Civiltiesību jomā nepabeigtās procedūras un tiesvedība, kas sāktas pirms pārejas perioda beigām, turpināsies saskaņā ar ES tiesību aktiem. Pamatojoties uz savstarpēju vienošanos ar Apvienoto Karalisti, e-tiesiskuma portāls saglabās visu informāciju attiecībā uz Apvienoto Karalisti līdz 2024. gada beigām.

Cietušo tiesības (katrā valstī)

Anglija un Velsa

Saturu nodrošina
Anglija un Velsa

Kā es varu ziņot par noziegumu?

Vispirms par noziegumu vajadzētu ziņot policijai. Informācija par to, kā to izdarīt, ir pieejama šeit: Kā ziņot par noziegumu

Kā es varu uzzināt, kas notiek lietā?

Ja jūs esat noziegumā cietušais, jums ir tiesības saņemt no policijas turpmāk minēto informāciju un paskaidrojumus piecu darbdienu laikā pēc tam, kad aizdomās turētais:

  • tiek apcietināts;
  • tiek nopratināts ar brīdinājumu;
  • tiek atbrīvots bez apsūdzības uzrādīšanas;
  • tiek atbrīvots pret galvojumu vai galvojuma nosacījumi mainās vai tiek atcelti.

Jums ir tiesības saņemt no policijas turpmāk minēto informāciju piecu darbdienu laikā pēc tam, kad to saņēmusi policija:

  • pirmās tiesas sēdes datumu, laiku un vietu;
  • ja aizdomās turētais tiek atbrīvots pret galvojumu ierasties tiesā - galvojuma nosacījumus un jebkādas izmaiņas šajos galvojuma nosacījumos.

Vai man ir tiesības uz juridisko palīdzību (izmeklēšanas vai tiesvedības laikā)? Kādi ir nosacījumi?

Cietušie un liecinieki nav kriminālprocesa puses, tāpēc Anglijā un Velsā viņiem nav tiesību saņemt juridisko palīdzību.

Vai es varu pieprasīt izdevumu atlīdzināšanu (par piedalīšanos izmeklēšanā/tiesvedībā)? Ar kādiem nosacījumiem?

Par noziedzīga nodarījuma kriminālvajāšanu atbildīgajiem pakalpojumu sniedzējiem ir jābūt noteikumiem, saskaņā ar kuriem cietušajiem ir iespēja atgūt izdevumus, kas radušies saistībā ar ierašanos tiesā, lai sniegtu liecību.

Plašāka informācija par to, kā liecinieki var pieprasīt izdevumu atlīdzināšanu, ir pieejama šeit

un šeit

Vai es varu iesniegt pārsūdzību, ja lieta tiek izbeigta bez tiesas?

Ja jūs neapmierina policijas vai CPS lēmums neierosināt lietu, jums ir tiesības pieprasīt attiecīgā lēmuma pārskatīšanu saskaņā ar Nacionālās policijas priekšnieku padomes (NPCC) un CPS noteikumiem par cietušo tiesībām uz lēmumu pārskatīšanu.

CPS savu mehānismu, ar ko garantē cietušo tiesības uz lēmumu pārskatīšanu, ieviesa 2013. gada 5. jūnijā. Policijas dienesti Anglijā un Velsā mehānismu, ar ko garantē cietušo tiesības uz lēmumu pārskatīšanu, pieņēma 2015. gada 1. aprīlī. Mehānisms nodrošina noziegumos cietušajiem tiesības pieprasīt, lai tiktu pārskatīts policijas vai CPS lēmums neierosināt lietu vai kā citādi izbeigt kriminālprocesu.

Ja jums paziņo lēmumu, kas atbilst pārskatīšanas kritērijiem saskaņā ar NPCC vai CPS mehānismu, jums ir tiesības paziņojumā par lēmumu saņemt pietiekami daudz informācijas, lai jūs varētu izlemt, vai vēlaties, lai lēmums tiktu pārskatīts.

Vai mani var iesaistīt tiesvedībā?

Ja jūs zināt kaut ko par incidentu, jums var lūgt sniegt liecību tiesā apsūdzības uzturēšanai vai aizstāvībai.

Kāda ir mana oficiālā loma tiesību sistēmā? Piemēram, vai man ir cietušā, liecinieka, civilprasītāja vai privātas apsūdzības uzturētāja statuss? Vai varu šādu statusu izvēlēties?

Noziegumos cietušo prakses kodeksa (Cietušo kodeksa) izpratnē cietušais ir:

  • fiziska persona, kurai nodarīts kaitējums, tostarp fizisks, garīgs vai emocionāls kaitējums, vai ekonomiski zaudējumi, ko tieši izraisījis noziedzīgais nodarījums;
  • tās personas tuvinieks (skatīt glosāriju), kuras nāvi tieši izraisījis noziedzīgais nodarījums.

Ja jūs zināt kaut ko par incidentu, jums var lūgt sniegt liecību tiesā apsūdzības uzturēšanai vai aizstāvībai. Ja jūs pazīstat kādu cilvēku, kas ir iesaistīts lietā, jūs var pieaicināt kā liecinieku, kurš dod liecību par personu raksturojošām iezīmēm. Parasti šādus lieciniekus pieaicina aizstāvība. Jebkurā gadījumā jūsu liecībai var būt izšķiroša nozīme apsūdzētā notiesāšanā vai attaisnošanā.

Tiesības uzturēt privātu apsūdzību ir aizsargātas ar 1985. gada Likuma par noziedzīgu nodarījumu kriminālvajāšanu (POA) 6. panta 1. punktu. Tomēr ir daži ierobežojumi:

  • Prokuratūras direktoram (DPP) ir tiesības pārņemt privātas apsūdzības saskaņā ar 1985. gada POA 6. panta 2. punktu;
  • atsevišķos gadījumos pirms tiesvedības uzsākšanas privātās apsūdzības uzturētājam ir jālūdz ģenerālprokurora vai DPP piekrišana.
Plašāka informācija ir pieejama šeit

Kādas ir manas tiesības un pienākumi šajā lomā?

Cietušo tiesības ir noteiktas Noziegumos cietušo prakses kodeksā. Tas ir pieejams šeit

Ja esat bijis noziedzīga nodarījuma liecinieks, bet neesat cietušais, jūs varat izmantot pakalpojumus, kas paredzēti Liecinieku hartā, nevis šajā kodeksā. Tā ir pieejama šeit

Vai es varu liecināt tiesā vai sniegt pierādījumus? Kādi ir nosacījumi?

Ja jūs zināt kaut ko par incidentu, jums var lūgt sniegt liecību tiesā apsūdzības uzturēšanai vai aizstāvībai. Ja jūs pazīstat kādu cilvēku, kas ir iesaistīts lietā, jūs var pieaicināt kā liecinieku, kurš dod liecību par personu raksturojošām iezīmēm. Parasti šādus lieciniekus pieaicina aizstāvība.

Ja jūs esat noziegumā cietušais, cietušā personiskā liecība (VPS) sniedz jums iespēju ar saviem vārdiem izskaidrot, kā noziegums ir jūs ietekmējis fiziski, emocionāli, finansiāli vai kādā citā veidā. Tā atšķiras no liecinieka liecības par notikušo, piemēram, redzēto vai dzirdēto.

VPS dod jums iespēju izteikties kriminālprocesā. Taču jūs nedrīkstat paust savu viedokli par sodu, kādu vajadzētu saņemt aizdomās turētajam, jo šis lēmums ir tiesas ziņā.

Jums ir tiesības saņemt piedāvājumu sniegt VPS tajā pašā laikā, kad policijā sniedzat liecinieka liecību par notikušo noziegumu.

Ja apsūdzēto atzīst par vainīgu, jums ir tiesības pateikt, ka vēlaties, lai jūsu VPS tiktu nolasīta vai atskaņota (ja tā ir ierakstīta) tiesā. Jums ir arī tiesības pateikt, ka vēlaties pats nolasīt savu VPS vai vēlaties, lai to izdara kāds cits (piemēram, ģimenes loceklis vai CPS advokāts). Pirms pieņemsiet lēmumu par savas VPS nolasīšanu vai atskaņošanu tiesā, jūs informēs par iespējamajām sekām, tostarp to, ka jūsu VPS var publicēt plašsaziņas līdzekļos. Aizstāvība tiesā var arī uzdot jautājumus par jūsu VPS.

Ja nepieprasāt savas VPS nolasīšanu vai atskaņošanu tiesā, par to, vai un kādas VPS daļas nolasīt vai atskaņot un kurš tās nolasīs, lemj tiesa, ņemot vērā jūsu intereses. Lielākajā daļā gadījumu jūsu VPS tiks nolasīta vai atskaņota daļēji vai pilnībā, ja vien tiesa nelemj, ka ir pamatots iemesls to nedarīt. Jums paziņos tiesas lēmumu.

Kādu informāciju es saņemšu tiesvedības laikā?

Jums ir tiesības:

  • saņemt informāciju par galvojuma tiesas sēdes iznākumu (jebkādiem galvojuma nosacījumiem un izmaiņām šajos galvojuma nosacījumos) un pamatojumu piecu darbdienu laikā. Ja jūs esat vissmagākajā noziegumā cietušais, jums ir pastāvīgi draudi, esat neaizsargāts vai tiekat iebiedēts, jums ir tiesības saņemt šo informāciju vienas darbdienas laikā;
  • saņemt informāciju no Liecinieku atbalsta vienības par kriminālprocesa tiesas sēžu datumu, vietu un iznākumu. Šī informācija ir jāsniedz vienas darbdienas laikā pēc tam, kad Liecinieku atbalsta vienība ir saņēmusi to no tiesas;
  • tikt informētam par aizdomās turētā apcietināšanas ordera izdošanu un tiesas sēdes iznākumu, ja aizdomās turētais tiek apcietināts atkārtoti. Ja aizdomās turētais pēc apcietināšanas ordera izdošanas tiek apcietināts atkārtoti, parasti drīz pēc tam ir tiesas sēde. Šī informācija ir jāsniedz piecu darbdienu laikā pēc tam, kad Liecinieku atbalsta vienība ir saņēmusi to no tiesas;
  • gadījumos, kad aizdomās turētais neatzīst savu vainu, pārrunāt savas vajadzības ar Liecinieku atbalsta vienību un nepieciešamības gadījumā vērsties attiecīgā atbalsta grupā vai aģentūrā.

Ja jūs esat liecinieks, tiesvedības laikā jums ir tiesības:

  • lūgt tiesai, vai jums ir iespēja ieiet tiesas ēkā pa citu ieeju, kuru neizmanto aizdomās turētais, viņa ģimene un draugi;
  • atbilstošos apstākļos satikt CPS advokātu vai pārstāvi un uzdot viņam jautājumus par tiesas norisi. Ja tas būs iespējams, viņš norādīs, cik ilgi jums varētu būt jāgaida līdz liecības sniegšanai;
  • ja iespējams, saņemt skaidrojumu no CPS advokāta vai pārstāvja, ja tiesas sēde konkrētā dienā kavējas, un uzzināt, cik ilgi varētu būt jāgaida;
  • gaidīt un sēdēt atsevišķi no aizdomās turētā un viņa ģimenes un draugiem - tiesa to nodrošinās, ja vien tas būs iespējams;
  • uz īpašiem pasākumiem, ko jums nodrošina, ja tos ir uzdevusi tiesa;
  • iegūt tiesas kontaktpersonas kontaktinformāciju, lai jūs varētu uzzināt, kas notiek lietā, kamēr tā tiek izskatīta.

Vai es varēšu piekļūt tiesas materiāliem?

Piekļuve tiesas dokumentiem ir reglamentēta Civilprocesa noteikumu 5. daļā. Visbiežāk piemērojamie noteikumi ir 5.4.C un 5.4.D. Tie ir pieejami šeit

Lapa atjaunināta: 01/02/2019

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.