Apie nusikaltimą galite pranešti paskambindamas policijos pagalbos telefono numeriu 112 (jei jums taip pat skubiai reikia policijos pagalbos), pateikdamas pranešimą raštu artimiausiame policijos skyriuje arba el. paštu nusiųsdamas pranešimą atitinkamai policijos prefektūrai. Daugiau informacijos apie tai, kaip pranešti apie nusikaltimą, rasite čia.
Po to, kai pranešite apie nusikaltimą, su jumis bus susisiekta ir bus suteikta informacija apie bet kokias tolesnes procedūras (pavyzdžiui, jūsų bus paprašyta duoti parodymus, suteikti informacijos apie galimus liudytojus, padėti rinkti įrodymus ir kt.). Jei reikės, taip pat gausite informaciją apie galimą paramą nusikaltimų aukoms ir kitas apsaugos priemones.
Po savo apklausos užsirašykite baudžiamosios bylos numerį ir už bylą atsakingo tyrėjo duomenis. Taip vėliau jums bus lengviau prašyti policijos suteikti informacijos.
Turite teisę, kad per procesą dalyvautų jūsų advokatas. Jei neturite lėšų advokatui samdyti, galite pateikti prašymą teismui, kad būtų suteikta valstybės teisinė pagalba.
Visos nepilnametės aukos, kurių interesams prieštarauja jų teisėtų atstovų interesai, turi teisę valstybės teisinę pagalbą gauti nemokamai.
Nusikaltimų aukos ir liudytojai turi teisę gauti dėl baudžiamojo proceso patirtų išlaidų arba prarastų pajamų kompensaciją. Pavyzdžiui, galite prašyti kompensuoti kelionės išlaidas arba negautas pajamas dėl to, kad atvykote duoti parodymų. Jei norite gauti išlaidų kompensaciją, apie tai praneškite institucijai, iš kurios gavote šaukimą atvykti, ir gausite nurodymus, kaip pateikti savo prašymą.
Jei baudžiamasis procesas bus nutrauktas, jums arba jūsų atstovui bus iškart nusiųsta to sprendimo kopija. Kaip nusikaltimo auka galite prašyti leisti susipažinti su baudžiamosios bylos medžiaga per 10 dienų po to, kai gausite sprendimą dėl baudžiamojo proceso nutraukimo. Per tas 10 dienų taip pat turite teisę prašyti, kad prokuratūra šį sprendimą peržiūrėtų.
Kaip auka, esate teismo proceso šalis tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir kitos šalys, ir turite teisę dalyvauti teisminiame bylos nagrinėjime.
Jei yra padarytas nusikaltimas Jums, per baudžiamąjį procesą esate auka, tačiau taip pat turite teisę per tą patį procesą pateikti civilinį ieškinį. Privataus kaltinimo sąvokos Estijos teisėje nėra.
Pagal Baudžiamojo proceso kodeksą nusikaltimo auka turi teisę:
Nusikaltimo auka privalo:
Turite teisę daryti pareiškimus ir reikšti savo nuomonę teisminio bylos nagrinėjimo metu. Turite teisę duoti parodymus teisme, jei prokuratūra prašo, kad būtumėte apklaustas.
Teismas jums praneš apie teismo posėdžių laiką ir vietą, taip pat būsite informuotas apie teismo priimtą sprendimą, kuris bus jums nusiųstas, nebent asmeniškai dalyvautumėte teisme tuo metu, kai tas sprendimas bus paskelbtas.
Bylos medžiagą turite teisę peržiūrėti prokuratūroje po parengtinio tyrimo pabaigos arba tada, kai nutraukiamas baudžiamasis procesas. Prokuratūra jus informuos apie šią teisę ir paaiškins, kaip galite peržiūrėti bylos dokumentus.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.