Cietušo tiesības (katrā valstī)

Vācija

Saturu nodrošina
Vācija

Kā var pieprasīt, lai noziedzīgā nodarījuma izdarītājs atlīdzina zaudējumus  (piemēram, lietas izskatīšana tiesā, civilprasība, civilprasība kriminālprocesā (Adhäsionsverfahren)?

Ja jūs esat cietis noziedzīgā nodarījumā un jums ir nodarīts kaitējums, jūs varat pieprasīt zaudējumu atlīdzināšanu un kompensāciju par nodarītajām ciešanām, iesniedzot civilprasību neatkarīgi no kriminālprocesa. Arī kriminālprocesā jūs varat pieprasīt zaudējumu atlīdzināšanu, iesniedzot civilprasību kriminālprocesā (Adhäsionsantrag). Ja spriedumā krimināllietā tiesa ir konfiscējusi aktīvus, kuros ietilpst arī jūsu īpašums, jūs varat šo īpašumu vai tam līdzvērtīgu naudas summu atgūt no prokuratūras.

Tiesa uzdeva noziedzīgā nodarījuma izdarītājam atlīdzināt man kaitējumu / izmaksāt kompensāciju. Kā es varu panākt, ka man samaksā?

Spriedumus par civilprasībām kriminālprocesā un šādā procedūrā noslēgtus izlīgumus var izpildīt saskaņā ar vispārīgajiem piespiedu izpildes noteikumiem tāpat kā spriedumus un izlīgumus civilprocesā. Piespiedu izpildi veic, pamatojoties uz izpildāmu sprieduma vai panāktā izlīguma kopiju, kuru izsniedz krimināltiesas sekretārs.

Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nemaksā, vai valsts var samaksāt man avansu?  Kādi ir priekšnosacījumi?

Likumā nav paredzēts, ka valsts izmaksātu avansu par kompensāciju, kas jāmaksā notiesātajam.

Vai man ir tiesības uz kompensāciju no valsts?

Pamatprincipi

Ja jūs Vācijā esat cietis vardarbīgā noziegumā, un tā rezultātā ir nodarīts kaitējums jūsu veselībai, jūs varat prasīt kompensāciju.

Tas attiecas arī uz gadījumiem, kad šāda vardarbīga nozieguma rezultātā esat zaudējis apgādnieku .

Ar atpakaļejošu spēku kopš 2018. gada 1. jūlija arī ārvalstnieki var saņemt tādu pašu kompensāciju kā Vācijas valstspiederīgie.

Kopš 2009. gada Vācijā dzīvojošas personas var saņemt kompensācijas saskaņā ar Likumu par kompensācijām cietušajiem (Opferentschädigungsgesetz, OEG), ja vardarbīgais noziegums noticis ārvalstīs.

Kādu noziegumu gadījumā iespējams saņemt kompensāciju?

Vardarbīgs noziegums ir tīšs, prettiesisks uzbrukums personai (piem., miesas bojājumu nodarīšana, seksuāla vardarbība, terora akts, slepkavība, indēšana, ļaunprātīga dedzināšana).

Kādas kompensācijas tiek izmaksātas?

Kompensācija tiek izmaksāta ne tikai par visu veidu kaitējumu veselībai (fizisko un psiholoģisko), bet arī par ekonomiskajām sekām, kas iestājušās veselības kaitējuma rezultātā.

Kompensāciju apmēru un lielumu nosaka saskaņā ar Likumu par kara upuru nodrošinājumu (Bundesversorgungsgesetz). Tās jo īpaši attiecas uz:

  • ārstēšanās un slimnīcas izdevumiem,
  • palīglīdzekļiem (piem., protēzes, zobu protēzes, ratiņkrēsls),
  • kompensācijām cietušajiem un apgādnieku zaudējušajām personām,
  • bēru izmaksām un apbedīšanas pabalstiem,
  • papildu sociālo palīdzību maznodrošinātām personām (piem., palīdzība aprūpei, papildu atbalsts iztikai).

Toties netiek atlīdzināts īpašumam nodarītais kaitējums un mantiskie zaudējumi. Saskaņā ar OEG netiek izmaksāta kompensācija par nodarītajām ciešanām. Vardarbīgos noziegumos ārvalstīs cietušie, kas ir Vācijā dzīvojošās personas, arī var saņemt kompensāciju, taču mazākā apmērā.

Kā un kur var iesniegt pieteikumu?

Valsts kompensāciju var pieprasīt brīvā formā, vai izmantojot pieteikuma veidlapu. Termiņš pieteikuma iesniegšanai nav noteikts. Principā kompensāciju saņemt varat tikai no brīža, kad esat iesniedzis pieteikumu.

Pieteikumu var iesniegt savas dzīvesvietas federālās zemes sociālajā iestādē.

Ja jūsu pastāvīgā dzīvesvieta neatrodas Vācijā, bet jūs Vācijā esat cietis vardarbīgā noziegumā, jūs varat vērsties tās federālās zemes sociālajā iestādē, kurā noziedzīgais nodarījums izdarīts.

Pēc tam, kad esat iesniedzis pieteikumu kompensācijai no valsts, jums principā ir pienākums piedalīties kompensācijas procesā. Tas nozīmē, ka jums ir jāpalīdz noskaidrot lietas apstākļus. Tas ietver arī vēršanos policijā ar iesniegumu. Konkrētos gadījumos pastāv iespēja, ka nav nepieciešams vērsties policijā ar iesniegumu.

Jums nav jāgaida izmeklēšanas vai kriminālprocesa rezultāts.

Svarīga papildu informācija par valsts kompensācijām ir pieejama šeit:

BMAS - Kompensācija cietušajiem (vācu valodā)

BMAS - Kompensācija cietušajiem (angļu valodā)

Vai man ir tiesības uz kompensāciju, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs netiek notiesāts?

Valsts kompensācija ir iespējama neatkarīgi no izmeklēšanas rezultāta vai likumpārkāpēja notiesāšanas. Parasti, lai varētu saņemt valsts kompensāciju, nav jāgaida uz kriminālprocesa rezultātu. Par kompensāciju atbildīgās iestādes pieņem neatkarīgu lēmumu par valsts kompensācijas pieteikumu.

Kriminālprocesā gadījumā, ja likumpārkāpējs netiek notiesāts, kompensācija iespējama tikai tad, ja apsūdzētais netiek attaisnots vai tiesvedība netiek izbeigta pierādījumu trūkuma dēļ, bet mazāk smagu nodarījumu gadījumā tiesvedība izbeigta, nosakot pienākumus un rīkojumus. Šajā gadījumā prokuratūra vai tiesa var jums kā noziedzīgā nodarījuma cietušajam noteikt kompensāciju, proti nodarītā kaitējuma atlīdzināšanu vai kompensāciju par nodarītajām ciešanām, pēc kuras izmaksas tiesvedība tiek galīgi izbeigta. Taču jums kā cietušajam nav tiesību prasīt šādu kārtību.

Civilprocesā tiesai nav saistošs krimināltiesas nolēmums un līdz ar to arī attaisnojošs spriedums. Civiltiesa pati pārbauda, vai ir izpildīti priekšnosacījumi attiecībā uz prasīto zaudējumu atlīdzināšu vai kompensāciju par nodarītajām ciešanām.

Vai man ir tiesības uz ārkārtas maksājumu, kamēr es gaidu lēmumu par savu kompensācijas pieteikumu?

Nē, tiesību uz avansa izmaksu pirms tiesas galīgā lēmuma kriminālprocesā vai civilprocesā nav.

Attiecībā uz valsts kompensāciju nav tiesību prasīt avansu kā naudas pabalstu. Tomēr valsts kompensācijas pieprasīšanas procedūras ietvaros jūs varat saņemt ārstēšanās un slimnīcas izdevumu apmaksu vai neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sniegto pakalpojumu apmaksu, pirms kompetentā iestāde pieņem galīgo lēmumu.

Lapa atjaunināta: 19/10/2021

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.