Civilinės teisenos srityje nebaigtos procedūros ir procesai, pradėti iki pereinamojo laikotarpio pabaigos, bus tęsiami pagal ES teisę. Remiantis abipusiu susitarimu su Jungtine Karalyste, atitinkama su Jungtine Karalyste susijusi informacija E. teisingumo portale bus saugoma iki 2024 m. pabaigos.

Nukentėjusiųjų teisės pagal šalis

Škotija

Turinį pateikė
Škotija

Kaip galiu pranešti apie nusikaltimą?

Jeigu reikia skubios pagalbos, skambinkite telefonu 999. Apie nusikaltimą praneškite skambindami numeriu 101.

Jeigu esate kurčiasis, apkurtęs, neprigirdintysis arba turite kalbos sutrikimų, galite skambinti tekstinio telefono numeriu 18000.

Jeigu esate užsiregistravęs sistemoje emergencySMS ir neturite kitos galimybės, galite nusiųsti tekstinę žinutę numeriu 999.

Kada skambinti numeriu 999

Skubiais atvejais skambinkite numeriu 999, jeigu:

  • kyla asmens sužalojimo arba mirties rizika;
  • dabar daromas nusikaltimas;
  • netoli yra nusikaltimu įtariamas asmuo.

Praneškite apie įvykį, jeigu skubios pagalbos nereikia

Jeigu norite pranešti apie nusikaltimą, bet skubios pagalbos nereikia, skambinkite policijai numeriu 101.

Jeigu esate kurčiasis, apkurtęs, neprigirdintysis arba turite kalbos sutrikimų, galite skambinti tekstinio telefono numeriu 18001 101.

Nusikaltimų, į kuriuos nebūtina skubiai reaguoti, pavyzdžiai:

  • pavogtas jūsų automobilis;
  • apgadintas jūsų turtas;
  • įtariate, kad vartojami narkotikai arba jais prekiaujama;
  • norite pranešti apie nedidelį eismo įvykį;
  • norite suteikti policijai informacijos apie nusikaltimą savo vietovėje.

Praneškite apie nusikaltimą internetu

Kai skubios pagalbos nereikia, apie toliau nurodytus nusikaltimus galite pranešti Škotijos policijai (angl. Police Scotland) interneto svetainėje:

Taip pat, jeigu norite apie nusikaltimą pranešti anonimiškai, galite užpildyti internetinę informatorių formą.

Kaip galiu sužinoti, kas vyksta šioje byloje?

Būdamas nukentėjusysis, turite teisę prašyti su konkrečia byla susijusios informacijos apie nusikaltimą. Jeigu informacijos jums nesuteikė, galite pateikti oficialų prašymą įvairioms įstaigoms:

Ar turiu teisę gauti teisinę pagalbą (tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu)? Kokiomis sąlygomis?

Škotijoje nukentėjusieji nėra baudžiamojo proceso šalys. Jeigu nukentėjusiajam reikia teisinės konsultacijos ir pagalbos, jis gali kreiptis į advokatą. Nukentėjusieji gali turėti teisę į pagalbą ir šios konsultacijos išlaidų atlyginimą, taip pat į pagalbą per teisinės pagalbos sistemą.

Už teisinės pagalbos sistemos administravimą Škotijoje atsakinga Škotijos teisinės pagalbos valdyba (angl. Scottish Legal Aid Board).

Ar galiu prašyti kompensuoti išlaidas (patirtas dėl dalyvavimo tyrime ir (arba) teisminio nagrinėjimo procese)? Kokiomis sąlygomis?

Jeigu gavote šaukimą atvykti į teismą kaip liudytojas, galite turėti teisę reikalauti atlyginti tam tikras išlaidas.

Gauti šaukimą reiškia, kad jums atsiuntė oficialų laišką, vadinamą šaukimu, kuriame jums nurodoma atvykti į teismą ir duoti liudytojo parodymus.

Informaciją apie tai, kaip reikalauti atlyginti išlaidas, ir išlaidų atlyginimo reikalavimo formą galite rasti kitoje šaukimo pusėje.

Atidžiai perskaitykite šaukimą ir pasiimkite jį atvykdamas į teismą. Būtinai užpildykite išlaidų atlyginimo reikalavimo formą, esančią kitoje šaukimo pusėje, kad galėtumėte pareikalauti iš asmens, kuris jus pašaukė kaip liudytoją, atlyginti išlaidas.

Mokėjimai grynaisiais pinigais atliekami tik tada, kai kyla didelių nepatogumų ar reikia skubios pagalbos. Ypatingas išlaidas, pvz., užmokestį už taksi, lėktuvo bilietus ir nakvynę, turi iš anksto patvirtinti prokuroras.

Pagal darbo sutartis ir savarankiškai dirbantys liudytojai gali reikalauti atlyginti prarastas pajamas. Teismo pastatuose nėra vaikų priežiūros patalpų, taigi, prokuratūros liudytojai gali reikalauti atlyginti vaikų priežiūros ir auklių išlaidas pagal nustatytąjį tarifą. Jeigu jums reikia pasirūpinti laikina priežiūra kol esate išvykę, jums bus kompensuota pagal nustatytąjį tarifą.

Ar galiu pateikti skundą, jei mano byla bus nutraukta jos neperdavus teismui?

Būdamas nusikaltimo auka Škotijoje, turite teisę, kad Karališkosios prokuratūros ir prokurorų tarnybos sprendimas nevykdyti baudžiamojo persekiojimo dėl atvejo, apie kurį jai pranešta, būtų peržiūrėtas, jeigu tas sprendimas buvo priimtas 2015 m. liepos 1 d. arba vėliau. Jeigu įmanoma, turėtumėte kreiptis dėl peržiūros per mėnesį nuo tos dienos, kurią buvote informuotas apie sprendimą nevykdyti baudžiamojo persekiojimo. Paprastai apie sprendimą dėl peržiūros jus informuos per 20 darbo dienų. Škotijos generalinis prokuroras (angl. Lord Advocate) paskelbė šio proceso taisykles.

Ar galiu dalyvauti teisminio nagrinėjimo procese?

Tai priklauso nuo to, ar jūs į teisminį bylos nagrinėjimą kviečiamas kaip liudytojas. Jeigu jūs nešaukiamas kaip liudytojas, galite Škotijos teismų tarnybos pasiteirauti:

  • kokiomis nusikalstamomis veikomis asmuo kaltinamas - po to, kai kaltinamasis turėjo progą atsakyti į kaltinimus (tik bendras kaltinimo pobūdis);
  • kokia bylos nagrinėjimo stadija teisme;
  • kokį sprendimą teisėjas, apygardos teisėjas arba taikos teisėjas priėmė byloje.

Škotijos teismų tarnybos interneto svetainėje išsamiau išdėstyta, kaip gauti informacijos apie bylą ir apie bylų perdavimą į teismą, įskaitant informaciją apie bylas, kurių teisminis nagrinėjimas vyks artimiausiu metu. Be kita ko, aprašyti šie teismai:

  • Aukštasis baudžiamasis teismas (angl. High Court of Justiciary);
  • apygardų teismai (angl. Sheriff Courts);
  • taikos teisingumo teismai (angl. Justice of the Peace Courts).

Jeigu esate liudytojas, Škotijos teismų tarnyba:

  • bent kartą per valandą jums suteiks naujausią informaciją apie teisminio bylos nagrinėjimo eigą ir jus informuos, kada galite išvykti iš teismo;
  • suteiks atskirus laukiamuosius kaltinimo ir gynybos liudytojams ir galimybę gauti užkandžių ir gaiviųjų gėrimų;
  • jeigu turite teisę savo parodymus teismui duoti tiesioginiu TV ryšiu, Škotijos teismų tarnybos atstovas atitinkamą dieną su jumis susitiks ir paaiškins procesą, kaip duoti parodymus teismui.

Koks yra mano oficialus statusas teisingumo sistemoje? Pavyzdžiui, ar aš esu ar galiu pasirinkti aukos, liudytojo, civilinės šalies arba privataus kaltintojo statusą?

Škotijoje nukentėjusieji nėra baudžiamojo proceso šalys. Prokuroras turi diskreciją spręsti, ar nukentėjusieji gali būti kviečiami duoti parodymus teisme.

Kokios yra mano su šiuo statusu susijusios teisės ir pareigos?

Informaciją apie savo, kaip nukentėjusiojo, teises, galite rasti Nukentėjusiųjų teisių kodekse.

Jeigu esate kviečiamas kaip liudytojas, gausite šaukimą. Jūsų šaukimas yra oficialus laiškas, kuriame jums nurodoma atvykti į teismą ir duoti liudytojo parodymus.

Svarbu šaukimo neignoruoti. Asmenį, paprašiusį jūsų būti liudytoju, iš karto informuokite, jeigu yra svarbi priežastis, dėl kurios negalite nurodytą dieną atvykti į teisminį bylos nagrinėjimą. Jeigu tinkamu laiku neatvyksite į atitinkamą vietą, teismas gali išduoti jūsų arešto orderį.

Kai kuriems liudytojams gali būti sunku duoti parodymus. Jie gali būti itin pažeidžiami dėl savo aplinkybių arba dėl savo parodymų pobūdžio. Teismas gali imtis ypatingų veiksmų (vadinamų specialiosiomis priemonėmis), kad padėtų pažeidžiamiems liudytojams duoti kuo tikslesnius parodymus, pvz., naudoti uždangą, kad liudytojui netektų matyti kaltinamojo. Visus jums rūpimus klausimus turėtumėte aptarti su asmeniu, kuris pakvietė jus duoti parodymus, nes jis gali turėti galimybę už jus kreiptis į teismą, kad šis taikytų specialiąsias priemones.

Daugiau informacijos apie buvimą liudytoju galima rasti Karališkosios prokuratūros ir prokurorų tarnybos interneto svetainėje ir portalo mygov.scot skiltyje Parodymų davimas teisme.

Ar teisminio nagrinėjimo metu galiu padaryti pareiškimą ar pateikti liudijimą? Kokiomis sąlygomis?

Prokuroras turi diskreciją spręsti, ar nukentėjusieji gali būti kviečiami duoti parodymus teisme. Nukentėjusiesiems, kurie šaukiami duoti parodymus, taikomos bendrosios Škotijos įrodinėjimo srities nuostatos.

Nukentėjusiesiems, kurie turi duoti parodymus ir yra laikomi pažeidžiamais arba jiems reikia apsaugos, pagal 1995 m. Škotijos Baudžiamojo proceso įstatymo 271-271M straipsnius gali būti taikomos specialiosios priemonės, kad jiems būtų lengviau duoti parodymus. Šios priemonės automatiškai taikomos vaikams ir tiems asmenims, kurie yra nukentėję nuo konkrečių nusikalstamų veikų, pvz., seksualinių nusikaltimų, prekybos žmonėmis ir persekiojimo.

Be to, pagal 2003 m. Škotijos Baudžiamosios teisenos įstatymo 14 straipsnį nukentėjusiesiems taip pat gali būti suteikta galimybė padaryti nukentėjusiojo pareiškimą. Daugiau informacijos apie nukentėjusiojo pareiškimus galima rasti čia.

Kokią informaciją gausiu teisminio nagrinėjimo metu?

Galite kreiptis į Škotijos teismų tarnybą (angl. Scottish Courts and Tribunals Service) ir sužinoti visų teismo posėdžių datas, galutinį teismo sprendimą, priimtą teisminio bylos nagrinėjimo metu ar išnagrinėjus apeliacine tvarka apskųstą teismo sprendimą, taip pat jų motyvus. Be to, jeigu dalyvaujate teismo posėdyje ir duodate parodymus, bent kartą per valandą Škotijos teismų tarnybos teismo pareigūnai jums suteiks naujausią informaciją apie teisminio bylos nagrinėjimo eigą ir jus informuos, kada galite išvykti iš teismo.

Ar turėsiu galimybę susipažinti su bylos medžiaga?

Informacija, su kuria galima susipažinti, nurodyta pirmiau.

Paskutinis naujinimas: 29/01/2019

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.