Amennyiben bűncselekmény sértettjévé vált, ezt szóban vagy írásban bejelentheti a rendőrségen (vagy az ügyésznek). Mást is megkérhet arra, hogy Ön helyett bejelentse a bűncselekményt, de ez esetben e személyt írásbeli meghatalmazással kell ellátnia. Az írásbeli, aláírással ellátott meghatalmazást csatolni kell az ügy irataihoz.
A bűncselekmény bejelentése során Önt tájékoztatják a pszichológiai tanácsadást vagy – az Ön szükségleteitől függően – az áldozatsegítés egyéb fajtáit nyújtó szolgálatokról és szervezetekről. Emellett jogosult arra vonatkozó tájékoztatásra, hogy hogyan vehet igénybe jogi segítségnyújtást, milyen jogok illetik meg a büntetőeljárásban (ideértve a fenyegetett tanúkra vonatkozó védelmi intézkedéseket is), valamint, hogy hogyan kaphat az államtól pénzügyi kártalanítást. E tájékoztatást az Ön által elsőként felkeresett igazságügyi hatóság (rendőrség, ügyész) adja meg. Emellett átadnak Önnek egy ezen információkat tartalmazó nyomtatványt, amelyet alá kell írnia. A tájékoztatást olyan nyelven kell megadni, amelyet Ön ért.
Amennyiben Ön külföldi és Románia területén bűncselekmény áldozatává vált, Önt minden olyan jog megilleti, amellyel azok a román állampolgárok élhetnek, akik bűncselekmények sértettjei.
Amennyiben nem beszél románul, jogosult ingyenesen tolmácsot igénybe venni, aki segítséget nyújt Önnek a hatóságokkal való kommunikációban, ideértve a panaszok olyan nyelven történő benyújtását, amelyet ért, illetve a bűncselekmény bejelentése során az Önnek nyújtott, olyan nyelven történő tájékoztatást, amelyet ért.
Amennyiben Ön emberkereskedelem áldozata, speciális szálláshelyeken kaphat szállást, ahol megvédik Önt. A büntetőeljárás során olyan nyelven tájékoztatják Önt az eljárásról, amelyet ért; emellett pszichológiai tanácsadásban és orvosi ellátásban is részesülhet. A román hatóságok mindent megtesznek, hogy segítséget nyújtsanak Önnek a hazájába való minél hamarabb történő visszajutáshoz és biztonságos transzfert biztosítanak Önnek a román határig.
Amennyiben Ön külföldi, ezeken túl az államtól származó pénzügyi kártalanításban is részesülhet, ha a következő bűncselekmények áldozata: a büntető törvénykönyv 188. és 189. cikkeiben meghatározott szándékos emberölés kísérlete és súlyosító körülmények között elkövetett emberölés kísérlete; a büntető törvénykönyv 199. cikkében meghatározott családon belüli erőszak; A sértettnek testi sértést okozó szándékos bűncselekmények; a büntető törvénykönyv 218-221. cikkeiben meghatározott erőszakos közösülés, szexuális zaklatás, kiskorúval való közösülés és kiskorúak szexuális megrontása; a büntető törvénykönyv 197. cikkében meghatározott kiskorúak bántalmazása, valamint a veszélyeztetett személyekre irányuló emberkereskedelem és e személyek kizsákmányolása és e bűncselekmények kísérlete.
A bűncselekmény bejelentése során a panaszt felvevő rendőr tájékoztatja Önt az Önre vonatkozó eljárásról. A rendőrség köteles írásbeli jelentést készíteni arról, hogy milyen információkat osztott meg Önnel.
Tájékoztatást kap a következőkről:
Ezt követően az eljárás során tájékoztatást kaphat a nyomozás állásáról és amennyiben az ügyész úgy dönt, hogy nem indít eljárást a bíróság előtt, megküldi e döntés másolatát. E célból Önnek kérelmet kell benyújtania az ügyében eljáró rendőrhöz vagy ügyészhez és meg kell adnia egy román levelezési címet, e-mail vagy elektronikus üzenetküldési címet, ahol fogadni tudja e tájékoztatást.
Amennyiben az ügyész a bíróságon eljárást indít, Önt arra beidézik.
Amennyiben Önt a bíróságon meg kívánják hallgatni, a következők szerint tájékoztatást kap a jogairól és kötelezettségeiről:
Igen. A büntetőeljárás során jogosult fordítói és tolmácsi szolgáltatások igénybevételére.
A büntetőeljárás során a fogyatékossággal élő személyek jogállásuktól (terhelt, sértett fél, tanú) függetlenül igénybe vehetik tolmács, pszichológus és/vagy (kiskorúak tekintetében) a szociális munkaért és a gyermekvédelemért felelős főigazgatóságok (Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului) képviselőinek segítségét.
A hatályos jogi szabályozás szerint az érintetteknek a szociális munkaért és a gyermekvédelemért felelős fennálló regionális igazgatóságok nyújthatnak különös segítséget és – amennyiben indokolt – orvosi ellátást.
A bűncselekmény jellegétől függően (különösen ha azt személyekkel szemben követik el), a rendőr az áldozatnak javasolhatja pszichológiai tanácsadó szolgálatok igénybevételét vagy ilyen szolgálatokhoz irányíthatja őt.
Amennyiben Ön a bűncselekmények meghatározott kategóriájának (a büntető törvénykönyv 188. és 189. cikkeiben meghatározott szándékos emberölés kísérlete és súlyosító körülmények között elkövetett emberölés kísérlete, a büntető törvénykönyv 199. cikkében meghatározott családon belüli erőszak; az áldozatnak testi sértést okozó szándékos bűncselekmények, a büntető törvénykönyv 218-221. cikkeiben meghatározott erőszakos közösülés, szexuális zaklatás, kiskorúval való közösülés és kiskorúak szexuális megrontása, a büntető törvénykönyv 197. cikkében meghatározott kiskorúak bántalmazása, valamint a veszélyeztetett személyekre irányuló emberkereskedelem és e személyek kizsákmányolása és e bűncselekmények kísérlete) áldozata, a szükségleteinek megfelelően pszichológiai tanácsadást (felnőttek esetében maximum három hónapig, 18 év alatti gyermekek esetében maximum hat hónapig), orvosi ellátást vagy más ingyenes segítségnyújtást vehet igénybe. A segítségnyújtás e fajtáit akkor veheti igénybe ingyenesen, ha bejelentette a bűncselekményt a rendőrségen. A jelentés rendőrségi benyújtását követően a pártfogó felügyelettől kérhet segítséget.
Amennyiben Ön családon belüli erőszak áldozata, segítséget kérhet a Munkaügyi és társadalmi igazságossággal foglalkozó Minisztérium (Ministerul Muncii și Justiției Sociale) családi ügyekért felelős munkatársától. A minisztérium különböző típusú segítséget nyújt a családon belüli erőszak sértettjeinek (pl. pszichológiai tanácsadás, személyazonosság védelme stb.). Családon belüli erőszak áldozataként kérelmezheti emellett, hogy Önt olyan, a családon belüli erőszak áldozatai számára fenntartott központban helyezzék el, ahol védelemben és tanácsadásban részesülhet.
Romániában a bűncselekmény típusától függően az áldozat a következő intézményektől kérhet támogatást:
Amennyiben Ön családon belüli erőszak áldozata, a Férfiak és nők közötti esélyegyenlőségért felelős nemzeti irodával (Agenția Națională pentru Egalitate de Șanse între Bărbați și Femei) és a Szociális munkaért és a gyermekvédelemért felelős főigazgatóságokkal (DGASPC) veheti fel a kapcsolatot.
Amennyiben Ön 18 évnél fiatalabb és bűncselekmény áldozatává válik, a Gyermekek jogainak védelméért és az örökbefogadásért felelős nemzeti irodát (Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție - ANPDCA), valamint a Szociális munkaért és a gyermekvédelemért felelős főigazgatóságokat (DGASPC) keresheti meg.
Amennyiben Ön emberkereskedelem áldozata, felveheti a kapcsolatot a Belügyminisztériumon (Ministerul Afacerilor Interne - MAI) belül működő Emberkereskedelemmel szembeni fellépésért felelős nemzeti irodával (Agenția Națională împotriva Traficului de Persoane - ANITP).
Emellett számos nem kormányzati szervezet (NGO) is működik, akik különböző fajta áldozatsegítő szolgáltatást nyújtanak. Az az intézmény irányítja Önt a megfelelő NGO-hoz, amellyel felvette a kapcsolatot.
Amennyiben Ön erőszakos bűncselekmény – például a büntető törvénykönyv 188. és 189. cikkeiben meghatározott szándékos emberölés kísérlete és súlyosító körülmények között elkövetett emberölés kísérlete, az áldozatnak testi sértést okozó szándékos bűncselekmények, a büntető törvénykönyv 218-221. cikkeiben meghatározott erőszakos közösülés, szexuális zaklatás, kiskorúval való közösülés és kiskorúak szexuális megrontása, a büntető törvénykönyv 197. cikkében meghatározott kiskorúak bántalmazása, valamint a veszélyeztetett személyekre irányuló emberkereskedelem és e személyek kizsákmányolása és e bűncselekmények kísérlete – áldozata, a pártfogó felügyelethez fordulhat segítségért.
Igen, az igazságügyi hatóságok kötelesek Önt az ilyen szolgálatokhoz irányítani.
Amennyiben az igazságügyi szervek úgy vélik, hogy a megosztott információk vagy egyéb okok következtében sérülhet az Ön magánélete vagy méltósága, mind a nyomozás, mind a bírósági eljárás során saját hatáskörben vagy az Ön kérelmére intézkedéseket hozhatnak bizalmas adatai és magánélete védelmében, ilyenek lehetnek például:
Ezen túl a bírósági eljárás során a bíróság megtilthatja az olyan szövegek, rajzok, fényképek és képek nyilvánosságra hozatalát, amelyek segítségével megállapítható az Ön személyazonossága.
A bíróság emellett zárt ülés tartását is elrendelheti, ha a nyilvános ülés sértheti az Ön méltóságát vagy magánéletét.
A pártfogó felügyelet munkatársai a hivataluk gyakorlása során kötelesek a birtokukba jutó adatokat bizalmasan kezelni. Az igazságügyi szervekkel a büntetőeljárás során megosztott adatok kivételt képeznek e szabály alól. A tanácsadók, a szolgáltatások nyújtói, valamint a vizsgálóbiztosok mind a feladataik ellátása, mind a hétköznapi életük során kötelesek bizalmasan kezelni a birtokukba került dokumentumokat. A szolgáltatás nyújtásával kapcsolatban nyilvántartott adatok, valamint a szervezetre és az általuk nyújtott szolgáltatásra vonatkozó adatok akkor adhatók át a médiának, ha azt a szolgáltatás igénybevevője személyes adatainak titkossága lehetővé teszi.
Annak érdekében, hogy igénybe vehesse az áldozatsegítő szolgálatok szolgáltatásait, be kell jelentenie a bűncselekményt a megfelelő szerveknél.
Amennyiben az igazságügyi szervek úgy vélekednek, hogy veszélyben van, Ön mind a nyomozás, mind a bírósági eljárás során jogosult védelmi intézkedések igénybevételére.
Különösen fontos tisztában lennie azzal, hogy amennyiben az igazságügyi szervek úgy vélik, hogy Ön a megosztott információk vagy egyéb okok következtében veszélynek van kitéve, e szervek saját hatáskörben vagy az Ön kérelmére meghozhatnak bizonyos, az Ön védelmét szolgáló intézkedéseket, amilyen például:
Ezen túl a bírósági eljárás során a bíróság megtilthatja az olyan szövegek, rajzok, fényképek és képek nyilvánosságra hozatalát, amelyek segítségével megállapítható az Ön személyazonossága.
Emellett, amennyiben Ön a büntetőeljárásban tanúként vesz részt, illetve akkor is, ha Ön az ügyben egyáltalán nem vesz részt, de olyan információval szolgál, amely segíti az igazságügyi szerveket a súlyos bűncselekményekkel kapcsolatok ügyek megoldásában vagy a jelentős károsodások bekövetkezésének megelőzésében, kérheti a nyomozást lefolytató rendőrtől vagy ügyésztől, hogy Önt vegye fel a tanúvédelmi programba. E program többféle intézkedést foglal magába, ilyen például:
Amennyiben Ön részt vesz a tanúvédelmi programban, további segítséget is igénybe vehet, ilyen például:
Amennyiben szükséges, a legközelebbi hozzátartozói (például gyermekei, szülei) és a házastársa szintén részt vehetnek a tanúvédelmi programban.
Amennyiben a nyomozás során nem lép be a tanúvédelmi programba, az abba való felvételét a bírósági eljárás során is kérelmezheti.
A bűncselekmény típusától függően további védelmet is igénybe vehet:
Amennyiben úgy véli, hogy veszélyben van, értesítenie kell a rendőrt, az ügyészt vagy a bírót és minden rendelkezésre álló információt meg kell osztania.
A fenti intézkedéseket mind a nyomozási, mind a bírósági eljárási szakaszban igénybe lehet venni.
A román rendőrség nyújt Önnek védelmet.
Amennyiben a büntetőeljárás lezárását követően Ön továbbra is veszélyben van, az igazságügyi szervek mérlegelik, hogy – amennyiben abba korábban nem lépett be – szükséges-e Önt felvenni a tanúvédelmi programba.
Az emberkereskedelem áldozatai számára a kockázatot a rendőrség erre specializált szervei mérik fel.
Igen, az ügyét vizsgálhatják. Bizonyos típusú bűncselekmények (családon belüli erőszak, erőszakos közösülés, szexuális zaklatás stb.) sértettjeit például kérésükre csak azonos nemű személy hallgatja meg.
A sértettet csak akkor kell másodszor is meghallgatni, ha erre a büntetőeljárásban a sértett további károktól való megvédése érdekében van szükség.
Annak érdekében, hogy megvédjék a sértettet az igazságügyi szervek által történő ismételt meghallgatással okozott károktól, a büntető eljárásjog előírja, hogy a bűncselekménnyel kapcsolatban panaszt bejelentő sértettet azonnal, amennyiben ez nem lehetséges, a panasz benyújtását követően indokolatlan késedelem nélkül meg kell hallgatni.
A sértett érdekeit szolgáló további intézkedés az elkövető szabadon engedésére vonatkozó tájékoztatás visszatartása, amennyiben az arról való értesítést a sértett kifejezetten nem kérte.
Amennyiben Ön veszélyeztetett sértett, az áldozatvédelemre vonatkozó fenti pontban kifejtett védelmi intézkedésekben részesülhet.
Amennyiben Ön kizsákmányolás, erőszak, elhanyagolás vagy bántalmazás, illetve más bűncselekmény gyermekkorú áldozata, bármely személy – ideértve Önt is – bejelentheti a bűncselekményt a rendőrségen.
A kiskorúak minden esetben veszélyeztetett sértettnek minősülnek és a hatóságoknak tájékoztatnia kell Önt arról, hogy milyen védelmi intézkedéset vehet igénybe.
A kiskorúak a Gyermek jogainak védelméért és az örökbefogadásért felelős nemzeti hatóságtól is részesülhetnek segítségnyújtásban. Amennyiben Ön veszélynek van kitéve, kérhet olyan helyen való elhelyezésre jogosító intézkedést, ahol védelemben részesülhet (ilyen például egy másik családnál vagy meghatározott központban való elhelyezés).
Amennyiben Önnek meg kell jelennie a nyomozó hatóságok előtt és Ön 14 évesnél fiatalabb, szüleinek vagy gyámjának kell elkísérnie. Amennyiben szülei vagy gyámja részt vesznek a büntetőeljárásban vagy érdekeltek nyilatkozatának befolyásolásában, a meghallgatást egy rokona vagy a rendőr/ügyész/bíró által kijelölt más személy jelenlétében kell lefolytatni.
Emellett az igazságügyi szervek úgy dönthetnek, hogy a meghallgatáson Önt pszichológus segítheti. Ez iránti kérelmét az igazságügyi hatóságokhoz kell beterjesztenie.
A meghallgatást rögzíteni kell, és ha ez lehetetlen, azt írásban jegyzőkönyvbe kell foglalni.
Amennyiben erre lehetőség van, Önt ugyanaz a személy erre kialakított vagy ilyen célra átalakított teremben is meghallgathatja.
Egyes bűncselekmények tekintetében a nyomozás során a meghallgatásokat az áldozattal azonos nemű személynek kell lefolytatnia. Ezen túl Önt az Ön által választott személy elkísérheti.
Ön az eljárásban jogi képviselő részvételére jogosult. Amennyiben nem rendelkezik jogi tanácsadóval, a bíróság segít találni egyet. Amennyiben családja nem engedheti meg magának a tanácsadói szolgáltatások igénybevételét, Ön ingyenes jogi segítségnyújtásra jogosult.
A a büntető törvénykönyv 188. és 189. cikkeiben meghatározott szándékos emberölés, súlyosító körülmények között elkövetett emberölés, valamint a halált okozó szándékos bűncselekmények következtében elhunyt személyek házastársa, gyermeke vagy eltartottja ingyenes jogi segítségnyújtásra és az állam által nyújtott pénzügyi kártalanításra jogosult.
Az ingyenes jogi segítségnyújtás a fent említett bűncselekményeken túl egyéb bűncselekmények tekintetében is elérhető, amennyiben a sértett egy családtagra jutó havi jövedelme nem haladja meg az ingyenes jogi segítségnyújtásra irányuló kérelem benyújtásakor érvényes nemzeti bruttó minimálbért.
Lásd a fenti tájékoztatást.
A közvetítés igénybe vételére csak a büntetőjogban meghatározott kisebb súlyú bűncselekmények esetén van lehetőség. Az eljárást kizárólag abban az esetben lehet alkalmazni, ha az abban való részvételhez mind Ön, mind az elkövető hozzájárul. A közvetítői eljárás során Önnek az elkövetővel együtt üléseken kell részt vennie, ahol egyeztetnek a békéltetés lehetséges formáiról. Az üléseket közvetítő folytatja le. Amennyiben az eljárás békéltetéssel zárul, Ön visszavonhatja az elkövetővel szemben tett bejelentését és az ügy lezárul. Ellenkező esetben, ha az eljárás nem járt sikerrel, a büntetőeljárás tovább folyik oly módon, mintha nem történt volna közvetítés.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.