Cietušo tiesības (katrā valstī)

Vācija

Saturu nodrošina
Vācija

Esmu cietis noziedzīga nodarījuma rezultātā. Ar ko man jāsazinās, lai saņemtu atbalstu un palīdzību?

Plaša informācija par palīdzību un atbalstu pēc noziedzīga nodarījuma ir atrodama Federālās tieslietu un patērētāju tiesību aizsardzības ministrijas (Bundesministerium der Justiz und für Verbraucherschutz, BMJV) centrālajā cietušo aizsardzības platformā „http://www.hilfe-info.de“, kā arī ministrijas izdotajā „Rokasgrāmatā cietušajiem“ (Opferfibel), ko var lejuplādēt BMJV mājaslapā. Valsts mēroga cietušo aizsardzības platformā ir pieejams t.s. konsultāciju punktu meklētājs, ar kura palīdzību cietušais var ātri atrast viņa tuvumā esošos palīdzības piedāvājumus, kur tiek sniegtas konsultācijas pa tālruni, tiešsaistē vai personīgi. Attiecīgos datus sniedz Tiešsaistes datu banka noziedzīgu nodarījumu cietušajiem „ODABS“ (Online-Datenbank für Betroffene von Straftaten (www.odabs.org)), kuru uztur Darba un sociālo lietu ministrija (Bundesministerium für Arbeit und Soziales).

Dažādu palīdzības veidu apraksts ir sniegts turpmāk.

Cietušo atbalsta uzticības tālrunis

Galveno bezmaksas palīdzības tālruņa līniju (nav garantēta piekļuve šiem numuriem no ārvalstīm) pārskats. Vācijas Federatīvajā Republikā vietnē www.hilfe-info.de atrodama šādu informācija:

Hilfetelefon Sexueller Missbrauch (palīdzības tālrunis no seksuālas vardarbības cietušajiem): 0800 22 55 530

Hilfetelefon Gewalt gegen Frauen (palīdzības tālrunis sievietēm, kas cietušas no vardarbības): 08000 116 016

Hilfetelefon Gewalt an Männer (palīdzības tālrunis vīriešiem, kas cietuši no vardarbības): 0800 1239900

berta – Beratung und telefonische Anlaufstelle (berta – konsultāciju un tālruņa kontaktpunkts): 0800 30 50 750

Elterntelefon (tālrunis vecākiem): 0800 11 10 550

Hilfetelefon Schwangere in Not (palīdzības tālrunis grūtībās nonākušām grūtniecēm): 0800 40 40 020

Medizinische Kinderschutzhotline (bērnu aizsardzības uzticības tālrunis medicīniskās palīdzības saņemšanai): 0800 19 21 000

Eiropas mērogā cietušie var saņemt palīdzību un atbalstu visu diennakti, izmantojot organizācijas WEISSEN RING e.V. ierīkoto tālruņa numuru 116006.

Vai atbalsts cietušajiem ir par velti?

Jā.

Kāda veida atbalstu es varu saņemt no valsts dienestiem vai iestādēm?

Par vispārējo palīdzību cietušajiem Vācijas Federatīvajā Republikā ir atbildīgas federālās zemes. Tās iesaistās ar daudziem un dažādiem pasākumiem, lai uzlabotu noziedzīgos nodarījumos cietušo stāvokli un piedāvātu viņiem atbilstošu palīdzību. Šādi pasākumi ir, piemēram, pārstāvju cietušo aizsardzības jautājumos iecelšana policijas iecirkņos, liecinieku atbalsta centru izveide, izmitināšanas iespēju nodrošināšana no vardarbības cietušām sievietēm un meitenēm, informatīvu materiālu sagatavošana noziedzīgos nodarījumos cietušajiem un finansiāls atbalsts viņiem. Vairākās federālajās zemēs ir izveidoti īpaši federālie fondi ar reģionālajiem konsultāciju punktiem un cietušo atbalsta punktiem. Pārskats par attiecīgajiem reģionālajiem piedāvājumiem atrodams šeit: https://www.hilfe-info.de/WebS/hilfeinfo/DE/HilfeUndBeratung/AnsprechpartnerUndBeratungsstellen/EinrichtungenOpferhilfe/EinrichtungenDerOpferhilfe.html.

Tomēr ir arī centrālie kontaktpunkti gan federālā, gan zemju līmenī. Piemēram, federālā līmenī profesors Dr. Franke ir iecelts par federālās valdības pilnvaroto cietušo un terora aktos iekšzemē apgādnieku zaudējušo personu jautājumos. Dr. Fēlikss Kleins ir federālās valdības pilnvarotais jautājumos par ebreju dzīvi Vācijā un cīņu pret antisemītism, savukārt Dr. Rērigs ir neatkarīgais pilnvarotais seksuālas vardarbības pret bērniem jautājumos.

13 federālās zemes arī ir iecēlušas pilnvaroto cietušo jautājumos. Taču viņu pilnvaras atšķiras. Pārskats par visām kontaktpersonām atrodams šeit: www-hilfe-info.de.

Kriminālprocesā jūs kā noziedzīgā nodarījumā cietušais varat saņemt juridisku palīdzību no advokāta, piemēram, palīdzību jūsu liecības sagatavošanā vai, ja esat tiesīgs celt civilprasību krimināllietā – jau pirms jūsu paziņojuma par iesaistīšanos procesā. Jūs varat izmantot advokātu jūsu kā cietušā pārstāvībai vai lūgt kādu savu uzticības personu piedalīties nopratināšanā, ja vien tas neapdraud izmeklēšanas mērķi.

Papildus juridiskajai palīdzībai pastāv iespēja pirms tiesas procesa, tā laikā un pēc tā saņemt psihosociālu palīdzību, kas nepilngadīgajiem cietušajiem un dzimumnoziegumos un vardarbīgos noziegumos cietušajiem, bet jo īpaši neaizsargātiem pieaugušajiem, kuri cietuši no smagas vardarbības un dzimumnoziegumiem, tiek nodrošināta bez maksas.

Medicīniskā aprūpe

Īslaicīgu psiholoģisko atbalstu vardarbīgos noziegumos cietušie var saņemt psiholoģiskā atbalsta nodaļās (Traumaambulanz). Šādi kontaktpunkti ir pieejami visā Vācijā. Psiholoģiskā atbalsta nodaļā vardarbīgos noziegumos cietušie ātri var saņemt psiholoģisko atbalstu. Daudzu vardarbīgos noziegumos cietušo stāvoklis uzlabojas jau pēc dažām konsultācijām vai psihoterapijas sesijām. Ja nepieciešams, pēc tam var piedāvāt vai izkārtot arī ilgtermiņa aprūpi, piemēram, ambulatoru psihoterapiju vai hospitalizāciju psihiatriskajā slimnīcā vai psihosomatikas klīnikā. Daudzas psiholoģiskā atbalsta nodaļas darbojas pie psihiatrijas centriem vai slimnīcām, tādējādi bieži var nodrošināt arī ārsta-psihiatra aprūpi.

Pārskats par psiholoģiskā atbalsta nodaļām federālajās zemēs atrodams platformā hilfe-info.de.

Dzimumnoziegumos vai no fiziskās vardarbības cietušie var likt dokumentēt redzamos ievainojumus. Ārsta prakses vai slimnīcas mediķi pēc izmeklējuma izsniedz viņiem medicīnisku izziņu par konstatētajiem ievainojumiem. Dažās pilsētās ir arī īpašas nodaļas, kuras specializējas noziedzīgos nodarījumos cietušo ievainojumu dokumentēšanā.

Šajās nodaļās cietušo var izmeklēt tiesu medicīnas eksperti, kuri dokumentē ievainojumus vai citas pēdas.

Finansiālais atbalsts

Pastāv daudzi valsts finansiālā atbalsta veidi: ja vardarbīga nozieguma rezultātā ir nodarīts kaitējums personas veselībai, viņa var saņemt pabalstus saskaņā ar Likumu par kompensāciju cietušajiem. Šim nolūkam ir jāiesniedz pieteikums kompetentajā federālās zemes sociālās palīdzības iestādē (Landesversorgungsamt). Pārskats par dažādu federālo zemju sociālās palīdzības iestādēm arī atrodams cietušo aizsardzības platformā hilfe-info.de. Pie šā atbalsta veida pieskaitāmi arī psiholoģiskā atbalsta nodaļu pakalpojumi.

Pēc ekstrēmistu uzbrukumiem vai teroristu nodarījumiem cietušie var saņemt pabalstus no t.s. Sabiedrības atbalsta fonda (Härteleistungen). Kompetentā kontaktpersona ir Federālais Tieslietu birojs (Bundesamt für Justiz).

Ja, pildot darba pienākumus, izbraukumā ar skolas klasi vai universitātes studiju grupu un pārvietojoties saistībā ar iepriekš minēto, persona gūst ievainojumus vardarbīga nozieguma rezultātā, viņa var vērsties likumā noteikto nelaimes gadījumu apdrošināšanā. Tādos gadījumos jāvēršas nelaimes gadījumu apdrošināšanas fondos vai profesionālās apdrošināšanas fondos (Unfallkassen oder Berufsgenossenschaften).

Apvienībā ceļu satiksmes negadījumos cietušo atbalstam (Verkehrsopferhilfe e.V.) var vērsties, ja vardarbīgā noziegumā ir izmantots transportlīdzeklis. Tas attiecas, piemēram, uz gadījumiem, kad transportlīdzeklis nav bijis apdrošināts, transportlīdzekļa vadītājs ir aizbēdzis vai kad transportlīdzekļa vadītājs ir rīkojies tīši un nelikumīgi.

Kāda veida atbalstu es varu saņemt no nevalstiskajām organizācijām?

Nevalstiskās un brīvprātīgo organizācijas cietušo atbalstam iesaistās ar daudziem un dažādiem pasākumiem, lai uzlabotu cietušo stāvokli un piedāvātu viņiem atbilstošu palīdzību.

Cietušo atbalsta organizāciju eksperti piedāvā iespēju pārrunāt nodarījuma sekas, sniedz psihosociālu atbalstu, informē par iespējamu kriminālprocesu un finansiālu kompensāciju. Viņi var arī sniegt citu palīdzību, piemēram, sazināties ar prokuroru vai palīdzēt vērsties pēc psihoterapeita atbalsta.

Kā valsts mēroga cietušo atbalsta organizācija jāmin „WEISSER RING e. V.“ Šai apvienībai ir gan kontaktpunkti visā Vācijā, gan, piemēram, jau pieminētais palīdzības tālrunis 116 006, uz kuru piezvanot, noziedzīgos nodarījumos cietušie var saņemt ātru un profesionālu atbalstu. Apvienības piedāvātā palīdzība jo īpaši ietver konsultācijas, palīdzību saziņā ar iestādēm un tiesām, pirmreizējās bezmaksas konsultācijas ar advokātu izkārtošanu, starpniecību pirmās medicīniskās/psiholoģiskas konsultācijas saņemšanai personām, kuras cieš no noziegumu posttraumatiskā stresa, pavadīšanu uz tiesu, kā arī finansiālo atbalstu. Turklāt organizācija WEISSER RING e.V. īsteno arī projektus saistībā ar kompensāciju cietušajiem un izlīgumiem starp cietušo un likumpārkāpēju.

Cietušo atbalsta organizāciju apvienība Vācijā“ (Arbeitskreis der Opferhilfen in Deutschland e.V., ado) ir dažādu profesionālu reģionālu cietušo atbalsta organizāciju jumta organizācija. Tās mērķi citstarp ir regulāra informācijas apmaiņa starp Vācijas Federālās Republikas cietušo atbalsta organizācijām, cietušo atbalsta profesionālo standartu noteikšana, jaunu profesionālu cietušo atbalsta organizāciju dibināšana un sadarbība starp dažādām cietušo atbalsta organizācijām. Arī šī organizācija sniedz konsultācijas un palīdzību saziņā ar iestādēm, kā arī iespēju saņemt psiholoģisko palīdzību krīzes situācijās, un izkārto medicīnisku un ārstniecisku aprūpi, juridiskas konsultācijas, pavada uz policiju, iestādēm un tiesām, panāk izlīgumus starp cietušo un likumpārkāpēju vai darbojas kā starpnieks tajos.

Vairākas atbalsta organizācijas ir specializējušās sniegt konsultācijas un aprūpi konkrētos noziedzīgos nodarījumos cietušajiem, it īpaši dzimumnoziegumos, rasistiskos, antisemītiskos vai arī homofobiskos vai transfobiskos uzbrukumos cietušajiem. Arī šīs iestādes ir apvienojušās zem dažādām jumta organizācijām, piemēram:

VBRGVerband der Beratungsstellen für Betroffene rechter, rassistischer und antisemitischer Gewalt (Konsultāciju punktu no labējas, rasistiskas un antisemītiskas vardarbības cietušajiem apvienība)

BFFBundesverband der Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe in Deutschland (Vācijas Konsultāciju punktu sievietēm un palīdzības tālruņu federālā apvienība).

Papildus šīm starpreģionālajām cietušo atbalsta iniciatīvām daudzas atbalsta organizācijas vērienīgi darbojas reģionālajā un vietējā līmenī. Tās atrodamas, izmantojot konsultāciju punktu meklētāju: http://www.hilfe-info.de.

Lapa atjaunināta: 19/10/2021

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.