Victims' rights - by country

Suomija

Turinį pateikė
Suomija

You are considered a victim of crime if you have been the victim of an act or omission which constitutes a crime according to Finnish law. As a victim of crime, you have certain rights before, during and after court proceedings.

Criminal proceedings in Finland start with a pre-trial investigation, usually conducted by the police. During this stage, it will be established whether or not an offence has actually been committed, under what circumstances it occurred and the identity of the parties concerned. The extent of the injury or damage caused by the offence and your claims as a victim will also be examined.

If there is sufficient evidence that a criminal act was committed, the prosecutor will file charges and bring the case to court. During the trial, the court examines the evidence and either convicts the alleged offender or finds them not guilty. The criminal proceedings may continue if one of the parties lodges an appeal with a higher court.

The following links will provide you with relevant information.

1 - My rights as a victim of crime

2 - Reporting a crime and my rights during the investigation or trial

3 - My rights after trial

4 - Compensation

5 - My rights to support and assistance

Last update: 04/02/2021

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

1 - Mano, kaip nusikaltimo aukos, teisės

Kokią informaciją, įvykus nusikaltimui, man suteiks valdžios institucija (pvz., policija, prokuroras), man dar nė nepranešus apie nusikaltimą?

Suomijos teisingumo ministerijos paskelbtoje Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasbrošiūroje „Nusikaltimo aukų teisės“ pateikiama informacija klausimais, kuriais nusikaltimo aukos turi teisę gauti informaciją iš valdžios institucijų. Brošiūroje glaustai paaiškinami įvairūs klausimai, pavyzdžiui, kaip pranešti apie nusikaltimą, pateikiama informacija apie paramos aukoms tarnybas, teisinę pagalbą, galimybę gauti apsaugą, kaip prašyti kompensacijos, taip pat apie teisę į vertimą žodžiu ir dokumentų vertimą raštu ir tarpininkavimą baudžiamosiose bylose. Brošiūra, kurią galima atsispausdinti, skirta padalinti aukoms ir ja siekiama palengvinti komunikaciją, ypač policijos ir kitų baudžiamąjį tyrimą atliekančių valdžios institucijų darbe. Brošiūrą taip pat gali naudoti teisminės institucijos, paramos aukoms tarnybos ir kiti asmenys, kurie bendrauja su nusikaltimo aukomis.

Aukoms suteikiama informacija gali priklausyti nuo jų poreikių, asmeninių aplinkybių ir nusikaltimo rūšies arba pobūdžio.

Negyvenu ES šalyje, kurioje padarytas nusikaltimas (ES ir ne ES piliečiai). Kaip saugomos mano teisės?

Parama ir konsultacijos jums gali būti suteiktos net jeigu nusikalstama veika buvo padaryta kitoje šalyje. Jeigu tapote kitoje ES valstybėje narėje padaryto nusikaltimo auka, baudžiamąjį tyrimą vykdanti institucija tam tikrais atvejais gali perduoti jūsų pranešimą apie nusikaltimą arba jau pradėto ikiteisminio tyrimo medžiagą kitos ES valstybės narės valdžios institucijoms. Taip gali būti, pavyzdžiui, tuo atveju, jeigu padaroma sunki nusikalstama veika arba jeigu apie nusikaltimą negalėjote pranešti valstybėje, kurioje jis buvo padarytas. Sunkių nusikalstamų veikų atveju taip pat gali būti svarstoma galimybė bylą perduoti trečiosioms valstybėms.

Jeigu tapote prekybos žmonėmis auka, turite teisę pasinaudoti pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistema net jeigu nusikaltimas buvo padarytas kitoje šalyje. Prokuroras nusprendžia, ar Suomijoje pradėti įtariamos nusikalstamos veikos, susijusios su prekyba žmonėmis, ikiteisminį tyrimą.

Kokią informaciją gausiu, jei pranešiu apie nusikaltimą?

Policija ir kitos baudžiamąjį tyrimą vykdančios valdžios institucijos suteiks jums informacijos apie paramos aukoms paslaugas, kaip pranešti apie nusikaltimą, teisinę pagalbą, galimybę gauti apsaugą, patars, kaip gauti kompensaciją, informuos apie vertimo žodžiu ir raštu paslaugas, tarpininkavimą baudžiamosiose bylose, teisę gauti informaciją apie bylos nagrinėjimo eigą, teisę gauti informaciją apie nusikaltėlio paleidimą iš kalėjimo arba ikiteisminį sulaikymą, kaip apskųsti valdžios institucijų elgesį, procedūrą, taikomą nusikaltimo aukoms, negyvenančioms šalyje, kurioje buvo padaryta nusikalstama veika, ir nurodys asmenų, į kuriuos galima kreiptis kilus bet kokiems su byla susijusiems klausimams, kontaktinius duomenis. Šios teisės aprašytos Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasbrošiūroje „Nusikaltimo aukų teisės“.

Pirmiau išvardyta informacija nebūtinai gali būti suteikta, kai pranešate apie nusikaltimą, ypač jeigu apie nusikaltimą pranešate elektroniniu būdu. Policija jus apie šias teises informuos apklausos metu. Tyrimą vykdanti valdžios institucija visada informuos jus, jeigu dėl jūsų pranešimo nebus pradėtas ikiteisminis tyrimas arba jeigu ikiteisminis tyrimas bus nutrauktas arba užbaigtas.

Ar turiu teisę gauti nemokamas vertimo žodžiu ar raštu paslaugas (bendraudamas su policija ar kitomis institucijomis, arba tyrimo ar teisminio nagrinėjimo metu)?

Ikiteisminio tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu turite teisę kalbėti suomių arba švedų kalba. Jeigu esate samis, samių gimtinėje turite teisę vartoti samių kalbą. Valdžios institucijos prireikus privalo suteikti vertimo žodžiu paslaugas. Jeigu nekalbate Suomijos valstybinėmis kalbomis, bet kurioje situacijoje, susijusioje su nusikaltimo tyrimu, turite teisę kalbėti kalba, kurią mokate. Prireikus valdžios institucijos privalo pasirūpinti vertimo žodžiu į kalbą, kurią mokate, paslaugomis. Valdžios institucijos taip pat privalo pasirūpinti vertimo žodžiu paslaugomis tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu, jeigu vartojate gestų kalbą arba jeigu jums vertimo žodžiu paslaugų reikia dėl jutimo arba kalbos sutrikimo. Vertėjas žodžiu privalo saugoti paslaptį. Už vertėjo žodžiu paslaugas sumoka valstybė.

Galite prašyti raštu išversti tam tikrus pagrindinius dokumentus. Žodinis vertimas gali būti atliekamas, jeigu rašytinis dokumento vertimas nereikalingas jūsų teisinės apsaugos sumetimais. Kai kuriais atvejais jums gali būti pateikiamas tik dalies dokumento vertimas arba dokumento vertimo santrauka.

Ikiteisminio tyrimo metu turite teisę gauti rašytinio patvirtinimo dėl pranešimo apie nusikalstamą veiką, sprendimo nutraukti tyrimą ir prireikus bet kurio kito su byla susijusio esminio dokumento vertimą. Iš prokuroro galite gauti sprendimo nepradėti baudžiamojo persekiojimo vertimą.

Teisme turite teisę gauti teismo sprendimo, pranešimo dėl teismo posėdžio laiko ir vietos ir prireikus bet kurio kito su byla susijusio esminio dokumento vertimą.

Kaip valdžios institucijos užtikrina, kad suprasčiau ir būčiau suprastas (jei esu vaikas; jei turiu negalią)?

Valdžios institucijos užtikrina galimybę gauti vertimo žodžiu paslaugas ikiteisminio tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu, jeigu vartojate gestų kalbą arba jeigu jums vertimo žodžiu paslaugų reikia dėl jutimo arba kalbos sutrikimo.

Brošiūra „Nusikaltimo aukų teisės“ taip pat skelbiama lengvai suprantama kalba. Brošiūra „Jei tapote nusikaltimo auka“ skelbiama ir lengvai suprantama kalba, ir gestų kalba.

Nusikaltimų prieš vaikus tyrėjai yra išklausę specialius mokymus, įskaitant žinias, kaip bendrauti su vaiku ir jį apklausti baudžiamojoje byloje. Tam tikrais atvejais vaiką taip pat gali apklausti psichologas, turintis specialią su vaikų apklausa susijusią kvalifikaciją.

Paramos aukoms tarnybos

Kas teikia paramą aukoms?

Jums gali prireikti medicininės pagalbos arba kitų socialinės gerovės ir sveikatos priežiūros paslaugų, pvz., skubių socialinių paslaugų, gydymo ligoninėje ir fizinės ar psichinės reabilitacijos. Šiomis paslaugomis galite pasinaudoti tokiomis pat sąlygomis kaip ir visi kiti klientai.

Dauguma organizacijų nusikaltimų aukoms teikia paramą, konsultacijas ir rekomendacijas. Suomijos paramos aukoms tarnyba (Rikosuhripäivystys) pagalbą teikia dėl visų rūšių nusikaltimų ir visų rūšių baudžiamosiose bylose, taip pat teikia konsultacijas aukų teisių klausimais. Jei tapote smurto šeimoje auka, galite kreiptis į prieglaudas prašydami suteikti apsaugą ir paramą. Kai kuriose vietovėse seksualinių nusikaltimų aukoms ir moterims imigrantėms teikiama speciali parama. Veikia atskira pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistema. Šias paslaugas galite gauti tam tikromis sąlygomis.

Galite kreiptis į paramos tarnybas net jeigu nepranešate apie nusikaltimą. Jums sutikus, policija arba kita baudžiamąjį tyrimą atliekanti valdžios institucija gali perduoti jūsų kontaktinę informaciją paramos tarnybai, kuri paskui susisieks su jumis.

Ar policija mane automatiškai nukreips į paramos aukoms tarnybą?

Jeigu jums reikalinga speciali apsauga arba jeigu, atsižvelgiant į nusikaltimo pobūdį arba jūsų asmenines aplinkybes, jums reikalinga kitokia parama, policija, jums sutikus, perduos jūsų kontaktinę informaciją paramos organizacijai. Policija turėtų jus informuoti apie paramą, kurią gali gauti prekybos žmonėmis aukos, ir, jums sutikus, pasiūlyti dalyvauti pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistemoje.

Kaip užtikrinama mano privatumo apsauga?

Siekdamas apsaugoti jūsų privatumą, teismas tam tikromis sąlygomis bylą gali nagrinėti nedalyvaujant visuomenei ir užtikrinti teisminio nagrinėjimo dokumentų ir teismo sprendimo slaptumą tiek, kiek tai būtina. To galite paprašyti teismo. Kai kuriais atvejais teismas taip pat gali nurodyti išsaugoti jūsų tapatybės slaptumą. Ši taisyklė taikoma, pavyzdžiui, seksualinių nusikaltimų atveju.

Ar tam, kad galėčiau pasinaudoti aukoms skiriama parama, prieš tai turiu pranešti apie nusikaltimą?

Ne, to daryti neprivalote.

Asmens apsauga, jei man kyla pavojus

Kokio pobūdžio apsauga suteikiama?

Kai kuriais atvejais apklausa teisme gali būti rengiama už uždangos, naudojant vaizdo ryšį arba nedalyvaujant nusikaltėliui ar visuomenei. Kai kuriais atvejais gali būti daromas jūsų apklausos vaizdo įrašas, kuris paskui gali būti naudojamas kaip įrodymai teisminio nagrinėjimo metu, pavyzdžiui, jeigu esate jaunesnis nei 18 metų.

Siekdamas apsaugoti jūsų privatumą, teismas tam tikromis sąlygomis bylą gali nagrinėti nedalyvaujant visuomenei ir užtikrinti teisminio nagrinėjimo dokumentų ir teismo sprendimo slaptumą tiek, kiek tai būtina. To galite paprašyti teismo. Kai kuriais atvejais teismas taip pat gali nurodyti išsaugoti jūsų tapatybės slaptumą. Ši taisyklė taikoma, pavyzdžiui, seksualinių nusikaltimų atveju.

Teismas visada įvertina teisminio nagrinėjimo ypatumus ir apsaugos priemones kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgdamas į tai, kad negali būti ribojamos gynybos teisės. Todėl teismo sprendimas gali skirtis nuo ankstesnio vertinimo.

Tais atvejais, kai kyla rimtas pavojus, galite prašyti, kad jūsų kontaktinė informacija nebūtų atskleista, kad informacija nebūtų atskleidžiama asmeninio saugumo sumetimais, taip pat galite prašyti priimti ribojamąją nutartį arba net pakeisti jūsų vardą ir pavardę arba asmens kodą. Ypač pavojingais atvejais jums gali būti taikoma liudytojų apsaugos programa. Daugiau informacijos galima gauti iš valdžios institucijų arba paramos tarnybų. Jeigu jūsų apsauga užtikrinama ribojamąja nutartimi ir jūs persikeliate į kitą ES valstybę narę ir manote, kad joje jums reikalinga apsauga, galite kreiptis į pradinę ribojamąją nutartį priėmusį teismą prašydami išduoti Europos apsaugos orderį.

Jeigu tapote smurto šeimoje auka arba jums kyla pavojus, valdžios institucijos, surengdamos tarpžinybinės rizikos vertinimo posėdį (MARAC), kartu gali parengti jūsų apsaugos planą.

Jeigu tapote prekybos žmonėmis auka, turite teisę į saugų apgyvendinimą, kurio metu, siekiant užtikrinti jūsų būsto saugumą, įvairiais lygmenimis gali būti taikomos specialios saugumo priemonės. Sudėtingesnėse situacijose jūsų saugumas gali būti užtikrinamas specialiame saugaus apgyvendinimo padalinyje, taip pat pasirūpinant technine įranga arba saugumo paslaugomis. Ypač pavojingais atvejais jums gali būti taikoma liudytojų apsaugos programa. Pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistemą įgyvendina valdžios institucijos ir prireikus ji bus naudojama siekiant padėti policijai jus apsaugoti.

Kas gali man suteikti apsaugą?

Policija įvertins jūsų apsaugos poreikį ir reikalingas priemones, jeigu jums kyla grėsmė. Kuri valdžios institucija priims sprendimą dėl apsaugos, priklausys nuo atitinkamų priemonių (žr. pirmiau). Daugiau informacijos apie apsaugos priemones galima gauti iš valdžios institucijų arba paramos aukoms tarnybų.

Ar kas nors įvertins mano bylą, kad nustatytų galimą tolesnę žalą iš nusikaltėlio?

Valdžios institucijos įvertins jūsų specialiuosius apsaugos poreikius ikiteisminio tyrimo metu ir teisminio nagrinėjimo metu, taip pat priims sprendimą dėl reikalingų apsaugos priemonių. Apsaugos priemonių tikslas – tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu apsaugoti jus nuo papildomų kančių, grasinimų arba keršto. Vertinimas bus atliekamas kartu su jumis atsižvelgiant į jūsų asmenines savybes ir aplinkybes, taip pat į nusikaltimo pobūdį.

Ar kas nors įvertins mano bylą, kad nustatytų galimą tolesnę žalą iš baudžiamosios teisenos sistemos (tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu)?

Valdžios institucijos įvertins jūsų specialiuosius apsaugos poreikius ikiteisminio tyrimo metu ir teisminio nagrinėjimo metu, taip pat priims sprendimą dėl reikalingų apsaugos priemonių. Apsaugos priemonių tikslas – tyrimo ir teisminio nagrinėjimo metu apsaugoti jus nuo papildomų kančių, grasinimų arba keršto. Vertinimas bus atliekamas kartu su jumis atsižvelgiant į jūsų asmenines savybes ir aplinkybes, taip pat į nusikaltimo pobūdį.

Kokia apsauga suteikiama ypač pažeidžiamoms aukoms?

Tais atvejais, kai kyla rimtas pavojus, galite prašyti, kad jūsų kontaktinė informacija nebūtų atskleista, kad informacija nebūtų atskleidžiama asmeninio saugumo sumetimais, taip pat galite prašyti priimti ribojamąją nutartį arba net pakeisti jūsų vardą ir pavardę arba asmens kodą. Ypač pavojingais atvejais jums gali būti taikoma liudytojų apsaugos programa. Daugiau informacijos galima gauti iš valdžios institucijų arba paramos tarnybų.

Esu nepilnametis. Ar turiu specialių teisių?

Jeigu esate nepilnametis (jaunesnis nei 18 metų), tai reiškia, kad esate pažeidžiama auka, todėl jums gali būti reikalingos specialios apsaugos priemonės. Jūs galite būti apsaugomas, pavyzdžiui, darant per tyrimą vykdomos jūsų apklausos vaizdo įrašą ir paskui jį naudojant kaip įrodymą teisminio nagrinėjimo metu.

Jeigu esate nepilnametis, galite turėti teisę gauti teisinę pagalbą, už kurią sumoka valstybė. Jeigu įtariama, kad jūsų globėjas padarė prieš jus nusikalstamą veiką, baudžiamojo proceso metu būtina paskirti pakaitinį globėją.

Jeigu tapote prekybos žmonėmis nepilnamete auka, turite teisę pasinaudoti pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistemos paslaugomis. Jeigu esate leidimo gyventi neturintis vaikas, kuris tapo prekybos žmonėmis auka, jums visada bus paskirtas atstovas, jeigu esate Suomijoje ir neturite globėjo arba kito teisinio atstovo. Jeigu esate vaikas, kuris tapo prekybos žmonėmis auka, ir esate Suomijos pilietis arba turite leidimą gyventi, jums gali būti paskirtas pakaitinis globėjas. Jeigu baudžiamasis tyrimas pradedamas Suomijoje, jūs, kaip nepilnametis, galite turėti teisę naudotis valstybės finansuojamo patarėjo teisės klausimais paslaugomis.

Mano šeimos narys mirė įvykdžius nusikaltimą. Kokios mano teisės?

Jeigu dėl nusikaltimo auka miršta, aukos šeimos nariai pagal įstatymą laikomi nukentėjusia šalimi, t. y. auka. Tai reiškia, kad jie turi tokias pat teises kaip ir kitos nusikaltimo aukos.

Mano šeimos narys buvo nusikaltimo auka. Kokios mano teisės?

Aukos šeimos nariai taip pat gali naudotis paramos aukoms paslaugomis.

Asmens, kuris tapo prekybos žmonėmis auka, vaikas Suomijoje taip pat gali būti įtrauktas į pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistemą.

Ar galiu pasinaudoti tarpininkavimo paslaugomis? Kokias sąlygas turiu įvykdyti? Ar būsiu saugus vykstant tarpininkavimo procesui?

Tarpininkavimas baudžiamojoje byloje gali būti naudojamas, jeigu su tuo sutinka auka ir įtariamasis. Papildomi reikalavimai yra susiję su tuo, kad įtariamasis patvirtina bendrą įvykių eigą ir tarpininkavimas atitinka aukos interesus. Tarpininkavimas yra nemokamas, konfidencialus ir visada savanoriškas ir jį galite nuspręsti nutraukti bet kuriame etape. Kvalifikuoti tarpininkai savanoriai padeda baudžiamosios bylos šalims aptarti įvykį ir susitarti dėl kompensacijos už galimus nuostolius arba žalą, kurią sukėlė nusikalstama veika. Šia paslauga galima pasinaudoti visoje šalyje veikiančiuose tarpininkavimo biuruose.

Tarpininkavimo procese dalyvaujančios šalys paprastai turi teisę tarpininkavimo posėdžiuose naudotis patarėjo arba padėjėjo paslaugomis. Tarpininkai, kuriems vadovauja profesionalai, įvertins ir užtikrins saugų konflikto šalių bendravimą ir prireikus sustabdys procesą. Tarpininkavimas turi būti sustabdytas, jeigu kuri nors šalis atšaukia savo sutikimą arba yra pagrindas manyti, kad sutikimas nebuvo duotas laisvai.

Kur galiu rasti teisės aktą, kuriame būtų išdėstytos mano teisės?

Pagrindiniai įstatymai, kuriais reglamentuojamos aukų teisės baudžiamosiose bylose, yra Baudžiamųjų tyrimų aktas (Esitutkintalaki, 805/2011) ir Baudžiamojo proceso aktas (Laki oikeudenkäynnistä rikosasioissa, 689/1997). Prekybos žmonėmis aukų teisė į pagalbą reglamentuojama Tarptautinės apsaugos prašytojų priėmimo akte ir Prekybos žmonėmis aukų išaiškinimo ir pagalbos joms akte (Laki kansainvälistä suojelua hakevan vastaanotosta sekä ihmiskaupan uhrin tunnistamisesta ja auttamisesta, 746/2011). Šiuos ir kitus įstatymus galima rasti internete adresu Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langashttps://www.finlex.fi/en/.

Paskutinis naujinimas: 05/02/2021

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

2 - Pranešimas apie nusikaltimą ir mano teisės tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu.

Jeigu prašote skirti bausmę ar sumokėti kompensaciją dėl padarytos nusikalstamos veikos, esate teismo proceso šalis. Jūs taip pat galite būti apklaustas siekiant surinkti įrodymus.

Jeigu prokuroras nusprendė nepradėti baudžiamojo persekiojimo, turite teisę pats pareikšti kaltinimus.

Kaip galiu pranešti apie nusikaltimą?

Apie nusikaltimą policijai galite pranešti nusikaltimo vietoje, policijos nuovadoje arba internetu ar telefonu, jeigu tai yra baudžiamieji nusižengimai. Turite teisę gauti rašytinį patvirtinimą apie tai, kad pranešėte apie nusikaltimą.

Kaip galiu sužinoti, kas vyksta šioje byloje?

Policija jums pateiks kontaktinę informaciją, kad galėtumėte sekti bylos nagrinėjimo eigą.

Ar turiu teisę gauti teisinę pagalbą (tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu)? Kokiomis sąlygomis?

Jūs turite teisę gauti patarėjo teisės klausimais pagalbą pranešdami apie nusikaltimą, apklausos metu ir teisminio nagrinėjimo metu. Patarėjas privalo būti advokatas, valstybinę teisinę pagalbą teikiantis teisininkas arba licencijuotas patarėjas teisės klausimais.

Mažas ir vidutines pajamas uždirbantys asmenys gali turėti teisę gauti valstybės finansuojamą teisinę pagalbą. Tokiais atvejais patarėjui visą jam priklausantį užmokestį arba jo dalį sumokės valstybė. Dėl teisinės pagalbos galite kreiptis į valstybinę teisinės pagalbos tarnybą arba naudodamiesi elektronine paslauga. Galite kreiptis į advokatų kontoras prašydami jūsų vardu suteikti teisinę pagalbą.

Teismas gali nurodyti paskirti patarėją teisės klausimais ir padėjėją, kuris padėtų jums smurto šeimoje, seksualinių arba sunkių nusikalstamų veikų jūsų gyvybei, sveikatai arba laisvei bylose. Tokiose bylose valstybė sumokės mokestį neatsižvelgdama į jūsų pajamas.

Ar galiu reikalauti atlyginti išlaidas (susijusias su dalyvavimu tyrime / teisminiame nagrinėjime)? Kokiomis sąlygomis?

Jeigu esate kviečiamas į teismą, kad paaiškintumėte bylos faktus, turite teisę gauti iš valstybės kelionės išlaidų, patirtų dėl dalyvavimo teisme, kompensaciją. Galite gauti dienpinigius, kelionės išlaidų ir finansinių nuostolių kompensaciją.

Ar galiu paduoti skundą, jei mano byla bus nutraukta jos neperdavus teismui?

Skundą dėl prokuroro sprendimo nepradėti baudžiamojo persekiojimo galima pateikti generaliniam prokurorui, kuris turi teisę pateikti naujus kaltinimus.

Ar galiu dalyvauti teisminio nagrinėjimo posėdyje?

Taip, teisminio nagrinėjimo posėdyje galite dalyvauti kaip bylos šalis. Jeigu prašote skirti bausmę ar sumokėti kompensaciją dėl padarytos nusikalstamos veikos, esate teismo proceso šalis. Galite pritarti prokuroro nutarčiai dėl apibendrintos bausmės arba prašyti skirti kurią nors kitą bausmę. Iš kaltinamojo galite pats reikalauti kompensacijos arba tai jūsų vardu gali daryti prokuroras.

Koks yra mano oficialus statusas teisingumo sistemoje? Pavyzdžiui, ar aš turiu ar galiu pasirinkti aukos, liudytojo, civilinės šalies arba privataus kaltintojo statusą?

Jeigu prašote skirti bausmę ar sumokėti kompensaciją dėl padarytos nusikalstamos veikos, esate teismo proceso šalis. Jūs taip pat galite būti apklaustas siekiant surinkti įrodymus.

Jeigu prokuroras nusprendė nepradėti baudžiamojo persekiojimo, turite teisę pats pareikšti kaltinimus.

Kokios yra mano su šiuo statusu susijusios teisės ir pareigos?

Galite būti įpareigotas atvykti į teismą asmeniškai, jeigu tai yra būtina siekiant paaiškinti bylos faktus. Tokiu atveju turite teisę gauti iš valstybės patirtų išlaidų kompensaciją.

Teisminio nagrinėjimo metu visada privalote sakyti tiesą.

Ar teisminio nagrinėjimo metu galiu padaryti pareiškimą ar duoti parodymus? Kokiomis sąlygomis?

Jeigu esate bylos šalis, turite teisę duoti parodymus. Pagrindiniame posėdyje galėsite pateikti savo reikalavimą ir jo pagrindus, duoti parodymus ir padaryti galutinį pareiškimą, kuriame galite pareikšti savo nuomonę dėl kaltinamojo kaltės ir skirtinos bausmės.

Kokią informaciją gausiu teisminio nagrinėjimo metu?

Būsite kviečiamas atvykti į pagrindinį posėdį, jeigu jūsų dalyvavimas būtinas siekiant paaiškinti bylos faktus arba jeigu pranešėte teismui, kad ketinate pareikšti reikalavimus, kurių nepateikė prokuroras.

Paprašę turite teisę būti informuotas apie teismo posėdžio laiką ir vietą, taip pat apie baudžiamojoje byloje priimtą nuosprendį.

Ar turėsiu galimybę susipažinti su bylos medžiaga?

Taip. Jeigu esate bylos šalis, turite tokią pat teisę susipažinti su teismo dokumentais kaip ir kaltinamasis. Paprastai turite teisę gauti informaciją apie teismo dokumentų turinį, net jeigu jie nėra viešai paskelbti.

Paskutinis naujinimas: 05/02/2021

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

3 - Mano teisės pasibaigus teisminiam nagrinėjimui

Ar galiu apskųsti sprendimą?

Apygardos teismo (käräjäoikeus) sprendimą galite apskųsti apeliaciniam teismui (hovioikeus). Paprastai turėsite gauti leidimą tolesniam nagrinėjimui, kad apeliacinis teismas galėtų visapusiškai nagrinėti bylą.

Apeliacinio teismo sprendimą galima apskųsti Aukščiausiajam Teismui (korkein oikeus). Kad galėtumėte paduoti skundą Aukščiausiajam Teismui, jums reikės leidimo. Jis bus išduotas tik įstatyme nustatytomis sąlygomis.

Kokios yra mano teisės paskelbus nuosprendį?

Kai kurių sunkių nusikaltimų atveju galite prašyti suteikti informaciją apie nusikaltėlio paleidimą iš kalėjimo arba ikiteisminio sulaikymo įstaigos (žr. toliau).

Ar turiu teisę į paramą ar apsaugą, pasibaigus teisminiam nagrinėjimui? Kiek laiko?

Paramos aukoms organizacijos teikia paramą ir konsultacijas net ir pasibaigus teisminiam nagrinėjimui

ir tai daro tiek laiko, kiek reikia. Smurto šeimoje bylose atliekant tarpžinybinį rizikos vertinimą bus parengtas apsaugos planas. Jis nėra susietas su teisminio nagrinėjimo pabaiga.

Jeigu tapote prekybos žmonėmis auka, jūsų teisė gauti specialią paramą iš pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistemos nustos galioti, jeigu pasibaigus baudžiamajam procesui galutiniu teismo sprendimu nė vienas asmuo nebus nuteistas už prekybą žmonėmis.

Kokia informacija man bus suteikta, jei nusikaltėliui bus paskelbtas nuosprendis?

Paprašę turite teisę būti informuotas apie baudžiamojoje byloje priimtą teismo sprendimą. Teismo sprendime nurodoma kaltinamajam skirta bausmė, įskaitant laisvės atėmimo bausmės trukmę.

Baudžiamojo proceso šalys gauna teismo sprendimo kopiją. Apie tai, į kokį kalėjimą nusikaltėlis bus nusiųstas, nebūsite informuotas.

Ar man bus pranešta, jei nusikaltėlis bus paleistas (įskaitant paleidimo nesuėjus terminui arba lygtinio paleidimo atvejus) arba pabėgs iš kalėjimo?

Kai kurių sunkių nusikaltimų atveju galite prašyti, kad būtumėte informuotas, jeigu nusikaltėlis paleidžiamas iš kalėjimo arba ikiteisminio sulaikymo įstaigos, pabėga arba tam tikromis sąlygomis kitaip paleidžiamas į laisvę. Jeigu norite gauti informaciją, privalote apie tai informuoti ikiteisminio tyrimo instituciją arba prokurorą. Tyrimą vykdanti valdžios institucija suteiks papildomos informacijos.

Būsite informuotas tik tuo atveju, jeigu manoma, kad tai nesukels pavojaus nusikaltėlio gyvybei ar sveikatai arba ikiteisminio sulaikymo įstaigoje laikomam asmeniui.

Ar dalyvausiu priimant sprendimus dėl paleidimo arba lygtinio paleidimo? Pavyzdžiui, ar galiu padaryti pareiškimą arba paduoti skundą?

Ne, tokios teisės neturite.

Paskutinis naujinimas: 05/02/2021

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

4 - Kompensacija

Kokia procedūra taikoma reikalaujant, kad nusikaltėlis atlygintų žalą (pvz., teismo byla, civilinis ieškinys, civilinis ieškinys baudžiamojoje byloje)?

Ieškiniai dėl kompensacijos už nusikalstamą veiką paprastai nagrinėjami kartu su baudžiamąja byla tame pačiame teisme. Policiją apie savo ketinimą reikalauti atlyginti žalą privalote informuoti ikiteisminio tyrimo metu arba vėliausiai teisme.

Galite prašyti, kad prokuroras teismui pateiktų jūsų ieškinį dėl kompensacijos už atitinkamą nusikaltimą. Būtų gerai, jeigu apie tai informuotumėte policiją ikiteisminio tyrimo metu. Prokuroras jūsų vardu gali palaikyti ieškinį dėl kompensacijos, jeigu sprendžiamas aiškus ir paprastas klausimas. Jeigu prokuroras nepateikia ieškinio dėl kompensacijos, jie apie tai jus informuos raštu.

Jūs taip pat galite teisme baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu pareikšti savo ieškinį dėl žalos atlyginimo. Tai jūsų vardu gali padaryti patarėjas teisės klausimais.

Prireikus ieškinys dėl žalos atlyginimo taip pat gali būti nagrinėjamas iškeliant atskirą civilinę bylą. Savo reikalavimą taip pat galite ginti pareikšdami atskirą civilinį ieškinį. Jeigu jūsų ieškinys nenagrinėjamas kartu su baudžiamąja byla, byloje reikės mokėti žyminį mokestį.

Teismas nusikaltėliui nurodė man atlyginti žalą ir (arba) sumokėti kompensaciją. Kaip užtikrinti, kad nusikaltėlis sumokėtų?

Jeigu nusikaltėlis savanoriškai nesumoka laikydamasis teismo nuosprendžio, teismo sprendimą galima įvykdyti priverstinai. Priverstinis vykdymas nėra pradedamas automatiškai. Vykdymo institucijai privalote pateikti prašymą dėl priverstinio vykdymo ir pridėti prie jo teismo sprendimą.

Negalite reikalauti kompensacijos iš nusikaltėlio dėl bet kurios sumos, kurią iš valstybės iždo gavote kaip valstybinę kompensaciją už tuos pačius nuostolius arba žalą.

Jei nusikaltėlis nemoka, ar gali valstybė man atlikti išankstinį mokėjimą? Kokiomis sąlygomis?

Iš nusikaltėlio neprivalote reikalauti kompensacijos, kad gautumėte kompensaciją iš valstybės fondų. Tačiau ieškinį dėl kompensacijos nusikaltėliui privalote pareikšti teisminio nagrinėjimo metu.

Ar turiu teisę į kompensaciją iš valstybės?

Jeigu jūs (arba artimas giminaitis) yra Suomijoje padaryto nusikaltimo auka, jums iš valstybės fondų gali būti sumokėta kompensacija už kūno sužalojimą ir dėl nusikaltimo sukeltas kančias. Kad galėtumėte reikalauti kompensacijos, apie nusikaltimą privalote pranešti policijai.

Jeigu baudžiamąją bylą nagrinėja teismas, jūsų teisė į kompensaciją turėtų būti patvirtinta teismo sprendimu. Tai reiškia, kad teismo proceso metu nusikaltėliui turėtumėte pareikšti ieškinį dėl kompensacijos. Kompensacija už žalą baudžiamojoje byloje paprastai nemokama, jeigu neįvykdote šios pareigos.

Kompensacijos atveju dėl jos privalote kreiptis per trejus metus nuo teisinę galią turinčio teismo sprendimo priėmimo dienos. Jeigu byla nebuvo nagrinėjama teisme, kompensacijos privalote reikalauti per dešimt metų nuo nusikaltimo padarymo dienos. Šie galutiniai terminai gali būti keičiami tik konkrečiomis aplinkybėmis.

Jūsų ieškinį dėl kompensacijos nagrinės valstybės iždas. Savo reikalavimą galite siųsti elektroniniu paštu Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasrikosvahingot@valtiokonttori.fi arba atspausdintą formą siųsti adresu: State Treasury, P.O. Box 50, 00054 State Treasury.

Ar turiu teisę į kompensaciją, jei nusikaltėlis nepripažintas kaltu?

Dėl kompensacijos galite kreiptis net jeigu nusikaltėlio tapatybė nenustatyta. Privalote pridėti policijos protokolo, parengto ikiteisminio tyrimo metu, kopiją arba kitus patikimus įvykių įrodymus, įskaitant jūsų ieškinį dėl kompensacijos.

Teisę gauti kompensaciją turite taip pat tuo atveju, jeigu nusikaltėlio tapatybė nustatyta, tačiau jis nenuteisiamas dėl to, kad yra jaunesnis nei 15 metų arba neturi baudžiamojo veiksnumo.

Ar turiu teisę į specialią išmoką, kol laukiu sprendimo dėl mano pateikto ieškinio dėl kompensacijos?

Prireikus galite pateikti rašytinį prašymą dėl išankstinio kompensacijos mokėjimo. Išankstinis kompensacijos mokėjimas gali būti atliekamas, jeigu jūsų bylą dėl kompensacijos vėluojama išnagrinėti dėl priežasčių, kurių negalite kontroliuoti, ir jūs turite teisę gauti didelę kompensacijos sumą.

Paskutinis naujinimas: 05/02/2021

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

5 - Mano teisės į paramą ir pagalbą

Esu nusikaltimo auka. Į ką turiu kreiptis dėl paramos ir pagalbos?

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasParama visoms nusikaltimų aukoms
– Suomijos paramos aukoms tarnyba (Rikosuhripäivystys), tel. 116 006

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasPrieglaudos paslaugos smurto šeimoje aukoms

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasInternetinė pagalba prieglaudos klausimais (Nettiturvakoti)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Seri“ paramos seksualinės prievartos aukoms centrai (vyresnėms nei 16 metų aukoms):

– Helsinkis, Turku, Tamperė, Kuopijas, Oulu

„Tukinainen“ išžaginimo aukų krizių centras

– tel. 0800 97899

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Tukinainen“ internete (Nettitukinainen)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Tukinainen“ išžaginimo aukų krizių centras


Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasPagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistema

– Joutseno priėmimo centras (Joutsenon vastaanottokeskus), tel. 029 54 63 177


Tarpininkavimas

– tarpininkavimo biurai:

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasTarpininkavimas baudžiamosiose ir civilinėse bylose

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasTarpininkavimas baudžiamosiose ir civilinėse bylose (anglų k.)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasPolicija

– skubiais atvejais skambinti 112 (skubios pagalbos tarnybų numeris)


Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasTeisinė pagalba

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasIš valstybės fondų už nusikaltimų metu padarytus sužalojimus mokama kompensacija

– Valstybės iždas, tel. 0295 50 2736

Paramos aukoms karštoji linija

Suomijos paramos aukoms tarnyba, tel. 116 006

„Nollalinja“ (veikia visą parą kasdien), tel. 080 005 005 (pagalbos linija smurto šeimoje aukoms ir smurto prieš moteris aukoms)

„Tukinainen“ išžaginimo aukų krizių centras, tel. 0800 97899 (skirta seksualinės prievartos aukoms)

Pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistema (veikia visą parą kasdien), tel. 029 54 63 177 (skirta prekybos žmonėmis aukoms)

Ar parama aukoms teikiama nemokamai?

Paramos aukoms organizacijos paramą aukoms teikia nemokamai. Prieglaudos, paramos seksualinio išpuolio aukoms centrų paslaugomis ir pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistema klientai taip pat gali naudotis nemokamai.

Kokio pobūdžio paramą galiu gauti iš valstybinių tarnybų ar institucijų?

Nusikaltimo aukai gali prireikti medicininės pagalbos arba kitų socialinės gerovės ir sveikatos priežiūros paslaugų, pvz., skubių socialinių paslaugų, gydymo ligoninėje ir fizinės ir psichinės reabilitacijos. Šiomis paslaugomis galite pasinaudoti tokiomis pat sąlygomis kaip ir visi kiti klientai.

Prieglaudos padeda staiga ištikus nelaimei, visą parą teikia saugaus apgyvendinimo paslaugas ir psichosocialinę paramą, patarimus ir konsultacijas atsižvelgiant į jūsų opią padėtį. Šios paslaugos visų pirma teikiamos asmenims ir šeimoms, kurios susidūrė su smurtu šeimoje arba joms kilo smurto pavojus. Kai kurias paslaugas teikia organizacijos. Suomijos sveikatos ir gerovės institutas yra atsakingas už prieglaudos paslaugų teikimą.

Pagalbos prekybos žmonėmis aukoms sistemą valdo valdžios institucija, kuri privalo užtikrinti, kad prekybos žmonėmis aukoms būtų suteiktos joms garantuojamos teisės. Paramos paslaugos – tai, be kita ko, saugus apgyvendinimas, sveikatos priežiūra, socialinės paslaugos, priėmimo išmoka arba socialinė pagalba, teisinė pagalba ir konsultacijos, padėjėjo pagalba baudžiamojoje byloje ir vertimo žodžiu bei raštu paslaugos. Be pagalbos sistemos, organizacijos taip pat teikia pagalbą prekybos žmonėmis aukoms.

Jūs turite teisę gauti patarėjo teisės klausimais pagalbą pranešdami apie nusikaltimą, apklausos metu ir teisminio nagrinėjimo metu. Patarėjas privalo būti advokatas, valstybinę teisinę pagalbą teikiantis teisininkas arba licencijuotas patarėjas teisės klausimais.

Mažas ir vidutines pajamas uždirbantys asmenys gali turėti teisę gauti valstybės finansuojamą teisinę pagalbą. Tokiais atvejais patarėjui visą jam priklausantį užmokestį arba jo dalį sumokės valstybė. Dėl teisinės pagalbos galite kreiptis į valstybinę teisinės pagalbos tarnybą arba naudodamiesi elektronine paslauga. Galite kreiptis į advokatų kontoras prašydami jūsų vardu suteikti teisinę pagalbą.

Teismas gali nurodyti paskirti patarėją teisės klausimais ir padėjėją, kuris padėtų jums smurto šeimoje, seksualinių arba sunkių nusikalstamų veikų jūsų gyvybei, sveikatai arba laisvei bylose. Tokiose bylose valstybė sumokės mokestį neatsižvelgdama į jūsų pajamas.

Įvairiais baudžiamosios bylos nagrinėjimo etapais jums gali padėti padėjėjas. Jūsų padėjėju gali būti bet kuris jūsų pasirinktas asmuo. Padėjėjas gali kartu su jumis dalyvauti bylos nagrinėjimo ir teismo posėdžiuose, tačiau tam tikromis aplinkybėmis jo dalyvavimas gali būti ribojamas. Suomijos paramos aukoms tarnyba gali skirti jums nemokamą kvalifikuotą padėjėją. Suomijos paramos aukoms tarnybos teikiamas bendrąsias paramos aukoms paslaugas finansuoja Teisingumo ministerija ir joms taikomas viešųjų paslaugų įsipareigojimas.

Kokio pobūdžio paramą galiu gauti iš nevyriausybinių organizacijų?

Dauguma organizacijų nusikaltimų aukoms teikia paramą, konsultacijas ir rekomendacijas. Suomijos paramos aukoms tarnyba pagalbą teikia dėl visų rūšių nusikaltimų ir visų rūšių baudžiamosiose bylose, taip pat teikia konsultacijas aukų teisių klausimais. Smurto šeimoje aukos dėl apsaugos ir paramos gali kreiptis į prieglaudas. Pagalba taip pat teikiama per pagalbos linijas ir bendruomenės priežiūros tarnybas. Kai kuriose vietovėse seksualinių nusikalimų aukos ir moterys imigrantės gali pasinaudoti specialia parama, taip pat žmogžudysčių aukų šeimoms skirta parama.

Organizacijų teikiamos paramos paslaugos

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasSuomijos paramos aukoms tarnyba

Parama visų nusikaltimų aukoms, įskaitant liudytojus ir aukos šeimos narius. Pagalba ir konsultacijos aukų teisių įgyvendinimo baudžiamosiose bylose klausimais. Nacionalinė pagalbos linija, teisinė pagalbos linija, internetinės paramos tarnyba. Regioninės padėjėjų paslaugos.

– pagalbos linija 116 006 (nemokama)
– teisinė pagalbos linija 0800 161 177 (nemokama)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasNollalinja

Visą parą kasdien veikianti linija smurto šeimoje aukoms ir smurto prieš moteris aukoms, tel. 080 005 005 (nemokama)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasMotinos ir vaikų namų ir prieglaudų federacija (Ensi- ja turvakotien liitto)

Prieglaudos paslaugos asmenims, patyrusiems smurtą šeimoje arba smurto pavojų, kuriems reikalinga parama atsigauti, taip pat laikinas apgyvendinimas. Bendruomenės priežiūros tarnybos teikia paramą sprendžiant dėl smurto šeimoje kilusias problemas ir įveikiant krizes. Konsultacijos teikiamos telefonu, surengiant pokalbį su smurto šeimoje klausimų specialistu, sudarant temines tarpusavio grupes arba teikiant pagalbą kasdieniame gyvenime.

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasInternetinė pagalba prieglaudos klausimais

Internetinės paslaugos teikimą užtikrina Motinos ir vaikų namų ir prieglaudų federacija. Ji teikia pagalbą visoms smurtinių santykių šalims.

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Tukinainen“ išžaginimo aukų krizių centras

Teikia paramą ir rekomendacijas asmenims, prieš kuriuos įvykdyti seksualiniai išpuoliai ir (arba) kurie patyrė seksualinę prievartą, įskaitant jų šeimas. Internetinės pagalbos tarnyba.

– pagalbos linija ištikus krizei: tel. 0800 97899 (nemokamas)

– teisinės pagalbos linija: tel. 0800 97895 (nemokamas)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasMONIKA – Daugiakultūrė moterų asociacija, Suomija

Lengvai prieinamos paslaugos, teisinės konsultacijos ir apgyvendinimas prieglaudoje nuo smurto kenčiančioms imigrantėms moterims ir vaikams. Pagalba teikiama keliomis kalbomis; taip pat teikiamos padėjėjo paslaugos.

– pagalbos linija 0800 05058 (nemokama)

– „Mona“ prieglauda, tel. 045 639 6274 (visą parą kasdien)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasMoterų linija (Naisten Linja)

Konsultacijos ir parama moterims ir mergaitėms, turinčioms su smurtu susijusių problemų. Informacija teikiama internetu ir telefonu.

– tel. 0800 02400 (nemokamas)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Pro-tukipiste“

Sveikatos priežiūros ir paramos paslaugos, skirtos sekso ir erotikos pramonėje dirbantiems asmenims ir prekybos žmonėmis aukoms.

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasŽmogžudysčių aukų šeimų narių asociacija HUOMA (Henkirikoksen uhrien läheiset ry)

Tarpusavio parama žmogžudysčių aukų šeimų nariams.

– tel. 050401 2230

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langashttps://www.huoma.fi/

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasMIELI – Suomijos psichikos pagalbos tarnyba (Suomen Mielenterveys ry)

Pagalba ištikus gyvenimo krizėms.

– pagalbos linija ištikus krizėms 09 2525 0111 (visą parą)

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Suvanto“ – už saugią senatvę (Suvanto ry – Turvallisen vanhuuden puolesta)

Vyresnio amžiaus žmonėms skirta pagalba, tarpusavio parama ir konsultacijos siekiant apsisaugoti nuo išnaudojimo ir smurto.

– SUVANTO pagalbos linija 0800 06776 (nemokama)

Paskutinis naujinimas: 05/02/2021

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.