Victims' rights - by country

Portugāle

Saturu nodrošina
Portugāle

You are a victim of crime if you have suffered harm of any kind, such as a violent act or damage to or removal of your property, as a result of an act classified as a crime under national law. As a victim of crime, under the law you have certain rights before, during and after criminal proceedings.

Criminal proceedings in Portugal take place in two stages: investigation and trial. During the investigation, the police and the Public Prosecution Service (Ministério Publico) investigate the case and attempt to collect evidence that identifies who committed the crime. If there is sufficient evidence to consider that the suspect committed the crime, the Public Prosecution Service will forward the case to court for trial. The court, in turn, will examine the evidence collected and rule accordingly, acquitting or convicting the suspect.

Click on the links below to find the information that you need

1 - My rights as a victim of crime

2 - Reporting a crime and my rights during the investigation or trial

3 - My rights after trial

4 - Compensation

5 - My rights to support and assistance

Last update: 07/04/2024

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

1 - Manas tiesības kā noziegumā cietušajam

Kādu informāciju es saņemšu no iestādes (piemēram, policijas, prokurora), kad ir noticis noziegums, bet vēl neesmu par to ziņojis?

No brīža, kad jūs pirmo reizi saskaraties ar kriminālpolicijas iestādēm vai valsts prokuratūru (Ministério Público), jums ir tiesības tikt informētam par to:

  • kāda veida atbalsts jums ir pieejams un kas to var sniegt, piemēram, medicīniskā palīdzība, psiholoģiskais atbalsts, speciālista atbalsts un attiecīgā gadījumā pajumte;
  • kā un kur iesniegt sūdzību vai ziņot par noziegumu;
  • kā un ar kādiem nosacījumiem varat saņemt aizsardzību;
  • kā pieteikties juridiskās palīdzības un konsultācijas saņemšanai;
  • kā un ar kādiem nosacījumiem varat prasīt kompensāciju no nodarījuma izdarītāja;
  • vardarbīga nozieguma vai vardarbības ģimenē gadījumā, kā un ar kādiem nosacījumiem jūs varat prasīt kompensāciju no valsts;
  • kā jūs varat izmantot mutiskās un rakstiskās tulkošanas pakalpojumus;
  • iestāžu kontaktinformāciju, kas cietušajiem jāizmanto, lai sniegtu vai iegūtu informāciju par lietu;
  • kā un ar kādiem nosacījumiem varat saņemt atlīdzību par izdevumiem, kas radušies saistībā ar dalību kriminālprocesā.

Šī informācija var atšķirties atkarībā no jūsu konkrētajām vajadzībām, personīgajiem apstākļiem un nozieguma veida, un papildu informācija var tikt sniegta citos procesa posmos.

Es nedzīvoju tajā ES valstī, kurā noziegums tika izdarīts (esmu ES vai trešās valsts pilsonis). Kā tiek aizsargātas manas tiesības?

Ja jūs dzīvojat ES valstī un esat Portugālē izdarīta nozieguma upuris, bet neesat vēl par to ziņojis, jūs varat iesniegt sūdzību savas mītnes valsts iestādēm. Jūsu mītnes valsts iestādes nekavējoties pārsūtīs sūdzību tās valsts kompetentajām iestādēm, kurā ir izdarīts noziegums.

Ja jūs dzīvojat ES valstī vai trešā valstī, jūs varat sniegt liecības, kas tiks vēlāk izmantotas, proti, liecības, ko var izmantot kā pierādījumu tiesas procesā, tādējādi jums nebūs jāatgriežas Portugālē. Tālab, ja jums tiks prasīts sniegt turpmākas liecības un jūs vairs neesat valstī, kurā noticis noziegums, jūs varēs uzklausīt pa tālruni vai ar videokonferences starpniecību no jūsu mītnes valsts.

Kādu informāciju es saņemšu, ja ziņošu par noziegumu?

Papildus iepriekš minētajai informācijai, ja jūs norādāt, ka vēlaties saņemt informāciju par visiem kriminālprocesā pieņemtajiem lēmumiem, jums ir tiesības saņemt informāciju par turpmākajiem pasākumiem saistībā ar sūdzību, tostarp par lēmumu izvirzīt apsūdzību apsūdzētajai personai vai slēgt vai uz laiku atlikt lietu, kā arī par piemērotajiem ierobežojošiem pasākumiem. Jūs esat tiesīgs saņemt informāciju arī par tiesas sēdes dienu, laiku un vietu, kā arī spriedumu.

Vai man ir tiesības uz bezmaksas mutiskās vai rakstiskās tulkošanas pakalpojumiem (sazinoties ar policiju vai citām iestādēm vai izmeklēšanas un tiesas procesa laikā)?

Jā. Ja jūs nezināt valodu un jums ir jāpiedalās procesuālajās darbībās, jums ir tiesības izmantot tulku, kas saprot portugāļu valodu un valodu, kurā jūs runājat, un ko piešķir pēc par šo procesuālo darbību atbildīgās iestādes pieprasījuma.

Tulka pakalpojumus izmanto bez maksas.

Kā iestāde nodrošina, ka es saprotu un tieku saprasts (ja esmu bērns vai man ir invaliditāte)?

Kad jums ir iedots standarta dokuments (kurā norādītas jūsu kā cietušā tiesības un pienākumi), jums tiek skaidri un saprotami paskaidrots atbilstoši jūsu individuālajām iezīmēm (kultūras, intelektuālajām utt.), kādas ir jūsu tiesības un pienākumi, norādot, piemēram, ka ir piemērojamas spēkā esošās tiesību normas par tulka iecelšanu, ja jūs nerunājat portugāļu valodā vai to nesaprotat vai ja jums ir citas sazināšanās vajadzības invaliditātes vai nespējas dēļ.

Atbalsta pakalpojumi cietušajiem

Kas sniedz atbalstu cietušajiem?

Kriminālpolicijas iestādes, valsts prokuratūra un dažādas cietušo atbalsta institūcijas.

Vai policija automātiski nodos manus datus cietušo atbalsta dienestam?

Jūs informēs par atbalsta institūcijām, kas jums būs pieejamas, lai jūs tās varētu izmantot, ja vēlēsieties.

Ja jūs esat cietis no vardarbības ģimenē, jūs tiksiet informēts par tiesībām saņemt palīdzību no institūcijas, kas specializējusies atbalsta sniegšanā no vardarbības ģimenē cietušajiem. Kad esat piekritis saņemt specializētu palīdzību no atbalsta institūcijas jūsu dzīvesvietā (vai darbā, vai citā vietā), kriminālpolicijas iestādes sazināsies ar minēto institūciju.

Kā tiek aizsargāts mans privātums?

Jums tiks nodrošināts atbilstošs aizsardzības līmenis, jo īpaši saistībā ar jūsu privātās dzīves aizsardzību un drošību, ja kompetentās iestādes uzskata, ka pastāv nopietni atriebības vai atkārtotas viktimizācijas draudi, vai ja ir stingras norādes, ka var tikt traucēta jūsu privātā dzīve. Tālab tiek veikti pasākumi, lai novērstu aizdomās turētās(-o) vai apsūdzētās(-o) personas(-u) saskari ar jums vai jūsu ģimeni visur, kur jūs atrodaties tiesas procesa laikā, jo īpaši tiesas ēkās. Jums ir tiesības tikt uzklausītam neformālā un privātā vidē, un uzklausīšanu var nodrošināt arī ar videokonferences starpniecību.

Vai man ir jāziņo par noziegumu, lai varētu saņemt cietušajiem paredzēto atbalstu?

Nē. Jūs varat izmantot atbalsta pakalpojumus cietušajiem neatkarīgi no tā, vai esat iesnieguši ziņojumu vai sūdzību.

Personīgā aizsardzība apdraudējuma gadījumā

Kādi aizsardzības veidi ir pieejami?

Jūsu aizsardzība un drošība tiek nodrošināta, apsūdzētajai personai piemērojot vienu vai vairākus ierobežojošus pasākumus. Ierobežojošs pasākums ir apsūdzētās personas brīvības ierobežošana, ko var piemērot kriminālprocesa gaitā, ja pastāv apsūdzētās personas aizbēgšanas risks, ar nozieguma pierādījumu savākšanu un saglabāšanu saistīts risks, apdraudējums sabiedriskai kārtībai un/vai noziedzīgas darbības turpināšanas risks.

Sniedzot liecības, piemēro īpašu liecinieku aizsardzības programmu, jo īpaši saistībā ar jūsu kā cietušā un jūsu ģimenes aizsardzību pret atriebības, iebiedēšanas aktiem vai turpmāku noziedzīgu darbību, tostarp aktiem, kas var apdraudēt jūsu dzīvību, fizisko neaizskaramību un emocionālo vai psiholoģisko labsajūtu un cieņu.

Kas var man nodrošināt aizsardzību?

Kriminālpolicijas iestādes, valsts prokuratūra un tiesa.

Vai mana lieta tiks izvērtēta, lai noskaidrotu, vai nodarījuma izdarītājs varētu mani apdraudēt arī turpmāk?

Jūsu lietu noteiktā tiesas procesa posmā vērtēs kriminālpolicijas iestādes, valsts prokuratūra vai tiesa.

Vai mana lieta tiks izvērtēta, lai noskaidrotu, vai pastāv risks, ka krimināltiesību sistēma var man nodarīt turpmāku kaitējumu (izmeklēšanas un tiesvedības laikā)?

Jā, kā jau iepriekš tika norādīts un ņemot vērā tiesvedības posmu, ja iestādes uzskata, ka pastāv nopietni draudi vai stingras norādes, ka jūsu drošība un privātā dzīve var tikt nopietni un patvaļīgi apdraudēta, jums, kā arī jūsu ģimenei vai citām jums pietuvinātām personām tiks nodrošināta atbilstoša līmeņa aizsardzība.

Kāda aizsardzība ir pieejama īpaši neaizsargātiem cietušajiem?

  • Cietušos iztaujā iespējami īsā laikā un vietā, kur viņi jūtas komfortabli. Ja cietušie ir jāuzklausa vairākkārtīgi, iztaujāšanu veic viena persona, ja cietušais tā vēlas.
  • Cenšas rūpīgi novērst jebkādu saskari ar apsūdzēto personu, piemēram, lai sniegtu liecības, tiks izmantoti atbilstoši tehnoloģiskie līdzekļi, jo īpaši videokonferences vai telekonferences.
  • Pieņem liecības, kuras tiks vēlāk izmantotas.
  • Gadījumos, kad tiek iztaujātas personas, kas cietušas no seksuālas vardarbības, ar dzimumu saistītas vardarbības vai intīmā partnera vardarbības, šo iztaujāšanu veic tāda paša dzimuma persona, kāda ir cietušajam.
  • Tiesa var lemt par lietas izskatīšanu slēgtā tiesas sēdē.

Es esmu nepilngadīgs. Vai man ir īpašas tiesības?

Lai arī kāds būtu pret jums izdarītais noziegums, ja esat nepilngadīga persona, jūs tiekat uzskatīts par īpaši neaizsargātu cietušo.

Papildus tiesībām, kas ir piemērojamas īpaši neaizsargātiem cietušiem, ja cietušais ir bērns, viņu vienmēr pavada arī likumīgais pārstāvis vai advokāts, ja ir interešu konflikts ar likumīgo pārstāvi. Jūs vienmēr tiksiet iztaujāts neformālā vidē un vajadzības gadījumā cietušo atbalsta darbinieka un/vai psihologa pavadībā.

Nozieguma rezultātā ir gājis bojā mans ģimenes loceklis. Kādas ir manas tiesības?

Nāves gadījumā tiesības saņemt kompensāciju tiek nodotas personām, kurām saskaņā ar civillikumu ir tiesības uz uzturēšanu, un personām, kurām bija kopdzīve ar upuri, un šīs personas arī var būt tiesīgas saņemt avansa kompensāciju no valsts.

Noziegumā ir cietis mans ģimenes loceklis. Kādas ir manas tiesības?

Cietušajam un viņa ģimenes locekļiem ir tiesības uz aizsardzību, lai nepieļautu pret viņiem vērstu atriebību, iebiedēšanu vai turpmāku noziedzīgu darbību. Sniedzot liecības, jums ir tiesības uz aizsardzību pret darbībām, kas var apdraudēt jūsu dzīvību, fizisko neaizskaramību, emocionālo un psiholoģisko labklājību un cieņu. Ja iestādes uzskata, ka pastāv nopietni draudi vai stingras norādes, ka jūsu drošība un privātā dzīve var tikt nopietni un patvaļīgi apdraudēta, jums, kā arī jūsu ģimenei vai citām jums pietuvinātām personām tiks nodrošināta atbilstoša līmeņa aizsardzība.

Vai man ir pieejami mediācijas pakalpojumi? Kādi ir nosacījumi? Vai mediācijas laikā būšu pasargāts?

Jā. Viegla vai mazāk smaga noziedzīga nodarījuma gadījumos, piemēram, draudu, neliela kaitējuma un uzbrukuma gadījumā, likumā ir paredzēts lietu risināt ar cietušā un apsūdzētās personas mediācijas starpniecību, ar nosacījumu, ka apsūdzētā persona jau ir atzinusi noziedzīgo nodarījumu.

Attiecīgi izmeklēšanas posmā valsts prokuratūra var pēc savas gribas vai pēc cietušās un apsūdzētās personas pieprasījuma nodot lietu mediācijai, informējot šīs personas par lietas nodošanu un ka ar tām sazināsies mediators.

Mediācija ir bez maksas, konfidenciāla un brīvprātīga, proti, jūs piedalāties tikai tad, ja vēlaties, un varat jebkurā laikā izstāties.

Ja jūs nevarat vienoties, kriminālprocess tiek turpināts.

Kur var iepazīties ar tiesību aktiem, kuros noteiktas manas tiesības?

Saite: Saite atveras jaunā logāhttps://www.pgdlisboa.pt/leis/lei_main.php

Lapa atjaunināta: 07/04/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

2 - Ziņošana par noziedzīgu nodarījumu un manas tiesības izmeklēšanas vai tiesvedības laikā

Kā es varu ziņot par noziedzīgu nodarījumu?

Jūs varat ziņot par noziedzīgu nodarījumu vai iesniegt sūdzību jebkurā no šīm iestādēm:

Jūs varat izmantot arī šādus resursus:

PIEZĪME: Visām šīm iestādēm ir pienākums pieņemt visas tām iesniegtās sūdzības un ziņojumus pat tad, ja noziedzīgais nodarījums nav izdarīts to jurisdikcijā esošā teritorijā vai — policijas gadījumā — izmeklēšana neietilpst tās jurisdikcijā.

Jūs varat iesniegt sūdzību vai ziņot par noziedzīgu nodarījumu pat tad, ja nezināt, kas šo nodarījumu izdarījis. Pēc tam iestādes veiks izmeklēšanu, lai mēģinātu identificēt likumpārkāpēju.

Kā es varu uzzināt, kas notiek lietā?

Jums ir tiesības pēc pieprasījuma saņemt informāciju par turpmākiem pasākumiem saistībā ar ziņojumu, tostarp par lēmumu apsūdzēt atbildētāju vai arī izbeigt vai uz laiku apturēt lietu. Jums ir arī tiesības saņemt informāciju par tiesas sēdes dienu, laiku un vietu, kā arī par spriedumu.

Vai man ir tiesības uz juridisko palīdzību (izmeklēšanas vai tiesvedības laikā)? Ar kādiem nosacījumiem?

Jā. Ja jūs vēlaties, lai jūs pavada advokāts, un jums nav finanšu līdzekļu, lai segtu attiecīgās izmaksas, jums ir tiesības uz juridisko palīdzību, kas var ietvert:

  • tiesas nodevu pilnīgu vai daļēju atcelšanu;
  • advokāta iecelšanu un maksas par juridiskiem pakalpojumiem apmaksu; vai
  • tiesas nodevu vai maksas par juridiskiem pakalpojumiem pakāpenisku samaksu.

Lēmumu par juridiskās palīdzības piešķiršanu pieņem sociālā nodrošinājuma dienests, izmantojot aprēķina formulu, kurā ņemti vērā pieteikuma iesniedzēja aktīvi, ienākumi un izdevumi. Pieteikums par juridisko palīdzību jāiesniedz, izmantojot veidlapas, ko bez maksas nodrošina sociālā nodrošinājuma dienesti, un to var iesniegt personīgi, pa faksu, pastu vai tiešsaistē, pēdējā gadījumā aizpildot attiecīgoSaite atveras jaunā logā tiešsaistes veidlapu.

Pieteikumam jāpievieno dokumentāri pierādījumi, kas apliecina pieteikuma iesniedzēja finansiālās grūtības. Lēmumu pieņems ne vēlāk kā 30 dienu laikā. Pieteikumu iesniedz bez maksas.

Vai es varu pieprasīt izdevumu atmaksu (par piedalīšanos izmeklēšanā/tiesas procesā)? Ar kādiem nosacījumiem?

Jā. Jums kā cietušajam, kurš ir liecinieks tiesas procesā, ir tiesības saņemt kompensāciju par veltīto laiku, kā arī atlīdzību par saistītajiem izdevumiem.

Kompensācija jāpieprasa rakstiski, izmantojot atbilstošu tiesas izsniegtu veidlapu.

Vai es varu iesniegt pārsūdzību, ja lieta tiek izbeigta bez tiesas?

Jā. Ja nepiekrītat izmeklēšanas iznākumam, jūs varat iesniegt pieteikumu prokuratūras tiesneša tiešajam priekšniekam, kurš nolēma izbeigt jūsu lietu, lūdzot apsūdzēt atbildētāju vai turpināt izmeklēšanu, pēdējā minētajā gadījumā norādot jaunus pierādījumus, kas jāņem vērā.

Vai es varu piedalīties tiesā?

Jā.

Kāda ir mana oficiālā loma tiesību sistēmā? Piemēram, vai es esmu vai varu izvēlēties būt cietušais, liecinieks, civilprasītājs vai privātsūdzības iesniedzējs?

Jūs varat piedalīties tiesvedībā kā asistents, civilprasītājs vai liecinieks.

Kādas ir manas tiesības un pienākumi šajā statusā?

  • Kā cietušais: jūs sniedzat liecību, tāpat kā liecinieks. Tas ir būtiski, lai pierādītu noziegumu, jo jums ir nepastarpināta informācija par notikušo.
  • Kā asistents: jūs aktīvi līdzdarbojaties tiesas procesā, sadarbojoties ar prokuratūru, lai iesniegtu pierādījumus par faktiem, kas aprakstīti izvirzītajās apsūdzībās. Jūsu advokāts var, piemēram, iesniegt pierādījumus, uzdot atbildētājam, lieciniekiem un ekspertiem jautājumus un lietas izskatīšanas beigās sniegt noslēguma paziņojumus, t. i., izteikt savu viedokli par iesniegtajiem pierādījumiem un par to, vai atbildētājs būtu jātiesā.
  • Kā civilprasītājs: jūs aizstāvēsiet savas tiesības uz kompensāciju tiesas procesā, jūs varat uzdot atbildētājam, lieciniekiem un ekspertiem jautājumus par iesniegtās kompensācijas prasības aspektiem, tostarp par jums nodarīto kaitējumu.

Vai es varu liecināt tiesā vai sniegt pierādījumus? Ar kādiem nosacījumiem?

Jā. Saskaņā ar iepriekš minētajiem nosacījumiem.

Kādu informāciju es saņemšu tiesvedības laikā?

Jūs saņemsiet informāciju par nolēmumiem, kas var ietekmēt tiesvedības gaitu, par tiesas sēdes dienu, laiku un vietu, kā arī par spriedumu.

Vai es varēšu piekļūt tiesas materiāliem?

Jā. Jums kā cietušajam ir tiesības skatīt lietas materiālus, izņemot gadījumus, kad izmeklēšanas posmā materiāli ir konfidenciāli un prokuratūra iebilst pret šādu skatīšanu, pamatojoties uz to, ka tas var kavēt izmeklēšanu un/vai ietekmēt tiesvedībā iesaistīto personu tiesības.

Lapa atjaunināta: 07/04/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

3 - Manas tiesības pēc tiesas procesa

Vai es varu pārsūdzēt lēmumu?

Jā. Ja esat asistents vai civilprasītājs, jūs varat pārsūdzēt lēmumu, ja tam nepiekrītat. Šī pārsūdzība ir jāiesniedz ar jūsu advokāta starpniecību.

Pārsūdzība 30 dienu laikā rakstiski jāiesniedz tiesai, kurā notika lietas izskatīšana. Pārsūdzībā jānorāda iemesli, kāpēc nepiekrītat lēmumam, pierādījumu novērtējumam un/vai tiesību normu piemērošanai.

Kādas ir manas tiesības pēc sprieduma pasludināšanas?

Jums ir tiesības tikt informētam par spriedumu un, kā minēts iepriekš, atkarībā no jūsu lomas tiesvedībā — to pārsūdzēt.

Vai man ir tiesības uz atbalstu vai aizsardzību pēc tiesvedības? Cik ilgi?

Spriedums var kā papildu pasākumu ietvert tiesības uz īpašu atbalstu vai aizsardzību, piemēram, ierobežojošus rīkojumus, kuru ilgums tiks noteikts pašā spriedumā.

Kādu informāciju es saņemšu, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs tiks notiesāts?

Jūs informēs par spriedumu un attiecīgi par sodu, kas piespriests noziedzīgā nodarījuma izdarītājam. Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājam ir piespriests cietumsods, jūs informēs par cietumu, kurā sods tiks izciests.

Vai mani informēs, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs tiks atbrīvots (tostarp pirmstermiņa vai nosacītas atbrīvošanas gadījumā) vai izbēgs no cietuma?

Jā. Ja esat paziņojis, ka vēlaties saņemt informāciju, jūs informēs par noziedzīgā nodarījuma izdarītāja atbrīvošanu vai izbēgšanu un, jo īpaši gadījumos, kad noziedzīgā nodarījuma izdarītājs tiek uzskatīts par īpaši bīstamu, jūs informēs par viņa statusu, jo īpaši, ja tiks piemēroti piespiedu pasākumi.

Vai mani iesaistīs lēmumu pieņemšanā par atbrīvošanu vai nosacītu atbrīvošanu? Piemēram, vai es varēšu izteikt savu viedokli vai iesniegt pārsūdzību?

Jūs varat iesniegt pieteikumu izpildes tiesā (Tribunal de Execução de Penas), norādot iemeslus, kurus uzskatāt par piemērotiem.

Lapa atjaunināta: 07/04/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

4 - Kompensācija

Kā var pieprasīt, lai noziedzīgā nodarījuma izdarītājs atlīdzina zaudējumus (piemēram, lietas izskatīšana tiesā, civilprasība, civilprasība kriminālprocesā)?

Parasti kompensācija ir jāpieprasa kriminālprocesā. Šajā nolūkā jums līdz izmeklēšanas posma beigām ir jāinformē kriminālpolicijas iestādes vai prokuratūra par to, ka vēlaties iesniegt prasību par zaudējumu atlīdzināšanu; to jūs varat darīt, piemēram, sniedzot savu liecību. Pēc paziņojuma par apsūdzību, kas izvirzīta pret apsūdzēto, saņemšanas jums būs 20 dienas, lai iesniegtu prasību.

PIEZĪME: civilprasības par zaudējumu atlīdzināšanu nav pakļautas īpašām formalitātēm, un, ja prasības summa nepārsniedz 5 000 EUR, jūs varat to iesniegt pats.

Tiesa uzdeva noziedzīgā nodarījuma izdarītājam atlīdzināt man kaitējumu / izmaksāt kompensāciju. Kā es varu panākt, ka man samaksā?

Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs brīvprātīgi nemaksā noteikto kompensāciju, jums būs jāpieprasa izpildes rīkojums, t. i., jālūdz tiesai iejaukties — konfiscēt īpašumu, arestēt bankas kontus, transportlīdzekļus vai citus aktīvus —, lai nodrošinātu kompensācijas izmaksu.

Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nemaksā, vai valsts var samaksāt man avansu? Kādi ir priekšnosacījumi?

Jā, ja izdarīts vardarbīgs noziegums, kas būtiski pasliktinājis jūsu dzīves līmeni un dzīves kvalitāti, un noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nespēj izmaksāt kompensāciju.

Vai man ir tiesības uz kompensāciju no valsts?

Jā, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nevar atļauties maksāt šādu kompensāciju un jūs esat vardarbīgā noziegumā cietušais, ar nosacījumu, ka tas ir būtiski pasliktinājis jūsu dzīves līmeni un dzīves kvalitāti.

Tiesības uz kompensāciju no valsts ir:

  • cietušajiem, kuri guvuši smagus miesas bojājumus (t. i., ir izraisīta neatgriezeniska invaliditāte, pārejoša pilnīga invaliditāte uz vismaz 30 dienām vai nāve) tieši vardarbības rezultātā;
  • cietušā nāves gadījumā — personām, kurām ar likumu ir piešķirtas tiesības uz uzturēšanu, piemēram, bērniem un personām, kas bija kopdzīvē ar cietušo;
  • personām, kas ir palīdzējušas cietušajam vai sadarbojušās ar iestādēm nozieguma novēršanā vai noziedzīgā nodarījuma izdarītāja atrašanā vai arestā, saistībā ar kaitējumu, kas tām šo iemeslu dēļ nodarīts.

PIEZĪME: dzimumnoziegumu gadījumā var neattiecināt nosacījumu par neatgriezenisku vai pārejošu pilnīgu invaliditāti uz vismaz 30 dienām. Šis izņēmums ir pamatots ar to, ka, lai gan šāda veida noziegums parasti neizraisa nespēju strādāt vismaz 30 dienas, kompensācija joprojām ir pamatota, ņemot vērā nozieguma smagumu.

Prasību par zaudējumu atlīdzināšanu var iesniegt viena gada laikā no nozieguma datuma vai — kriminālprocesa gadījumā — viena gada laikā pēc galīgā lēmuma pieņemšanas tiesvedībā. Cietušie, kas nozieguma izdarīšanas brīdī bija nepilngadīgi, var iesniegt prasību par zaudējumu atlīdzināšanu viena gada laikā pēc pilngadības sasniegšanas.

Prasības jāiesniedz, izmantojot Saite atveras jaunā logātiešsaistes veidlapu, kas pieejama Noziegumos cietušo aizsardzības komisijas (Comissão de Proteção de Vítimas de Crime) tīmekļa vietnē.

Prasību par zaudējumu atlīdzināšanu var iesniegt bez maksas.

Vai man ir tiesības uz kompensāciju, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs netiek notiesāts?

Izņēmuma kārtā, ja noziegums ir smags (sk. iepriekš) un ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nav zināms.

Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir tiesāts un attaisnots, parasti nav tiesību uz kompensāciju.

Vai man ir tiesības uz ārkārtas maksājumu, kamēr es gaidu lēmumu par savu kompensācijas pieteikumu?

Ja esat cietis no vardarbības ģimenē, jums ir tiesības saņemt naudas pabalstus no valsts ikreiz, kad nozieguma rezultātā jums ir radušās nopietnas finansiālas vajadzības.

Ārkārtas maksājumu pieteikumi būtu jāiesniedz, izmantojot Saite atveras jaunā logātiešsaistes veidlapu, kas pieejama Noziegumos cietušo aizsardzības komisijas tīmekļa vietnē.

Pieteikumam jāpievieno sūdzības kopija vai policijai iesniegtā ziņojuma kopija. Pieteikums jāiesniedz viena gada laikā no nozieguma izdarīšanas dienas.

Lapa atjaunināta: 07/04/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

5 - Manas tiesības uz atbalstu un palīdzību

Esmu noziegumā cietušais; ar ko man sazināties, lai saņemtu atbalstu un palīdzību?

Jums jāsazinās ar jebkuru kriminālpolicijas iestādi, prokuratūru vai cietušo atbalsta organizāciju.

Cietušo atbalsta uzticības tālrunis

116 006 – Cietušo atbalsta uzticības tālrunis (no 9:00 līdz 21:00)

112Saite atveras jaunā logā Valsts neatliekamās palīdzības dienesta numurs

144 – Ārkārtas sociālās palīdzības dienesta numurs

Saite atveras jaunā logā808 24 24 24 – SNS 24 (24 stundas diennaktī)

144 — Valsts ārkārtas sociālās palīdzības dienesta numurs (pieejams 24 stundas diennaktī)

300 502 502 — Sociālā nodrošinājuma palīdzības tālrunis

Vardarbība ģimenē:

800 202 148 (pieejams 24 stundas diennaktī)

3060 – SMS palīdzības tālrunis

Bērni:

116 111 – SOS bērnu palīdzības tālrunis

Vai cietušo atbalsts ir bez maksas?

Jā. Cietušajiem ir tiesības bez maksas saņemt konfidenciālus atbalsta pakalpojumus pirms kriminālprocesa, tā laikā un pēc tā.

Kāda veida atbalstu es varu saņemt no valsts dienestiem vai iestādēm?

Medicīnisko atbalstu, psiholoģisko un sociālo atbalstu, aizsardzību, juridisko informāciju, ārkārtas izmitināšanu, pajumti.

Kāda veida atbalstu es varu saņemt no nevalstiskajām organizācijām?

Emocionālo atbalstu, psiholoģisko atbalstu, juridisko informāciju, sociālo kontaktinformāciju un palīdzību praktiskos jautājumos.

Lapa atjaunināta: 07/04/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.