Victims' rights - by country

Spānija

Saturu nodrošina
Spānija

Under Law 4/2015 of 27 April 2015, natural persons that are the victims of offences committed in or which may be prosecuted in Spain are considered to be victims of crime, regardless of their nationality, of whether they are of legal age or minors and of whether or not they are legally resident. The provisions of this Law shall apply:

a) As a direct victim, to any natural person who has suffered harm to his or her person or property, especially physical or mental injury, emotional suffering or economic loss directly caused by an offence.

b) As an indirect victim, in the event of death or disappearance of a person directly caused by an offence, except where the events are directly attributable to:

1. The victim’s spouse, where they are not legally or effectively separated, and to any children of the victim or of the victim’s spouse, where they are not legally or effectively separated, who are living with them at the time of the death or disappearance; any person who, at the time of the death or disappearance, is in a comparable sentimental relationship with the victim and any children of that person who are living with the victim at the time of the death or disappearance; to the victim's parents or direct or third-degree relatives for whom the victim has parental responsibility and persons under the victim’s guardianship or who are being fostered by the victim.

2. Where none of the above persons exist, other direct relatives and the victim’s siblings, with preference being given to the victim’s legal representative.

  • Basic victims’ rights: All victims are entitled to protection, information, support, assistance and care, as well as to participate actively in criminal proceedings and to receive respectful, professional, personal and non-discriminatory treatment from their first contact with the authorities or officials, while victim assistance and support and restorative justice services are being provided, throughout criminal proceedings and for a sufficient period of time after their conclusion, regardless of whether or not the identity of the offender is known and of the outcome of the proceedings.
  • Contact point: victim support offices

As a victim of crime, the law grants you certain individual rights before, during and after court proceedings (trial).

Criminal proceedings in Spain start with investigation of the crime, conducted by the judicial police under the supervision of an examining magistrate. At the end of the investigation the examining magistrate sends the case to the public prosecutor who decides what to do next. If there are not sufficient grounds to bring a case against the offender and the public prosecutor fails to press charges, the examining magistrate will dismiss (end) the proceedings. Otherwise, the case will be referred to the relevant court for trial.

During the trial the court examines the evidence and decides whether the alleged offender is guilty or not. If the offender is found guilty the court will impose a penalty. The criminal proceedings may continue with the possibility of an appeal before the higher court.

As a victim, you can take part in criminal proceedings as a witness or have a more active role as a private prosecutor and thus benefit from additional rights derived from being a party to the proceedings. In any case, pursuant to Article 124 of the Spanish Constitution, the public prosecutor shall safeguard the interests of victim/s throughout the proceedings.

The victims of offences related to gender-based violence are assisted by a specialised lawyer from the preliminary enquiries onwards. Following the reform of the Organic Law on the Judiciary (LOPJ) with Organic Law 7/2015, the courts with jurisdiction for violence against women also deal with offences against privacy, the right to self-image and honour of women and the offence of contempt of court or disregarding an interim measure.

Click on the links below to find the information that you need

1 - My rights as a victim of crime

2 - Reporting a crime and my rights during the investigation or trial

3 - My rights after trial

4 - Compensation

5 - My rights to support and assistance

Last update: 17/01/2024

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

1 - Manas kā noziegumā cietušā tiesības

Kādu informāciju es saņemšu no iestādes (piem., policijas, prokurora) pēc tam, kad noziegums būs izdarīts, bet pirms es būšu ziņojis par to?

Vispārējā gadījumā jums kā cietušajam, sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm vai amatpersonām, kā arī valsts pārvaldes palīdzības un atbalsta dienestu iejaukšanās gaitā, tostarp pirms ziņošanas par noziegumu, ir tiesības saņemt aizsardzību, informāciju, atbalstu, palīdzību un aprūpi.

Jūs varat lūgt iestādēm vai amatpersonām, ar kurām jūs esat sākotnēji sazinājies, nosūtījumu uz Noziegumos cietušo atbalsta dienestu (Oficinas de Asistencia a las Víctimas del delito), kur jūs saņemsiet bezmaksas konfidenciālu palīdzību, arī ja jūs iepriekš neesat ziņojis par noziegumu.

Sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm un amatpersonām, ar jums kopā var ierasties arī jūsu izvēlēta persona.

Turklāt jums kā cietušajam ir tiesības saprast un tikt saprastam ikvienā darbībā, kas jāveic pēc nozieguma paziņošanas, ieskaitot informāciju pirms ziņojuma iesniegšanas; tiek nodrošināts tulkojums juridiski atzītās zīmju valodās, kā arī mutiskas saziņas atbalsta līdzekļi, ja tādi ir nepieciešami.

Visa saziņa — kā mutiski, tā rakstiski — notiek skaidrā, vienkāršā un uztveramā valodā, ņemot vērā jūsu personīgās īpašības un vajadzības, jo īpaši ja jums ir maņu orgānu, intelektuāli vai garīga rakstura traucējumi vai ja jūs esat nepilngadīgs.

Informācija, uz kuru jums ir tiesības kā cietušajam un kura jums tiek sniegta, sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm vai amatpersonām, kā arī palīdzības un atbalsta dienestu iejaukšanās gaitā, galvenokārt attiecas uz:

  • nozieguma paziņošanas, konsultāciju un advokāta palīdzības saņemšanas procedūru un, ja nepieciešams, nosacījumiem, kā to saņemt bez maksas;
  • jums pieejamiem medicīniskajiem, psiholoģiskajiem vai materiālajiem palīdzības un atbalsta pasākumiem un procedūru to saņemšanai;
  • iespēju lūgt aizsardzības pasākumus un, ja nepieciešams — procedūru šāda lūguma izteikšanai;
  • kompensāciju, uz kuru jums var būt tiesības, un, ja nepieciešams — procedūru tās pieprasīšanai;
  • pieejamajiem atjaunojošās justīcijas pakalpojumiem, ja šajā lietā tādi ir juridiski iespējami;
  • gadījumiem, kuros jums var atlīdzināt juridiskos izdevumus, un, ja nepieciešams — procedūru to pieprasīšanai.

Jūs varat arī saņemt informāciju par mutiskās un rakstiskās tulkošanas pakalpojumiem un pieejamajiem sakaru palīglīdzekļiem un pakalpojumiem, ja jums tādi ir nepieciešami.

Ja jūsu dzīvesvieta nav Spānijā, jums ir tiesības saņemt informāciju par savu tiesību īstenošanu.

Es nedzīvoju ES valstī, kurā noziegums tika izdarīts (ES pilsoņi un trešo valstu pilsoņi). Kā tiek aizsargātas manas tiesības?

Ja esat noziegumā cietušais un jūsu dzīvesvieta ir Spānijā, jūs varat Spānijas iestādēm ziņot par citās Eiropas Savienības valstīs izdarītajām noziedzīgām darbībām.

Ja Spānijas iestādes izlemj neturpināt izmeklēšanu jurisdikcijas neesības dēļ, tās nekavējoties pārsūtīs ziņojumu tās valsts kompetentajām iestādēm, kurā izdarīta noziedzīgā darbība, un par to informēs jūs kā sūdzības iesniedzēju.

Ja esat ES dalībvalsts pilsonis un pastāvīgi dzīvojat Spānijā, bet noziegums, kurā jūs esat cietis, ir izdarīts citā ES dalībvalstī, kas nav Spānija (pārrobežu noziegumā cietušais), jūs varat vērsties Noziegumos cietušo atbalsta dienestā, kas var jums sniegt informāciju par juridisko procesu, kam jānotiek valstī, kurā izdarīts noziegums, un kompensāciju, uz kuru jums var būt tiesības. Ja noziegums ir teroristisks, jums jāsazinās ar Iekšlietu ministrijas Terorismā cietušo atbalsta ģenerāldirektorātu (Dirección General de Apoyo a las Víctimas del Terrorismo del Ministerio del Interior).

Ja esat iedzīvotājs, kura dzīvesvieta nav Spānijā, jums ir tiesības uz bezmaksas tulku, ja nerunājat spāņu vai attiecīgā reģiona valodā. Policija var jums nodrošināt jūsu valodā iespiestu veidlapu ziņošanai par noziegumu, kā arī telefonisku vai klātienes piekļuvi tulkam. Tiesām ir tulku dienests, kas koordinē darbību ar Noziegumos cietušo atbalsta dienestu. Turklāt, ja jūsu dzīvesvieta nav Spānijā, jums ir tiesības saņemt informāciju par savu tiesību īstenošanu.

Ja par labu jums ES dalībvalsts ir izdevusi aizsardzības rīkojumu, jūs varat lūgt izdot Eiropas aizsardzības rīkojumu. Izmantojot vienkāršu un paātrinātu procedūru, jums tiks piešķirta aizsardzība ar jaunu aizsardzības pasākumu, ko veic dalībvalsts, uz kuru jūs ceļojat vai pārceļaties.

Kādu informāciju es saņemšu, ja ziņošu par noziegumu?

Nozieguma paziņošanas laikā jums ir tiesības saņemt pienācīgi apliecinātu ziņojuma kopiju. Ja jūs nesaprotat vai nerunājat nevienā no valodām, ko oficiāli lieto nozieguma paziņošanas vietā, jums ir tiesības arī uz bezmaksas palīdzību valodas jautājumos un jūsu iesniegtā ziņojuma rakstisku tulkojumu.

Jums ir arī tiesības saņemt informāciju par šādiem jautājumiem:

  • jums pieejamiem medicīniskajiem, psiholoģiskajiem vai materiālajiem aprūpes un atbalsta pasākumiem un procedūru to saņemšanai, tostarp, ja nepieciešams, informāciju par iespējām iegūt alternatīvu uzturēšanās vietu;
  • tiesībām sniegt liecību par izmeklēšanu atbildīgajām iestādēm;
  • iespēju lūgt aizsardzības pasākumus un, ja nepieciešams — procedūru šāda lūguma izteikšanai;
  • kompensāciju, uz kuru jums var būt tiesības, un, ja nepieciešams — procedūru tās pieprasīšanai;
  • pieejamajiem mutiskās un rakstiskās tulkošanas pakalpojumiem;
  • pieejamajiem sakaru palīglīdzekļiem un pakalpojumiem;
  • procedūrām, saskaņā ar kurām jūs varat īstenot savas tiesības, ja dzīvojat ārpus Spānijas;
  • pārsūdzībām, ko varat iesniegt par nolēmumiem, kurus uzskatāt par nesaderīgiem ar savām tiesībām;
  • par procesa veikšanu atbildīgās iestādes kontaktinformāciju un sakaru kanālus, kurus varat izmantot saziņā ar to;
  • pieejamajiem atjaunojošās justīcijas pakalpojumiem, ja šajā lietā tādi ir juridiski iespējami;
  • gadījumiem, kuros jums var atlīdzināt juridiskos izdevumus, un, ja nepieciešams — procedūru to pieprasīšanai;
  • tiesībām iesniegt vispārēju lūgumu, lai jūs informē par konkrētiem procesuāliem lēmumiem, piemēram, lēmumu neuzsākt kriminālprocesu, galīgo spriedumu kriminālprocesā, lēmumiem ieslodzīt vai vēlāk atbrīvot noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, kā arī iespējamu noziedzīgā nodarījuma izdarītāja izbēgšanu no apcietinājuma, un tiesu vai cietuma iestādes lēmumus, kas skar personas, kuras notiesātas par vardarbīgiem vai ar iebiedēšanu izdarītajiem noziegumiem un kuras rada risku jūsu drošībai.

Jūs arī informēs par tiesas sēdes datumu, laiku un vietu, kā arī noziedzīgā nodarījuma izdarītājam uzrādītās apsūdzības būtību.

Ja esat cietis no dzimumu vardarbības nozieguma, jūs informēs par lēmumiem ieslodzīt vai vēlāk atbrīvot noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, kā arī iespējamu noziedzīgā nodarījuma izdarītāja izbēgšanu no apcietinājuma, kā arī lēmumiem, ar ko apstiprina personīgos aizsardzības pasākumus vai groza jau pieņemtos pasākumus, ja to mērķis ir garantēt jūsu drošību, un jums šajā sakarā nav jāizsaka lūgums, izņemot gadījumus, kad jūs paužat vēlmi šādus paziņojumus nesaņemt.

Jums ir tiesības arī saņemt bezmaksas konfidenciālu palīdzību un atbalsta pakalpojumus no Noziegumos cietušo atbalsta dienesta. Jūs var nosūtīt uz šo dienestu, ja tas ir nepieciešams atkarībā no nozieguma smaguma, vai pēc jūsu lūguma.

Ja ar konkrēto noziegumu nodarīts sevišķi nopietns kaitējums, valsts pārvalde un Noziegumos cietušo atbalsta dienests var attiecināt tiesības uz palīdzību un atbalsta pakalpojumiem arī uz jūsu ģimenes locekļiem. Šiem mērķiem par ģimenes locekļiem uzskata personas, kuras ar jums saista laulība vai līdzīgas attiecības, un radiniekus līdz otrajai pakāpei (vecvecākus, brāļus un māsas, mazbērnus).

Vai man ir tiesības uz bezmaksas tulka vai tulkotāja pakalpojumiem (kad es sazinos ar policiju vai citām iestādēm vai izmeklēšanas un tiesvedības laikā)?

Ja esat iedzīvotājs, kura dzīvesvieta nav Spānijā, jums ir tiesības uz bezmaksas tulku, ja nerunājat spāņu vai attiecīgā reģiona valodā. Policija var jums nodrošināt jūsu valodā iespiestu veidlapu ziņošanai par noziegumu, kā arī telefonisku vai klātienes piekļuvi tulkam. Tiesām ir tulku dienests, kas koordinē darbību ar Noziegumos cietušo atbalsta dienestu.

Ja jūs nesaprotat vai nerunājat nevienā no nozieguma paziņošanas vietas oficiālajām valodām, Noziegumā cietušo atbalsta dienests jums sniegs informāciju par jūsu tiesībām uz bezmaksas palīdzību valodas jomā un ziņojuma rakstisku tulkojumu.

Jo īpaši jums ir šādas tiesības:

  • sniedzot liecību tiesnesim, prokuroram vai policijas amatpersonām izmeklēšanas laikā, kā arī uzstājoties kā lieciniekam tiesvedībā vai atklātā tiesas sēdē, izmantot jums saprotamā valodā runājoša tulka bezmaksas palīdzību.

Šīs tiesības attiecas arī uz gadījumiem, kad jums ir dzirdes vai runas traucējumi;

  • bezmaksas tulkojums konkrētiem procesuāliem lēmumiem, piemēram, lēmumam neuzsākt kriminālprocesu, galīgajam spriedumam kriminālprocesā, lēmumiem ieslodzīt vai vēlāk atbrīvot noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, kā arī par iespējamu noziedzīgā nodarījuma izdarītāja izbēgšanu no apcietinājuma, un tiesu vai cietuma iestādes lēmumiem, kas skar personas, kuras notiesātas par vardarbīgiem vai ar iebiedēšanu izdarītajiem noziegumiem un kuras rada risku jūsu drošībai, un lēmumam izbeigt izmeklēšanu.

Jūs varat lūgt tulkojumā iekļaut īsu pieņemtā lēmuma pamatojuma kopsavilkumu;

  • jebkuras informācijas bezmaksas tulkojums, kas ir svarīga, lai jūs varētu piedalīties kriminālprocesā. Šajā sakarā jūs varat iesniegt pamatotu lūgumu atzīt dokumentu par būtisku;
  • tikt informētam par tiesas sēdes datumu, laiku un vietu jums saprotamā valodā.

Tulka palīdzība var tikt sniegta, izmantojot videokonferenci vai jebkuru telesakaru mediju, izņemot, ja tiesnesis vai tiesa pēc savas iniciatīvas vai pēc kāda lietas dalībnieka lūguma piekrīt tulka fiziskai klātbūtnei, lai aizsargātu jūsu tiesības.

Dokumentu rakstisku tulkošanu izņēmuma kārtā var aizstāt ar to satura mutisku kopsavilkumu jums saprotamā valodā, lai nodrošinātu procesa taisnīgumu.

Ja jūs vēlaties, lai policijas darbības tulko mutiski vai rakstiski, un tas netiek nodrošināts, jūs varat iesniegt pārsūdzību uzraugošajam tiesnesim. Pārsūdzību uzskata par iesniegtu, sākot ar brīdi, kad jūs esat paudis neapmierinātību ar lūgtā mutiskā vai rakstiskā tulkojuma nenodrošināšanu.

Kā iestāde nodrošinās to, ka es saprotu un mani saprot (ja esmu bērns; ja man ir invaliditāte)?

Vispārējā gadījumā jums kā cietušajam, sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm vai amatpersonām, kā arī valsts pārvaldes palīdzības un atbalsta dienestu iejaukšanās gaitā, tostarp pirms ziņošanas par noziegumu, ir tiesības saņemt aizsardzību, informāciju, atbalstu, palīdzību un aprūpi.

Jūs varat lūgt iestādēm vai amatpersonām, ar kurām jūs esat sazinājies sākotnēji, nosūtījumu uz Noziegumos cietušo atbalsta dienestu, kur jūs saņemsiet bezmaksas konfidenciālu palīdzību, arī ja jūs iepriekš neesat ziņojis par noziegumu.

Sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm un amatpersonām, ar jums kopā var ierasties arī jūsu izvēlēta persona.

Turklāt jums ir tiesības saprast un tikt saprastam ikvienā darbībā, kas jāveic pēc nozieguma paziņošanas, turklāt saprast informāciju pirms ziņojuma iesniegšanas; tiek nodrošināts tulkojums juridiski atzītās zīmju valodās, kā arī mutiskas saziņas atbalsta līdzekļi, ja tādi ir nepieciešami.

Visa saziņa — kā mutiski, tā rakstiski — notiek skaidrā, vienkāršā un uztveramā valodā, ņemot vērā jūsu personīgās īpašības un vajadzības, jo īpaši ja jums ir maņu orgānu, intelektuāli vai garīga rakstura traucējumi vai ja jūs esat nepilngadīgs.

Cietušo atbalsta pakalpojumi

Kurš sniedz atbalstu cietušajiem?

Ja esat noziegumā cietušais, jums ir tiesības bez maksas un konfidenciāli saņemt valsts pārvaldes, kā arī Noziegumā cietušo atbalsta dienestu nodrošinātos palīdzības un atbalsta pakalpojumus.

Noziegumos cietušo atbalsta dienesti ir Tieslietu ministrijas izveidots publisks starpdisciplinārs pakalpojums, kas tiek bez maksas nodrošināts cietušo vajadzību apmierināšanai.

Dienesti atrodas visās Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāautonomajās kopienās, gandrīz visās provinču galvaspilsētās, kā arī citās pilsētās.

Noziegumā cietušo atbalsta dienests jums kā noziegumā cietušajam sniegs visaptverošu, koordinētu un specializētu atbalstu, apmierinot jūsu konkrētās juridiskās, psiholoģiskās un sociālās vajadzības.

Ja esat cietis no terorisma, jūs varat sazināties ar Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienestu (Oficina de Información y Asistencia a Víctimas del Terrorismo de la Audiencia Nacional), lai gan jūs varat sazināties ar jūsu provinces Noziegumā cietušo atbalsta dienestu, ja tā vēlaties. Noziegumā cietušo atbalsta dienests šādā gadījumā koordinēs darbību ar Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienestu.

Piekļuves tiesības paliek spēkā, kad notiek palīdzības un atbalsta dienestu, un, ja nepieciešams — atjaunojošās justīcijas dienestu iejaukšanās, visā kriminālprocesā un pienācīgu laikposmu pēc procesa beigām neatkarīgi no tā, vai ir zināma noziedzīgā nodarījuma izdarītāja identitāte un kāds bijis procesa rezultāts, ieskaitot laiku pirms ziņošanas par noziegumu.

Ja ar konkrēto noziegumu nodarīts sevišķi nopietns kaitējums, valsts pārvalde un Noziegumos cietušo atbalsta dienests var attiecināt tiesības uz palīdzību un atbalsta pakalpojumiem arī uz jūsu ģimenes locekļiem. Šiem mērķiem par ģimenes locekļiem uzskata personas, kuras ar jums saista laulība vai līdzīgas attiecības, un radiniekus līdz otrajai pakāpei (vecvecākus, brāļus un māsas, mazbērnus).

Ja jums ir nepilngadīgi bērni vai jūs esat nepilngadīgs bērns, kas atrodas no dzimumu vardarbības cietušas sievietes vai no vardarbības ģimenē cietušu personu aizbildnībā vai aizgādībā, jums ir tiesības uz likumā noteiktiem īpašiem palīdzības un aizsardzības pasākumiem.

Turklāt, ja esat cietis no teroristiskiem noziegumiem vai dzimumu vardarbības, vai esat nepilngadīgs, jums ir arī tiesības, kas attiecībā uz katra veida noziegumiem atzītas speciālajos tiesību aktos.

Vai policija automātiski mani nosūtīs cietušo atbalsta saņemšanai?

Kad jūs ziņosiet par noziegumu, valsts policijas amatpersonas un, ja nepieciešams, nozieguma izdarīšanas vietas autonomā apgabala policija veiks jūsu situācijas sākotnējo individuālo izvērtējumu, lai noteiktu jūsu nepieciešamību pēc aizsardzības un attiecīgā gadījumā identificētu jūs kā neaizsargātu cietušo. Šī sākotnējā izvērtējuma laikā jūs saņemsiet informāciju par iespēju vērsties Noziegumos cietušo atbalsta dienestā.

Iestādei vai amatpersonai, kas sazinās ar jums, nepieciešamības gadījumā, ja tas izriet no nozieguma smaguma vai ja jūs to lūdzat, jānosūta jūs uz Noziegumā cietušo atbalsta dienestu.

Kā tiek aizsargāts mans privātums?

Piekļuve valsts pārvaldes, kā arī Noziegumā cietušo atbalsta dienestu nodrošinātajiem palīdzības un atbalsta pakalpojumiem vienmēr ir konfidenciāla.

Informācija, ko jūs sniedzat policijas amatpersonām vai jebkurai iestādei vai amatpersonai, kas jums sākotnēji palīdz, citiem palīdzības un atbalsta dienestiem, piemēram, Noziegumos cietušo atbalsta dienestam, var tikt nodota tikai ar jūsu iepriekšēju informētu piekrišanu.

Cietušoatbalsta pakalpojumu sniedzēji par jums saņemto informāciju sniegt trešajām personām var tikai ar jūsu iepriekšēju un informētu piekrišanu.

Tiesu nozarē tiesneši, tiesas, prokurori un citas par kriminālizmeklēšanu atbildīgās iestādes un amatpersonas, kā arī citas personas, kuras jebkādā veidā ir iesaistītas procesā vai piedalās tajā, veic nepieciešamos pasākumus saskaņā ar likumu, lai aizsargātu jūsu un jūsu ģimenes locekļu privāto dzīvi, jo īpaši, lai novērstu jūsu identitāti atklājošas informācijas izplatīšanu, ja esat nepilngadīgs cietušais vai persona ar invaliditāti, kam nepieciešama īpaša aizsardzība.

Turklāt tiesu iestāde var aizliegt iegūt, izpaust vai publicēt jūsu vai jūsu ģimenes locekļu attēlus, jo īpaši, ja esat nepilngadīgs cietušais vai persona ar invaliditāti, kam nepieciešama īpaša aizsardzība.

Vai man ir jāziņo par noziegumu, pirms es varu piekļūt cietušo atbalstam?

Ikvienam cietušajam ir tiesības saņemt bezmaksas konfidenciālu palīdzību un atbalsta pakalpojumus no Noziegumos cietušo atbalsta dienesta.

Iepriekšēja ziņošana par noziegumu nav priekšnoteikums, lai varētu saņemt palīdzības un atbalsta pakalpojumus.

Personīgā aizsardzība apdraudējuma gadījumā

Kādi aizsardzības veidi ir pieejami?

Par noziegumu izmeklēšanu, apsūdzību un iztiesāšanu atbildīgās iestādes un amatpersonas veic nepieciešamos likumā paredzētos pasākumus, lai aizsargātu cietušā un viņa ģimenes locekļu dzīvību, garīgo un fizisko veselību, brīvību, drošību, seksuālo autonomiju un integritāti, kā arī tiesības pienācīgi aizsargāt savu privāto dzīvi un cieņu, jo īpaši kad šīs personas sniedz paskaidrojumus vai liecina tiesā.

Prokurors jo īpaši nodrošina, lai šīs tiesības uz aizsardzību tiktu īstenotas nepilngadīgiem cietušajiem, veicot attiecīgus pasākumus to interesēs, ja tas ir nepieciešams, lai novērstu vai mazinātu kaitējumu, kas tiem varētu tikt nodarīts, veicot procesu.

Ja esat nepilngadīgs cietušais vai cietušais ar invaliditāti (cietušie, kuriem nepieciešama īpaša aizsardzība), pastāv iespēja, ka pirms tiesvedības pierādījumus izvērtē eksperti un tiek ierakstīta jūsu iztaujāšana īpašā telpā, ko veic īpaši apmācīti darbinieki.

Kurš var piedāvāt man aizsardzību?

Lai noteiktu, kādi aizsardzības pasākumi jāveic, tiks izvērtēta jūsu konkrētā situācija.

Par izvērtējuma veikšanu un lēmuma pieņemšanu attiecībā uz šiem pasākumiem atbild:

  • nozieguma izmeklēšanas laikā: uzraugošajam tiesnesim vai tiesnesim, kas specializējies attiecībā uz vardarbību pret sievietēm, neskarot provizorisko izvērtējumu un lēmumu, kas jāpieņem:
  • prokuroram — veicot izmeklēšanu vai piedaloties procesā, kas skar nepilngadīgus cietušos, vai
  • policijas amatpersonām, kas iesaistītas izmeklēšanas sākotnējā posmā;
  • tiesvedības laikā: tiesnesis vai tiesa, kas atbild par lietas iztiesāšanu.

Vai kāds izvērtēs manu lietu, lai noskaidrotu, vai esmu pakļauts turpmākam noziedzīgā nodarījuma izdarītāja radīta kaitējuma riskam?

Jā, jo, lai noteiktu, kādi aizsardzības pasākumi jāveic, vispirms tiks izvērtēta jūsu konkrētā situācija.

Kad jūs ziņosiet par noziegumu, valsts policijas amatpersonas un, ja nepieciešams, nozieguma izdarīšanas vietas autonomā apgabala policija veiks jūsu situācijas sākotnējo individuālo izvērtējumu, lai noteiktu jūsu nepieciešamību pēc aizsardzības un attiecīgā gadījumā identificētu jūs kā neaizsargātu cietušo. Šī sākotnējā izvērtējuma laikā jūs saņemsiet informāciju par iespēju vērsties Noziegumos cietušo atbalsta dienestā.

Ja jums sniedz palīdzību Noziegumā cietušo atbalsta dienests, tas arī veic jūsu lietas individuālu izvērtējumu. Policijas izvērtējumā ievākto informāciju ar jūsu piekrišanu var nodot dienestam.

Individuālajā izvērtējumā tiks apsvērtas jūsu paustās vajadzības un jūsu vēlmes, kā arī pilnībā ievērota jūsu fiziskā, garīgā un morālā līdzsvarotība.

Tajā īpaši tiks ņemti vērā šādi faktori:

  • jūsu personiskās īpašības, situācija, tūlītējās vajadzības, dzimums, invaliditāte un brieduma līmenis, kā arī īpaši izvērtēts, vai jūs esat persona ar invaliditāti vai jūs atrodaties atkarībā no varbūtējā nozieguma izdarītāja, vai jūs esat nepilngadīgs cietušais, vai jums nepieciešama īpaša aizsardzība, vai pastāv citi īpašas neaizsargātības faktori;
  • tā nozieguma būtība, no kura jūs esat cietis, un nodarītā kaitējuma smagums, kā arī nozieguma atkārtošanās risks. Jūsu nepieciešamība pēc aizsardzības tiks īpaši izvērtēta, ja esat cietis no teroristiskiem noziegumiem, noziedzīgu organizāciju izdarītajiem noziegumiem, dzimumu vardarbības un vardarbības ģimenē, noziegumiem pret seksuālo autonomiju un integritāti, cilvēku tirdzniecības, piespiedu pazušanas un noziegumiem, kas izdarīti rasistisku, antisemītisku vai citu ar ideoloģiju, reliģiju vai pārliecību, ģimenes stāvokli, tautību, rasi vai valsts piederību, izcelsmi, dzimumu, seksuālo orientāciju vai identitāti saistītu iemeslu dēļ, vai dzimuma, slimības vai invaliditātes dēļ;
  • nozieguma apstākļi, jo īpaši vardarbīgu noziegumu gadījumā.

Ja esat nepilngadīgs vai jums ir jebkāda veida invaliditāte, un jums nepieciešama īpaša aizsardzība, tiks ņemts vērā jūsu viedoklis un intereses, kā arī jūsu personīgā situācija, un īpaši tiks ievērots nepilngadīgā vai personas ar invaliditāti interešu princips, kā arī šo personu tiesības uz informāciju, nediskriminēšanu, tiesības uz konfidencialitāti, privāto dzīvi un tiesībām uz aizsardzību.

Vai kāds izvērtēs manu lietu, lai noskaidrotu, vai pastāv risks, ka krimināltiesību sistēma var man nodarīt turpmāku kaitējumu (izmeklēšanas un tiesvedības laikā)?

Jā, nozieguma izmeklēšanas laikā jums piemērotos aizsardzības pasākumus izvērtēs un noteiks uzraugošais tiesnesis vai tiesnesis, kurš specializējies attiecībā uz vardarbību pret sievietēm, vai, ja noziegums ir dzimumu vardarbība — sākotnējā izmeklēšanas posmā iesaistītais prokurors vai policijas amatpersonas.

Ja jums draud briesmas, jums tiks nodrošināta policijas aizsardzība.

Drošības, sabiedriskās kārtības, lietderības vai jūsu cieņas aizsardzības apsvērumu dēļ jūs varat liecināt ar videokonferences starpniecību.

Ja esat cietis no atsevišķiem konkrētiem noziegumiem, kuru rezultātā cietušajiem tiek noteikti īpaši aizsardzības pasākumi, piemēram, dzimumu vardarbības, vardarbības ģimenē, cilvēku tirdzniecības nolūkā tos seksuāli izmantot un ekspluatēt kā darbaspēku, miesas bojājumiem, noziegumiem pret brīvību, spīdzināšanas, noziegumiem pret personu, pret seksuālo autonomiju, privātumu, tiesībām uz paštēlu, mājokļa, goda un sociālekonomiskās sistēmas neaizskaramību, jums ir tiesības lūgt, lai agresoram tiek piemērots kāds no šādiem aizliegumiem, ja tas noteikti nepieciešams jūsu aizsardzībai: aizliegums uzturēties vai ierasties noteiktā vietā, rajonā, pilsētā vai reģionā, aizliegums tuvoties vai sazināties ar noteiktām personām.

Izmeklēšanas laikā jūsu aizsardzībai var tikt veikti šādi pasākumi:

  • jūsu liecības īpaši izveidotās vai pielāgotās telpās var pieņemt īpaši apmācīti profesionāļi;
  • ja jums jāliecina vairākkārt, liecību uzklausīs viena un tā pati persona, izņemot, ja tas varētu būtiski traucēt procesa norisei vai jūsu liecību jāuzklausa tieši tiesnesim vai prokuroram;
  • ja esat cietis no dzimumu vardarbības, vardarbības ģimenē, nozieguma pret seksuālo autonomiju vai integritāti, jūsu liecību pēc jūsu lūguma var pieņemt tā paša dzimuma persona, izņemot, ja tas varētu būtiski traucēt procesa norisei vai jūsu liecību jāuzklausa tieši tiesnesim vai prokuroram.

Ja jūs izsauc liecināt un tiesnesis uzskata, ka pastāv būtisks risks jums vai jūsu brīvībai, īpašumam vai ģimenei, viņš var veikt šādas darbības:

  • aizsargāt jūsu identitāti, adresi, profesiju un darbvietu, neizmantojot šo informāciju procesā;
  • novērst jūsu parādīšanos tiesā un noteikt, ka paziņojumi jāsūta uz tiesas adresi;
  • aizliegt jebkādā veidā ierakstīt jūsu attēlu;
  • uzdot nodrošināt policijas aizsardzību procesa laikā un pēc tā;
  • nodrošināt jūsu transportēšanu uz tiesu oficiālā transportlīdzeklī;
  • tiesā jūs ievietot policijas apsargātā uzgaidāmajā telpā;
  • izņēmuma apstākļos — nodrošināt jums jaunu identitāti vai finansiālu atbalstu dzīvesvietas vai darba maiņai.

Ja esat cietis no dzimumu vardarbības vai vardarbības ģimenē,par jums var izdot “aizsardzības rīkojumu”, kurā ietverti vispārīgi piesardzības pasākumi attiecībā uz agresoru (aizliegums uzturēties vai ierasties noteiktās vietās, rajonos, pilsētās vai reģionos, aizliegums tuvoties vai sazināties ar noteiktām personām).

Tiesas procesa laikā tiesnesis vai tiesas priekšsēdētājs var noteikt slēgtu tiesas sēdi (ierobežojot audiovizuālo mediju klātbūtni iztiesāšanā un aizliedzot ierakstīt tiesas sēdi pilnībā vai daļu no tās), lai aizsargātu morāli, sabiedrisko kārtību, kā arī jūs kā cietušo un/ vai jūsu ģimeni. Var tikt aizliegta arī ekspertu vai jebkuras citas personas, kura piedalās tiesvedībā, identitātes izpaušana.

Jūs kā privātapsūdzības uzturētājs varat lūgt noteikt slēgtu tiesas sēdi.

Procesa laikā jūsu aizsardzības nolūkā var tikt veikti šādi pasākumi:

  • pasākumi, kas novērš jūsu un varbūtējā vainīgā vizuālo kontaktu un kas nodrošina, ka jūs varat tikt uzklausīts, neatrodoties tiesas zālē; šim nolūkam var tikt izmantotas komunikāciju tehnoloģijas (tiesas zālē uzstādot ekrānu un sniedzot liecības ar videokonferences starpniecību);
  • pasākumi, lai aizliegtu uzdot ar jūsu privāto dzīvi saistītus jautājumus, kuriem nav sakara ar iztiesājamo noziedzīgo darbību, izņemot, ja tiesnesis vai tiesa izņēmuma kārtā atzīst, ka uz tiem jāatbild;
  • slēgtas mutvārdu sēdes rīkošana, lai gan tiesnesis vai tiesas priekšsēdētājs var atļaut piedalīties personām, kas var pierādīt īpašu ieinteresētību lietā.

Arī izmeklēšanas laikā var tikt veikti pasākumi, lai novērstu vizuālo kontaktu ar varbūtējo vainīgo un ar jūsu privāto dzīvi saistītu jautājumu uzdošanu.

Kāda aizsardzība ir pieejama īpaši neaizsargātiem cietušajiem?

Neaizsargātiem cietušajiem, piemēram, nepilngadīgajiem cietušajiem un cietušajiem ar invaliditāti, kuriem nepieciešama īpaša aizsardzība, papildus pasākumiem, kas norādīti sadaļā “Vai kāds izvērtēs manu lietu, lai noskaidrotu, vai pastāv risks, ka krimināltiesību sistēma var man nodarīt turpmāku kaitējumu (izmeklēšanas un tiesvedības laikā)?”, procesā var piemērot šādus pasākumus:

  • sniegtās liecības tiek ierakstītas audiovizuālā datu nesējā un var tikt atskaņotas tiesvedības laikā likumā noteiktajos gadījumos un ar noteiktiem nosacījumiem;
  • liecības var tikt ievāktas ar ekspertu starpniecību.

Ja esat nepilngadīgs cietušais vai cietušais ar invaliditāti (cietušie, kuriem nepieciešama īpaša aizsardzība), pastāv iespēja, ka pirms tiesvedības pierādījumus izvērtē eksperti un tiek ierakstīta jūsu iztaujāšana īpašā telpā, ko veic īpaši apmācīti darbinieki.

Turklāt pēc prokurora lūguma jums var tikt iecelts aizbildnis ad litem, ja jūs esat īpaši neaizsargāts cietušais, kā arī atsevišķos gadījumos, piemēram, ja pastāv interešu konflikts ar jūsu juridisko pārstāvi vai ar vienu no jūsu vecākiem, ja otrs vecāks nevar pienācīgi īstenot savu pienākumu pārstāvēt cietušo vai palīdzēt cietušajam. 

Esmu nepilngadīgs. Vai man ir īpašas tiesības?

Ja esat nepilngadīgs, nozieguma izmeklēšanas posmā pret jums izturēsies saskaņā ar īpaši izstrādātiem protokoliem jūsu aizsardzībai. Jūsu liecību sniegšanai tiks piemēroti īpaši piesardzības pasākumi. Prokurora, kuram ir īpašs pienākums aizsargāt nepilngadīgos, klātbūtne vienmēr ir obligāta. Jūsu un agresora vizuālais kontakts ir jānovērš ar jebkādiem tehniskiem līdzekļiem.

Jūs iztaujās īpaši apmācīti dalībnieki īpašā telpā, kas jums nešķitīs draudīga, jo pastāv iespēja, ka pierādījumus pirms tiesvedības izvērtēs eksperti un iztaujāšana tiks ierakstīta.

Jūs varat liecināt tikai vienreiz uzraugošā tiesneša, tiesas sekretāraun visu procesa dalībnieku klātbūtnē un tiesvedības laikā to nedarīt atkārtoti.

Tiesas procesa laikā, ja esat nepilngadīgais, kurš sniedz liecību, jūsu un apsūdzētā vizuālais kontakts tiks novērsts ar jebkādiem tehniskiem līdzekļiem.

Ierobežojumi pastāv arī attiecībā uz konfrontēšanu.

Papildus pasākumiem, kas norādīti sadaļā “Vai kāds izvērtēs manu lietu, lai noskaidrotu, vai pastāv risks, ka krimināltiesību sistēma var man nodarīt turpmāku kaitējumu (izmeklēšanas un tiesvedības laikā)?”, procesā var piemērot šādus pasākumus:

  • sniegtās liecības tiek ierakstītas audiovizuālā datu nesējā un var tikt atskaņotas tiesvedības laikā likumā noteiktajos gadījumos un ar noteiktiem nosacījumiem;
  • liecības var tikt ievāktas ar ekspertu starpniecību.

Turklāt pēc prokurora lūguma jums var tikt iecelts aizbildnis ad litem, ja esat īpaši neaizsargāts cietušais, kā arī atsevišķos gadījumos, piemēram, kad pastāv interešu konflikts ar jūsu juridisko pārstāvi vai ar vienu no jūsu vecākiem, ja otrs vecāks nevar pienācīgi īstenot savu pienākumu pārstāvēt cietušo vai palīdzēt cietušajam. 

Nozieguma rezultātā ir miris mans ģimenes loceklis. Kādas ir manas tiesības?

Ja ģimenes loceklis ir miris nozieguma rezultātā, jūs esat netieši cietis no nozieguma, kas izdarīts pret jūsu ģimenes locekli (tieši cietušo personu), ja atrodaties noteiktā likumā paredzētā situācijā (tomēr visos gadījumos izņemot par noziegumu atbildīgo personu), kā arī tad, kad esat tieši cietušās personas laulātais un neesat atšķirti vai nedzīvojat atsevišķi; ja esat tieši cietušās personas vai tās laulātā, kurš nav atšķirts vai nedzīvo atsevišķi, bērns un dzīvojāt kopā ar šo personu; ja jūs ar tieši cietušo personu saistīja līdzīgas attiecības un jūs dzīvojāt ar to kopā, kā arī citos gadījumos.

Atcerieties — ikvienam cietušajam ir tiesības uzsākt kriminālprocesu un celt civilprasību saskaņā ar tiesību aktos paredzēto, kā arī ierasties par izmeklēšanu atbildīgajā iestādē, lai iesniegtu pierādījumus un informāciju, kas uzskatāma par būtisku faktisko apstākļu noskaidrošanā.

Jums kā netieši cietušai personai ir konfidenciāli bez maksas pieejami valsts pārvaldes, kā arī cietušo atbalsta dienestu nodrošinātie palīdzības un atbalsta pakalpojumi, ja ar noziegumu nodarītā īpaši smagā kaitējuma dēļ šo tiesību attiecināšana uz tieši cietušās personas ģimenes locekļiem ir atzīta par piemērotu. Šiem mērķiem par ģimenes locekļiem uzskata tikai personas, kuras ar tieši cietušo personu saista laulība vai līdzīgas attiecības, un radiniekus līdz otrajai pakāpei (vecvecākus, brāļus un māsas, mazbērnus).

Kā netieši cietusī persona jūs varat saņemt informāciju par pieejamiem medicīniskajiem, psiholoģiskajiem vai materiālajiem atbalsta pasākumiem un procedūru to saņemšanai, kā arī kompensāciju, uz kuru jums var būt tiesības, un, ja nepieciešams — procedūru tās pieprasīšanai.

Noziegumā cietušo atbalsta dienests konsultēs jūs par ekonomiskajām tiesībām, kas ir saistītas ar procesu, jo īpaši par finansiālu pabalstu par zaudējumiem, kas nodarīti ar noziegumu, un tā pieprasīšanas procedūru, kā arī piedāvās jums nepieciešamo emocionālo atbalstu un ārstniecisko palīdzību, tādējādi nodrošinot jums pienācīgu psiholoģisko palīdzību nozieguma traumatisko seku pārvarēšanai.

Spānijā attiecībā uz finansiālo atbalstu, uz kuru jums ir tiesības kā noziegumā netieši cietušajai personai, pastāv publiska pabalstu sistēma no Spānijā izdarītiem tīšiem un vardarbīgiem noziegumiem, kuru rezultātā iestājusies nāve vai nodarīts smags kaitējums garīgajai veselībai, netieši cietušām personām.

Lai jūs varētu uzskatīt par netieši cietušu personu (saņēmēju) finansiāla pabalsta vajadzībām, jums jāatbilst noteiktām prasībām:

  • jābūt Spānijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonim, vai, ja neviens no šiem nosacījumiem neizpildās — Spānijas pastāvīgajam iedzīvotājam vai citas valsts pilsonim, kura līdzīgu palīdzību savā teritorijā sniedz Spānijas pilsoņiem. Nāves gadījumā mirušās personas valstspiederībai vai pastāvīgajai dzīvesvietai nav nozīmes;
  • jābūt mirušās personas laulātajam, kas nav juridiski atšķirts vai dzīvo atsevišķi, vai personai, kas ar mirušo personu pastāvīgi dzīvojusi līdzīgās attiecībās vismaz divus gadus pirms tās nāves, izņemot, ja jums ir kopīgi bērni — šādā gadījumā pietiek ar vienkāršu kopdzīvi. Tas attiecas arī uz minēto personu bērniem, arī ja tie nav mirušās personas bērni, ja tie ir bijuši finansiāli atkarīgi no šīs personas un dzīvojuši kopā ar to;
  • saņēmēju vidū nekādā gadījumā nevar tikt ietverta persona, kas notiesāta par tīšu nonāvēšanu jebkurā tās formā, ja mirusī persona ir bijusi tās laulātais vai persona, ar kuru tā bijusi saistīta stabilās līdzīgās attiecībās;
  • jābūt mirušās personas bērnam, kas ir bijis finansiāli atkarīgs no šīs personas un dzīvojis kopā ar to, pieņemot, ka nepilngadīgi bērni vai pieaugušie ar invaliditāti ir finansiāli atkarīgi;
  • ja esat viens no mirušās personas vecākiem un esat bijis finansiāli atkarīgs no šīs personas, ja nav personu, kuras atrastos kādā no iepriekšminētajām situācijām;
  • ar Spānijas tiesību aktiem noteiktā finansiālā pabalsta mērķiem par netieši cietušiem uzskata arī nepilngadīgo, kuru nāve ir nozieguma tiešas sekas, vecākus.

Jums pabalsts jāpieprasa viena gada laikā no nozieguma pastrādāšanas dienas. Ja nāve iestājusies kā miesas bojājumu vai veselībai nodarīta kaitējuma tiešas sekas, pabalsta pieprasīšanai tiks noteikts jauns, tikpat ilgs termiņš.

Vispārējā gadījumā pabalsta piešķiršanas priekšnosacījums ir galīga tiesas nolēmuma pieņemšana, ar kuru izbeidz kriminālprocesu.

Pabalstu nevar apvienot ar kompensāciju, kas noteikta ar spriedumu, lai gan noziegumā vainīgās personas daļējas maksātnespējas pasludināšanas gadījumā tiks izmaksāts viss pabalsts vai daļa no tā, vai ar privāta apdrošinātāja izmaksātu kompensāciju vai pabalstu, ja tā summa ir lielāka par spriedumā noteikto, vai ar sociālā nodrošinājuma pabalstu, kas var tikt izmaksāts cietušā pārejošas invaliditātes dēļ.

Pabalsta apmērs jebkurā gadījumā nedrīkst pārsniegt spriedumā noteikto kompensāciju.

Vai es varu izmantot mediācijas pakalpojumus? Kādi ir nosacījumi? Vai es būšu drošībā mediācijas laikā?

Kā cietušajam jums ir tiesības saņemt informāciju par alternatīvu strīdu izšķiršanu, izmantojot mediāciju, ja tas ir iespējams, un citus atjaunojošās justīcijas pakalpojumus, ja tie ir pieļaujami no juridiskā viedokļa. Šo informāciju jums sniegs Noziegumos cietušo atbalsta dienests.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests varēs arī ierosināt tiesu iestādei izmantot krimināltiesisko mediāciju, ja tā uzskatāma par jums labvēlīgu risinājumu, un sniegs atbalstu atjaunojošās justīcijas pakalpojumiem un citām likumā paredzētām ārpustiesas izlīguma procedūrām.

Jūs varat piekļūt atjaunojošās justīcijas pakalpojumiem, lai saņemtu pienācīgu kompensāciju par nozieguma radītajiem mantiskajiem un nemantiskajiem zaudējumiem, ja tiek izpildītas šādas prasības:

  • noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir atzinis būtiskos faktus, no kuriem izriet tā atbildība;
  • jūs esat devis savu piekrišanu pēc tam, kad esat saņēmis izsmeļošu un objektīvu informāciju par to saturu, iespējamajiem rezultātiem un procedūrām, kas paredzētas izpildes panākšanai;
  • noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir devis piekrišanu;
  • mediācijas process nerada risku jūsu drošībai, kā arī nepastāv draudi, ka tā veikšana varētu jums radīt jaunus mantiskus vai nemantiskus zaudējumus;
  • attiecībā uz izdarīto noziegumu to neaizliedz likums.

Mediācijas procesa laikā notikušās diskusijas ir konfidenciālas un nevar tikt izpaustas bez jūsu un noziedzīgā nodarījuma izdarītāja piekrišanas.

Mediatorus un citus profesionāļus, kuri piedalās mediācijas procesā, saista profesionālais noslēpums attiecībā uz notikumiem un ziņām, par ko tie uzzinājuši, veicot savus pienākumus.

Gan jūs, gan noziedzīgā nodarījuma izdarītājs jebkurā brīdī varat atsaukt savu piekrišanu piedalīties mediācijas procesā.

Mediācija parasti notiek mazāk smagu noziegumu gadījumā.

Juvenālās justīcijas lietās (14–18 gadi) mediācija ir īpaši paredzēta kā nepilngadīgā pāraudzināšanas līdzeklis. Šajā jomā mediāciju veic grupas, kas atbalsta nepilngadīgo prokuratūru, taču to var veikt arī autonomo apgabalu aģentūras un citas struktūras, piemēram, noteiktas speciālistu apvienības.

Pieaugušo justīcijas jomā mediācija ir paredzēta kā daļa no atjaunojošās justīcijas pakalpojumiem, un dažādas pilotprogrammas darbojas jau vairākus gadus.

Jūsu drošībai mediācijas laikā jums nepārtraukti tiks nodrošināti nepieciešamie fiziskās drošības pasākumi un citi no apstākļiem izrietošie pasākumi, kurus var noteikt tiesu iestāde.

Kur ir pieejami tiesību akti, kuros noteiktas manas tiesības?

  • Código Penal (Spānijas Kriminālkodekss) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Código Civil (Spānijas Civilprocesa kodekss) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley de Enjuiciamiento Criminal (Kriminālprocesa noteikumi) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley 4/2015, de 27 de abril, del Estatuto de la víctima del delito (2015. gada 27. aprīļa Likums 4/2015 par noziegumos cietušo statusu) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Real Decreto 1109/2015, de 11 de diciembre, por el que se desarrolla la Ley 4/2015, de 27 de abril, del Estatuto de la víctima del delito, y se regulan las Oficinas de Asistencia a las Víctimas del Delito (2015. gada 11. decembra Karaļa dekrēts 1109/2015, ar kuru īsteno 2015. gada 27. aprīļa Likumu 4/2015 par noziegumos cietušo personu statusu un regulē Noziegumos cietušo atbalsta dienestus) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley Orgánica 8/2015, de 22 de julio y Ley 26/2015, de 22 de julio, de modificación del sistema de protección de la infancia y de la adolescencia (2015. gada 22. jūlija Konstitutīvais likums 8/2015 un 2015. gada 22. jūlija Likums 26/2015, ar ko groza bērnu un pusaudžu aizsardzības sistēmu) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley 23/2014, de 20 de noviembre, de reconocimiento mutuo de resoluciones penales en la Unión Europea (2014. gada 20. novembra Likums 23/2014 par krimināllietās pieņemtu lēmumu savstarpēju atzīšanu Eiropas Savienībā) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Real Decreto 671/2013, de 6 de septiembre, por el que se aprueba el Reglamento de la Ley 29/2011 (2013. gada 6. septembra Karaļa dekrēts 671/2013, ar ko nosaka detalizētu Likuma 29/2011 īstenošanas kārtību) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley 29/2011, de 22 de septiembre, de Reconocimiento y Protección Integral a las Víctimas de Terrorismo (2011. gada 22. septembra Likums 29/2011 par terorismā cietušo personu atzīšanu un visaptverošu aizsardzību) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley Orgánica 1/2004, de 28 de diciembre, de Medidas de Protección Integral contra la Violencia de Género (2004. gada 28. decembra Konstitutīvais likums 1/2004 par visaptverošiem pasākumiem aizsardzībai pret dzimumu vardarbību) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley Orgánica 5/2000, de 12 de enero, reguladora de la responsabilidad penal de los menores (2000. gada 12. janvāra Konstitutīvais likums 5/2000 par bērnu kriminālatbildību) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley Orgánica 1/1996, de 15 de enero, de Protección Jurídica del Menor (1996. gada 15. janvāra Konstitutīvais likums 1/1996 par bērnu tiesisko aizsardzību) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley 1/1996, de 10 de enero, de asistencia jurídica gratuita (1996. gada 10. janvāra Likums 1/1996 par juridisko palīdzību) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley 35/1995, de 11 de diciembre, de ayuda y asistencia a las víctimas de delitos violentos y contra la libertad sexual (1995. gada 11. decembra Likums 35/1995 par palīdzību un atbalstu no vardarbīgiem noziegumiem un noziegumiem pret seksuālo autonomiju cietušajiem) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Real Decreto 738/1997, de 23 de mayo, por el que se aprueba el Reglamento de ayudas a las víctimas de delitos violentos y contra la libertad sexual (1997. gada 23. maija Karaļa dekrēts 738/1997, ar ko apstiprina noteikumus par palīdzību no vardarbīgiem noziegumiem un noziegumiem pret seksuālo autonomiju cietušajiem) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
  • Ley Orgánica 19/1994, de 23 de diciembre, de protección a testigos y peritos en causas criminales (1994. gada 23. decembra Konstitutīvais likums 19/1994 par liecinieku un ekspertu aizsardzību krimināllietās) — Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāspāņu valodā
Lapa atjaunināta: 17/01/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

2 - Paziņošana par noziegumu un manas tiesības izmeklēšanas vai tiesas procesa laikā

Kā es varu ziņot par noziegumu?

Ja esat noziegumā cietušais, jums, sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm vai amatpersonām, ir tiesības saņemt informāciju par jūsu tiesībām ziņot par noziegumu un, ja tas nepieciešams — procedūru, kā to izdarīt.

Jūs varat ziņot par noziegumu policijai un kļūt par liecinieku turpmāk veiktajā procesā. Jūs arī varat lūgt policijai nosūtījumu uz attiecīgo Noziegumos cietušo atbalsta dienestu (Oficina de Asistencia a las Víctimas del delito), kur jums tiks sniegta informācija par to, kā ziņot par noziegumu.

Piekļuve aprūpes un atbalsta pakalpojumiem, piemēram, Noziegumos cietušo atbalsta dienestam, ir bezmaksas un konfidenciāla; nav nepieciešams pirms tam ziņot par noziegumu.

Kā personai, kura ziņo par noziegumu, jums ir šādas tiesības:

  • saņemt pienācīgi apliecinātu ziņojuma kopiju;
  • ja jūs nesaprotat vai nerunājat nevienā no valodām, ko oficiāli lieto ziņojuma iesniegšanas vietā — tiesības uz bezmaksas palīdzību valodas jautājumos un jūsu iesniegtā ziņojuma rakstisku tulkojumu. Ja jūs nerunājat vai nesaprotat spāņu valodu vai attiecīgajā procesā lietoto oficiālo valodu, jums ir tiesības, sniedzot liecību tiesnesim, prokuroram vai policijas amatpersonām izmeklēšanas laikā, izmantot jums saprotamā valodā runājoša tulka bezmaksas palīdzību;
  • Ja esat lūdzis, lai jums paziņo par noteiktiem lēmumiem, piemēram, lēmumu neuzsākt kriminālprocesu vai galīgo spriedumu kriminālprocesā, jums ir tiesības būt informētam par tiesas sēdes datumu, laiku un vietu, kā arī noziedzīgā nodarījuma izdarītājam uzrādītās apsūdzības saturu.

Jūs arī varat celt prasību pret noziedzīgā nodarījuma izdarītāju un kļūt par lietas dalībnieku privātapsūdzības uzturētāja statusā ar tiesībām, kas ir ļoti līdzīgas prokurora tiesībām.

Izņemot parastas lietas, kurās prokurors ceļ apsūdzību noziedzīgā nodarījuma izdarītājam, ir divu veidu noziegumi, kuros jūsu loma procesa uzsākšanā ir ļoti nozīmīga:

  • lai uzsāktu procesu par publiski privātiem noziegumiem, jums ir jāziņo par noziegumu vai jāceļ prasība; prokurors uzņemas atbildību par apsūdzības celšanu noziedzīgā nodarījuma izdarītājam. Turpretī procesā par privātapsūdzības noziegumiem (piem., neslavas celšanu) viss ir tikai jūsu ziņā: prokuroram nav nekāda pienākuma celt apsūdzību noziedzīgā nodarījuma izdarītājam un jūs jebkurā laikā varat savu ziņojumu atsaukt, tā izbeidzot procesu.

Jūs varat ziņot par noziegumu jebkurā valodā un, ja jūs nerunājat spāņu valodā vai kādā no attiecīgajām reģionālajām valodām, jums ir tiesības uz bezmaksas tulka pakalpojumiem. Praksē, ja policijas iecirknī nav jūsu valodas pratēju, policija nodrošinās jums šādas iespējas:

  • ja noziegums ir mazsvarīgs, jūs par to varēsiet ziņot, izmantojot jūsu valodā iespiestu veidlapu;
  • ja noziegums ir smags, jums tiks nodrošināts tulks pa tālruni vai klātienē.

Dažos policijas iecirkņos, jo īpaši vasarā, ir pieejami angļu, franču un vācu valodu tulki.

Par noziegumu nav jāziņo konkrētā termiņā, bet ir noteikts laika ierobežojums, pēc kura par noziegumu nebūs iespējams veikt kriminālvajāšanu; atkarībā no nozieguma smaguma tas var būt no 10–20 gadiem. Iestādes nav noteikušas konkrētu veidu, kā ziņot par noziegumu. Jūs varat ziņot rakstiski vai mutiski; pēdējā gadījumā kompetentā iestāde ziņojumu protokolē. Jums jānorāda savs vārds, adrese, identifikācijas numurs, tālruņa numurs utt., kā arī jāparaksta ziņojums.

Ja esat cietis no dzimumu vardarbības vai vardarbības ģimenē, jūs, ziņojot par noziegumu, varat lūgt policiju izdot aizsardzības rīkojumu. Aizsardzības rīkojuma izdošanu varat lūgt arī tieši tiesu iestādei vai prokuroram, tiesībaizsardzības amatpersonām, Noziegumos cietušo atbalsta dienestam vai valsts pārvaldes sociālajam dienestam vai aprūpes iestādēm.

Visos gadījumos jums tiks nodrošinātas veidlapas, lai izteiktu lūgumu pēc aizsardzības rīkojuma, un jūs informēs par šo rīkojumu.

Kā es varu uzzināt, kas notiek lietā?

Kad jūs iesniedzat ziņojumu, jūs saņemat tā apliecinātu kopiju ar arhīva numuru.

Jūs kā cietušais varat iegūt informāciju no policijas par procesa virzību, izņemot, ja tas varētu kaitēt izmeklēšanai. Praksē vislabāk ir sazināties ar konkrēto policijas struktūru un lūgt informāciju.

Vispārējā gadījumā, ja jūs esat iesniedzis attiecīgu lūgumu, jums ir tiesības saņemt informāciju par tiesas sēdes datumu, laiku un vietu, noziedzīgā nodarījuma izdarītājam uzrādītās apsūdzības saturu, kā arī tikt informētam par šādiem lēmumiem:

  • lēmumu neuzsākt kriminālprocesu;
  • galīgo spriedumu kriminālprocesā;
  • lēmumiem ieslodzīt vai atbrīvot noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, kā arī par iespējamu noziedzīgā nodarījuma izdarītāja izbēgšanu no apcietinājuma un lēmumiem, ar ko jūsu aizsardzībai tiek pieņemti aizsardzības pasākumi.

Ja esat lūdzis nosūtījumu uz Noziegumos cietušo atbalsta dienestu vai saņemat aprūpi no viena no šiem dienestiem, jums ir tiesības saņemt informāciju par tās iestādes kontaktinformāciju, kura ir atbildīga par procesa veikšanu, un sakaru kanālus, kurus varat izmantot saziņā ar to, kā arī informāciju par tiesas sēdes datumu, laiku un vietu un noziedzīgā nodarījuma izdarītājam uzrādītās apsūdzības saturu.

Ja esat cietis no dzimumu vardarbības nozieguma, jums ir tiesības bez īpaša lūguma izteikšanas tikt informētam par agresora procesuālo situāciju un veiktajiem aizsardzības pasākumiem. Jūs jebkurā brīdī varat paust savu gribu nesaņemt šo informāciju.

Ja esat cietis no vardarbīga nozieguma pret seksuālo brīvību, jums ir tiesības saņemt informāciju par kompensāciju no valsts, uz kuru jums ir tiesības, ja agresors nesamaksā kompensāciju vai tā ir nepietiekama.

Vai man ir tiesības uz juridisko palīdzību (izmeklēšanas vai tiesvedības laikā)? Ar kādiem nosacījumiem?

Sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm vai amatpersonām, jums ir tiesības saņemt informāciju par juridiskās palīdzības un aizstāvības saņemšanu un attiecīgā gadījumā — nosacījumiem, kā to saņemt bez maksas. Šo informāciju jums sniegs arī Noziegumos cietušo atbalsta dienests.

Jūs varēsiet iesniegt lūgumu par to, lai tiktu atzītas jūsu tiesības uz juridisko palīdzību, amatpersonai vai iestādei, kas ir sniegusi jums informāciju par juridisko konsultāciju un aizstāvības saņemšanu un attiecīgā gadījumā — bezmaksas saņemšanu. Amatpersona vai iestāde to kopā ar iesniegtajiem dokumentiem pārsūtīs attiecīgajai advokātu asociācijai.

Jūsu lūgumu var iesniegt arī Tiesu administrācijas Noziegumos cietušo atbalsta dienestam, kas to pārsūtīs attiecīgajai advokātu asociācijai.

Vispārējā gadījumā jūs varat izmantot juridisko konsultāciju dienestus, kas visiem iedzīvotājiem sniedz informāciju par likumiem. Šos dienestus katrā tiesu apgabalā organizē advokātu asociācijas.

Jums ir jāaizpilda tiesās, Tieslietu ministrijā un citās valsts iestādēs pieejama veidlapa un jāpierāda, ka jūsu iztikas līdzekļi ir nepietiekami. Jūs varat iesniegt lūgumu attiecīgās tiesas reģiona vai jūsu dzīvesvietas tiesas reģiona advokātu asociācijai, ja kriminālprocess vēl nav uzsākts.

Ja jūs esat cietis no dzimumu vardarbības nozieguma, jums juridiskās palīdzības saņemšanai nav vispirms jāpierāda, ka jūsu līdzekļi ir nepietiekami.

Jūs varat saņemt juridisko palīdzību arī, ja esat cietis no terorisma.

Jūs varat lūgt juridisko palīdzību Spānijā, ja atrodaties, piemēram, kādā no turpmāk minētajām situācijām:

  • ja jūs esat kādas ES dalībvalsts pilsonis un pierādāt, ka jūsu resursi ir nepietiekami;
  • ja jūs esat trešās valsts pilsonis un likumīgi uzturaties Spānijā vai jums ir starptautiskos līgumos (piemēram, līgumos par starptautisku bērna nolaupīšanu) paredzētas tiesības. Šādā gadījumā jūs varat saņemt juridisko palīdzību Spānijā uz tādiem pašiem noteikumiem kā ES pilsoņi;
  • neatkarīgi no juridiskā procesa uzsākšanai vajadzīgo resursu pieejamības jebkurā procesā, kas ir saistīts ar vai izriet no jūsu kā cietušā statusa, jūsu tiesības uz juridisko palīdzību tiek atzītas un šī palīdzība sniegta nekavējoties, ja jūs esat cietis no dzimumu vardarbības, terorisma vai cilvēku tirdzniecības, vai ja jūs esat nepilngadīgs vai ar mācīšanās traucējumiem, vai garīgu saslimšanu un esat cietis no vardarbības vai sliktas izturēšanās.

Cietušā nāves gadījumā šādas tiesības ir arī mantiniekiem, ja tie nav bijuši iesaistīti nodarījumā.

Juridiskās palīdzības piešķiršanas mērķiem jūs uzskatīs par cietušo, kad par jebkuru no minētajiem noziegumiem būs iesniegts ziņojums vai celta prasība, vai uzsākts kriminālprocess, un šo statusu jūs saglabāsiet, kamēr turpināsies kriminālprocess vai ja pēc procesa noslēgšanās būs pieņemts notiesājošs spriedums.

Tiesības uz juridisko palīdzību izbeidzas, kad spēkā stājies attaisnojošs spriedums vai pēc īslaicīgas procesa apturēšanas vai izbeigšanas noziedzīga nodarījuma nepierādīšanas dēļ, bet par ieguvumiem, kas līdz tam izmantoti bez maksas, nav jāmaksā.

Dažādajos procesos, kas var tikt uzsākti, pamatojoties uz jūsu kā noteiktajos noziegumos cietušā statusu, un jo īpaši procesos par dzimumu vardarbību, advokātam jums jāpalīdz personīgi, tādējādi garantējot jūsu tiesības uz aizstāvību.

Jums ir tiesības uz juridisko palīdzību, ja jūsu gada ienākumi un ienākumi uz vienu ģimenes struktūru nepārsniedz:

  • divkāršu publisko ienākumu indeksu (indicador público de renta de efectos múltiplesIPREM), kas ir spēkā lūguma izteikšanas brīdī, ja konkrētās personas nepieder nevienai ģimenes struktūrai. IPREM ir indekss, ko nosaka reizi gadā un izmanto, lai noteiktu dažādu pabalstu summu vai noteiktu priekšrocību, pabalstu vai publisko pakalpojumu saņemšanas slieksni;
  • divarpus reižu IPREM, kas ir spēkā lūguma izteikšanas brīdī, ja konkrētās personas pieder jebkādai ģimenes struktūrai, kuru veido mazāk nekā četras personas;
  • trīskāršu IPREM, ja attiecīgo ģimenes struktūru veido četras vai vairākas personas.

2016. gada IPREM ir 6 390,13 EUR.

Ja jums ir piešķirta juridiskā palīdzība, jums nav jāsedz šādas izmaksas:

  1. pirmreizējā juridiskā konsultācija;
  2. advokāta un tiesas pārstāvja (procurador) honorārs;
  3. izmaksas par paziņojumu publicēšanu oficiālajos izdevumos;
  4. drošības nauda par noteiktu pārsūdzību iesniegšanu;
  5. maksājumi ekspertiem;
  6. jums tiks piemērots 80 % atbrīvojums no maksājumiem par notariālajiem aktiem, zemesgrāmatas un komercreģistra apliecinājumiem.

Vai es varu pieprasīt izdevumu atlīdzināšanu (par dalību izmeklēšanā/tiesvedībā)? Ar kādiem nosacījumiem?

Vispārējā gadījumā, ja jūs esat piedalījies procesā kā noziegumā cietušais, jums ir tiesības uz tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas bijuši nepieciešami jūsu tiesību īstenošanai, un juridiskajām izmaksām, kas radušās; tie ir prioritāri attiecībā pret valstij radušos izdevumu atlīdzināšanu.

Šim nolūkam spriedumā jābūt noteiktam maksājuma veikšanas pienākumam un apsūdzētajam jābūt notiesātam pēc jūsu kā cietušā lūguma par noziegumiem, kuros to nav apsūdzējis prokurors, vai jābūt notiesātam pēc tam, kad atcelts lēmums izbeigt lietu jūsu kā cietušā iesniegtas pārsūdzības rezultātā.

Palīdzības un atbalsta pakalpojumos un jo īpaši Noziegumos cietušo atbalsta dienestā jums tiks sniegta informācija par gadījumiem, kad jums var tikt atlīdzināti juridiskie izdevumi, un, ja nepieciešams, to pieprasīšanas procedūru.

Vai man ir pārsūdzības tiesības, ja mana lieta tiek izbeigta, nenonākot tiesā?

Ja jūs esat cietušais, kurš nav piedalījies procesā, un prokurors izlemj atsaukt apsūdzību pret noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, tiesnesis var jūs par to informēt un aicināt jūs 15 dienu laikā celt prasību un kļūt par privātapsūdzības uzturētāju. Saīsinātā procesa gadījumā tiesnesim jūs obligāti jāinformē un jāaicina.

Ja prokurors ceļ apsūdzību pret noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, jūs kā cietušais nevarat darīt neko, lai izbeigtu procesu, izņemot noziegumos ar privātapsūdzību.

Ja jūs jau esat piedalījies procesā un esat privātapsūdzības uzturētājs, jūs varat lūgt sākt mutisko tiesvedību un celt apsūdzību noziedzīgā nodarījuma izdarītājam. Ja izmeklēšanas tiesnesis nolemj izbeigt lietu, t. i., atstāt to bez izskatīšanas, jūs šo lēmumu varat pārsūdzēt.

Ja prokurors ceļ apsūdzību pret noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, jūs varat lūgt lietu izbeigt un atteikties no privātapsūdzības uzturētāja statusa. Tomēr prokurors var turpināt lietu, ja pieņem lēmumu šādi rīkoties.

Vai es varu iesaistīties tiesvedībā?

Pirmoreiz, kad jūs piedalāties tiesas sēdē, advokāts jūs informēs par jūsu kā cietušā tiesībām kriminālprocesā un piedāvās jums iespēju iestāties procesā kā privātpersonai, lietojot skaidru, vienkāršu un saprotamu valodu, kā arī ņemot vērā jūsu īpašības un vajadzības.

Kriminālprocesā jums kā noziegumā cietušajam ir šādas tiesības:

  • uzsākt kriminālprocesu un celt civilprasību saskaņā ar spēkā esošajiem krimināltiesību aktu noteikumiem;
  • ierasties iestādēs, kas veic izmeklēšanu, lai sniegtu tām pierādījumu avotus un attiecīgu informāciju, lai precizētu faktus.

Sākotnējās ierašanās laikā jums tiks jautāts, vai jūs vēlaties saņemt likumā paredzētos paziņojumus vai informāciju; šādā gadījumā jums jānorāda e-pasta adrese vai, ja tādas nav — mājas vai pasta adrese.

Neatkarīgi no jūsu statusa kriminālprocesā jums parasti ir tiesības piedalīties tiesas sēdē arī tad, ja tā nav atklāta. Jums ir pienākums ierasties vienīgi liecību sniegšanai.

Ja esat cietušais, kurš nav piedalījies kriminālprocesā, jūs informēs par tiesas sēdes datumu un vietu. Jūsu galvenais uzdevums būs sniegt liecību liecinieka statusā. Lai jums varētu paziņot tiesas sēdes datumu un laiku, jums procesa laikā jāziņo par adreses maiņu.

Jūs procesā varat piedalīties kā privātapsūdzības uzturētājs pirms apsūdzības sagatavošanas, proti, pirms mutiskās tiesvedības uzsākšanas, izņemot, ja kriminālprocess notiek pret nepilngadīgo. Apsūdzību sagatavo prokurors, privātapsūdzības uzturētājs, ja tāds ir, un aizstāvības advokāts. Šajā dokumentā ir ietverta šo personu sniegtā pārkāpuma klasifikācija un ieteiktais sods. Praksē katrai personai ir dotas piecas dienas rakstiskai savas nostājas iesniegšanai.

Vispārējā gadījumā jūs pārstāvēs jūsu advokāts, kurš aizstāvēs jūsu pozīciju, un jūsu tiesas pārstāvis, kas jūs formāli pārstāvēs procesā.

Ja cietušie ir vairāki, tie var uzstāties atsevišķi, tomēr tiesnesis var noteikt, ka tie jāapvieno vienā vai vairākās aizstāvības grupās. Kriminālprocesā var piedalīties arī cietušo apvienības, ja jūs kā noziegumā cietušais esat tām devis atļauju to darīt.

Ja jūs jau uzturat privātapsūdzību, jūsu advokātam ir piekļuve kopsavilkumam un citiem lietas dokumentiem, kā arī citas prokurora tiesībām līdzīgas tiesības, ieskaitot tiesības:

  • lūgt ievākt papildu pierādījumus;
  • ierosināt izsaukt jaunus lieciniekus vai ekspertus, kas pamatotu jūsu pozīciju;
  • ierosināt veikt konfrontēšanu utt.

Ja apsūdzētais tiek notiesāts, tiesa var uzdot tam atmaksāt jums šādas izmaksas: advokāta un tiesas pārstāvja, kā arī ekspertu izmaksas, publisku reģistru un notāru apliecinājumus utt.

Kriminālprocesa ietvaros jūs varat celt civilprasību (civilprasītājs), ja jūs lūdzat īpašuma restitūciju, kaitējuma atlīdzināšanu un ar noziegumu nodarīto zaudējumu (kā mantisku, tā nemantisku) atlīdzināšanu. Šajā gadījumā jūs pārstāvēs jūsu advokāts, kurš aizstāvēs jūsu pozīciju, un jūsu tiesas pārstāvis, kas jūs formāli pārstāvēs procesā.

Ja tiek pieņemts lēmums izbeigt izmeklēšanu, lēmumu par lietas izbeigšanu paziņo noziegumā tieši cietušajām personām, kas ir ziņojušas par nodarījumu, kā arī citām tieši cietušajām personām, kuru identitāte un dzīvesvieta ir zināma. Ja persona mirusi vai pazudusi tieši nozieguma rezultātā, lēmumu paziņo noziegumā netieši cietušajām personām.

Kāds ir mans oficiālais statuss tiesvedības sistēmā? Piemēram, vai es esmu vai varu izvēlēties būt cietušais, liecinieks, civilprasītājs vai privātapsūdzības uzturētājs?

Kriminālprocesā jums kā noziegumā cietušajam ir šādas tiesības:

  • uzsākt kriminālprocesu un celt civilprasību saskaņā ar spēkā esošajiem krimināltiesību aktu noteikumiem;
  • ierasties iestādēs, kas veic izmeklēšanu, lai sniegtu tām pierādījumu avotus un attiecīgu informāciju, lai precizētu faktus.

Jums tieslietu sistēmā var būt šāds daudzveidīgs statuss:

  • tieši vai netieši cietušais: pamatojoties uz paziņoto noziegumu vai, ja tiek lūgta piekļuve cietušo palīdzības un atbalsta pakalpojumiem — bez iepriekšējas ziņošanas par noziegumu, jo šī piekļuve nav atkarīga no tā, vai iepriekš iesniegts ziņojums;
  • liecinieks: ja ir iesniegts ziņojums. Jūsu dalība procesā sākas, tiklīdz esat saņēmis pavēsti;
  • privātapsūdzības uzturētājs: ja izvēlaties piedalīties kriminālprocesā kā privātapsūdzības uzturētājs, kad jūs ceļat prasību pret noziedzīgā nodarījuma izdarītāju (privāti publiskiem un privātapsūdzības noziegumiem) un pirms apsūdzības sagatavošanas, proti, pirms mutiskās tiesvedības sākuma, izņemot, ja kriminālprocess notiek pret nepilngadīgo;
  • civilprasītājs: vispārējā gadījumā — ja jūs izvēlaties kriminālprocesa ietvaros celt civilprasību, proti, ja jūs lūdzat īpašuma restitūciju, kaitējuma atlīdzināšanu un ar noziegumu nodarīto zaudējumu (kā mantisku, tā nemantisku) atlīdzināšanu.

Vispārējā gadījumā jums jābūt klāt tiesas sēdēs, arī ja tās nav atklātas. Jums ir pienākums ierasties vienīgi liecību sniegšanai.

Kādas ir manas tiesības un pienākumi šādā statusā?

Vispārējā gadījumā jums kā cietušajam, sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm vai amatpersonām, kā arī valsts pārvaldes palīdzības un atbalsta dienestu rīcības gaitā, tostarp pirms ziņošanas par noziegumu, ir tiesības saņemt aizsardzību, informāciju, atbalstu, palīdzību un aprūpi.

Jūs varat lūgt iestādēm vai amatpersonām, ar kurām jūs esat sazinājies sākotnēji, nosūtījumu uz Noziegumos cietušo atbalsta dienestu, kur jūs saņemsiet bezmaksas konfidenciālu palīdzību, arī ja jūs iepriekš neesat ziņojis par noziegumu.

Sākot ar pirmo kontaktēšanos ar iestādēm un amatpersonām, ar jums kopā var ierasties arī jūsu izvēlēta persona.

Turklāt jums kā cietušajam ir tiesības saprast un tikt saprastam ikvienā darbībā, kas jāveic pēc nozieguma paziņošanas, ieskaitot informāciju pirms ziņojuma iesniegšanas. Tiek nodrošināts tulkojums juridiski atzītās zīmju valodās, kā arī mutiskas saziņas atbalsta līdzekļi, ja tādi ir nepieciešami.

Visa saziņa — kā mutiski, tā rakstiski — notiek skaidrā, vienkāršā un uztveramā valodā, ņemot vērā jūsu personīgās īpašības un vajadzības, īpaši, ja jums ir maņu orgānu, intelektuāli vai garīga rakstura traucējumi vai ja jūs esat nepilngadīgs.

Kā cietušajam jums ir tiesības saņemt informāciju galvenokārt par šādiem jautājumiem:

  • pieejamiem medicīniskajiem, psiholoģiskajiem vai materiālajiem palīdzības un atbalsta pasākumiem un procedūru to saņemšanai; Ja nepieciešams, šie pasākumi ietver informāciju par iespējām iegūt alternatīvu uzturēšanās vietu;
  • tiesībām ziņot par noziegumu un, ja nepieciešams — ziņošanas procedūru, kā arī tiesībām iesniegt pierādījumus par izmeklēšanu atbildīgajām personām;
  • konsultāciju un tiesiskās aizsardzības saņemšanas procedūru un, ja nepieciešams — nosacījumiem, kā minēto saņemt bez maksas;
  • iespēju lūgt aizsardzības pasākumus un, ja nepieciešams — procedūru šāda lūguma izteikšanai;
  • kompensāciju, uz kuru jums var būt tiesības, un, ja nepieciešams — procedūru tās pieprasīšanai;
  • pieejamajiem mutiskās un rakstiskās tulkošanas pakalpojumiem;
  • pieejamajiem papildu sakaru palīglīdzekļiem un pakalpojumiem;
  • procedūru, saskaņā ar kuru jūs varat īstenot savas tiesības, ja dzīvojat ārpus Spānijas;
  • pārsūdzībām, ko jūs varat iesniegt par lēmumiem, kurus uzskatāt par nesaderīgiem ar savām tiesībām;
  • par procesa veikšanu atbildīgās iestādes kontaktinformāciju un sakaru kanālus saziņai ar to;
  • pieejamajiem atjaunojošās justīcijas pakalpojumiem, ja šajā lietā tādi ir juridiski iespējami;
  • gadījumiem, kuros jums var atlīdzināt juridiskos izdevumus, un, ja nepieciešams — procedūru to pieprasīšanai;
  • tiesībām iesniegt lūgumu, lai jums paziņo par noteiktiem procesuālajiem lēmumiem, piemēram, bet ne tikai, lēmumu neuzsākt kriminālprocesu, galīgo spriedumu kriminālprocesā utt.

Neatkarīgi no jūsu statusa kriminālprocesā jums parasti ir tiesības piedalīties tiesas sēdē arī tad, ja tā nav atklāta. Jums ir pienākums ierasties vienīgi liecību sniegšanai.

Ja esat cietušais, kurš nav piedalījies kriminālprocesā, jūs informēs par tiesas sēdes datumu un vietu. Jūsu galvenais uzdevums būs sniegt liecību liecinieka statusā. Lai jums varētu paziņot tiesas sēdes datumu un laiku, jums procesa laikā jāziņo par adreses maiņu.

Jūs procesā varat piedalīties kā privātapsūdzības uzturētājs pirms apsūdzības sagatavošanas, proti, pirms mutiskās iztiesāšanas uzsākšanas, izņemot, ja kriminālprocess notiek pret nepilngadīgo. Jūs pārstāvēs jūsu advokāts, kurš aizstāvēs jūsu pozīciju, un jūsu tiesas pārstāvis, kas jūs formāli pārstāvēs procesā.

Ja jūs jau uzturat privātapsūdzību, jūsu advokātam būs piekļuve kopsavilkumam un citiem lietas dokumentiem, kā arī citas prokurora tiesībām līdzīgas tiesības, ieskaitot tiesības:

  • lūgt ievākt papildu pierādījumus;
  • ierosināt izsaukt jaunus lieciniekus vai ekspertus, kas pamatotu jūsu pozīciju;
  • ierosināt veikt konfrontēšanu utt.

Ja apsūdzētais tiek notiesāts, tiesa var uzdot tam atmaksāt jums šādas izmaksas: advokāta un tiesas pārstāvja, kā arī ekspertu izmaksas, publisku reģistru un notāru apliecinājumus utt.

lieciniekam jums ir tiesības uz bezmaksas tulku, ja jūs nerunājat spāņu valodā vai attiecīgajā reģionālajā valodā, bet jums nav pieejami dokumentu tulkošanas pakalpojumi. Neraugoties uz to, ka parasti ir grūti izvairīties no acu kontakta ar apsūdzēto un tiesu ēkās parasti nav atsevišķas uzgaidāmās telpas lieciniekiem, ja jūs esat cietis no seksuāla uzbrukuma, jūs varat:

  • tiesas zālē izmantot aizslietni vai
  • liecināt ar videokonferences starpniecību.

Ja grasāties liecināt un jums draud briesmas, tiesas priekšsēdētājs var noteikt slēgtu tiesas sēdi, lai aizsargātu morāli, sabiedrisko kārtību, kā arī jūs kā cietušo un/vai jūsu ģimeni. Jūs kā privātapsūdzības uzturētājs varat lūgt noteikt slēgtu tiesas sēdi.

Ja jūs izsauc liecināt un tiesnesis uzskata, ka pastāv būtisks risks jums vai jūsu brīvībai, īpašumam vai ģimenei, tas var veikt vienu no šādām darbībām:

  • aizsargāt jūsu identitāti, adresi, profesiju un darbvietu, neizmantojot šo informāciju procesā;
  • novērst jūsu parādīšanos tiesā un noteikt, ka paziņojumi jāsūta uz tiesas adresi;
  • aizliegt jūsu attēlu ierakstīt jebkādā datu nesējā;
  • uzdot nodrošināt policijas aizsardzību procesa laikā un pēc tā;
  • nodrošināt jūsu transportēšanu uz tiesu oficiālā transportlīdzeklī;
  • tiesā jūs ievietot policijas apsargātā uzgaidāmajā telpā;
  • īpašos gadījumos — nodrošināt jums jaunu identitāti vai finansiālu atbalstu atrašanās vietas, dzīvesvietas un darbvietas maiņai.

Ja jūs esat nepilngadīgs liecinieks, acu kontakts starp jums un apsūdzēto tiks novērsts ar jebkādiem iespējamiem tehniskiem līdzekļiem. Ierobežojumi pastāv arī attiecībā uz konfrontēšanu. Ja jums ir jebkāds interešu konflikts ar jūsu juridiskajiem pārstāvjiem, kas liedz paļauties, ka jūsu intereses izmeklēšanā vai kriminālprocesā tiks pienācīgi ievērotas, vai ja konflikts ir ar vienu no jūsu vecākiem un otrs vecāks nevar pienācīgi īstenot savu pienākumu pārstāvēt jūs vai jums palīdzēt, kā arī citos gadījumos, prokurors lūdz tiesnesi vai tiesu iecelt jums aizbildni ad litem, kam ir pienākums pārstāvēt jūs izmeklēšanā un kriminālprocesā.

Ja jūs esat ārvalstnieks, jums ir tiesības uz bezmaksas tulku, ja jūs nerunājat spāņu vai attiecīgā reģiona valodā. Policija var jums nodrošināt jūsu valodā iespiestu veidlapu ziņošanai par noziegumu, kā arī telefonisku vai klātienes piekļuvi tulkam. Tiesām ir tulku dienests, kas koordinē darbību ar Noziegumos cietušo atbalsta dienestu.

Ja jūs vēlaties celt civilprasību kriminālprocesā (civilprasītājs), jums jāierodas ar advokātu un tiesas pārstāvi, kad tiek piedāvāts iestāties procesā kā privātpersonai, bet jebkurā gadījumā — pirms nodarījuma klasifikācijas. Šajā gadījumā jūs pārstāvēs jūsu advokāts, kurš aizstāvēs jūsu pozīciju, un jūsu tiesas pārstāvis, kas jūs formāli pārstāvēs procesā.

Ja jūs saņemat subsīdiju vai pabalstu, pamatojoties uz jūsu kā cietušā statusu, un jums ir bijis noteikts likumā paredzēts aizsardzības pasākums, jums ir pienākums atmaksāt subsīdiju vai pabalstu, ja esat notiesāts par nepatiesu ziņojumu par noziegumu vai nozieguma iestudēšanu, kā arī pienākums segt izmaksas, kas pārvaldei radušās saistībā ar atzīšanas, aizsardzības un atbalsta darbībām un sniegtajiem pakalpojumiem, neskarot iespējamo citu veidu civiltiesisko vai krimināltiesisko atbildību.

Vai es varu sniegt liecību tiesvedība laikā vai iesniegt pierādījumus? Ar kādiem nosacījumiem?

Neatkarīgi no jūsu statusa kriminālprocesā jums parasti ir tiesības piedalīties tiesas sēdē arī tad, ja tā nav atklāta. Jums ir pienākums ierasties vienīgi liecību sniegšanai.

Jūs varat turpināt izmantot Noziegumos cietušo atbalsta dienesta pakalpojumus, kamēr piedalāties procesā.

Ja esat cietušais, kurš nav piedalījies kriminālprocesā, jūs informēs par tiesas sēdes datumu un vietu. Jūsu galvenais uzdevums būs sniegt liecību liecinieka statusā. Lai jums varētu paziņot tiesas sēdes datumu un laiku, jums procesa laikā jāziņo par adreses maiņu.

Jūs procesā varat piedalīties kā privātapsūdzības uzturētājs pirms apsūdzības sagatavošanas, proti, pirms mutiskās tiesvedības uzsākšanas, izņemot, ja kriminālprocess notiek pret nepilngadīgo. Jūs pārstāvēs jūsu advokāts, kurš aizstāvēs jūsu pozīciju, un jūsu tiesas pārstāvis, kas jūs formāli pārstāvēs procesā.

Ja jūs jau uzturat privātapsūdzību, jūsu advokātam būs piekļuve kopsavilkumam un citiem lietas dokumentiem, kā arī citas prokurora tiesībām līdzīgas tiesības:

  • lūgt ievākt papildu pierādījumus;
  • ierosināt izsaukt jaunus lieciniekus vai ekspertus, kas pamatotu jūsu pozīciju;
  • ierosināt veikt konfrontēšanu utt.

Ja apsūdzētais tiek notiesāts, tiesa var uzdot tam atmaksāt jums šādas izmaksas: advokāta un tiesas pārstāvja, kā arī ekspertu izmaksas, publisku reģistru un notāru apliecinājumus utt.

lieciniekam jums ir tiesības uz bezmaksas tulku, ja jūs nerunājat spāņu valodā vai attiecīgajā reģionālajā valodā, bet jums nav pieejami dokumentu tulkošanas pakalpojumi. Neraugoties uz to, ka parasti ir grūti izvairīties no acu kontakta ar apsūdzēto un tiesu ēkās parasti nav atsevišķas uzgaidāmās telpas lieciniekiem, ja jūs esat cietis no seksuāla uzbrukuma, jūs varat:

  • tiesas zālē izmantot aizslietni vai
  • liecināt ar videokonferences starpniecību.

Ja grasāties liecināt un jums draud briesmas, tiesas priekšsēdētājs var noteikt slēgtu tiesas sēdi, lai aizsargātu morāli, sabiedrisko kārtību, kā arī jūs kā cietušo un/vai jūsu ģimeni. Jūs kā privātapsūdzības uzturētājs varat lūgt noteikt slēgtu tiesas sēdi.

Ja jūs izsauc liecināt un tiesnesis uzskata, ka pastāv būtisks risks jums vai jūsu brīvībai, īpašumam vai ģimenei, tas var veikt vienu no šādām darbībām:

  • aizsargāt jūsu identitāti, adresi, profesiju un darbvietu, neizmantojot šo informāciju procesā;
  • novērst jūsu parādīšanos tiesā, nosakot, ka paziņojumi jāsūta uz tiesas adresi;
  • aizliegt jūsu attēlu ierakstīt jebkādā datu nesējā;
  • uzdot nodrošināt policijas aizsardzību procesa laikā un pēc tā;
  • nodrošināt jūsu transportēšanu uz tiesu oficiālā transportlīdzeklī;
  • tiesā jūs ievietot policijas apsargātā uzgaidāmajā telpā;
  • īpašos gadījumos — nodrošināt jums jaunu identitāti vai finansiālu atbalstu atrašanās vietas, dzīvesvietas un darbvietas maiņai.

Ja jūs esat nepilngadīgs liecinieks, acu kontakts starp jums un apsūdzēto tiks novērsts ar jebkādiem iespējamiem tehniskiem līdzekļiem. Ierobežojumi pastāv arī attiecībā uz konfrontēšanu. Ja jums ir jebkāds interešu konflikts ar jūsu juridiskajiem pārstāvjiem, kas liedz paļauties, ka jūsu intereses izmeklēšanā vai kriminālprocesā tiks pienācīgi ievērotas, vai ja konflikts ir ar vienu no jūsu vecākiem un otrs vecāks nevar pienācīgi īstenot savu pienākumu pārstāvēt jūs vai jums palīdzēt, kā arī citos gadījumos, prokurors lūdz tiesnesi vai tiesu iecelt jums aizbildni ad litem, kam ir pienākums pārstāvēt jūs izmeklēšanā un kriminālprocesā.

Ja jūs esat ārvalstnieks, jums ir tiesības uz bezmaksas tulku, ja jūs nerunājat spāņu vai attiecīgā reģiona valodā. Tiesām ir tulku dienests, kas koordinē darbību ar Noziegumos cietušo atbalsta dienestu.

Kādu informāciju es saņemšu tiesvedības laikā?

Ja esat iesniedzis attiecīgu lūgumu, jums ir tiesības saņemt informāciju par tiesas sēdes datumu, laiku un vietu, noziedzīgā nodarījuma izdarītājam uzrādītās apsūdzības saturu, kā arī tikt informētam par šādiem lēmumiem:

  • lēmumu neuzsākt kriminālprocesu;
  • galīgo spriedumu kriminālprocesā;
  • lēmumiem ieslodzīt vai atbrīvot noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, kā arī iespējamu noziedzīgā nodarījuma izdarītāja izbēgšanu no apcietinājuma;
  • lēmumiem, ar ko pieņem vai groza jau noteiktos personas aizsardzības pasākumus, ja tādi noteikti jūsu drošībai;
  • tiesu vai cietumu iestāžu lēmumiem, kas skar personas, kuras notiesātas par vardarbīgiem vai ar iebiedēšanu izdarītajiem noziegumiem un kuras rada risku jūsu drošībai;
  • lēmumiem, kas ir saistīti ar jūsu kā cietušā piedalīšanos soda izpildē un kas tiek pieņemti ieslodzījuma vietās, kā arī lēmumiem, kas ietekmē notiesātā iekļaušanu 3. pakāpes atvērta tipa cietuma režīmā, cietuma atvieglojumiem, īstermiņa atbrīvošanu, nosacītu atbrīvošanu utt.

Iesniedzot lūgumu, lai jums tiktu paziņots par minētajiem lēmumiem, jums ir jānorāda e-pasta adrese vai tās vietā — pasta vai mājas adrese, uz kuru iestādei sūtīt paziņojumus un informāciju.

Izņēmuma gadījumā, ja jums nav e-pasta adreses, tos nosūta ar parasto pastu uz jūsu norādīto adresi.

Ja jūs esat pilsonis, kas dzīvo ārpus Eiropas Savienības un kuram nav e-pasta vai pasta adreses, uz kuru nosūtīt paziņojumus, tos nosūta Spānijas diplomātiskajai vai konsulārajai pārstāvniecībai publicēšanai jūsu rezidences vietas valstī.

Paziņojumi, kurus jūs varat saņemt, ir vismaz lēmuma rezolutīvā daļa un tā juridiskais pamats.

Ja jūs esat formāli piedalījies procesā kā cietušais, lēmumus paziņo jūsu tiesas pārstāvim, kā arī jums uz jūsu norādīto e-pasta adresi.

Jūs jebkurā laikā varat paust savu gribu netikt informētam par minētajiem lēmumiem — šādā gadījumā jūsu lūgums zaudēs spēku.

Ja esat lūdzis nosūtījumu uz Noziegumos cietušo atbalsta dienestu vai saņemat aprūpi no viena no šiem dienestiem, jums ir tiesības saņemt informāciju par procesa veikšanu atbildīgās iestādes kontaktinformāciju un sakaru kanālus, kurus jūs varat izmantot saziņā ar to, kā arī informāciju par tiesas sēdes datumu, laiku un vietu un noziedzīgā nodarījuma izdarītājam uzrādītās apsūdzības saturu.

Ja esat cietis no dzimumu vardarbības nozieguma, jums ir tiesības bez īpaša lūguma izteikšanas tikt informētam par agresora procesuālo situāciju un veiktajiem aizsardzības pasākumiem. Jūs jebkurā brīdī varat paust savu gribu nesaņemt šo informāciju.

Vai es varēšu piekļūt tiesas materiāliem?

Ja jūs jau uzturat privātapsūdzību, jūsu advokātam būs piekļuve kopsavilkumam un citiem lietas dokumentiem.

Jurista ikdienas darbā ietilpst piekļuve juridiskajai informācijai un dokumentiem, jo īpaši gadījumos, kad tā klients nav procesa dalībnieks.

Saskaņā ar Spānijas tiesību aktiem lietas dalībnieki var tikt informēti par procesu un piedalīties visās procesuālajās formālajās darbībās.

Lapa atjaunināta: 17/01/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

3 - Manas tiesības pēc tiesas procesa

Vai es varu pārsūdzēt nolēmumu?

Ja vēlaties pārsūdzēt spriedumu, ar kuru apsūdzētais atzīts par nevainīgu, jums jāatceras, ka, ja jūs neesat bijis lietas dalībnieks, jūs nevarat pārsūdzēt spriedumu.

Ja esat bijis lietas dalībnieks un esat privātapsūdzības uzturētājs, jūs varat iesniegt šādu pārsūdzību:

  • par spriedumu — 10 dienu laikā no tā paziņošanas; pārsūdzības pamati ir dažādi un ir iespējams atkārtoti izvērtēt pierādījumus. Tā ir pārsūdzība vispārējā kārtībā.
  • kasācijas sūdzību — piecu dienu laikā no sprieduma paziņošanas; pamats ir tiesību aktu vai Spānijas konstitūcijas pārkāpums, vai formāls pamats. Tā ir ārpuskārtas pārsūdzība.

Kā civilprasītājs jūs varat iesniegt kasācijas sūdzību tikai par jautājumiem, kas ir saistīti ar jūsu kompensāciju.

Saistībā ar citu pārsūdzību iesniegšanu ir noteikts — ja vispirms esat iesniedzis pārsūdzību vispārējā kārtībā, jūs varat iesniegt kasācijas sūdzību kā otro pārsūdzību. Kasācijas sūdzību izskata Augstākā tiesa.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests sniegs jums informāciju par pārsūdzībām, ko varat iesniegt attiecībā uz lēmumiem, kurus uzskatāt par nesaderīgiem ar jūsu tiesībām.

Kādas ir manas tiesības pēc soda piespriešanas?

Ja esat iesniedzis attiecīgu lūgumu, jums ir tiesības tikt informētam par šādiem lēmumiem:

  • lēmumu neuzsākt kriminālprocesu;
  • galīgo spriedumu kriminālprocesā;
  • lēmumiem ieslodzīt vai atbrīvot noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, kā arī iespējamu noziedzīgā nodarījuma izdarītāja izbēgšanu no apcietinājuma;
  • lēmumiem, ar ko pieņem vai groza jau noteiktos personas aizsardzības pasākumus, ja to mērķis ir garantēt jūsu drošību;
  • tiesu vai cietumu iestāžu lēmumiem, kas skar personas, kuras notiesātas par vardarbīgiem vai ar iebiedēšanu izdarītajiem noziegumiem un kuras rada risku jūsu drošībai;
  • lēmumiem, kas ir saistīti ar jūsu piedalīšanos soda izpildē un kas tiek pieņemti ar ieslodzījumu saistītos jautājumos, kā arī lēmumiem, kas ietekmē notiesātā iekļaušanu 3. pakāpes atvērta tipa cietuma režīmā, ieslodzījuma vietas priekšrocībām, īstermiņa atbrīvošanu, nosacītu atbrīvošanu utt.

Jūsu galvenās tiesības sprieduma izpildes gaitā ir tiesības uz informāciju par soda noteikšanu apsūdzētajai personai. Informācija par tās atbrīvošanu no ieslodzījuma vietas vispārējā gadījumā ir uzskatāma par daļu no privātās dzīves, kuru nevar jums paziņot.

Izņēmuma gadījumā, ja esat cietis no nozieguma, kas saistīts ar dzimumu vardarbību, jums tiks sniegta informācija par apsūdzētā procesuālo statusu un to, kā tas izcieš piespriesto sodu, kamēr vien ir spēkā aizsardzības rīkojums vai ierobežošanas rīkojums.

Ja jūs esat privātapsūdzības uzturētājs, jūs varat piedalīties apsūdzētās personas soda atlikšanā. Brīvības atņemšanas sods, kura ilgums nepārsniedz divus gadus, var tikt atlikts, ja noteiktā termiņā nenotiek recidīvs. Pēc šī termiņa sods izbeidzas. Lēmumu par soda atlikšanu pieņem tiesa, un pirms tā pieņemšanas jūs uzklausīs tiesnesis.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests sniegs informāciju par iespējām jums kā cietušajam piedalīties brīvības atņemšanas soda izpildē un veiks visas nepieciešamās palīdzības darbības, lai jūs varētu īstenot likumā atzītās tiesības.

Ja esat cietis no terorisma, Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienests jums nodrošinās nepieciešamos informācijas kanālus, lai jūs uzzinātu visu par brīvības atņemšanas soda izpildi līdz soda pilnīgas izciešanas brīdim, jo īpaši atvieglojumu piešķiršanas vai notiesāto atbrīvošanas gadījumos.

Vai man ir tiesības uz atbalstu vai aizsardzību pēc tiesvedības? Cik ilgi?

Ja notiek sprieduma izpilde un tas ir nepieciešams, jūsu aizsardzību ar tiesneša lēmumu var turpināt. Jūs varat saņemt policijas aizsardzību vai izņēmuma gadījumos — jaunu identitāti vai finansiālu atbalstu dzīvesvietas vai darba maiņai.

Dažu noziegumu, piemēram, dzimumu vardarbības vai vardarbības ģimenē, gadījumā jūs varat lūgt izdot aizsardzības rīkojumu, kura darbības termiņu laikā noteiks ar tiesu iestādes lēmumu.

Aizsardzības rīkojuma izdošanu var lūgt tieši tiesu iestādei vai prokuroram, tiesībaizsardzības amatpersonām, Noziegumos cietušo atbalsta dienestam vai valsts pārvaldes sociālajam dienestam vai aprūpes iestādēm.

Aizsardzības rīkojums paredz visaptverošu aizsardzības statusu, kas ietver likumā noteiktos civiltiesiskos un krimināltiesiskos aizsardzības pasākumus, kā arī citus tiesību sistēmā paredzētos palīdzības un sociālās aizsardzības pasākumus.

Aizsardzības rīkojuma izdošana ietver pienākumu būt pastāvīgi informētam par apsūdzētā vai aizdomās turētā procesuālo statusu, kā arī veikto aizsardzības pasākumu darbības jomu un spēkā esību. Jo īpaši jūs nepārtraukti informēs par varbūtējā agresora apcietinājuma statusu. Šim nolūkam aizsardzības rīkojums tiks pārsūtīts ieslodzījuma vietu administrācijai.

Jūs var aizsargāt arī, nosakot noziedzīgā nodarījuma izdarītājam noteiktus sodus vai drošības pasākumus: ierobežojošus rīkojumus, vecāku vai aizbildnības tiesību atņemšanu, ieroču nēsāšanas un lietošanas atļaujas atņemšanu utt. Turklāt gadījumos, kad soda izpilde pirms nokļūšanas ieslodzījuma vietā tiek atlikta, tiesnesis var aizliegt noziedzīgā nodarījuma izdarītājam doties uz konkrētām vietām vai tuvoties jums, uzdot noziedzīgā nodarījuma izdarītājam piedalīties noteiktās izglītības programmās u. c.

Kā cietušajam jums ir šādas tiesības:

a) lūgt noteikt priekšlaicīgi atbrīvotajai personai likumā paredzētos uzvedības pasākumus vai noteikumus, kas uzskatāmi par nepieciešamiem, lai garantētu jūsu drošību, ja šī persona ir bijusi notiesāta par darbībām, kas jums pamatoti varētu radīt apdraudējumu;

b) sniegt tiesnesim vai tiesai jebkuru informāciju, kam ir nozīme, lemjot par piespriestā soda izpildi, no nozieguma izrietošo civiltiesisko atbildību vai noteikto konfiskāciju.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests sadarbosies un koordinēs darbību ar struktūrām, iestādēm un dienestiem, kas var būt iesaistīti palīdzības sniegšanā cietušajam: tiesu varu, prokuratūru, tiesībaizsardzības amatpersonām, īpaši neaizsargātu cietušo gadījumā, kuriem pastāv augsts viktimizācijas risks. Turklāt, ja jūs esat cietušais, kam nepieciešami īpaši aizsardzības pasākumi, tas izvērtēs jūsu lietu, lai noteiktu, kādi aizsardzības, palīdzības un atbalsta pasākumi ir jānodrošina; to vidū var būt, piemēram:

  • psiholoģiskā atbalsta vai palīdzības sniegšana, lai cīnītos ar nozieguma izraisītajiem traucējumiem, izmantojot jūsu aprūpei piemērotākās psiholoģijas metodes;
  • jūsu pavadīšana uz tiesas sēdi;
  • informācija par pieejamajiem psihiski sociālajiem un aprūpes resursiem un nosūtīšana šo pakalpojumu saņemšanai pēc jūsu lūguma;
  • jebkuri īpaši atbalsta pasākumi, kas var būt nepieciešami, ja esat īpaši aizsargājams cietušais;
  • nosūtīšana specializēto atbalsta pakalpojumu saņemšanai.

Cik ilgi?

Tiesas noteiktie aizsardzības pasākumi ir spēkā līdz attiecīgajā tiesu iestādes lēmumā noteiktajam termiņam.

Noziegumos cietušo atbalsts dienests visā kriminālprocesa gaitā un pienācīgu laikposmu pēc procesa beigām uzraudzīs jūsu lietu, jo īpaši, ja jūs esat neaizsargāts cietušais, neatkarīgi no tā, vai ir zināma noziedzīgā nodarījuma izdarītāja identitāte un procesa rezultāts.

Kādu informāciju es saņemšu, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājam tiks piespriests sods?

Jūsu galvenās tiesības sprieduma izpildes gaitā ir tiesības uz informāciju par soda noteikšanu apsūdzētajai personai. Informācija par tās atbrīvošanu no ieslodzījuma vietas vispārējā gadījumā ir uzskatāma par daļu no privātās dzīves, kuru nevar jums paziņot.

Izņēmuma gadījumā, ja esat cietis no nozieguma, kas saistīts ar dzimumu vardarbību, jums tiks sniegta informācija par apsūdzētā procesuālo statusu un to, kā tas izcieš piespriesto sodu, kamēr ir spēkā aizsardzības rīkojums vai ierobežošanas rīkojums, izņemot, ja jūs izsakāt vēlmi nesaņemt informāciju par šiem jautājumiem.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests sniegs informāciju par iespējām jums kā cietušajam piedalīties brīvības atņemšanas soda izpildē un veiks visas nepieciešamās palīdzības darbības, lai jūs varētu īstenot likumā atzītās tiesības.

Ja esat cietis no terorisma, Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienests jums nodrošinās nepieciešamos informācijas kanālus, lai jūs uzzinātu visu par brīvības atņemšanas soda izpildi līdz soda pilnīgas izciešanas brīdim, jo īpaši atvieglojumu piešķiršanas vai notiesāto atbrīvošanas gadījumos.

Vai mani informēs gadījumā, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs tiks atbrīvots (tostarp atbrīvots priekšlaikus vai nosacīti) vai izbēgs no ieslodzījuma vietas?

Ja esat iesniedzis attiecīgu lūgumu, jums ir tiesības cita starpā tikt informētam par šādiem lēmumiem:

  • lēmumiem ieslodzīt vai atbrīvot noziedzīgā nodarījuma izdarītāju, kā arī iespējamu noziedzīgā nodarījuma izdarītāja izbēgšanu no apcietinājuma;
  • tiesu vai cietumu iestāžu lēmumiem, kas skar personas, kuras notiesātas par vardarbīgiem vai ar iebiedēšanu izdarītajiem noziegumiem un kuras rada risku jūsu drošībai;
  • lēmumiem, kas ir saistīti ar jūsu piedalīšanos soda izpildē un kas tiek pieņemti ar ieslodzījumu saistītos jautājumos, kā arī lēmumiem, kas ietekmē notiesātā iekļaušanu 3. pakāpes atvērta tipa cietuma režīmā, ieslodzījuma vietas priekšrocībām, īstermiņa atbrīvošanu, nosacītu atbrīvošanu utt.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests sniegs informāciju par iespējām jums kā cietušajam piedalīties brīvības atņemšanas soda izpildē un veiks visas nepieciešamās palīdzības darbības, lai jūs varētu īstenot likumā atzītās tiesības.

Ja esat cietis no terorisma, Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienests jums nodrošinās nepieciešamos informācijas kanālus, lai jūs uzzinātu visu par brīvības atņemšanas soda izpildi līdz soda pilnīgas izciešanas brīdim, jo īpaši atvieglojumu piešķiršanas vai notiesāto atbrīvošanas gadījumos.

Vai es tikšu iesaistīts lēmumu pieņemšanā par atbrīvošanu vai nosacītu atbrīvošanu?

Jums kā noziegumā cietušajam ir šādas tiesības:

  • lūgt noteikt priekšlaicīgi atbrīvotajai personai likumā paredzētos uzvedības pasākumus vai noteikumus, kas uzskatāmi par nepieciešamiem, lai garantētu jūsu drošību, ja šī persona ir bijusi notiesāta par darbībām, kas cietušajam pamatoti varētu radīt apdraudējumu;
  • sniegt tiesnesim vai tiesai jebkuru informāciju, kam ir nozīme, lemjot par piespriestā soda izpildi, no nozieguma izrietošo civiltiesisko atbildību vai noteikto konfiskāciju.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests sniegs informāciju par iespējām jums kā cietušajam piedalīties brīvības atņemšanas soda izpildē un veiks visas nepieciešamās palīdzības darbības, lai jūs varētu īstenot likumā atzītās tiesības.

Ja esat cietis no terorisma, Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienests jums nodrošinās nepieciešamos informācijas kanālus, lai jūs uzzinātu visu par brīvības atņemšanas soda izpildi līdz soda pilnīgas izciešanas brīdim, jo īpaši atvieglojumu piešķiršanas vai notiesāto atbrīvošanas gadījumos.

Piemēram, vai es varēšu izteikt viedokli vai iesniegt pārsūdzību?

Ja esat lūdzis jūs informēt par noteiktiem lēmumiem, kas tiek pieņemti ar ieslodzījumu saistītos jautājumos, kā arī lēmumiem, kas ietekmē notiesātā iekļaušanu 3. pakāpes atvērta tipa cietuma režīmā, ieslodzījuma vietas priekšrocībām, īstermiņa atbrīvošanu, nosacītu atbrīvošanu utt., jūs šos lēmumus varat pārsūdzēt arī tad, ja neesat bijis lietas dalībnieks. Jums savs nodoms pārsūdzēt (ne obligāti izmantojot advokāta palīdzību) jādara zināms kompetentajam tiesas sekretāram ne vēlāk kā piecas dienas, skaitot no brīža, kad jūs esat ticis informēts par lēmumu, un pārsūdzība jāiesniedz 15 dienu laikā no šāda paziņojuma iesniegšanas.

Lai apstrīdētu notiesātā iespējamo iekļaušanu 3. pakāpes atvērta tipa cietuma režīmā, jums jābūt cietušam no viena no šādiem noziegumiem:

  • nonāvēšana;
  • aborts;
  • miesas bojājumi;
  • noziegumi pret brīvību;
  • noziegumi ar spīdzināšanu un noziegumi pret morālo integritāti;
  • noziegumi pret seksuālo brīvību un neaizskaramību;
  • zādzības veida noziegumi, kas pastrādāti, lietojot vardarbību vai iebiedēšanu;
  • teroristiski noziegumi;
  • cilvēku tirdzniecības noziegumi.

Pirms cietuma iestāde pieņem kādu no minētajiem lēmumiem, par konkrēto lēmumu tiks paziņots jums, lai jūs varētu iesniegt argumentus, kurus uzskatāt par nepieciešamiem, ja jūs esat iesniedzis attiecīgu lūgumu jūs informēt par šiem lēmumiem.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests jums sniegs visu nepieciešamo informāciju par pārsūdzībām, ko jūs varat iesniegt attiecībā uz lēmumiem, kurus uzskatāt par nesaderīgiem ar jūsu tiesībām.

Lapa atjaunināta: 17/01/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

4 - Kompensācija

Kāds ir process zaudējumu atlīdzības pieprasīšanai no noziedzīgā nodarījuma izdarītāja (piem., lietas izskatīšana tiesā, civilprasība, saistītā procedūra)?

Kā privātapsūdzības uzturētājs jūs varat pieprasīt kompensāciju, izmantojot civilprasību tā paša kriminālprocesa ietvaros, vai atlikt šo prasību līdz kriminālprocesa noslēgumam. Ja abas tiesvedības notiek atsevišķi, civilprasības virzība var turpināties, kad beidzies kriminālprocess.

Jūs varat piedalīties procesā arī tikai kā civilprasītājs, kam nav procesuālās rīcībspējas. Ja neiegūstat civilprasītāja statusu kompensācijas pieprasīšanai, prokurors pārņems civilprasību jūsu vārdā. Ja tiesa pasludina apsūdzēto par nevainīgu vai nepiešķir jums kompensāciju, jūs varat pieprasīt zaudējumu atlīdzību civilprocesuālā kārtībā.

Apsūdzētā civiltiesiskā atbildība sedz īpašuma restitūciju, kaitējuma atlīdzināšanu un zaudējumu (tostarp — partnerim un bērniem nodarīto) kompensēšanu.

Jūs varat arī saņemt kompensāciju no valsts.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests ir palīdzības iestāde noziegumā cietušajiem pārrobežu situācijās, kad noziegums, kurā jūs esat cietis, ir izdarīts Eiropas Savienības dalībvalstī, kas nav Spānija, un jūs esat Spānijas pastāvīgais iedzīvotājs. Pārrobežu teroristisku noziegumu situācijās palīdzības iestāde ir Iekšlietu ministrija ar Terorismā cietušo atbalsta ģenerāldirektorāta starpniecību.

Vispārējā gadījumā, izņemot teroristiskus noziegumus, palīdzības iestāde sadarbojas attiecībā uz Eiropas Savienības dalībvalsts, kurā izdarīts noziegums, piešķirtā pabalsta saņemšanas uzsākšanu un virzīšanu, lai jūs kā pieteikuma iesniedzējs Spānijā varētu saņemt attiecīgo kompensāciju no valsts, kuras teritorijā noziegums izdarīts.

Šim nolūkam Noziegumā cietušo atbalsta dienests jums kā pabalsta pieprasītājam sniegs šādu informāciju:

  • informāciju par iespējām pieprasīt finansiālu pabalstu vai kompensāciju, nepieciešamajām procedūrām vai veidlapām, ieskaitot to aizpildīšanu, un varbūtēji nepieciešamajiem pavaddokumentiem;
  • vispārējus norādījumus, kā aizpildīt papildu informācijas pieprasījumus.

Turklāt Noziegumā cietušo atbalsta dienestam kā palīdzības iestādei jāveic šādas darbības:

  • jāpārsūta jūsu prasība un tās pavaddokumenti, kā arī attiecīgā gadījumā — dokumenti, pēc kuriem nepieciešamība radusies vēlāk, lēmuma pieņēmējai iestādei, ko iecēlusi valsts, kuras teritorijā noziegums izdarīts;
  • jāsadarbojas ar lēmuma pieņēmēju iestādi, ja šī iestāde saskaņā ar tās valsts tiesību aktiem lemj uzklausīt pieteikuma iesniedzēju vai jebkuru citu personu.

Ja ar likumu noteiktā valsts pabalsta pieprasījumu apstrādā ar tās valsts palīdzības iestādes starpniecību, kurā ir pabalsta pieprasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, lēmuma pieņēmēja iestāde ir Ekonomikas un finanšu ministrijas Darbaspēka izmaksu un valsts pensiju ģenerāldirektorāts.

Lēmuma pieņēmējai iestādei gan jums kā pabalsta pieprasītājam, gan palīdzības iestādei ir jāsniedz šāda informācija:

  • valsts pabalsta pieprasījuma saņemšanas fakts, procesa uzsācēja struktūra, lēmuma pieņemšanas termiņš un, ja iespējams, paredzamais lēmuma pieņemšanas datums;
  • lēmums par lietas izbeigšanu.

Teroristisku noziegumu gadījumā, kad nozieguma vieta atrodas Eiropas Savienības dalībvalstī, kas nav Spānija, un jūs kā pabalsta pieprasītājs pastāvīgi dzīvojat Spānijā, kā palīdzības iestāde darbojas Iekšlietu ministrija (Terorismā cietušo atbalsta ģenerāldirektorāts), lai jūs Spānijā varētu saņemt attiecīgo kompensāciju, ja tāda paredzēta, no valsts, kuras teritorijā noziegums izdarīts. Darbības, kas jāveic Cietušo atbalsta ģenerāldirektorātam kā palīdzības vai lēmumu pieņemšanas iestādei, ir līdzvērtīgas tām, kas attiecas uz Ekonomikas un finanšu ministrijas Darbaspēka izmaksu un valsts pensiju ģenerāldirektorātu.

Tiesa uzdeva pārkāpējam atlīdzināt man zaudējumus vai samaksāt kompensāciju. Kā es varu panākt to, lai noziedzīgā nodarījuma izdarītājs veic maksājumu?

Ja pārkāpējs atzīts par daļēji maksātnespējīgu, valsts pilnībā vai daļēji izmaksā pabalstu.

Valsts pārņem jūsu tiesības pret personu, kas ir civiltiesiski atbildīga par noziegumu, nepārsniedzot provizoriskā vai galīgā pabalsta apmēru, kas jums piešķirts kā cietušajam vai saņēmējam.

Valsts var celt piedziņas prasību pret personu, kas ir civiltiesiski atbildīga par noziedzīgo nodarījumu, lai tā pilnībā vai daļēji atlīdzinātu piešķirto pabalstu.

Šo darbību, ja tas nepieciešams, veic, izmantojot administratīvo atgūšanas procedūru un cita starpā piemēro šādos gadījumos:

  • ja ar galīgo tiesas nolēmumu konstatēts, ka noziegums nav izdarīts;
  • ja pēc maksājuma veikšanas gan jūs kā cietušais, gan jūsu apgādājamie uz jebkāda pamata ir saņēmuši pilnīgu vai daļēju kompensāciju par zaudējumiem, kas ciesti trīs gadu laikā pēc pabalsta piešķiršanas;
  • ja pabalsts saņemts, pamatojoties uz nepareizas vai tīši nepilnīgas informācijas sniegšanu, vai ar citiem krāpnieciskiem paņēmieniem, kā arī tādu apstākļu tīšu noklusēšanu, kuru dēļ pieprasītais pabalsts tiktu atteikts vai samazināts;
  • ja ar spriedumu piespriestā kompensācija ir mazāka par provizorisko pabalstu.

Šo prasību ceļ, valstij iestājoties notiekošajā kriminālprocesā vai civilprocesā, neskarot civilprasību, kuru var celt prokurors.

Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nemaksā, vai valsts var samaksāt man avansu? Ar kādiem nosacījumiem?

Ja persona, kura notiesāta par nozieguma izdarīšanu, atzīta par daļēji maksātnespējīgu, valsts pilnībā vai daļēji izmaksā pabalstu.

Ja ir pierādīts smags materiālais stāvoklis, kādā jūs esat nonācis kā cietušais vai tā apgādājamais, provizorisko pabalstu var piešķirt pirms galīgā tiesas nolēmuma pieņemšanas, ar kuru izbeidz kriminālprocesu.

Provizorisko pabalstu var pieprasīt, kad esat paziņojis par notikušo kompetentajām iestādēm vai kad, balstoties uz šiem notikumiem, kriminālprocess tiek veikts pēc iestādes iniciatīvas.

Vai man ir tiesības uz kompensāciju no valsts?

Jūs varat saņemt kompensāciju no valsts.

Spānijā pastāv sistēma no tīšiem un vardarbīgiem noziegumiem cietušo personu atbalstam, ja tie izdarīti Spānijā un to rezultāts ir nāve, smagi miesas bojājumi vai smags kaitējums fiziskajai vai garīgajai veselībai. Pabalstu piešķir arī personām, kuras cietušas no noziegumiem pret seksuālo brīvību, pat ja šie noziegumi izdarīti, nelietojot vardarbību.

Vispārīgā gadījumā juridisko noteiktais finansiālais pabalsts jums ir pieejams tad, ja nozieguma izdarīšanas laikā jūs esat Spānijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis, vai, ja neviens no šiem nosacījumiem neizpildās — Spānijas pastāvīgais iedzīvotājam vai citas valsts pilsonis, kura līdzīgu palīdzību savā teritorijā sniedz Spānijas pilsoņiem.

Nāves gadījumā saņēmējiem, nevis mirušajai personai, ir jāatbilst minētajām prasībām par valstspiederību vai dzīvesvietu.

Ja ir nodarīti smagi miesas bojājumi vai smags kaitējums fiziskajai vai garīgajai veselībai, saņēmēji ir tieši cietušās personas, proti, personas, kam radušies miesas bojājumi vai zaudējumi.

Nāves gadījumā saņēmēji ir netieši cietušās personas, proti:

  • Mirušās personas laulātais, kas nav juridiski atšķirts, vai persona, kas ar mirušo personu pastāvīgi dzīvojusi līdzīgās attiecībās vismaz divus gadus pirms tās nāves, izņemot, ja jums ir kopīgi bērni — šādā gadījumā pietiek ar vienkāršu kopdzīvi. Minētais attiecas arī uz šo personu bērniem, arī ja tie nav mirušās personas bērni, ja tie ir bijuši finansiāli atkarīgi no šīs personas un pastāvējusi faktiska kopdzīve.

Saņēmēju vidū nekādā gadījumā nevar tikt ietverta persona, kas notiesāta par tīšu nonāvēšanu jebkurā tās formā, ja mirusī persona ir bijusi tās laulātais vai persona, ar kuru tai bijušas stabilas laulībai pielīdzināmas attiecības.

  • Mirušās personas bērns, kas ir bijis finansiāli atkarīgs no šīs personas un dzīvojis kopā ar to, pieņemot, ka nepilngadīgi bērni vai pieaugušie ar invaliditāti ir finansiāli atkarīgi.
  • Viens no mirušās personas vecākiem, kas ir bijis finansiāli atkarīgs no šīs personas, ja nav personu, kas atrastos kādā no iepriekšminētajām situācijām.
  • Ar Spānijas tiesību aktiem noteiktā finansiālā pabalsta mērķiem par netieši cietušiem uzskata arī nepilngadīgas personas, kuras nāve ir nozieguma tiešas sekas, vecākus.

Cietušajiem finansiālā pabalsta piešķiršanas pamatu rada tādi miesas bojājumi, kas kaitē ķermeņa integritātei vai fiziskajai vai garīgajai veselībai un kas personai, kurai tie nodarīti, izraisa pārejošu darbnespēju, kuras ilgums pārsniedz sešus mēnešus, vai pastāvīgu darbnespēju, kas izraisa invaliditāti vismaz 33 % apmērā.

Vispārējā gadījumā pabalsta piešķiršana ir atkarīga no tā, vai ir pieņemts galīgs tiesas nolēmums, ar ko izbeidz kriminālprocesu. Ņemot vērā krimināllietu iztiesāšanas termiņus, pirms galīgā tiesas nolēmuma pieņemšanas, ar kuru tiek izbeigts kriminālprocess, tiesību aktos paredzēta iespēja piešķirt provizorisku pabalstu, ņemot vērā noziegumā cietušās personas vai tās apgādājamo smago materiālo stāvokli. Provizorisko pabalstu var pieprasīt, kad cietušais ir par notikušo paziņojis kompetentajām iestādēm vai kad kompetentās iestādes ir uzsākušas kriminālprocesu, par kuru ziņot nav nepieciešams.

Pabalsta apmērs jebkurā gadījumā nedrīkst pārsniegt spriedumā noteikto kompensāciju.

Ja nozieguma tiešas sekas ir nepilngadīgas personas vai personas ar invaliditāti nāve, nepilngadīgās personas vecākiem vai aizbildņiem ir tiesības tikai uz pabalstu, kas nepārsniedz to faktiski samaksāto bēru izdevumu kompensāciju līdz juridiski noteiktai robežai.

Ja noziegums izdarīts pret seksuālo autonomiju un radījis kaitējumu cietušā garīgajai veselībai, pabalsta summa sedz cietušā brīvi izvēlētas ārstniecības izmaksas līdz likumā noteiktajam maksimālajam līmenim.

Vispārējā gadījumā pabalsta pieprasīšanas termiņš ir viens gads, skaitot no nozieguma izdarīšanas brīža. Šo termiņu aptur, sākoties kriminālprocesam, un atjauno, kad pieņemts galīgais tiesas nolēmums un tas paziņots cietušajam.

Pabalsta saņemšana ir nesaderīga ar:

  • kompensāciju, kas noteikta ar spriedumu. Tomēr, ja pārkāpējs atzīts par daļēji maksātnespējīgu, tiks izmaksāts viss pabalsts vai daļa no tā;
  • privāta apdrošinātāja izmaksātu kompensāciju vai pabalstu, kā arī sociālā nodrošinājuma subsīdiju, kas var tikt piemērota cietušā pārejošas darbnespējas dēļ. Tomēr personai, kas guvusi labumu no privātas apdrošināšanas, izmaksā pabalstu, ja saskaņā ar šo apdrošināšanu saņemamā kompensācija ir mazāka par spriedumā noteikto summu;
  • šī pabalsta saņemšana ikvienā gadījumā ir nesaderīga ar kompensāciju, ko izmaksā personām, kuras cietušas no bruņotiem grupējumiem un teroristiem.

Pabalsta saņemšana ir saderīga ar:

  • cietušā pastāvīgas darbnespējas vai nāves gadījumā — ar valsts pensijas saņemšanu, uz kuru saņēmējam ir tiesības;
  • sociālo palīdzību saskaņā ar 2004. gada 28. decembra Konstitutīvā likuma 1/2004 par visaptverošiem pasākumiem aizsardzībai pret dzimumu vardarbību (Ley Orgánica 1/2004 de 28 de diciembre, de Medidas de Protección Integral contra la Violencia de Género) 27. pantu.

Pabalsts pastāvīgas darbnespējas gadījumā ir nesaderīgs ar pabalstu pārejošas darbnespējas gadījumā.

Ekonomikas un finanšu ministrijas Darbaspēka izmaksu un valsts pensiju ģenerāldirektorātam ir ar likumu noteiktā valsts pabalsta piešķiršanas pieprasījumu apstrādes un lēmumu pieņemšanas kompetence attiecībā uz jebkurā noziegumā cietušajām personām, izņemot no terorisma cietušās personas, kuru gadījumā kompetence ir Iekšlietu ministrijai (Terorismā cietušo atbalsta ģenerāldirektorātam).

Ja esat cietis no terorisma, ir vairāki valsts pabalsti, kas paredzēti, lai terorismā cietušajiem kompensētu ar šāda veida noziegumiem nodarītos zaudējumus, ja pastāv pilnīga saikne starp terora aktu un ciestajiem zaudējumiem.

Kompensāciju var saņemt par šādu kaitējumu:

  • miesas bojājumiem — kā fiziskiem, tā psihiskiem, kā arī izdevumiem par medicīnisko palīdzību, protēzēm un ķirurģiskām operācijām.

Šos izdevumus skartajai personai izmaksā tikai tad, ja tos pilnībā vai daļēji nesedz publiska vai privāta sociālās drošības sistēma;

  • mantisku kaitējumu, kas nodarīts fizisku personu mājoklim vai kas radies komerciālos un rūpniecības uzņēmumos, politisko partiju, arodbiedrību un sabiedrisko organizāciju galvenajās mītnēs;
  • pagaidu dzīvesvietas izmaksām, kamēr fiziskas personas parastajā dzīvesvietā tiek veikti remontdarbi;
  • kaitējumu, kas nodarīts privātiem transportlīdzekļiem un cilvēku vai preču sauszemes pārvadāšanai izmantotiem transportlīdzekļiem, izņemot sabiedriskos transportlīdzekļus.

Norādīto zaudējumu kompensācija, izņemot miesas bojājumus, ir subsidiāra attiecībā pret kompensāciju, kuru par šiem noteikumiem noteikusi cita valsts struktūra vai kas izriet no apdrošināšanas līgumiem. Šādos gadījumos tiks kompensēta naudas summa, kas izriet no starpības starp minēto valsts pārvaldes vai apdrošināšanas uzņēmumu izmaksāto summu un oficiālo novērtējumu.

Kompensācijas apmēru nosaka atkarībā no nodarītā kaitējuma (miesas bojājumu smagums, to izraisītā invaliditāte, nāve utt.).

Cita palīdzība:

  • mācībām: ja terora akta rezultātā skolēnam, tā vecākiem vai aizbildņiem nodarīti īpaši būtiski miesas bojājumi vai šo miesas bojājumu dēļ tie nespēj strādāt savā parastajā profesijā;
  • tūlītēja psiholoģiskā palīdzība un konsultācijas gan cietušajiem, gan to ģimenes locekļiem;
  • ārkārtas pabalsts tādu cietušo, uz kuriem neattiecas vai acīmredzami nepietiekami attiecas parastais pabalsts, personīgo vai ģimenes vajadzību mazināšanai izņēmuma kārtā;

Pabalsta saņēmēji:

  • ja nodarīti miesas bojājumi — personas, kam tie nodarīti;
  • ja iestājusies nāve:
    • mirušās personas laulātais;
    • neprecētais partneris, ar kuru mirusī persona dzīvojusi kopā vismaz divus gadus;
    • neprecētais partneris, ar kuru mirušajai personai bijuši kopīgi bērni;
    • mirušās personas vecāki, ja tie bijuši finansiāli atkarīgi no šīs personas. Ja vecāku nav — mirušās personas mazbērni, brāļi un māsas, vecvecāki (norādītajā secībā), kas bijuši finansiāli atkarīgi no šīs personas;
    • ja nav nevienas no minētajām personām: bērni, bet, ja tādu nav — vecāki, kas nav bijuši finansiāli atkarīgi no mirušās personas.

Vispārējā gadījumā personīgā vai mantiskā kaitējuma kompensācijas prasības var iesniegt viena gada laikā, skaitot no tā rašanās dienas.

Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienests (Oficina de Información y Asistencia a Víctimas del Terrorismo de la Audiencia Nacional) sadarbībā ar Iekšlietu ministrijas Terorismā cietušo atbalsta ģenerāldirektorātu palīdzēs jums kā terorismā cietušajam kompensācijas pieprasīšanas procesā: saņemt apliecinājumus par galīgajiem spriedumiem, rīkojumiem nepiedzīt civiltiesiskās saistības un citiem pabalsta apstrādei nepieciešamajiem dokumentiem.

Vai man ir tiesības uz kompensāciju, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs netiek notiesāts?

Ar galīgo spriedumu kriminālprocesā, kuru nevar pārsūdzēt, jābūt pierādītam, ka nāve, miesas bojājumi un būtisks kaitējums fiziskajai vai garīgajai veselībai ir tīšs un vardarbīgs noziegums, un ar spriedumu attiecīgi jānosaka pienācīga kompensācija.

Lai iesniegtu pieteikumu valsts pabalsta saņemšanai, jums pieteikumam jāpievieno galīgā tiesas nolēmuma (sprieduma, aizmuguriska sprieduma, lēmuma par lietas izbeigšanu pārkāpēja nāves dēļ, lēmuma par lietas atstāšanu bez izskatīšanas) kopija.

Piešķirtā pabalsta apmērs jebkurā gadījumā nedrīkst pārsniegt spriedumā noteikto kompensāciju.

Vai man ir tiesības uz ārkārtas maksājumu, kamēr es gaidu lēmumu par savu kompensācijas prasību?

Ja tiek iesniegti pierādījumi par smago materiālo stāvokli, kādā jūs esat nonācis kā cietušais vai tā apgādājamais, provizorisko pabalstu var piešķirt pirms galīgā tiesas nolēmuma pieņemšanas, ar kuru izbeidz kriminālprocesu.

Provizorisko pabalstu var pieprasīt, kad esat paziņojis par notikušo kompetentajām iestādēm vai kad, balstoties uz šiem notikumiem, kriminālprocess tiek veikts pēc iestādes iniciatīvas.

Lapa atjaunināta: 17/01/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

5 - Manas tiesības uz atbalstu un palīdzību

Esmu noziegumā cietušais. Ar ko man jāsazinās, lai saņemtu atbalstu un palīdzību?

Ja esat noziegumā cietušais, jūs varat vērsties Noziegumos cietušo atbalsta dienestā (Oficinas de Asistencia a las Víctimas del delito).

Noziegumos cietušo atbalsta dienesti ir Tieslietu ministrijas izveidots bezmaksas publisks starpdisciplinārs pakalpojums.

Dienesti atrodas visās Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāautonomajās kopienās, gandrīz visās provinču galvaspilsētās, kā arī citās pilsētās.

Noziegumā cietušo atbalsta dienests jums kā noziegumā cietušajam sniegs visaptverošu, koordinētu un specializētu atbalstu, apmierinot jūsu konkrētās juridiskās, psiholoģiskās un sociālās vajadzības.

Ja esat cietis no terorisma, varat sazināties ar Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienestu (Oficina de Información y Asistencia a Víctimas del Terrorismo de la Audiencia Nacional), lai gan jūs varat vērsties jūsu provinces Noziegumā cietušo atbalsta dienestā, ja tā vēlaties. Noziegumā cietušo atbalsta dienests šādā gadījumā koordinēs darbību ar Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienestu.

Noziegumos cietušo atbalsta dienesta sniegtā aprūpe un atbalsts tiek sniegts vairākos posmos:

  • Uzņemšanas un orientācijas posms: orientācijas posmā dienests jums sniedz visaptverošu informāciju par darbībām, kas jums jāveic, problēmām, kas jārisina, un iespējamajām sekām. Šis posms parasti notiek iztaujāšanas veidā vai nu klātienē, vai pa tālruni, kad jūs izskaidrojat savas problēmas un vajadzības. Balstoties uz jūsu paskaidrojumiem, jums tiks sniegti norādījumi, tiks izvērtēta citu resoru iejaukšanās iespēja un, ja nepieciešams, lietu nosūtīs citur.
  • Informācijas posms: jums kā cietušajam, sākot no pirmās kontaktēšanās ar iestādēm un amatpersonām, pat pirms sūdzības iesniegšanas, ir tiesības saņemt informāciju, kas atbilstu jūsu personīgajai situācijai un apstākļiem, kā arī jūsu pārciestā nozieguma būtībai un nodarītajam kaitējumam. Šī informācija attiecas uz noteiktiem aspektiem, piemēram:
  • Kā jūs varat iesniegt sūdzību un kāda procedūra paredzēta.
  • Pieejamajiem specializētajiem pakalpojumiem un psihiski sociālajiem un aprūpes resursiem, neatkarīgi no tā, vai jūs iesniedzat sūdzību, un par iespējām tiem piekļūt.
  • Pieejamajiem aprūpes un atbalsta pasākumiem (medicīniskajiem, psiholoģiskajiem vai materiālajiem) un to saņemšanas procedūru, tostarp, ja nepieciešams, informāciju par iespējām iegūt alternatīvu uzturēšanās vietu.
  • Jūsu iespējām saņemt konsultācijas un tiesisko aizsardzību un, ja nepieciešams, nosacījumiem, kā to saņemt bez maksas.
  • Jūsu pavadīšanu uz tiesas sēdi un/vai dažādajām tiesībaizsardzības iestādēm visā procesa gaitā, ja jums tā ir nepieciešama.
  • Iespēju lūgt aizsardzības pasākumus un, ja nepieciešams — procedūru šāda lūguma izteikšanai.
  • Ieteikumiem par ekonomiskajām tiesībām, kas saistītas ar procesu, jo īpaši attiecībā uz pabalstu un kompensāciju, uz ko jums var būt tiesības, pamatojoties uz nozieguma radītajiem zaudējumiem, un, ja nepieciešams — procedūru to pieprasīšanai.
  • Procedūru, kādā jums jāīsteno savas kā noziegumā cietušā tiesības, ja dzīvojat ārpus Spānijas.
  • Par procesa veikšanu atbildīgās iestādes kontaktinformāciju un sakaru kanālus, kurus jūs varat izmantot saziņā ar to, kā arī informāciju par tiesas sēdes datumu, laiku un vietu un noziedzīgā nodarījuma izdarītājam uzrādītās apsūdzības saturu.
  • Pieejamajiem atjaunojošās justīcijas pakalpojumiem (piem., mediāciju), ja šajā lietā tādi ir juridiski iespējami.
  • Gadījumiem, kuros jums var atlīdzināt juridiskos izdevumus, un, ja nepieciešams — attiecīgo procedūru to pieprasīšanai utt.
  • Iejaukšanās posms: Noziegumā cietušo atbalsta dienesta iejaukšanās notiek dažādās jomās:
  • Juridiskā iejaukšanās: dienesti sniegs jums nepieciešamo juridisko palīdzību; konkrētāk, jums tiks sniegta informācija par palīdzības veidu, ko jūs varat saņemt tiesvedības procesā, tiesībām, kuras jūs varat izmantot procesā, veidu un nosacījumiem, kā jūs varat piekļūt juridiskajai palīdzībai, un dienestiem vai organizācijām, ar ko jūs varat sazināties atbalsta saņemšanai.

Juridiskā palīdzība visos gadījumos vispārēji raksturos procesa veikšanu un tiesību izmantošanu, jo par norādījumiem un juridisko palīdzību konkrētā lietā ir atbildīgs jūsu advokāts.

  • Medicīniskā un psiholoģiskā iejaukšanās: dienesta piedāvātā psiholoģiskā aprūpe izpaužas kā jūsu situācijas izvērtēšana un risināšana, lai mazinātu nozieguma izraisīto krīzi, palīdzētu tikt galā ar nozieguma izraisīto tiesas procesu, pavadītu jūs procesa gaitā un stiprinātu jūsu stratēģiju un spējas, ļaujot jums saņemt palīdzību no apkārtējās vides.

Dienestsizveidos psiholoģiskā atbalsta plānu, ja jūs esat īpaši neaizsargāts cietušais vai jums nepieciešama īpaša aizsardzība.

  • Ekonomiskā iejaukšanās: dienestam ir galvenokārt informatīva loma attiecībā uz ekonomisko palīdzību, uz kuru jums ir tiesības, ja esat kļuvis par cietušo no vardarbīga nozieguma vai nozieguma pret seksuālo autonomiju, un tas var palīdzēt ar pieprasījumu apstrādi.
  • Sociālā un aprūpes iejaukšanās: šajā jomā dienesti savstarpēji koordinēs jums sniegto aprūpi un, ja nepieciešams, nosūtīs jūs pie sociālajiem dienestiem, aprūpes iestādēm vai organizācijām, kas var nodrošināt drošu uzturēšanos, tūlītēju medicīnisko aprūpi un finansiālu atbalstu, uz kuru jums varētu būt tiesības, īpašu uzmanību pievēršot vajadzībām, kas izriet no invaliditātes, nonākšanas slimnīcā, nāves, kā arī iespējama neaizsargātības stāvokļa.
  • Uzraudzības posms: dienests visā kriminālprocesa gaitā un pienācīgu laikposmu pēc procesa beigām uzraudzīs jūsu lietu, jo īpaši ja jūs esat neaizsargāts cietušais. Šajā posmā dienests analizēs jūsu juridisko, medicīnisko un psiholoģisko, sociālo, aprūpes un ekonomisko situāciju pēc nozieguma dažādos laikposmos. Lietderīgais uzraudzības termiņš tiks noteikts atkarībā no jūsu situācijas.

Ja esat cietis no terorisma, Valsts Augstākās tiesas Terorismā cietušo informācijas un atbalsta dienesta funkcijas ir šādas:

  • atkarībā no izdarītā nozieguma sniegt jums informāciju par tiesvedības statusu, kas var jūs skart;
  • konsultēt jūs visos ar kriminālprocesu un administratīvo procesu saistītajos jautājumos, kas var jūs skart;
  • piedāvāt jūs personīgi pavadīt uz tiesas sēdēm, kurās iztiesā ar terora aktiem saistītās lietas, kas varētu jūs ietekmēt;
  • sniegt jums emocionālu un terapeitisku atbalstu, neskarot Iekšlietu ministrijas kompetenci;
  • veicināt jūsu kā noziegumā cietušā drošības un privātās dzīves aizsardzību, jums piedaloties tiesas procesā;
  • informēt jūs par svarīgākajām kompensācijām no terorisma cietušām personām, visos gadījumos nosūtot jūs pie Iekšlietu ministrijas Terorismā cietušo atbalsta ģenerāldirektorāta;
  • informēt jūs par visu ar brīvības atņemšanas soda izpildi saistīto informāciju līdz soda pilnīgai izciešanai, jo īpaši gadījumos, kad notiesātajiem ir piešķirti atvieglojumi vai tie atbrīvoti.

Attiecībā uz terorismā cietušajiem Iekšlietu ministrijas Terorismā cietušo atbalsta ģenerāldirektorāts funkcionē kā vienas pieturas aģentūra attiecībā uz jebkuru procesu, ko Centrālajā valsts administrācijā var uzsākt terora aktu skartās personas un ģimenes, un pārsūta iesniegtos lūgumus kompetentajai struktūrai un uzsāk attiecības ar konkrēto personu.

Turklāt šis ģenerāldirektorāts attiecībā uz palīdzību un atbalstu terorismā cietušajām personām sadarbosies ar centrālās valsts administrācijas kompetentajām struktūrām un citām valsts pārvaldes struktūrām, lai nodrošinātu cietušo visaptverošu aizsardzību.

Terorismā cietušo atbalsta ģenerāldirektorāts būs atbildīgs par teroristisku noziegumu skartām personām izmaksājamo pabalstu un kompensāciju piešķiršanas lēmumu apstrādi, pārvaldību un pieņemšanu.

Cietušo atbalsta uzticības tālrunis

Uzņemšanas vai orientācijas posmā jums var tikt sniegta palīdzība klātienē vai pa tālruni Noziegumos cietušo atbalsta dienestā.

Spānijā ir tālruņa dienesti, kas sniedz palīdzību attiecībā uz dzimumu vardarbību un citiem noteiktiem noziegumiem, piem., 016 tālruņa dienests informācijai un juridiskajai palīdzībai saistībā ar dzimumu vardarbību (Servicio telefónico de información y asesoramiento jurídico en materia de violencia de género).

Īpaši neaizsargātu cietušo, piemēram, nepilngadīgo, gadījumā pastāv īpaši dienesti, piemēram, ANAR (Palīdzība apdraudētiem bērniem un pusaudžiem) fonda uzticības tālrunis (Servicio de atención telefónica de la Fundación ANAR)), kas ir vērsts uz bērniem un jauniešiem, pieaugušajiem un nepilngadīgo radiniekiem, kā arī radiniekiem pazudušu nepilngadīgo gadījumos.

016 tālruņa dienests informācijai un juridiskajai palīdzībai saistībā ar dzimumu vardarbību sniedz bezmaksas profesionālu palīdzību 24 stundas diennaktī 365 dienas gadā. Dati par personām, kuras izmanto šo pakalpojumu, tiek glabāti slepenībā pastāvīgi.

Palīdzība tiek sniegta 51 valodā. Palīdzība 24 stundas diennaktī tiek nodrošināta spāņu, katalāņu, galisiešu, basku, angļu un franču valodā, kā arī ar teletulkošanas pakalpojumu — zvaniem vācu, portugāļu, mandarīnu, krievu, arābu, rumāņu un bulgāru valodā. Citās valodās palīdzību sniedz, izmantojot teletulkošanas pakalpojumu.

Pakalpojuma pieejamība personām ar dzirdes un/vai runas traucējumiem tiek nodrošināta, izmantojot:

  • teksta tālruni (TTY) 900 116 016;
  • Telesor pakalpojumu ar Telesor tīmekļa vietnes starpniecību (Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāhttps://www.telesor.es/). Šādā gadījumā ir nepieciešams interneta pieslēgums;
  • mobilo tālruni vai PDA. Abos gadījumos ir nepieciešams instalēt bezmaksas lietotni saskaņā ar Telesor tīmekļa vietnē publicētajiem norādījumiem.

Šis dienests sniedz palīdzību ikvienam, kam ir jautājumi par konkrētiem dzimumu vardarbības gadījumiem: no dzimumu vardarbības cietušām sievietēm, personām, kas ir tuvas (radinieki, draugi, kaimiņi utt.) no dzimumu vardarbības cietušām sievietēm, profesionāļiem, kuri sniedz palīdzību no dzimumu vardarbības cietušām sievietēm vai kam ir zināms par šādas vardarbības gadījumu utt.

Sniegtā informācija attiecas uz resursiem un tiesībām, ko jūs varat iegūt kā šāda veida noziegumos cietušais — saistībā ar nodarbinātību, sociālajiem pakalpojumiem, finansiālu atbalstu un informāciju, palīdzību, uzņemšanu un juridiskās palīdzības resursiem.

Ja tiek saņemts ārkārtas izsaukums, tas nekavējoties tiek pāradresēts attiecīgā autonomā apgabala 112 ārkārtas tālruņa numuram.

Ja esat nepilngadīgs no dzimumu vardarbības cietušais, jūsu zvani uz 016 dienestu tiks pāradresēti ANAR uzticības tālruni bērniem un pusaudžiem (900 20 20 10).

ANAR (Palīdzība apdraudētiem bērniem un pusaudžiem) fonda uzticības tālrunis (900 20 20 10) ir bezmaksas, konfidenciāls un anonīms dienests, kas pieejams 24 stundas diennaktī 365 dienas gadā un kurā galvenokārt ir trīs palīdzības līnijas:

  • ANAR uzticības tālrunis bērniem un pusaudžiem, kura galvenais mērķis ir sniegt zvanītājiem — bērniem un pusaudžiem nepieciešamo atbalstu un norādījumus, ja tiem radušās problēmas vai tie atrodas riska situācijā.
  • ANAR uzticības tālrunis pieaugušajiem un ģimenēm, kas ir orientēts uz pieaugušajiem, kuriem nepieciešams padoms ar nepilngadīgajiem saistītos jautājumos.
  • ANAR 116 000 uzticības tālrunis pazudušu nepilngadīgo gadījumos (Eiropas Savienības vienotais sociālais tālrunis šādu gadījumu risināšanai).

Šis dienests pāradresēs jūsu zvanus 016 dienestam, ja esat pieaugusi sieviete, kura cietusi no dzimumu vardarbības, vai pieaugušais, kam zināms par šādas vardarbības gadījumu.

Vai atbalsts cietušajiem ir bez maksas?

Jā. Piekļuve noziegumos cietušo personu aprūpes un atbalsta pakalpojumiem, piemēram, Noziegumos cietušo atbalsta dienestam, ir bezmaksas un konfidenciāla; nav nepieciešams pirms tam iesniegt sūdzību.

Kādus atbalsta veidus es varu saņemt no valsts dienestiem vai iestādēm?

Jūs varat vērsties Noziegumā cietušo atbalsta dienestā, kas atrodas visās Saite atveras jaunā logāSaite atveras jaunā logāautonomajās kopienās, gandrīz visu provinču galvaspilsētās un citās pilsētās.

Noziegumā cietušo atbalsta dienests jums kā noziegumā cietušajam sniegs visaptverošu, koordinētu un specializētu cietušo personu atbalstu, apmierinot jūsu konkrētās juridiskās, psiholoģiskās un sociālās vajadzības.

Jo īpaši Noziegumos cietušo atbalsta dienests jums sniegs informāciju par pieejamajiem psihiski sociālajiem un aprūpes resursiem, neatkarīgi no tā, vai jūs iesniedzat sūdzību, un par iespējām piekļūt šiem pakalpojumiem.

Tas arī sniegs jums informāciju par pieejamajiem aprūpes un atbalsta pasākumiem (medicīniskajiem, psiholoģiskajiem vai materiālajiem) un to saņemšanas procedūru, tostarp, ja nepieciešams, informāciju par iespējām iegūt alternatīvu uzturēšanās vietu.

Tāpat dienests jūs informēs par to, kā jūs varat iesniegt sūdzību un kāda procedūra tam paredzēta, kā arī par juridisko konsultāciju un aizstāvības saņemšanas iespējām un, ja nepieciešams, nosacījumiem, kā to saņemt bez maksas.

Noziegumos cietušo atbalsta dienests varēs jūs nosūtīt pie specializētiem juridiskajiem, psiholoģiskajiem un sociālajiem dienestiem atkarībā no jūsu vajadzībām, piem., pašvaldību, sociālās labklājības, veselības, izglītības un nodarbinātības dienestiem; apvienībām, fondiem un citām bezpeļņas organizācijām; Tieslietu ministrijas psihiski sociālajiem dienestiem un, ja jūs esat cietis no dzimumu vardarbības — katra autonomā apgabala un provinces Vardarbības pret sievietēm apkarošanas koordinācijas vienībām (Unidades de Coordinación contra la Violencia sobre la Mujer) un Sieviešu vienībām (Unidades sobre la Mujer).

Kādu veidu atbalstu es varu saņemt no nevalstiskajām organizācijām?

Nevalstiskās organizācijas (NVO) var sniegt atbalstu konkrētos noziegumos cietušajiem, izveidojot personalizētus ceļus atkarībā no katra cietušā vajadzībām un īpašībām. Palīdzības funkcija galvenokārt ietver juridisko palīdzību, informāciju par dažādajiem pieejamajiem resursiem un palīdzību, kā arī psiholoģisko un emocionālo atbalstu.

Lapa atjaunināta: 17/01/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.