Jūs varat ziņot par noziegumu, zvanot uz policijas ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru 112 (ja jums ir arī steidzami vajadzīga policijas palīdzība) vai arī iesniedzot rakstisku iesniegumu tuvākajā policijas iecirknī, vai nosūtot e-pastu attiecīgajai policijas prefektūrai. Plašāka informācija par to, kā ziņot par noziegumu, ir pieejama šeit.
Kad būsiet ziņojis par noziegumu, ar jums sazināsies un informēs par turpmākajām procedūrām (piem., jums prasīs liecināt, sniegt informāciju par iespējamiem lieciniekiem, palīdzēt pierādījumu vākšanā u. tml.). Vajadzības gadījumā jūs arī saņemsiet informāciju par iespējamo atbalstu cietušajiem un citiem aizsardzības pasākumiem.
Pēc jūsu nopratināšanas pierakstiet krimināllietas numuru un par lietu atbildīgo izmeklētāju. Tādējādi jums būs vieglāk vēlāk pieprasīt informāciju no policijas.
Jums ir tiesības uz advokāta pārstāvību kriminālprocesā. Ja jums nav līdzekļu advokāta nolīgšanai, jūs varat prasīt tiesai valsts juridisko palīdzību.
Visiem nepilngadīgiem cietušajiem, kuru intereses ir pretrunā viņu likumīgā pārstāvja interesēm, ir tiesības saņemt bezmaksas valsts juridisko palīdzību.
Cietušie un liecinieki ir tiesīgi saņemt kompensāciju par izdevumiem, kas radušies, vai par kriminālprocesa dēļ negūtajiem ienākumiem. Piemēram, jūs varat prasīt kompensāciju par ceļa izdevumiem vai ienākumiem, kas nav gūti sakarā ar došanos sniegt liecības. Lai pieprasītu izdevumu atlīdzināšanu, sazinieties ar iestādi, kas jūs uzaicinājusi, lai saņemtu norādījumus par to, kā iesniegt prasību.
Kad kriminālprocess tiks izbeigts, jums vai jūsu pārstāvim nekavējoties tiks nosūtīta attiecīgā tiesas nolēmuma kopija. Jūs kā cietušais varat pieprasīt piekļuvi krimināllietai 10 dienu laikā no dienas, kad saņemts nolēmums par kriminālprocesa izbeigšanu. Šo 10 dienu laikā jums ir arī tiesības pieprasīt, lai prokuratūra pārskata nolēmumu.
Jūs kā cietušais esat tiesvedības puse ar tādiem pašiem nosacījumiem kā pārējās puses, un jums ir tiesības iesaistīties tiesvedībā.
Ja pret jums izdarīts noziegums, jūs esat cietušais kriminālprocesā. Tomēr jums ir arī tiesības iesniegt civilprasību tā paša procesa ietvaros. Privātsūdzības koncepts nepastāv Igaunijas tiesību aktos.
Saskaņā ar Kriminālprocesa kodeksu cietušais ir tiesīgs:
Cietušajam ir šādi pienākumi:
Jums ir tiesības sniegt paziņojumus un darīt zināmu savu viedokli tiesvedības laikā. Jums ir tiesības liecināt tiesā, ja prokuratūra pieprasa jūsu nopratināšanu.
Tiesa informēs jūs par tiesas sēžu laiku un vietu, un jūs arī informēs par tiesas nolēmumu, kas jums tiks nogādāti, ja vien jūs personīgi nebūsiet klāt tiesas sēdē, kad nolēmums tiks paziņots.
Jums ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem prokuratūrā pēc pirmstiesas izmeklēšanas pabeigšanas vai kad kriminālprocess tiek izbeigts. Prokuratūra informēs jūs par šīm tiesībām un sniegs norādījumus par to, kā jūs varat iepazīties ar lietas materiāliem.
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.