Az áldozatok jogai az egyes tagállamokban

Svédország

Tartalomszolgáltató:
Svédország

Fellebbezhetek az ítélet ellen?

Az a fél, aki nem ért egyet a járásbíróság (tingsrätt) ítéletével, fellebbezhet a fellebbviteli bírósághoz (hovrätt). Az erre vonatkozó részleteket az ítélet tartalmazza. Egyes esetekben a fellebbezéshez a fellebbviteli bíróság hozzájárulására van szükség. Amennyiben az ítéletet megtámadják, a fellebbviteli bíróságon általában új tárgyalás lefolytatására kerül sor. A legtöbb esetben a sértett feleknek és a tanúknak nem kell jelen lenniük e tárgyaláson. Ehelyett a járásbíróságon felvett bizonyítékokat tárgyalják újra. Egyes esetekben azonban a fellebbviteli bíróság fő tárgyalás nélkül is határozhat az ügyben.

A fellebbviteli bíróság ítéletével szemben általában a legfelsőbb bírósághoz (Högsta domstolen) lehet fellebbezni. A legfelsőbb bíróság azonban csak akkor tárgyalja az ügyet, ha abban elvi (precedens) kérdés merül fel, vagy nyilvánvaló okok állnak fent az eljárás megismétlésére, ilyen például a járásbíróság vagy a fellebbviteli bíróság súlyos tévedése. A gyakorlatban tehát általában a fellebbviteli bíróság a végső fokon eljáró bíróság.

Milyen jogok illetnek meg az ítélethozatal után?

Amennyiben Ön az ügyben félként vesz részt, jogosult az ítélet másolatának lehető leghamarabb történő kézhezvételére. Amennyiben az eljárásban nem vesz részt félként, az ítélet tartalmára vonatkozó részletek megismerése érdekében a bírósághoz kell fordulnia.

Általában jogosult az iratok lefordítására. Amennyiben szükséges, a bíróság lefordíthatja a hozzá beérkezett vagy általa megküldött iratokat. Előfordulhat azonban, hogy e szolgáltatás igénybe vétele érdekében Önnek kell felvennie a kapcsolatot a bírósággal. A fordítás ingyenes.

A bírósági eljárás ezen szakaszában Önt nem képviselheti az állam által finanszírozott „sértett fél tanácsadója” (målsägandebiträde). A tanácsadó Önt segítő feladata az eljárás lezárását követően megszűnik. Ön azonban dönthet úgy, hogy a saját költségére képviselővel jár el. Amennyiben Ön költségmentességre jogosult, előfordulhat, hogy az állam fizeti a képviselet költségeinek egy részét.

Amennyiben e szakaszban szüksége van segítségre, kapcsolatba léphet az e területen működő valamely nonprofit társasággal, ilyen például az áldozatsegítő szolgálat telefonos vonala vagy a nők segélyvonala – Brottsofferjouren Sverige, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige (ROKS), Unizon stb.

Jogosult vagyok-e segítségre illetve védelemre a bírósági eljárás után? Mennyi ideig?

Igen, jogosult lehet segítségre illetve védelemre a bírósági eljárás után. Nincs pontosan meghatározott határideje annak, hogy mennyi ideig veheti igénybe a nonprofit társaságok vagy szociális szolgálatok által nyújtott támogatást vagy védelmet. A személyes adatok védelmére bizonyos korlátokat kell alkalmazni. Erről a „Személyes védelem, ha veszélyben vagyok” (Jogaim bűncselekmény sértettjeként) pontban tudhat meg többet.

Milyen tájékoztatást kapok, ha az elkövetőt elítélik?

Az ítélet meghatározza a konkrét kiszabott büntetést és például azt, hogy az elítélt személynek mennyi ideig kell börtönben tartózkodnia. A személy elleni bűncselekmények (a személy életével, egészségével, szabadságával vagy biztonságával szemben elkövetett bűncselekmények) esetén a svéd Börtön- és Pártfogói felügyelői szolgálat Önt mint sértett felet megkérdezi, hogy kívánja-e, hogy értesítsék a következőkről:

  • az az intézmény, ahol az elítélt személyt elhelyezik Svédországban,
  • ha az elítélt személyt másik intézménybe vagy másik országba áthelyezik,
  • ha az elítélt személy az intézményen kívül tartózkodik,
  • ha az elítélt személy vagy a svéd Börtön- és Pártfogói felügyelői szolgálat kérelmezi az életfogytiglani szabadságvesztés enyhítését,
  • ha az elítélt személyt szabadon engedik,
  • ha az elítélt személy megszökik a börtönből vagy onnan megszöktetik, illetve
  • ha az elítélt személy az ideiglenes szabadlábra helyezése alatt vagy az intézményen kívül töltött más időtartam alatt megszökik.

A svéd Börtön- és Pártfogói felügyelői szolgálat nem köteles Önt értesíteni, ha ez veszélyezteti a fogvatartott életét vagy egészségét.

Kapok-e arról tájékoztatást, ha az elkövetőt szabadon bocsátják (beleértve a korai vagy feltételes szabadságra bocsátást), vagy megszökik a börtönből?

A személy elleni bűncselekmények (a személy életével, egészségével, szabadságával vagy biztonságával szemben elkövetett bűncselekmények) esetén a svéd Börtön- és Pártfogói felügyelői szolgálat Önt mint sértett felet megkérdezi, hogy kívánja-e, hogy értesítsék a következőkről:

  • ha az elítélt személyt szabadon engedik,
  • ha az elítélt személy megszökik a börtönből vagy onnan megszöktetik, illetve
  • ha az elítélt személy az ideiglenes szabadlábra helyezése alatt vagy az intézményen kívül töltött más időtartam alatt megszökik.

Részt veszek-e majd a szabadlábra helyezéssel vagy a feltételes szabadságra bocsátással kapcsolatos döntések meghozatalában? Tehetek-e például nyilatkozatot, vagy nyújthatok-e be fellebbezést?

Nem, nem illeti meg ilyen jog.

Utolsó frissítés: 06/10/2021

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.