Nukentėjusiųjų teisės pagal šalis

Slovakija

Turinį pateikė
Slovakija

Ar galiu apskųsti sprendimą?

Turite teisę apskųsti sprendimo dalį, susijusią su reikalavimu atlyginti žalą arba su proceso išlaidomis. Priklausomai nuo sprendimo rūšies, galima pateikti apeliacinį skundą (per 15 dienų), skundą (per 3 darbo dienas) arba prieštaravimo pareiškimą (per 8 dienas). Sprendime, kurį gausite, bus tiksliai nurodyta, kokiomis teisių gynimo priemonėmis galite pasinaudoti, kur ir iki kada galėsite jį pateikti.

Kokios mano teisės po kaltinamojo nuosprendžio priėmimo?

Nuteistas nusikalstamą veiką padaręs asmuo privalo atlyginti jums sprendime nustatytą žalą. Jei nuteistasis nesilaiko šios pareigos po to, kai sprendimas tampa galutinis, galite sprendimą vykdyti per antstolį. Tada antstolis imasi būtinų priemonių užtikrinti, kad jums būtų atlyginta žala, pvz., parduodant nuteistojo turtą ar tam tikrą sumą išskaitant iš nuteistojo atlyginimo. Tačiau net ir užbaigus baudžiamąjį procesą, jūs, kaip nusikaltimo auka arba civilinis ieškovas, tebeturite teisių. Šios teisės apima tiek jūsų saugumą, tiek kompensaciją.

Jei esate smurtinio nusikaltimo auka, galite kreiptis į Teisingumo ministeriją dėl kompensacijos, kurią skirs valstybė. Kompensacija skiriama už kūno sužalojimą, o tam tikrų nusikaltimų atveju – ir už neturtinę žalą. Pagrindinė sąlyga, kuri turi būti įvykdyta prieš pateikiant prašymą, yra ta, kad baudžiamasis procesas, kuriame pateikėte ieškinį dėl kompensacijos iš nusikalstamą veiką padariusio asmens, būtų pradėtas ir jums nebūtų atlyginta žala kitais būdais. Kompensacijos galite prašyti jau baudžiamojo proceso metu, bet ne vėliau kaip per vienus metus nuo tos dienos, kai sprendimas tampa galutinis, todėl svarbu, kad šio termino nepraleistumėte.

Ar turiu teisę į paramą arba apsaugą pasibaigus teisminiam nagrinėjimui? Kiek laiko?

Turite teisę į ekspertų pagalbą net ir pasibaigus baudžiamajam procesui. Jei jums ir toliau reikia psichologinės pagalbos arba pagalbos, kad galėtumėte pasinaudoti savo, kaip aukos, teisėmis, turite teisę ją gauti.

Kokia informacija bus man suteikta, jei nusikaltimo vykdytojui bus paskelbtas nuosprendis?

Teismo sprendime, kurį gausite, bus pateikta informacija apie nusikalstamą veiką padariusiam asmeniui skirtą bausmę, įskaitant bausmės trukmę ir laisvės atėmimo vietą, kurioje bausmė bus atlikta, jei nusikalstamą veiką padaręs asmuo buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme.

Ar man bus pranešta, jei nusikalstamą veiką padaręs asmuo bus paleistas (įskaitant paleidimo nesuėjus terminui arba lygtinio paleidimo atvejus) arba pabėgs iš kalėjimo?

Turite teisę nuspręsti, ar norite būti informuotas, jei nusikaltėlis būtų paleistas iš sulaikymo centro arab slapstytųsi. Informacija apie šiuos faktus visų pirma padeda apsaugoti jus, jei nusikalstamą veiką padaręs asmuo bando su jumis susisiekti (pvz., tas asmuo yra artimas asmuo arba šeimos narys). Šį sprendimą galite pakeisti bet kuriuo metu; į jį atsižvelgs policija, prokuroras ir teismas. Tačiau jei jums gresia pavojus arba kyla pavojus jūsų gyvybei ar sveikatai, policija, prokuroras, teismas jus informuos apie paleidimą ar pasislėpimą, net jei tokios informacijos neprašėte.

Ar dalyvausiu priimant sprendimus dėl paleidimo arba lygtinio paleidimo? Pavyzdžiui, ar galiu padaryti pareiškimą arba pateiktti skundą?

Apeliacinį skundą galite pateikti tik dėl teismo sprendimo dalies, susijusios su žalos atlyginimu. Tik kaltinamasis ir prokuroras gali apskųsti pačią bausmę arba, tiksliau tariant, jos trukmę.

Paskutinis naujinimas: 27/03/2023

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.