Ofiara przestępstwa może złożyć wniosek do Dyrekcji Generalnej ds. Opieki Społecznej i Ochrony Dzieci (DGASPC – Direcţia generale de asistență socială și protecția copilului właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu ofiary (tj. miejsca, w którym aktualnie zamieszkuje) oraz bezpośrednio do prywatnego lub publicznego podmiotu świadczącego usługi społeczne, w którym to przypadku dany podmiot ma obowiązek pisemnego powiadomienia właściwej Dyrekcji Generalnej.
Ofiara przestępstwa może skontaktować się z różnymi instytucjami, w zależności od kategorii sprawy. Do instytucji tych należą:
Agencja oferuje różnego rodzaju usługi, takie jak:
Dane kontaktowe:
Adres: Intrarea Camil Petrescu nr.5, Sector 1, București
Telefon: +40 21 313 0059
E-mail: secretariat@anes.gov.ro
http://anes.gov.ro/informatii-utile-pentru-victime/
Sieć sądów apelacyjnych (curți de apel) obejmuje 15 centrów regionalnych. Każde centrum działa przy sądzie apelacyjnym.
Centra oferują różnego rodzaju usługi, takie jak:
Dane kontaktowe:
Adres: Str. Ion Câmpineanu nr.20, etaj 5, Sector 1, București
Tel.: +40 21 311 89 82 / 021 313 31 00
Faks: +40 21 319 01 83
E-mail: anitp@mai.gov.ro
Strona internetowa: https://anitp.mai.gov.ro/english/
Dzięki swoim strukturom terytorialnym ANOFM świadczy usługi w zakresie zatrudnienia i szkolenia zawodowego na rzecz zarejestrowanych osób poszukujących pracy, w tym osób, które padły ofiarą przestępstw, w szczególności przestępstwa handlu ludźmi.
Dane kontaktowe:
Str. Avalanșei, nr. 20-22, sector 4, București, 040305
Tel.: +40 21 303 98 31
Faks: +40 21 303 98 38
E-mail: anofm@anofm.ro
Strona internetowa: https://www.anofm.ro/
Posiada struktury terytorialne wyłącznie w okręgach strefy przygranicznej, które mogą udzielać wsparcia na wniosek ANITP w celu udzielenia pomocy ofiarom w uczestnictwie w konkretnych etapach postępowania karnego.
Policja może poinformować ofiarę o przysługujących jej prawach.
Wyspecjalizowane struktury IGPR mogą również zapewniać ochronę fizyczną podczas rozprawy.
ANPDCA jest instytucją, która odpowiada za monitorowanie stosowania i egzekwowania przepisów dotyczących ochrony praw dzieci i praw adopcyjnych, a także za koordynację działań podmiotów publicznych lub prywatnych świadczących usługi w tej dziedzinie.
System ochrony dziecka jest zdecentralizowany, ponieważ Dyrekcje Generalne ds. Opieki Społecznej i Ochrony Dzieci (DGASPC – Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului) są podporządkowane radom okręgu lub radom dzielnic miasta wydzielonego Bukareszt.
DGASPC świadczą różne usługi, takie jak: ocena przypadków przemocy wobec dzieci i udzielanie/ułatwianie udzielania usług zgodnie z planem, kompleksowa ocena sytuacji dzieci niepełnosprawnych oraz innych osób niepełnosprawnych, „ambulans społeczny” w sytuacjach niekryzysowych, telefon zaufania dla osób wymagających opieki społecznej, usługi socjalne w zakresie zapobiegania przemocy domowej i handlowi ludźmi, specjalistyczne usługi socjalne świadczone w różnych instytucjach.
Dane kontaktowe: http://www.copii.ro/
W obszarze handlu ludźmi (dostępne po kliknięciu nazwy):
W obszarze zapobiegania i zwalczania przemocy domowej (dostępne po kliknięciu nazwy):
W obszarze ochrony praw dzieci:
Stowarzyszenie „Save the Children” (Salvați copiii)
Adres: Intr. Ștefan Furtună nr. 3, sector 1, 010899, București, România
Tel.: +40 21 316 61 76
https://www.salvaticopiii.ro/;
Stowarzyszenie „Alternatywy Społeczne” (Alternative Sociale)
Șoseaua Nicolina Nr. 24, Bl. 949, parter, Iași, 700722
Telefon: +40 332 407 178
https://www.alternativesociale.ro/
Osoby, które doznały uszczerbku w wyniku przestępstw, mogą również skontaktować się z policją, dzwoniąc pod jeden krajowy numer alarmowy – 112.
Nieodpłatna i anonimowa linia telefoniczna przeznaczona dla ofiar przemocy domowej – centrum pomocy telefonicznej czynne non stop – 0800 500 333.
Zielona linia Krajowej Agencji Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi: 0800 800 678 – krajowy bezpłatny numer oraz 0040213133100 – w przypadku połączeń z zagranicy. Godziny pracy: od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00–16:00;
Numer telefonu zaufania dla dzieci: 116111 (połączenie bezpłatne). Godziny pracy: od poniedziałku do niedzieli 08.00 – 24.00.
Zgodnie z obowiązującym prawem rumuńskim ofiary przestępstw są uprawnione do nieodpłatnej ochrony i pomocy.
Zobacz odpowiedzi na poprzednie pytania.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.