Az áldozatok jogai az egyes tagállamokban

Szlovákia

Tartalomszolgáltató:
Szlovákia

Fellebbezhetek az ítélet ellen?

Önnek joga van fellebbezni a határozat azon részével szemben, amely a kártérítésre vagy az eljárás költségeire vonatkozik. A határozat fajtájától függően fellebbezhet (15 napon belül), panaszt nyújthat be (3 munkanapon belül), vagy ellentmondással élhet (8 napon belül). A határozaton, amelyet kézhez kap, meg lesz jelölve, hogy milyen jogorvoslat áll az Ön rendelkezésére, valamint hogy azt hova és meddig nyújthatja be.

Milyen jogok illetnek meg az ítélethozatal után?

Az elítélt elkövető köteles Önnek megtéríteni az Ön határozatban megállapított kárát. Ha az elítélt a határozat jogerőre emelkedését követően nem teljesíti ezen kötelezettségét, Ön végrehajtóhoz fordulhat. A végrehajtó megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy Ön megkapja az Önt megillető kártérítést, pl. értékesíti az elítélt vagyontárgyait, levonást eszközöl az elítélt jövedelméből. A büntetőeljárás lezárulta után is vannak azonban további jogok, amelyek megilletik Önt, mint a bűncselekmény áldozatát / a magánfelet. Ezek a jogok az Ön biztonságára, valamint a kártérítésre vonatkoznak.

Ha ön erőszakos bűncselekmény áldozata, állami kártérítésért folyamodhat az Igazságügyi Minisztériumhoz. A kártérítés testi sértésért, és egyes bűncselekmények esetében nem vagyoni sérelemért jár. A kérelem benyújtásának alapvető előfeltétele, hogy a büntetőeljárás, amelyben az elkövetővel szemben a kártérítés iránti kérelmet benyújtotta, megindult, és hogy Önt más módon nem kártalanították. A kértérítés iránti igényét már a büntetőeljárás közben is benyújthatja, de legkésőbb a határozat jogerőre emelkedését követő egy éven belül, így fontos a határidő betartása.

Jogosult vagyok-e segítségre illetve védelemre a bírósági eljárás után? Mennyi ideig?

Ön jogosult szakértő segítségre a büntetőeljárás befejezte után is. Amennyiben Önnek továbbra is szüksége van pszichológus segítségére, vagy áldozati jogai gyakorlásához támogatásra, ez megilleti Önt.

Milyen tájékoztatást kapok, ha az elkövetőt elítélik?

Az ítélet, amelyet kézhez fog kapni, tartalmazni fogja az elkövetőre kiszabott büntetést, beleértve a büntetés időtartamát és a büntetés-végrehajtási intézetet, ahol a büntetés letöltésre kerül, amennyiben az elkövetőt szabadságvesztésre ítélték.

Kapok-e arról tájékoztatást, ha az elkövetőt szabadon bocsátják (beleértve a korai vagy feltételes szabadságra bocsátást), vagy ha megszökik a börtönből?

Ön eldöntheti, hogy kíván-e tájékoztatást kapni az elkövető szabadon bocsátásáról vagy büntetés-végrehajtási intézetből történő szökéséről. Az e tényekről való tájékoztatás különösen az Ön védelmét szolgálja, amennyiben az elkövető megpróbálna kapcsolatba lépni Önnel (pl. az elkövető közeli ismerős vagy családtag). Ön bármikor dönthet így, és azt a rendőrség, az ügyészség és a bíróság figyelembe veszi. Ha azonban Ön, vagy az élete vagy egészsége veszélyben van, tájékoztatást kap a rendőrségtől/ügyészségtől/bíróságtól a szabadon bocsátásról vagy szökésről akkor is, ha Ön nem kérte a tájékoztatást.

Részt veszek-e a szabadon bocsátással vagy a feltételes szabadságra bocsátással kapcsolatos döntések meghozatalában? Tehetek-e például nyilatkozatot, vagy nyújthatok-e be fellebbezést?

Önnek a bírósági határozat azon részével szemben van csak joga fellebbezni, amely a kártérítésre vonatkozik. Csak az alperes és az ügyész fellebbezhet magával az ítélettel szemben, pontosabban annak időtartamával szemben.

Utolsó frissítés: 27/03/2023

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.