Jūs varat arī piekļūt informācijai par noziedzīgu nodarījumu, sazinoties ar attiecīgajām organizācijām (Skotijas Policiju, Prokuratūru, Skotijas Tiesu un tribunālu dienestu, Skotijas Cietumu dienestu un Skotijas Nosacītas atbrīvošanas dienestu). Lai iegūtu plašāku informāciju, varat apmeklēt Skotijas valdības tīmekļa vietnes noziedzīgu nodarījumu, tiesiskuma un tiesību aktu sadaļu.
Ja Jūs nolemjat ziņot par noziedzīgu nodarījumu policijai, jums tiks izsniegta cietušā aprūpes karte. Tā apstiprinās jūsu sūdzību un sniegs papildu informāciju.
Skotijas Cietušo kodeksā ir noteiktas arī vairākas tiesības, kuras varat izmantot atkarībā no tā, kurā kriminālprocesa posmā atrodaties.
Pat ja noziedzīgais nodarījums nav izdarīts Skotijā, jūs joprojām varat saņemt aizsardzību, dzīvojot Skotijā, izmantojot, piemēram,
Eiropas aizsardzības rīkojumu. Eiropas aizsardzības rīkojums ļauj atzīt un izpildīt jebkuras ES tiesas spriedumu Skotijā (piemēram, aizliedzot kādai konkrētai personai jums tuvoties). Vai arī, ja rīkojums tika izsniegts Skotijā, to var pārsūtīt uz valsti, kurā jūs dzīvojat.
Plašāku informāciju par Eiropas aizsardzības rīkojumu var iegūt Skotijas Tiesu un tribunālu dienesta tīmekļa vietnē.
Saskaņā ar 2014. gada Likumu par cietušajiem un lieciniekiem jūs varat ziņot par citā ES dalībvalstī izdarītu noziedzīgu nodarījumu Skotijas policijai, kura ir atbildīga par to, lai bez liekas kavēšanās sūdzība tiktu pārsūtīta tās dalībvalsts attiecīgajai iestādei, kurā izdarīts noziedzīgais nodarījums vai iespējamais noziedzīgais nodarījums.
Izvēloties ziņot par noziedzīgu nodarījumu, jūs saņemsiet cietušā aprūpes karti. Jums ir arī tiesības pieprasīt konkrētu informāciju par lietu no šādām iestādēm:
Krimināltiesību procesa laikā jums ir tiesības saprast un tikt saprastam lietas izskatīšanas laikā. Ja jums ir grūtības saprast angļu valodu vai izteikties angļu valodā, jūs varat pieprasīt tulku, kas jums palīdzēs:
Jūs varat arī pieprasīt dokumenta tulkojumu, ja dokuments jums izsniegts saskaņā ar likumu vai tas ir svarīgs jūsu dalībai izmeklēšanā vai tiesvedībā.
Informācija pēc pieprasījuma ir pieejama dažādos formātos, un drīzumā būs pieejama viegli lasāma Cietušo kodeksa versija.
Tīkls “Atbilstoši pieaugušie” palīdz atvieglot saziņu starp policiju un cietušajiem, kas ir vecumā no 16 gadiem un kam ir saskarsmes grūtības garīgās veselības traucējumu, tostarp mācīšanās nespējas dēļ. Palīdzība galvenokārt tiek sniegta policijas pratināšanas laikā, bet var tikt sniegta arī tiesu ekspertīzes un identifikācijas procedūru laikā.
Atkarībā no noziedzīgā nodarījuma veida ir vairākas organizācijas, kas sniedz atbalstu cietušajiem.
Policija jautās, vai jūs vēlaties saņemt cietušo atbalsta pakalpojumu, un nosūtīs attiecīgajiem dienestiem informāciju par jums tikai tad, ja jūs tam piekritīsiet.
Kad jūs ziņojat par noziedzīgu nodarījumu, policija veiks pasākumus, lai jūs atbalstītu un pasargātu no atkārtotas viktimizācijas, iebiedēšanas un atriebības. Attiecībā uz atbalstu šie pasākumi var ietvert:
Nē, jums ir tiesības izmantot cietušo atbalsta pakalpojumus, pat ja par noziedzīgo nodarījumu nav ziņots policijai.
Kad jūs ziņojat par noziedzīgu nodarījumu, policija veiks pasākumus, lai Jūs atbalstītu un pasargātu no atkārtotas viktimizācijas, iebiedēšanas un atriebības.
Attiecībā uz atbalstu šie pasākumi var ietvert:
Noteiktos apstākļos tiesa var noteikt ierobežojumus plašsaziņas līdzekļiem informēt par lietu, kurā esat iesaistīts. Tiesa vajadzības gadījumā var arī noteikt īpašus drošības naudas nosacījumus apsūdzētajai personai.
Papildu informāciju par aizsardzības pasākumiem var iegūt no Skotijas Policijas vai Prokuratūras.
Skatīt iepriekš.
Skatīt iepriekš.
Skatīt iepriekš.
Skatīt iepriekš.
Dažas personas var būt īpaši neaizsargātas vai apdraudētas viņu apstākļu vai liecības veida dēļ, kuru viņiem var lūgt sniegt tiesā. Pastāv dažādas iespējas, lai palīdzētu neaizsargātam lieciniekam sniegt liecību tiesā, piemēram, izmantojot videokonferenci vai Jums atrodoties aiz aizsega, lai jūs nevarētu redzēt apsūdzēto. Tie tiek saukti par “īpašiem pasākumiem”.
Papildu informāciju par īpašiem pasākumiem var iegūt no Prokuratūras un Skotijas Tiesu un tribunālu dienesta. Attiecīgajām iestādēm ir arī jānoskaidro, vai jums ir kādas bažas par liecības sniegšanu, un tās var jums piedāvāt dažādas iespējas liecības sniegšanai.
Visi bērni (līdz 18 gadu vecumam) saskaņā ar likumu ir klasificēti kā neaizsargāti, un viņiem kopā ar personām, kas cietušas no iespējamas vardarbības ģimenē, seksuāliem noziegumiem, cilvēku tirdzniecības un vajāšanas, automātiski ir tiesības izmantot noteiktus standarta īpašos pasākumus. Liecinieku, kam ir garīgi traucējumi, mācīšanās nespēja vai kas cieš no bailēm un stresa par to, ka būs jāliecina, arī var atzīt par neaizsargātu. Prokuratūra veic novērtējumu, lai konstatētu neaizsargātību.
Skotijas Tiesu un tribunālu dienests arī nodrošinās, ka cietušie un aizstāvības liecinieki, gaidot savu kārtu liecināšanai tiesā, atrastos atsevišķās nošķirtās uzgaidāmajās telpās.
Cietušo radinieki arī var saņemt atbalstu no cietušo atbalsta organizācijām, tostarp Skotijas Cietušo atbalsta organizācijas.
Ja tuvs ģimenes loceklis ir miris noziedzīga nodarījuma rezultātā, jums var būt tādas tiesības (piemēram, tiesības uz informāciju par lietu), it kā viņš / viņa būtu noziedzīgajā nodarījumā cietušais. Piemēram, ja jūsu radinieks ir miris, jums ir tiesības piekļūt policijas informācijai.
Papildu informāciju var atrast Cietušo kodeksā, kā arī Pakalpojumu standartos, ko kopīgi izstrādājusi Skotijas Policija, Prokuratūra, Skotijas Tiesu un tribunālu dienests, Skotijas Cietumu dienests un Skotijas Nosacītas atbrīvošanas pārvalde (skatīt saiti zemāk).
Cietušo radinieki arī var saņemt atbalstu no cietušo atbalsta organizācijām, tostarp Skotijas Cietušo atbalsta organizācijas.
Dažos gadījumos (piemēram, ja cietušais ir miris) ģimenes loceklim var būt tādas tiesības (piemēram, tiesības uz informāciju par lietu), it kā viņš / viņa būtu noziedzīgajā nodarījumā cietušais.
Piemēram, ja jūsu radinieks ir miris, jums ir tiesības piekļūt policijas informācijai. Papildu informācija ir pieejama Cietušo kodeksā un arī Pakalpojumu standartos, ko sniedzis Skotijas Tiesu un tribunālu dienests.
Sacro ir Skotijas Kopienas tiesu organizācija, kas strādā, lai visā Skotijā izveidotu drošākas un vienotākas kopienas. Tā sniedz starpniecības pakalpojumus. Sīkāka informācija ir pieejama to tīmekļa vietnē.
Visjaunāko informāciju par cietušo tiesībām jūs varat atrast Skotijas Cietušo kodeksā, kas pieejams šeit.
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.