Cietušo tiesības (katrā valstī)

Slovākija

Saturu nodrošina
Slovākija

Vai es varu pārsūdzēt lēmumu?

Jums ir tiesības pārsūdzēt to lēmuma daļu, kas attiecas uz prasību par zaudējumu atlīdzināšanu vai tiesāšanās izmaksām. Atkarībā no lēmuma veida ir iespējams iesniegt pārsūdzību (15 dienu laikā), sūdzību (3 darbdienu laikā) vai iebildumu paziņojumu (8 dienu laikā). Lēmumā, ko saņemsiet, būs precīzi norādīts, kāds tiesiskās aizsardzības līdzeklis jums ir pieejams, kur un kad varat to iesniegt.

Kādas ir manas tiesības pēc sprieduma pasludināšanas?

Notiesātajam noziedzīgā nodarījuma izdarītājam ir pienākums jums atlīdzināt kaitējumu, kas noteikts lēmumā. Ja notiesātā persona neizpilda šo pienākumu pēc tam, kad lēmums ir kļuvis galīgs, jūs varat panākt tā izpildi ar tiesu izpildītāja starpniecību. Tad tiesu izpildītājs veic nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka jūs saņemat zaudējumu atlīdzību, piemēram, pārdod notiesātās personas īpašumu, atskaita noteiktu summu no notiesātās personas algas. Tomēr pat pēc kriminālprocesa pabeigšanas jums kā noziedzīgā nodarījumā cietušajam/civilprasītājam ir papildu tiesības. Šīs tiesības attiecas gan uz jūsu drošību, gan uz kompensāciju.

Ja esat vardarbīgā noziegumā cietušais, varat vērsties Tieslietu ministrijā, lai saņemtu kompensāciju, ko nodrošinās valsts. Kompensāciju piešķir par miesas bojājumiem un noteiktu noziegumu gadījumā — arī par morālu kaitējumu. Pamatnosacījums, kas jāizpilda pirms pieteikuma iesniegšanas, ir tāds, ka ir uzsākts kriminālprocess, kurā jūs esat cēlis prasību par kompensāciju no noziedzīgā nodarījuma izdarītāja, un jūs neesat saņēmis kompensāciju citos veidos. Jūs varat pieprasīt kompensāciju jau kriminālprocesa laikā, bet ne vēlāk kā vienu gadu no dienas, kurā lēmums kļūst galīgs, tāpēc ir svarīgi, lai šis termiņš netiktu nokavēts.

Vai man ir tiesības uz atbalstu vai aizsardzību pēc tiesvedības? Cik ilgi?

Jums ir tiesības saņemt ekspertu palīdzību pat pēc kriminālprocesa beigām. Ja jums joprojām ir vajadzīga psiholoģiska palīdzība vai palīdzība īstenot jūsu kā cietušā tiesības, jums ir tiesības to saņemt.

Kādu informāciju es saņemšu, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs tiks notiesāts?

Saņemtajā spriedumā būs informācija par sodu, kas piespriests noziedzīgā nodarījuma izdarītājam, tostarp par soda ilgumu un cietumu, kurā sods tiks izciests, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājam ir piespriests cietumsods.

Vai man pateiks, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs tiks atbrīvots (tostarp atbrīvots priekšlaikus vai ar nosacījumiem) vai izbēgs no cietuma?

Jums ir tiesības izlemt, vai vēlaties saņemt informāciju gadījumā, ja likumpārkāpējs tiks atbrīvots vai aizbēgs no aizturēšanas centra. Informācija par šiem faktiem jo īpaši palīdz jūs aizsargāt, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs mēģina ar jums sazināties (piemēram, noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir tuva persona vai ģimenes loceklis). Jūs varat jebkurā laikā mainīt šo lēmumu, un policija, prokurors un tiesa to ņems vērā. Tomēr, ja esat apdraudēts vai apdraudēta ir jūsu dzīvība vai veselība, policija/prokurors/tiesa jūs informēs par atbrīvošanu vai bēgšanu pat tad, ja neesat pieprasījis šādu informāciju.

Vai mani iesaistīs lēmumu pieņemšanā par atbrīvošanu vai nosacītu atbrīvošanu? Piemēram, vai es varēšu izteikt savu viedokli vai iesniegt pārsūdzību?

Jūs varat pārsūdzēt tikai to tiesas lēmuma daļu, kas attiecas uz zaudējumu atlīdzināšanu. Tikai atbildētājs un prokurors var pārsūdzēt pašu sodu vai, precīzāk, tā termiņu.

Lapa atjaunināta: 27/03/2023

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.