. Existujú však osobitné služby na podporu obetí, ako napríklad odškodnenie obetí násilia alebo príspevok na psychologickú podporu, ktorú môžete získať, len ak ste oznámili trestný čin.

Osobná ochrana v prípade, že som v nebezpečenstve

Aké druhy ochrany sú k dispozícii?

Môžete požiadať prokurátora, aby požiadal súd o vydanie dočasného zákazu priblíženia voči podozrivému. Dočasným zákazom priblíženia sa podozrivému nariadi, aby sa zdržiaval mimo miesta určeného súdom a aby sa nepriblížil alebo nekomunikoval s osobami určenými súdom.

Môžete byť takisto chránený prostredníctvom opatrení na ochranu svedkov uplatnených políciou na žiadosť prokuratúry.

Kto mi môže poskytnúť ochranu?

Ak ste v nebezpečenstve, obráťte sa na políciu, ktorá zabezpečí vašu bezpečnosť.

Môže niekto posúdiť môj prípad a zistiť, či mi zo strany páchateľa hrozí ďalšie nebezpečenstvo?

Polícia musí posúdiť každý prípad a zabezpečiť, aby sa zabránilo akejkoľvek ujme.

Môže niekto posúdiť môj prípad a zistiť, či mi hrozí ďalšie nebezpečenstvo zo strany systému trestného súdnictva (počas vyšetrovania a súdneho konania)?

Všetky orgány, ktoré vedú konanie, sú povinné vždy brať do úvahy vaše záujmy a zabrániť tomu, aby ste podstúpili sekundárnu viktimizáciu v priebehu trestného konania.

Aká ochrana sa môže poskytnúť veľmi zraniteľným obetiam?

Ak ste sa stali obeťou závažného trestného činu, budete môcť nevypovedať pred súdom; alternatívne je možný výsluch na diaľku alebo vaše oddelenie, aby ste boli ukrytý pred pohľadom obžalovaného počas vypočúvania na súde.

Som maloletá osoba. Mám nejaké osobitné práva?

Orgán, ktorý vedie konanie, môže do výsluchu obete, ktorá je maloletou osobou, zapojiť úradníka na ochranu dieťaťa, sociálneho pracovníka alebo psychológa. Toto je povinné v závažných prípadoch, ak osoba, ktorá vedie konanie, neabsolvovala príslušnú odbornú prípravu.

Ak ste sa stali obeťou, ktorá je maloletou osobou a vaše záujmy sú v rozpore so záujmami vášho zákonného zástupcu alebo vašich rodičov, orgán, ktorý vedie konanie, vám môže bezplatne vymenovať advokáta ako právnu pomoc.

Maloleté osoby s duševnými poruchami a všetky deti mladšie ako 10 rokov alebo deti mladšie ako 14 rokov v prípadoch domáceho alebo sexuálneho násilia, nebudú vypočúvané na súde. Namiesto toho sa policajný výsluch maloletej osoby zaznamená na video a môže sa použiť ako dôkaz na súde.

Môj rodinný príslušník zomrel v dôsledku trestného činu. Aké sú moje práva?

Ak váš rodinný príslušník zomrel v dôsledku trestného činu, prislúchajú vám všetky práva obete v konaní.

Môj rodinný príslušník bol obeťou trestného činu. Aké sú moje práva?

Ak sa váš rodinný príslušník stal obeťou trestného činu, máte nárok na poskytnutie služby na podporu obetí, ak to je potrebné.

Môžem mať prístup k mediačným službám? Za akých podmienok? Budem počas mediácie v bezpečí?

S vaším súhlasom a so súhlasom podozrivého môže prokuratúra rozhodnúť o ukončení trestného konania zmierom (mediácia). Zmierovaciu službu poskytuje pracovník podpory pre obete.

Máte právo odmietnuť zmierovacie konanie v ktoromkoľvek okamihu.

Kde sa môžem oboznámiť s právnym predpisom, v ktorom sú stanovené moje práva?

Odkaz sa zobrazí v novom okneTrestný poriadok

Odkaz sa zobrazí v novom okneZákon o podpore obetí

Posledná aktualizácia: 01/10/2020

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

Na preklade zobrazenej jazykovej verzie v súčasnosti pracujeme.
Nová verzia bola zatiaľ preložená do týchto jazykov: estónčina.

2 - Oznámenie trestného činu a moje práva počas vyšetrovania alebo súdneho konania

Ako oznámim trestný čin?

Trestný čin môžete oznámiť zavolaním na číslo tiesňového volania polície 112 (ak takisto súrne potrebujete pomoc polície), podaním písomného oznámenia na najbližšej policajnej stanici alebo zaslaním emailovej správy na príslušnú policajnú prefektúru. Viac informácií o tom, ako oznámiť trestný čin, je k dispozícii Odkaz sa zobrazí v novom oknetu.

Ako môžem zistiť, ako sa daný prípad rieši?

Po oznámení trestného činu budete kontaktovaný a informovaný v súvislosti s každým ďalším postupom (napr. budete požiadaný o svedectvo, poskytnutie informácií o možných svedkoch, pomoci pri zhromažďovaní dôkazov atď.). Ak je to potrebné, poskytnú sa vám aj informácie o možnosti podpory pre obete a o iných ochranných opatreniach.

Po vašom vypočutí si zapíšte číslo trestnej veci a vyšetrovateľa zodpovedného za prípad. Vďaka tomu bude pre vás jednoduchšie požadovať neskôr informácie od polície.

Mám nárok na právnu pomoc (počas vyšetrovania alebo súdneho konania)? Za akých podmienok?

Máte právo na prítomnosť právnika počas konania. Ak nemáte prostriedky, aby ste si ho najali, môžete požiadať súd o právnu pomoc od štátu.

Všetky obete, ktoré sú maloletými osobami a ktorých záujmy sú v rozpore so záujmami ich právnych zástupcov, majú nárok na bezplatnú právnu pomoc od štátu.

Mám nárok na náhradu výdavkov (v súvislosti s účasťou na vyšetrovaní/súdnom konaní)? Za akých podmienok?

Obete a svedkovia majú nárok na náhradu vzniknutých výdavkov alebo ušlého príjmu z dôvodu trestného konania. Napríklad si môžete uplatniť nárok na cestovné výdavky alebo stratu príjmov vzniknutých z poskytnutia dôkazov. Ak chcete uplatniť náhradu výdavkov, informujte orgán, ktorý vás predvolal a ktorý vám poskytne pokyny, ako uplatniť váš nárok.

Môžem podať odvolanie, ak je môj prípad uzavretý ešte pred tým, ako sa dostane na súd?

Po skončení trestného konania sa vám alebo vášmu zástupcovi okamžite zašle kópia príslušného rozhodnutia. Ako obeť môžete požiadať o prístup k trestnému spisu do 10 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o ukončení trestného konania. V rámci týchto 10 dní máte takisto právo požiadať prokuratúru o preskúmanie rozhodnutia.

Môžem sa zúčastniť na súdnom konaní?

Ako obeť ste účastníkom súdneho konania za rovnakých podmienok ako ostatní účastníci a máte právo zapojiť sa do súdneho konania.

Aké je moje oficiálne postavenie v justičnom systéme? Môžem napríklad byť, prípadne sa môžem rozhodnúť byť: obeťou, svedkom, poškodeným alebo súkromným žalobcom?

Ak bol trestný čin spáchaný proti vám, potom máte v trestnom konaní postavenie obete. Máte však aj právo podať občianskoprávnu žalobu v rámci toho istého konania. V estónskom práve neexistuje pojem súkromnej žaloby.

Aké sú moje práva a povinnosti v tejto úlohe?

Odkaz sa zobrazí v novom oknePodľa Trestného poriadku má obeť právo:

  1. napadnúť odmietnutie začať alebo zastaviť trestné konanie;
  2. podať občianskoprávnu žalobu prostredníctvom vyšetrovacieho orgánu alebo prokuratúry;
  3. vypovedať alebo odoprieť výpoveď proti blízkym osobám obete;
  4. predložiť dôkazy;
  5. podať žiadosti a sťažnosti;
  6. preskúmať zápisnice z konania a urobiť vyhlásenie o podmienkach, priebehu, výsledkoch a zápisniciach z konaní (vaše vyhlásenia sa zaznamenajú v písomnej forme);
  7. preskúmať obsah trestného spisu po skončení predbežného vyšetrovania prípadu;
  8. zúčastniť sa na súdnom pojednávaní;
  9. udeliť súhlas alebo odmietnuť súhlas na uplatnenie konania o urovnaní a podať stanovisko týkajúce sa obvinení a trestu, výšky škody uvedenej v obvinení a občianskoprávnej žalobe;
  10. udeliť súhlas na uplatnenie dočasného zákazu priblíženia a požiadať o uplatnenie zákazu priblíženia;
  11. požiadať o vypočúvanie osobou rovnakého pohlavia v prípade sexuálneho násilia, rodovo motivovaného násilia alebo trestného činu spáchaného blízkou osobou, s výnimkou prípadu vypočúvania vykonaného prostredníctvom prokurátora alebo sudcu, alebo ak by to bolo prekážkou priebehu konania.

Obeť je povinná:

  1. dostaviť sa na základe predvolania vyšetrovacieho orgánu, prokurátora alebo súdu;
  2. zúčastniť sa na procesných úkonoch a riadiť sa príkazmi vyšetrovacieho orgánu, prokurátora a súdu.

Môžem počas súdneho konania predniesť vyhlásenie alebo predložiť dôkazy? Za akých podmienok?

Máte právo urobiť vyhlásenia a vyjadriť svoj názor v priebehu súdneho konania. Máte právo vypovedať na súde, ak obžaloba žiada, aby ste boli vypočutý.

Aké informácie mi budú poskytnuté počas súdneho konania?

Súd vás bude informovať o čase a mieste zasadnutia súdu a bude vás takisto informovať o súdnom rozhodnutí, ktoré vám bude doručené, pokiaľ nie ste pri vyhlásení rozhodnutia osobne prítomný na súde.

Budem môcť získať prístup k súdnym spisom?

Máte právo na preskúmanie súdnych spisov na prokuratúre po skončení predbežného vyšetrovania alebo po skončení trestného konania. Prokuratúra vás bude informovať o tomto práve a poskytne vám pokyny o tom, ako môžete preskúmať spisy.

Posledná aktualizácia: 01/10/2020

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

Na preklade zobrazenej jazykovej verzie v súčasnosti pracujeme.
Nová verzia bola zatiaľ preložená do týchto jazykov: estónčina.

3 - Moje práva po skončení súdneho konania

Môžem sa odvolať proti rozhodnutiu súdu?

Ako účastník súdneho konania máte právo podať odvolanie proti rozhodnutiu okresného súdu do 30 dní po vydaní rozhodnutia.

Aké sú moje práva po odsúdení páchateľa?

V prípade predčasného prepustenia odsúdeného z väznice máte právo byť informovaný, ak o to požiadate počas konania.

Mám po skončení súdneho konania nárok na podporu alebo ochranu? Na aké dlhé obdobie?

Priebeh trestného konania nemá vplyv na to, ako dlho môžete prijímať služby na podporu obetí. Po skončení trestného konania môžete aj naďalej prijímať služby na podporu obetí bez konkrétneho časového obmedzenia.

Aké informácie mi budú poskytnuté, ak je páchateľ odsúdený?

Budete informovaní o súdnom rozhodnutí, v ktorom je uvedená dĺžka trestu udeleného podozrivému. V prípade predčasného prepustenia odsúdeného páchateľa z väznice budete takisto upozornení, ak o to požiadate.

Budem informovaný o tom, keď bude páchateľ prepustený (vrátane predčasného alebo podmieneného prepustenia) alebo utečie z väzenia?

V prípade, ak je odsúdený páchateľ prepustený alebo utečie z väzenia, budete upozornení, ak ste o to požiadali počas svojho výsluchu.

Budem sa podieľať na rozhodnutí o podmienečnom prepustení alebo podmienenom treste? Môžem napríklad predniesť vyhlásenie alebo podať odvolanie?

V rámci konania o predčasnom prepustení môžete byť požiadaný o stanovisko, ale nemôžete sa odvolať proti takýmto rozhodnutiam.

Posledná aktualizácia: 01/10/2020

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

4 - Náhrada škody

Aký je postup na uplatnenie nároku na náhradu škody od páchateľa? (napr. súdne konanie, občianskoprávna žaloba, adhézne konanie)

Na uplatnenie nároku na náhradu škody máte právo podať proti obvinenému občianskoprávnu žalobu v rámci trestného konania. Občianskoprávnu žalobu môžete podať do 10 dní od preskúmania trestného spisu. Môžete takisto požiadať prokuratúru, aby túto lehotu predĺžila.

Súd uložil páchateľovi, aby mi vyplatil náhradu škody. Ako môžem zaistiť, aby páchateľ skutočne zaplatil?

Ak odsúdený páchateľ nezaplatí sumu uloženú súdnym rozhodnutím, máte právo obrátiť sa na súdneho exekútora, ktorý pripraví exekučné konanie.

Ak páchateľ nezaplatí, môže mi štát vyplatiť preddavok? Za akých podmienok?

Nie, štát nezaplatí za škody, ktoré dlhuje odsúdený páchateľ.

Mám nárok na náhradu škody od štátu?

Ak ste blízka osoba osoby, ktorá zomrela v dôsledku spáchania trestného činu, alebo ak ste sa stali obeťou násilného trestného činu a utrpeli poruchu zdravia v dôsledku trestného činu trvajúcu najmenej štyri mesiace, môžete požiadať o náhradu škody od štátu pre tieto typy škôd:

  1. škoda vyplývajúca z práceneschopnosti alebo zníženej pracovnej schopnosti;
  2. výdavky vzniknuté v dôsledku škody spôsobenej na zdraví obete;
  3. škoda vyplývajúca z úmrtia obete;
  4. škoda spôsobená na okuliaroch, zubných protézach, kontaktných šošovkách alebo iných zariadeniach nahrádzajúcich telesné funkcie alebo na oblečení;
  5. výdavky na pohreb obete.

Aby ste mali nárok na náhradu škody, musíte oznámiť trestný čin na polícii do 15 dní po jeho spáchaní alebo potom, čo ste mali možnosť ho oznámiť.

Žiadosť o náhradu škody sa musí podať Rade estónskeho národného sociálneho poistenia do troch rokov odo dňa spáchania trestného činu alebo odo dňa úmrtia obete, pokiaľ:

  1. sa závislá osoba nedozvedela o smrti obete neskôr ako jeden rok odo dňa úmrtia a žiadosť sa podá do troch rokov odo dňa, odkedy sa dozvedela o smrti obete;
  2. žiadateľ o náhradu škody utrpel zdravotnú poruchu, ktorá trvala viac ako rok a včasné podanie žiadosti nebolo možné vzhľadom na jeho zdravotný stav a žiadosť sa podá do troch rokov od zlepšenia jeho zdravotného stavu;
  3. základom pre podanie žiadosti o náhradu škody je sexuálny trestný čin proti maloletej osobe a aby sa žiadosť podala do troch rokov potom, čo sa obeť stala dospelou, pokiaľ dôvod pre trestné konanie nebol zrejmý pred tým, ako sa stala dospelou.

Mám nárok na náhradu škody, ak páchateľ nie je odsúdený?

Môžete požiadať o náhradu škody pre obete trestných činov od štátu, ak sa v rámci trestného konania nepodarí určiť totožnosť osoby, ktorá sa dopustila trestného činu proti vám.

Ak osobu obvinenú z trestného činu oslobodí súd spod obžaloby, ale stále sa domnievate, že táto osoba spôsobila škodu, potom môžete podať občianskoprávnu žalobu.

Mám v čase, keď očakávam rozhodnutie o mojej žiadosti o náhradu škody, nárok na platbu v prípade naliehavej potreby?

Rozhodnutie o priznaní náhrady škody pre obeť násilia sa môže odložiť až do rozhodnutia miestneho súdu, ak:

  1. právo žiadateľa náhrady škody od osoby zodpovednej za škodu spôsobenú trestným činom je nejasné alebo
  2. je zrejmé, že osoba zodpovedná za škodu spôsobenú trestným činom súhlasí s náhradou škody a je schopná ju nahradiť.

Ak sa priznanie náhrady škody odloží, môže Rada estónskeho národného sociálneho poistenia vyplatiť preddavkovú platbu na základe žiadosti žiadateľa o náhradu škody v prípade, ak je žiadateľ jasne oprávnený na náhradu škody a je v ťažkej ekonomickej situácii.

Posledná aktualizácia: 01/10/2020

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

5 - Moje práva na podporu a pomoc

Som obeťou trestného činu – na koho sa môžem obrátiť so žiadosťou o podporu a pomoc?

  1. Odkaz sa zobrazí v novom okneOddelenie podpory obetí Estónskej národnej rady sociálneho poistenia
  2. Odkaz sa zobrazí v novom okneCentrá podpory pre ženy
  3. Odkaz sa zobrazí v novom okneÚtvar policajnej a hraničnej stráže

Horúca linka podpory pre obete

  1. Horúca linka podpory pre obete: 6121360 alebo 16106 (hovory sa prijímajú od pondelka do piatku od 9.00h do 17.00h).
  2. Horúca linka podpory pre deti: 16111 (pre podávanie oznámení detí, ktoré potrebujú pomoc, sú hovory prijímané 24 hodín každý deň).

Je podpora pre obete bezplatná?

Áno, služby na podporu obetí sú bezplatné.

Aké druhy podpory mi môžu poskytnúť štátne služby alebo príslušné orgány?

Štátna služba na podporu obetí zahŕňa:

  1. poradenstvo pre obete;
  2. pomoc obetiam pri komunikácii so štátnymi orgánmi a orgánmi miestnej správy a právnickými osobami;
  3. zabezpečenie bezpečného ubytovania;
  4. zabezpečenie stravovania;
  5. zabezpečenie prístupu k potrebným službám zdravotnej starostlivosti;
  6. poskytnutie potrebnej materiálnej pomoci;
  7. poskytnutie potrebnej psychologickej pomoci;
  8. zariadenie prekladateľských a tlmočníckych služieb potrebných na prijatie služieb na podporu obetí;
  9. poskytnutie ďalších služieb potrebných pre telesnú a psychosociálnu rehabilitáciu obetí.

Aké druhy podpory mi môžu poskytnúť mimovládne organizácie?

Poskytovatelia štátnych služieb na podporu obetí vás môžu nasmerovať na vhodné mimovládne organizácie.

Odkaz sa zobrazí v novom okneÚtulok pre ženy

Posledná aktualizácia: 01/10/2020

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.