Cietušo tiesības (katrā valstī)

Portugāle

Saturu nodrošina
Portugāle

Kā var pieprasīt, lai noziedzīgā nodarījuma izdarītājs atlīdzina zaudējumus (piemēram, lietas izskatīšana tiesā, civilprasība, civilprasība kriminālprocesā)?

Parasti kompensācija ir jāpieprasa kriminālprocesā. Šajā nolūkā jums līdz izmeklēšanas posma beigām ir jāinformē kriminālpolicijas iestādes vai prokuratūra par to, ka vēlaties iesniegt prasību par zaudējumu atlīdzināšanu; to jūs varat darīt, piemēram, sniedzot savu liecību. Pēc paziņojuma par apsūdzību, kas izvirzīta pret apsūdzēto, saņemšanas jums būs 20 dienas, lai iesniegtu prasību.

PIEZĪME: civilprasības par zaudējumu atlīdzināšanu nav pakļautas īpašām formalitātēm, un, ja prasības summa nepārsniedz 5 000 EUR, jūs varat to iesniegt pats.

Tiesa uzdeva noziedzīgā nodarījuma izdarītājam atlīdzināt man kaitējumu / izmaksāt kompensāciju. Kā es varu panākt, ka man samaksā?

Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs brīvprātīgi nemaksā noteikto kompensāciju, jums būs jāpieprasa izpildes rīkojums, t. i., jālūdz tiesai iejaukties — konfiscēt īpašumu, arestēt bankas kontus, transportlīdzekļus vai citus aktīvus —, lai nodrošinātu kompensācijas izmaksu.

Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nemaksā, vai valsts var samaksāt man avansu? Kādi ir priekšnosacījumi?

Jā, ja izdarīts vardarbīgs noziegums, kas būtiski pasliktinājis jūsu dzīves līmeni un dzīves kvalitāti, un noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nespēj izmaksāt kompensāciju.

Vai man ir tiesības uz kompensāciju no valsts?

Jā, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nevar atļauties maksāt šādu kompensāciju un jūs esat vardarbīgā noziegumā cietušais, ar nosacījumu, ka tas ir būtiski pasliktinājis jūsu dzīves līmeni un dzīves kvalitāti.

Tiesības uz kompensāciju no valsts ir:

  • cietušajiem, kuri guvuši smagus miesas bojājumus (t. i., ir izraisīta neatgriezeniska invaliditāte, pārejoša pilnīga invaliditāte uz vismaz 30 dienām vai nāve) tieši vardarbības rezultātā;
  • cietušā nāves gadījumā — personām, kurām ar likumu ir piešķirtas tiesības uz uzturēšanu, piemēram, bērniem un personām, kas bija kopdzīvē ar cietušo;
  • personām, kas ir palīdzējušas cietušajam vai sadarbojušās ar iestādēm nozieguma novēršanā vai noziedzīgā nodarījuma izdarītāja atrašanā vai arestā, saistībā ar kaitējumu, kas tām šo iemeslu dēļ nodarīts.

PIEZĪME: dzimumnoziegumu gadījumā var neattiecināt nosacījumu par neatgriezenisku vai pārejošu pilnīgu invaliditāti uz vismaz 30 dienām. Šis izņēmums ir pamatots ar to, ka, lai gan šāda veida noziegums parasti neizraisa nespēju strādāt vismaz 30 dienas, kompensācija joprojām ir pamatota, ņemot vērā nozieguma smagumu.

Prasību par zaudējumu atlīdzināšanu var iesniegt viena gada laikā no nozieguma datuma vai — kriminālprocesa gadījumā — viena gada laikā pēc galīgā lēmuma pieņemšanas tiesvedībā. Cietušie, kas nozieguma izdarīšanas brīdī bija nepilngadīgi, var iesniegt prasību par zaudējumu atlīdzināšanu viena gada laikā pēc pilngadības sasniegšanas.

Prasības jāiesniedz, izmantojot tiešsaistes veidlapu, kas pieejama Noziegumos cietušo aizsardzības komisijas (Comissão de Proteção de Vítimas de Crime) tīmekļa vietnē.

Prasību par zaudējumu atlīdzināšanu var iesniegt bez maksas.

Vai man ir tiesības uz kompensāciju, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs netiek notiesāts?

Izņēmuma kārtā, ja noziegums ir smags (sk. iepriekš) un ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nav zināms.

Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir tiesāts un attaisnots, parasti nav tiesību uz kompensāciju.

Vai man ir tiesības uz ārkārtas maksājumu, kamēr es gaidu lēmumu par savu kompensācijas pieteikumu?

Ja esat cietis no vardarbības ģimenē, jums ir tiesības saņemt naudas pabalstus no valsts ikreiz, kad nozieguma rezultātā jums ir radušās nopietnas finansiālas vajadzības.

Ārkārtas maksājumu pieteikumi būtu jāiesniedz, izmantojot tiešsaistes veidlapu, kas pieejama Noziegumos cietušo aizsardzības komisijas tīmekļa vietnē.

Pieteikumam jāpievieno sūdzības kopija vai policijai iesniegtā ziņojuma kopija. Pieteikums jāiesniedz viena gada laikā no nozieguma izdarīšanas dienas.

Lapa atjaunināta: 07/04/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.