Cietušo tiesības (katrā valstī)

Zviedrija

Saturu nodrošina
Zviedrija

Vai es varu pārsūdzēt nolēmumu?

Lietas dalībnieks, kurš nav apmierināts ar rajona tiesas (tingsrätt) spriedumu, var to pārsūdzēt Apelācijas tiesā (hovrätt). Tas, kā to darīt, tiek izklāstīts spriedumā. Dažos gadījumos ir vajadzīga pārsūdzības atļauja, lai Apelācijas tiesa uzņemtos lietas izskatīšanu. Ja spriedums tiek pārsūdzēts, parasti notiek jauna tiesvedība Apelācijas tiesā. Lielākajā daļā gadījumu cietušajām pusēm un lieciniekiem nav jāpiedalās šādā tiesvedībā. Tā vietā notiek rajona tiesā ierakstīto pierādījumu noklausīšanās. Tomēr atsevišķos gadījumos Apelācijas tiesa var pieņemt lēmumu par lietu, nerīkojot galveno tiesas sēdi.

Apelācijas tiesas spriedumu parasti var pārsūdzēt Augstākajā tiesā (Högsta domstolen). Tomēr Augstākā tiesa iztiesās lietu tikai tad, ja lieta būs saistīta ar principa jautājumu (precedents) vai ja būs acīmredzami iemesli lietas atkārtotai iztiesāšanai, piemēram, rajona tiesas vai Apelācijas tiesas rupja kļūda. Tāpēc praksē Apelācijas tiesa parasti ir pēdējās instances tiesa.

Kādas ir manas tiesības pēc soda piespriešanas?

Ja esat lietas dalībnieks, jums ir tiesības saņemt rakstisku sprieduma kopiju, cik drīz vien iespējams. Ja neesat lietas dalībnieks, jums jāsazinās ar tiesu, lai iegūtu informāciju par sprieduma saturu.

Parasti jums ir tiesības prasīt dokumentu tulkojumus. Vajadzības gadījumā tiesa var pārtulkot dokumentus, kas tai iesniegti vai ko tā nosūtījusi. Tomēr jums var būt nepieciešams sazināties ar tiesu un prasīt šo pakalpojumu. Tulkojums jums tiks nodrošināts bez maksas.

Šajā tiesas procesa posmā jūs nevar pārstāvēt “cietušās puses advokāts” (målsägandebiträde) uz valsts rēķina. Advokāta pienākumi pret jums beidzas tiesas procesa izbeigšanas brīdī. Tomēr jūs varat izvēlēties nolīgt juridisko pārstāvi par saviem līdzekļiem. Ja jums ir tiesības saņemt juridisko palīdzību, valsts var segt daļu no jūsu juridiskās pārstāvības izmaksām.

Ja jums ir vajadzīga atbalsta persona šajā posmā, varat sazināties ar kādu no bezpeļņas apvienībām, kas darbojas šajā jomā, piemēram, zvanot uz cietušo atbalsta dienestu vai sieviešu palīdzības dienestu — Brottsofferjouren SverigeRiksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige (ROKS), Unizon u. c.

Vai man ir tiesības uz atbalstu vai aizsardzību pēc tiesvedības? Cik ilgi?

Jā, jums var būt tiesības uz atbalstu vai aizsardzību pēc tiesvedības. Nepiemēro konkrētu laika ierobežojumu, līdz kuram jūs varat saņemt atbalstu no bezpeļņas organizācijām vai sociālajiem dienestiem. Ir piemērojami daži termiņa ierobežojumi attiecībā uz aizsargātiem personas datiem. Vairāk par šo jautājumu varat izlasīt sadaļā “Personīgā aizsardzība, ja man draud briesmas” (Manas kā noziegumā cietušā tiesības).

Kādu informāciju es saņemšu, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājam tiks piespriests sods?

Spriedumā tiks norādīts piespriestais sods un, piemēram, tas, cik ilgi notiesātajam būs jāpavada ieslodzījuma vietā. Pret personu vērsta nozieguma gadījumā (noziegumi, kas vērsti pret personas dzīvību, veselību, brīvību vai drošību) Zviedrijas Ieslodzījuma vietu un probācijas dienests prasīs jums kā cietušajai pusei, vai vēlaties, lai jūs informē:

  • par iestādi Zviedrijā, kur ir izvietota notiesātā persona;
  • ja notiesātā persona tiek pārvesta uz citu iestādi vai uz citu valsti;
  • ja notiesātā persona atrodas jebkurā vietā ārpus iestādes;
  • ja notiesātā persona vai Zviedrijas Ieslodzījuma vietu un probācijas dienests iesniedz pieteikumu par mūža ieslodzījuma aizstāšanu ar vieglāku sodu;
  • ja notiesātā persona tiek atbrīvota;
  • ja notiesātā persona izbēg vai kāds viņai ir palīdzējis izkļūt no ieslodzījuma vietas, vai
  • ja notiesātā persona bēguļo un neatgriežas iestādē pēc brīvdienām vai cita ārpus iestādes pavadīta laika.

Zviedrijas Ieslodzījuma vietu un probācijas dienestam nav jāsniedz paziņojums, ja tas var apdraudēt ieslodzītās personas dzīvību vai veselību.

Vai mani informēs gadījumā, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs tiks atbrīvots (tostarp atbrīvots priekšlaikus vai nosacīti) vai izbēgs no ieslodzījuma vietas?

Pret personu vērsta nozieguma gadījumā (noziegumi, kas vērsti pret personas dzīvību, veselību, brīvību vai drošību) Zviedrijas Ieslodzījuma vietu un probācijas dienests prasīs jums kā cietušajai pusei, vai vēlaties, lai jūs informē:

  • ja notiesātā persona tiek atbrīvota;
  • ja notiesātā persona izbēg vai kāds viņai ir palīdzējis izkļūt no ieslodzījuma vietas, vai
  • ja notiesātā persona bēguļo un neatgriežas iestādē pēc brīvdienām vai cita ārpus iestādes pavadīta laika.

Vai es tikšu iesaistīts lēmumu pieņemšanā par atbrīvošanu vai nosacītu atbrīvošanu? Piemēram, vai es varu sniegt paziņojumu vai iesniegt pārsūdzību?

Nē, jums nav šādu tiesību.

Lapa atjaunināta: 06/10/2021

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.