Sākot no brīža, kad pirmoreiz vērsīsieties policijā, jums sniegs šādu informāciju:
kā un ar kādiem nosacījumiem varat saņemt atlīdzību par izdevumiem, kas radušies saistībā ar dalību kriminālprocesā.
Ja esat cietis citā dalībvalstī notikušā noziegumā un dzīvojat Maltā, jums ir tiesības ziņot par noziegumu Maltas policijai. Pēc jūsu ziņojuma saņemšanas Maltas policijas pienākums ir nekavējoties nosūtīt to tās dalībvalsts kompetentajai iestādei, kurā noziegums izdarīts, ja vien šajā valstī process jau nav sākts.
Kad ziņojat par noziegumu, policijai ir jums jāizsniedz rakstisks apliecinājums par ziņojumu, tajā norādot galvenos faktus par attiecīgo noziegumu. Papildus jums ir tiesības pēc pieprasījuma saņemt informāciju par:
Attiecībā uz a un c punktā minētajiem lēmumiem jūs saņemsiet pamatojumu vai tā kopsavilkumu.
Policijai ir jānodrošina, ka jūs saprotat un tiekat saprasts. Ja jūs nesaprotat maltiešu vai angļu valodu vai nerunājat šajās valodās, jums ir tiesības uz mutisku un rakstisku tulkojumu jums saprotamā valodā.
Saziņai jānotiek vienkāršā un skaidri saprotamā valodā un ņemot vērā jūsu personu raksturojošas iezīmes, tostarp jebkāda veida invaliditāti, kas varētu ietekmēt spēju saprast vai tikt saprastam. Turklāt jums ir tiesības uz to, ka, pirmoreiz vēršoties policijā, jūs pavada jūsu izvēlēta persona, ja nozieguma seku dēļ jums ir vajadzīga palīdzība saprast vai tikt saprastam. Ja cietušais ir persona ar invaliditāti vai nepilngadīga persona, policija vienmēr aicina palīgā sociālos darbiniekus no aģentūras Appoġġ (Aġenzija Appoġġ) un — ja tas ir nepieciešams — tā var lūgt arī citu jomas profesionāļu palīdzību.
Kad pirmoreiz sazināsieties ar policiju, tā jūs informēs par to, kādu atbalstu jūs varat saņemt un kas to sniedz, tostarp par medicīnisku palīdzību, psiholoģisku atbalstu un pat alternatīvu izmitināšanas vietu. Turklāt policijai ir bez kavēšanās jānosūta jūs uz cietušo atbalsta dienestiem.
Atbalsta pakalpojumi ir konfidenciāli.
Šos pakalpojumus varat saņemt arī pirms oficiālas ziņošanas par noziegumu.
Ja pēc sākotnējā novērtējuma kļūst skaidrs, ka jums draud briesmas, policijas pienākums ir nekavējoties garantēt jūsu drošību. Ja policija secina, ka likumpārkāpējs ir bīstams, policija var viņu apcietināt un lietu iesniegt tiesā steidzamā kārtā, kā arī lūgt tiesai izdot orderi par likumpārkāpēja aizturēšanu.
Turklāt jūs varat par jūsu lietu atbildīgajam policistam lūgt jūs uzņemt liecinieku aizsardzības programmā. Jums būs jāapņemas tiesas sēdē liecināt pret likumpārkāpēju. Ja policijas amatpersona uzskatīs, ka jūs liecība vai citi jūsu rīcībā esošie pierādījumi ir svarīgi lietai, tā lūgs ģenerālprokuroru uzņemt jūs liecinieku aizsardzības programmā. Programma var aizsargāt arī jūsu ģimenes locekļus un citus radiniekus. Parasti tā ietver pasākumus jūsu personīgās drošības garantēšanai un/vai jūsu īpašuma aizsargāšanai.
Policija.
Jā, šādu novērtējumu veic policija.
Ja tiesvedības laikā atklājas, ka joprojām pastāv apdraudējums, policija var lūgt tiesu izdod aizsardzības rīkojumu, kas attiecas uz jums un jūsu ģimeni.
Ja notikusi vardarbība ģimenē, cietušos izmitina īpašās patvēruma vietās.
Ja esat nepilngadīgs, jūsu vietā par noziegumu var ziņot jūsu vecāks vai aizbildnis.
Ja esat nepilngadīgs un interešu konflikts liedz jūsu vecākam vai aizbildnim jūs pārstāvēt vai ja jūs esat bez pavadoņa vai nošķirts no savas ģimenes, tiesa pēc savas ierosmes norīkos bērnu advokātu vai advokātu — juridiskās palīdzības sniedzēju, kurš pārstāvēs jūsu intereses.
Jums ir cietušā statuss un visas tiesības, kādas ir noziegumos cietušajiem.
Ja cietušais ir jūsu laulātais, vecāks, bērns, brālis vai māsa vai ja jūs esat cietušā aizbildnis, jūs varat ziņot par noziegumu cietušā vietā.
Ja likumpārkāpējs atzīs savu vainu noziegumā vai tiks atzīts par vainīgu, kriminālprocesa laikā būs pieejama mediācija starp cietušo un likumpārkāpēju. Vainas atzīšanas vai notiesājoša sprieduma gadījumā ir dažādi veidi, kā piekļūt mediācijai tiesās (Qrati tal-Ġustizzja). Mediācijas pakalpojumiem var piekļūt, iesniedzot attiecīgu prasību tiesā; to var iesniegt prokurors un/vai aizstāvības advokāts, un/vai probācijas dienesta darbinieks, pieprasot lietā sākt mediāciju.
Ja tiesa prasību apmierina, lieta tiek nodota Probācijas un nosacītas atbrīvošanas departamenta Cietušo un likumpārkāpēju mediācijas komitejai (turpmāk “Komiteja”). Komiteja izskata visu attiecīgo informāciju un pēc tam lemj, vai lietā ir nepieciešama mediācija. Ja Komiteja nolemj sākt mediāciju, lieta tiek uzticēta mediatoram. Mediators sazinās gan ar cietušo, gan ar likumpārkāpēju un tiekas ar katru atsevišķi, lai organizētu trešo tikšanos, kurā piedalās abas puses. Lai mediācijas process notiktu, mediatoram jāpārliecinās, ka abas puses no tā iegūs un ka nepastāv sekundāras viktimizācijas risks.
Jūsu tiesības ir noteiktas Likumā par noziegumos cietušajiem (Att dwar il-Vittmi tal-Kriminalità) - Maltas likumu krājuma 539. nodaļa
Attiecībā uz mediāciju piemēro Atjaunojošās justīcijas likumu (Att dwar il-Ġustizzja Riparatriċi) - Maltas likumu krājuma 516. nodaļa
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.