Nukentėjusiųjų teisės pagal šalis

Suomija

Turinį pateikė
Suomija

Esu nusikaltimo auka. Į ką turiu kreiptis dėl paramos ir pagalbos?

Parama visoms nusikaltimų aukoms
– Suomijos paramos aukoms tarnyba (Rikosuhripäivystys), tel. 116 006

Prieglaudos paslaugos smurto šeimoje aukoms

Internetinė pagalba prieglaudos klausimais (Nettiturvakoti)

„Seri“ paramos seksualinės prievartos aukoms centrai (vyresnėms nei 16 metų aukoms):

– Helsinkis, Turku, Tamperė, Kuopijas, Oulu

„Tukinainen“ išžaginimo aukų krizių centras

– tel. 0800 97899

„Tukinainen“ internete (Nettitukinainen)

„Tukinainen“ išžaginimo aukų krizių centras


Pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistema

– Joutseno priėmimo centras (Joutsenon vastaanottokeskus), tel. 029 54 63 177


Tarpininkavimas

– tarpininkavimo biurai:

Tarpininkavimas baudžiamosiose ir civilinėse bylose

Tarpininkavimas baudžiamosiose ir civilinėse bylose (anglų k.)

Policija

– skubiais atvejais skambinti 112 (skubios pagalbos tarnybų numeris)


Teisinė pagalba

Iš valstybės fondų už nusikaltimų metu padarytus sužalojimus mokama kompensacija

– Valstybės iždas, tel. 0295 50 2736

Paramos aukoms karštoji linija

Suomijos paramos aukoms tarnyba, tel. 116 006

„Nollalinja“ (veikia visą parą kasdien), tel. 080 005 005 (pagalbos linija smurto šeimoje aukoms ir smurto prieš moteris aukoms)

„Tukinainen“ išžaginimo aukų krizių centras, tel. 0800 97899 (skirta seksualinės prievartos aukoms)

Pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistema (veikia visą parą kasdien), tel. 029 54 63 177 (skirta prekybos žmonėmis aukoms)

Ar parama aukoms teikiama nemokamai?

Paramos aukoms organizacijos paramą aukoms teikia nemokamai. Prieglaudos, paramos seksualinio išpuolio aukoms centrų paslaugomis ir pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistema klientai taip pat gali naudotis nemokamai.

Kokio pobūdžio paramą galiu gauti iš valstybinių tarnybų ar institucijų?

Nusikaltimo aukai gali prireikti medicininės pagalbos arba kitų socialinės gerovės ir sveikatos priežiūros paslaugų, pvz., skubių socialinių paslaugų, gydymo ligoninėje ir fizinės ir psichinės reabilitacijos. Šiomis paslaugomis galite pasinaudoti tokiomis pat sąlygomis kaip ir visi kiti klientai.

Prieglaudos padeda staiga ištikus nelaimei, visą parą teikia saugaus apgyvendinimo paslaugas ir psichosocialinę paramą, patarimus ir konsultacijas atsižvelgiant į jūsų opią padėtį. Šios paslaugos visų pirma teikiamos asmenims ir šeimoms, kurios susidūrė su smurtu šeimoje arba joms kilo smurto pavojus. Kai kurias paslaugas teikia organizacijos. Suomijos sveikatos ir gerovės institutas yra atsakingas už prieglaudos paslaugų teikimą.

Pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistemą valdo valdžios institucija, kuri privalo užtikrinti, kad prekybos žmonėmis aukoms būtų suteiktos joms garantuojamos teisės. Paramos paslaugos – tai, be kita ko, saugus apgyvendinimas, sveikatos priežiūra, socialinės paslaugos, priėmimo išmoka arba socialinė pagalba, teisinė pagalba ir konsultacijos, padėjėjo pagalba baudžiamojoje byloje ir vertimo žodžiu bei raštu paslaugos. Be pagalbos sistemos, organizacijos taip pat teikia pagalbą prekybos žmonėmis aukoms.

Jūs turite teisę gauti patarėjo teisės klausimais pagalbą pranešdami apie nusikaltimą, apklausos metu ir teisminio nagrinėjimo metu. Patarėjas privalo būti advokatas, valstybinę teisinę pagalbą teikiantis teisininkas arba licencijuotas patarėjas teisės klausimais.

Mažas ir vidutines pajamas uždirbantys asmenys gali turėti teisę gauti valstybės finansuojamą teisinę pagalbą. Tokiais atvejais patarėjui visą jam priklausantį užmokestį arba jo dalį sumokės valstybė. Dėl teisinės pagalbos galite kreiptis į valstybinę teisinės pagalbos tarnybą arba naudodamiesi elektronine paslauga. Galite kreiptis į advokatų kontoras prašydami jūsų vardu suteikti teisinę pagalbą.

Teismas gali nurodyti paskirti patarėją teisės klausimais ir padėjėją, kuris padėtų jums smurto šeimoje, seksualinių arba sunkių nusikalstamų veikų jūsų gyvybei, sveikatai arba laisvei bylose. Tokiose bylose valstybė sumokės mokestį neatsižvelgdama į jūsų pajamas.

Įvairiais baudžiamosios bylos nagrinėjimo etapais jums gali padėti padėjėjas. Jūsų padėjėju gali būti bet kuris jūsų pasirinktas asmuo. Padėjėjas gali kartu su jumis dalyvauti bylos nagrinėjimo ir teismo posėdžiuose, tačiau tam tikromis aplinkybėmis jo dalyvavimas gali būti ribojamas. Suomijos paramos aukoms tarnyba gali skirti jums nemokamą kvalifikuotą padėjėją. Suomijos paramos aukoms tarnybos teikiamas bendrąsias paramos aukoms paslaugas finansuoja Teisingumo ministerija ir joms taikomas viešųjų paslaugų įsipareigojimas.

Kokio pobūdžio paramą galiu gauti iš nevyriausybinių organizacijų?

Dauguma organizacijų nusikaltimų aukoms teikia paramą, konsultacijas ir rekomendacijas. Suomijos paramos aukoms tarnyba pagalbą teikia dėl visų rūšių nusikaltimų ir visų rūšių baudžiamosiose bylose, taip pat teikia konsultacijas aukų teisių klausimais. Smurto šeimoje aukos dėl apsaugos ir paramos gali kreiptis į prieglaudas. Pagalba taip pat teikiama per pagalbos linijas ir bendruomenės priežiūros tarnybas. Kai kuriose vietovėse seksualinių nusikalimų aukos ir moterys imigrantės gali pasinaudoti specialia parama, taip pat žmogžudysčių aukų šeimoms skirta parama.

Organizacijų teikiamos paramos paslaugos

Suomijos paramos aukoms tarnyba

Parama visų nusikaltimų aukoms, įskaitant liudytojus ir aukos šeimos narius. Pagalba ir konsultacijos aukų teisių įgyvendinimo baudžiamosiose bylose klausimais. Nacionalinė pagalbos linija, teisinė pagalbos linija, internetinės paramos tarnyba. Regioninės padėjėjų paslaugos.

– pagalbos linija 116 006 (nemokama)
– teisinė pagalbos linija 0800 161 177 (nemokama)

Nollalinja

Visą parą kasdien veikianti linija smurto šeimoje aukoms ir smurto prieš moteris aukoms, tel. 080 005 005 (nemokama)

Motinos ir vaikų namų ir prieglaudų federacija (Ensi- ja turvakotien liitto)

Prieglaudos paslaugos asmenims, patyrusiems smurtą šeimoje arba smurto pavojų, kuriems reikalinga parama atsigauti, taip pat laikinas apgyvendinimas. Bendruomenės priežiūros tarnybos teikia paramą sprendžiant dėl smurto šeimoje kilusias problemas ir įveikiant krizes. Konsultacijos teikiamos telefonu, surengiant pokalbį su smurto šeimoje klausimų specialistu, sudarant temines tarpusavio grupes arba teikiant pagalbą kasdieniame gyvenime.

Internetinė pagalba prieglaudos klausimais

Internetinės paslaugos teikimą užtikrina Motinos ir vaikų namų ir prieglaudų federacija. Ji teikia pagalbą visoms smurtinių santykių šalims.

„Tukinainen“ išžaginimo aukų krizių centras

Teikia paramą ir rekomendacijas asmenims, prieš kuriuos įvykdyti seksualiniai išpuoliai ir (arba) kurie patyrė seksualinę prievartą, įskaitant jų šeimas. Internetinės pagalbos tarnyba.

– pagalbos linija ištikus krizei: tel. 0800 97899 (nemokamas)

– teisinės pagalbos linija: tel. 0800 97895 (nemokamas)

MONIKA – Daugiakultūrė moterų asociacija, Suomija

Lengvai prieinamos paslaugos, teisinės konsultacijos ir apgyvendinimas prieglaudoje nuo smurto kenčiančioms imigrantėms moterims ir vaikams. Pagalba teikiama keliomis kalbomis; taip pat teikiamos padėjėjo paslaugos.

– pagalbos linija 0800 05058 (nemokama)

– „Mona“ prieglauda, tel. 045 639 6274 (visą parą kasdien)

Moterų linija (Naisten Linja)

Konsultacijos ir parama moterims ir mergaitėms, turinčioms su smurtu susijusių problemų. Informacija teikiama internetu ir telefonu.

– tel. 0800 02400 (nemokamas)

„Pro-tukipiste“

Sveikatos priežiūros ir paramos paslaugos, skirtos sekso ir erotikos pramonėje dirbantiems asmenims ir prekybos žmonėmis aukoms.

Žmogžudysčių aukų šeimų narių asociacija HUOMA (Henkirikoksen uhrien läheiset ry)

Tarpusavio parama žmogžudysčių aukų šeimų nariams.

– tel. 050401 2230

https://www.huoma.fi/

MIELI – Suomijos psichikos pagalbos tarnyba (Suomen Mielenterveys ry)

Pagalba ištikus gyvenimo krizėms.

– pagalbos linija ištikus krizėms 09 2525 0111 (visą parą)

„Suvanto“ – už saugią senatvę (Suvanto ry – Turvallisen vanhuuden puolesta)

Vyresnio amžiaus žmonėms skirta pagalba, tarpusavio parama ir konsultacijos siekiant apsisaugoti nuo išnaudojimo ir smurto.

– SUVANTO pagalbos linija 0800 06776 (nemokama)

Paskutinis naujinimas: 05/02/2021

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.