Az átmeneti időszak vége előtt indított, folyamatban lévő polgári eljárásokat az uniós jog alapján fogják lefolytatni. Az európai igazságügyi portálon 2024 végéig még olvashatók lesznek az Egyesült Királyságra vonatkozó releváns információk, az országgal kötött kölcsönös megállapodás alapján.

Az áldozatok jogai az egyes tagállamokban

Anglia és Wales

Tartalomszolgáltató:
Anglia és Wales

Hogyan jelenthetek be bűncselekményt?

Elsősorban a rendőrségen kell bejelenteni a bűncselekményt. Az erre vonatkozó információt itt találja: bűncselekmény bejelentése

Hogyan tudhatom meg, hogy mi történik az ügyben?

Amennyiben Ön bűncselekmény áldozata, jogosult a rendőrségtől a következő információk beszerzésére és az azokra vonatkozó indoklások magyarázatára a következő eseményektől számított 5 munkanapon belül:

  • a gyanúsított letartóztatása;
  • a gyanúsított kihallgatása;
  • a gyanúsított vádemelés nélküli szabadon engedése;
  • a gyanúsított rendőrségi óvadék ellenében való szabadlábra helyezése, vagy ha a rendőrségi óvadék ellenében történő szabadlábra helyezés feltételeit megváltoztatják vagy eltörlik.

Jogosult a rendőrségtől a következő információk beszerzésére azok rendőrség általi megszerzésétől számított 5 munkanapon belül:

  • az első bírósági tárgyalás időpontja és helye;
  • amennyiben a gyanúsítottat rendőrségi óvadék ellenében szabadon engedik, hogy a tárgyaláson megjelenjen, az óvadék feltételeit és a feltételekben bekövetkező változásokat.

Jogosult vagyok-e költségmentességre (a nyomozás vagy a bírósági eljárás során)? Milyen feltételek mellett?

A sértettek és a tanúk nem felei a büntetőeljárásnak, ennek megfelelően pedig Anglia és Wales területén nem jogosultak költségmentességre.

Visszaigényelhetem-e felmerülő költségeimet (melyek a nyomozásban/a bírósági eljárásban való részvétel miatt merültek fel)? Milyen feltételek mellett?

A büntetőeljárás lefolytatásáért felelős szolgálatoknak rendelkezniük kell olyan szabályokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy megtéríthessék a sértettek bírósági vallomástétel következtében felmerülő költségeit.

A tanúk költségtérítésére vonatkozó további szabályokat olvashat itt

és itt

Fellebbezhetek-e, ha az ügyemet lezárják, mielőtt az bíróság elé kerülne?

Amennyiben elégedetlen a rendőrség vagy a Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat eljárás megszüntetésére vonatkozó döntésével, a nemzeti rendőrfőnöki tanács (NPCC) és a Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat sértettek felülvizsgálatra vonatkozó jogaival kapcsolatos programja szerint jogosult a határozat felülvizsgálatának kérelmezésére.

A Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat 2013. június 5-én indította el sértettek felülvizsgálatra vonatkozó jogaival kapcsolatos programját. Anglia és Wales területén a rendőrség 2015. április 1-jén fogadta el a sértettek felülvizsgálatra vonatkozó jogaival kapcsolatos programot. A program feljogosítja a bűncselekmények sértettjeit, hogy a rendőrség vagy a Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat eljárás lefolytatásának mellőzéséről rendelkező vagy a büntetőeljárást egyébként megszüntető határozatának felülvizsgálatát kérelmezze.

Amennyiben olyan határozatot kézbesítenek Önnek, amely az NPCC vagy a Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat programja szerint felülvizsgálatra jogosítja, az értesítésben jogosult megfelelő információkhoz jutni ahhoz, hogy eldönthesse, hogy kívánja-e a felülvizsgálatot.

Részt vehetek a tárgyaláson?

Amennyiben az eseményre vonatkozó ismeretei vannak, felkérhetik Önt, hogy a vád vagy a védelem oldalán tanúskodjon a bíróságon.

Mi a hivatalos szerepem az igazságszolgáltatási rendszerben? Például, sértett, tanú, magánfél vagy magánvádló vagyok-e, vagy dönthetek-e úgy, hogy az vagyok?

A bűncselekmények sértettjeire vonatkozó gyakorlati kódex (a továbbiakban: a sértettekre vonatkozó kódex) szerint a „sértett”:

  • olyan természetes személy, aki a bűncselekmény közvetlen eredményeként kárt szenvedett, ideértve a fizikai, mentális vagy érzelmi károkat és a vagyoni hátrányokat.
  • a bűncselekmény közvetlen eredményeként életét vesztő személy közeli hozzátartozója (lásd a szójegyzéket).

Amennyiben az eseményre vonatkozó ismeretei vannak, felkérhetik Önt, hogy a vád vagy a védelem oldalán tanúskodjon a bíróságon. Amennyiben ismeri az eljárásban résztvevő valamely személyt, előfordulhat, hogy felkérik, hogy tegyen tanúvallomást, általában a védelem oldalán, a személy személyiségére vonatkozóan. A vallomása minden esetben alapvető fontosságú lehet a terhelt elítélése vagy felmentése tekintetében.

A magánvádra vonatkozó jogot a jogsértések eljárás alá vonásáról szóló 1985. évi törvény (POA) 6. cikkének (1) bekezdése biztosítja. Érvényesülnek azonban bizonyos korlátok:

  • A koronaügyész az 1985. évi POA 6. cikkének (2) bekezdése szerint jogosult a magánvád átvételére;
  • egyes esetekben a magánvádlónak ki kell kérnie a legfőbb ügyész vagy a koronaügyész hozzájárulását, mielőtt megkezdődhetne az eljárás.
További információt itt találhat.

Milyen jogok és kötelezettségek vonatkoznak rám ebben a szerepben?

A bűncselekmények áldozatainak gyakorlati kódexe határozza meg a sértettek jogait. Ezt itt találja.

Amennyiben szemtanúja volt egy bűncselekménynek, de nem sértett, az e kódexben szereplők helyett a tanúkra vonatkozó charta szerinti szolgáltatásokat veheti igénybe. Ezt itt találja.

Tehetek-e nyilatkozatot, vagy szolgáltathatok-e bizonyítékot a bírósági eljárás során? Milyen feltételek mellett?

Amennyiben az eseményre vonatkozó ismeretei vannak, felkérhetik Önt, hogy a vád vagy a védelem oldalán tanúskodjon a bíróságon. Amennyiben ismeri az eljárásban résztvevő valamely személyt, előfordulhat, hogy felkérik, hogy tegyen tanúvallomást, általában a védelem oldalán, a személy személyiségére vonatkozóan.

Amennyiben Ön bűncselekmény sértettje, a sértetti nyilatkozat (VPS) lehetőséget nyújt az Ön számára, hogy saját szavaival leírja, hogy a bűncselekmény milyen hatással volt Önre, amely hatás lehet fizikai, érzelmi, pénzügyi vagy bármilyen más formájú. Ez eltér a tanúk eseményt leíró - a látottakat és halottakat tartalmazó - nyilatkozatától.

A VPS által Önnek is lehetősége van véleménye előadására a büntetőeljárásban. Nem adhatja elő azonban a gyanúsítottat megillető büntetésre vonatkozó álláspontját, mivel erről a bíróság dönt.

A bűncselekményre vonatkozó információkat tartalmazó tanúvallomás rendőrség előtti megtételekor jogosult a sértetti nyilatkozat tételére.

Amennyiben a vádlottat elítélik, jogosult annak eldöntésére, hogy kívánja-e, hogy sértetti nyilatkozatát a bíróságon felolvassák vagy (ha azt felvették) lejátsszák. Emellett jogosult annak eldöntésére, hogy kívánja-e sértetti nyilatkozatát személyesen felolvasni vagy azt szeretné, hogy azt valaki más (például családtag vagy a Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat tanácsadója) olvassa fel. Mielőtt eldönti, hogy kívánja-e, hogy sértetti nyilatkozatát a bíróságon felolvassák vagy lejátsszák, megkapja a lehetséges következményekre vonatkozó tájékoztatást, ideértve azt is, hogy sértetti nyilatkozatáról beszámolhat a média. Emellett a bíróságon a védelem a sértetti nyilatkozatára vonatkozó kérdéseket is feltehet Önnek.

Amennyiben kívánja, hogy sértetti nyilatkozatát a bíróságon felolvassák vagy lejátsszák, a bíróság - az Ön érdekeinek figyelembevételével - dönthet arról, hogy ennek eleget tesz-e és, hogy a sértetti nyilatkozata mely részeit olvassák fel vagy játsszák le, illetve ki olvashatja azt el. A legtöbb esetben a sértetti nyilatkozata egy részét vagy egészét felolvassák vagy lejátsszák, kivéve, ha a bíróság úgy dönt, hogy indokolt ennek elmaradása. A bíróság döntéséről Önt értesítik.

Milyen tájékoztatást fogok kapni a bíróági eljárás során?

A következőkre jogosult:

  • az óvadéktárgyalások eredményeire vonatkozó tájékoztatás (minden releváns óvadékra vonatkozó feltétel és az e feltételekben bekövetkező minden releváns változás) 5 munkanapon belül, indoklással. Amennyiben a legsúlyosabb bűncselekmények sértettje, folyamatos célpontja, kiszolgáltatott helyzetben van vagy megfélemlítik, 1 munkanapon belül jogosult ennek az információnak a megszerzésére;
  • az ügyben lefolytatott bármely büntetőbírósági tárgyalás időpontjára, helyére és eredményére vonatkozó, a tanúvédelmi egység által nyújtott tájékoztatás. Ezt az információt a tanúvédelmi egység bíróságtól származó tudomására jutásától számított 1 munkanapon kell megszereznie;
  • tájékoztatás arra vonatkozóan, ha a gyanúsítottal szemben elfogatóparancsot bocsátottak ki és a tárgyalás eredményéről, ha a gyanúsítottat újból elfogják. Amennyiben a gyanúsítottat az elfogatóparancs kibocsátását követően újból elfogják, a személyt hamarosan bíróság elé állítják. Ezt az információt a tanúvédelmi egység bíróságtól származó tudomására jutásától számított 5 munkanapon kell megszereznie;
  • azokban az esetekben, ha a gyanúsított nem vallja magát bűnösnek, a szükségleteinek a tanúvédelmi egységgel való egyeztetése és - indokolt esetben - a megfelelő támogatói csoporthoz vagy ügynökséghez való irányítás;

amennyiben Ön a tárgyaláson tanúként szerepel, a következőkre jogosult:

  • érdeklődni a bírósági személyzettől arra vonatkozóan, hogy jogosult-e a bíróság épületébe a gyanúsítottól, valamint annak családjától és barátaitól eltérő bejáraton belépni;
  • ha a körülmények lehetővé teszik, találkozni a Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat tanácsadójával vagy képviselőjével és a bírósági eljárásra vonatkozó kérdéseit neki feltenni. Amennyiben lehetséges, megjelölik, hogy mennyi ideig kell várakoznia mielőtt vallomást tehet;
  • amennyiben lehetséges, magyarázatot kapni a Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat tanácsadójától vagy képviselőjétől arra vonatkozóan, hogy késik-e az eljárás a konkrét napon és várhatóan mennyi ideig kell várakoznia;
  • a gyanúsítottól, valamint annak családjától és barátaitól eltérő helyiségben várakozni és helyet foglalni - a bíróság ezt minden lehetséges helyzetben biztosítja;
  • amennyiben azokat elrendelte a bíróság, az előkészített speciális intézkedésekre;
  • a bíróságon kapcsolattartó kirendelésére az Ön számára annak érdekében, hogy megtudja, hogy mi történik az éppen tárgyalt ügyben.

Betekinthetek-e majd a bírósági iratokba?

A bírósági iratokba való betekintést a polgári perrendtartás 5. része szabályozza. A legfontosabb szabályok valószínűleg az 5.4C és az 5.4D. pontokban találhatóak. Ezeket itt találja.

Utolsó frissítés: 01/02/2019

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.