Akkor is jogosult az áldozatsegítő szolgáltatások igénybevételére, ha a bűncselekmény nem került bejelentésre a rendőrség felé.
Attól függetlenül, hogy úgy dönt, hogy bejelenti a bűncselekményt vagy sem - vagy még nem hozott döntést e tekintetben - a Skóciai Áldozatsegítő Szolgálat érzelmi és gyakorlati segítséget valamint támogatást nyújthat Önnek.
Amennyiben bejelenti a bűncselekményt, a rendőrség - az Ön jóváhagyásával - átadhatja az Ön adatait a Skóciai Áldozatsegítő Szolgálatnak.
Emellett az Áldozatok Tájékoztatási és Tanácsadási Szolgálata (VIA) is segítséget nyújthat Önnek, amennyiben az ügye a következők valamelyikére vonatkozik:
A VIA tájékoztatja Önt a büntető igazságszolgáltatási rendszerre vonatkozó információkról, folyamatosan értesíti Önt az ügy előrehaladásáról és összeköti Önt olyan egyéb szervezetekkel, akik segítségül szolgálhatnak.
A Skóciai Áldozatsegítő Szolgálat segélyvonala hétfőtől pénteking reggel 8-tól este 8-ig működik. Ez a szervezet nemzeti karitatív szervezet, amely a bűncselekménnyel érintett személyeket támogatja Skócia területén függetlenül attól, hogy milyen bűncselekménynek voltak áldozatai. A Szolgálattal a 0800 160 1985 számon veheti fel a kapcsolatot. Az általuk nyújtott támogatás ingyenes. Számos egyéb szervezet - ideértve a különös szolgálatokat is - nyújthat ingyenes és bizalmas érzelmi támogatást, gyakorlati segítséget és alapvető fontosságú információkat a sértettek, a tanúk és a bűncselekménnyel egyéb módon érintett személyek számára. Ezekre a szervezetekre vonatkozó információt itt talál.
A Skóciai Áldozatsegítő Szolgálat ingyenes és bizalmas segítséget nyújt a sértetteknek, a tanúknak és a bűncselekménnyel érintett más személyeknek.
A bíróságon nyújtott támogatás
Amennyiben felkérik Önt, hogy tanúskodjon a bíróságon, a Skóciai Áldozatsegítő Szolgálat képzett munkatársai és önkéntesei minden felsőbíróságon és körzeti bíróságon Tanúsegítő Szolgálatot nyújtanak. E személyek:
Egyes tanúk - körülményeik vagy a bűncselekmények jellege következtében - további támogatásban részesülhetnek a vallomástétel során. A bíróság előtti vallomástételről - ideértve a kiszolgáltatott helyzetben lévő tanúkra vonatkozó speciális intézkedéseket is - itt tudhat meg többet. Amennyiben Ön bűncselekmény sértettje, de Önt nem hívják be tanúként vallomástételére, nem biztos, hogy tájékoztatják a tárgyalásról. Kérhet információt azonban arra vonatkozóan, hogy a bíróságon mi történik az ügyben.
A szervezettől függően különböző fajtájú támogatásban részesülhet. A Skóciai Áldozatsegítő Szolgálat közösségi alapú áldozatsegítő szolgálatokat nyújt. Ennek igénybevételére Skócia területén minden helyi hatóságon lehetőség van, a bírósági Tanúsegítő Szolgálat pedig Skócia területén minden büntetőbíróságon alkalmazható.
A bűncselekmény jellegétől függően számos egyéb karitatív szervezet nyújthat Önnek segítséget. Például a skót Nemi Erőszak Krízisközpont, a TARA (az emberkereskedelemre vonatkozó tudatosság növelésére irányuló szövetség), akik az emberkereskedelem női áldozatait támogatják, valamint a Migráns Segítő Központ, amely szintén segítséget nyújthat az emberkereskedelem áldozatainak. A Gyermekek Az Elsők szervezet, a skót Női Segélyszövetség és a PETAL szintén olyan karitatív szervezetek, amelyek támogatást nyújthatnak a bűncselekmények sértettjeinek. Ezekre a szervezetekre vonatkozó további információt itt talál.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.