Az átmeneti időszak vége előtt indított, folyamatban lévő polgári eljárásokat az uniós jog alapján fogják lefolytatni. Az európai igazságügyi portálon 2024 végéig még olvashatók lesznek az Egyesült Királyságra vonatkozó releváns információk, az országgal kötött kölcsönös megállapodás alapján.
Figyelem: az oldal eredeti nyelvű változata angol nemrég módosult. Az Ön által kiválasztott nyelvi változatot most készítik fordítóink.
Swipe to change

Az áldozatok jogai az egyes tagállamokban

Anglia és Wales

Tartalomszolgáltató:
Anglia és Wales

Hogyan vehetek részt a tárgyaláson?

Tanúként milyen jogokkal rendelkezem?

Kiskorú vagyok. Vannak további jogaim?

Kaphatok jogi segítséget?

Hogyan védenek meg, ha veszélyben vagyok?

Hogyan igényelhetek kártérítést az elkövetőtől vagy kaphatok kártalanítást az államtól?

Van lehetőség egyezséget/megállapodást kötni vagy közvetítői eljárást kezdeményezni az elkövető és köztem?

Külföldi vagyok. Hogyan védik meg a jogaimat és az érdekeimet?

További információk

Hogyan vehetek részt a tárgyaláson?

Önt tájékoztatják a bírósági meghallgatás időpontjáról és típusáról. A meghallgatás fajtái a következők:

  • előzetes meghallgatás, például határozathozatal óvadék ellenében történő szabadlábra helyezésről vagy arról, hogy az ügyet magasabb vagy alacsonyabb szintű bíróság fogja tárgyalni;
  • tárgyalás, ahol a vádlott vitatja bűnösségét, és előterjesztik a bizonyítékokat;
  • tárgyalás, ahol a vádlott beismeri bűnösségét, és biztos a büntetőjogi felelősség megállapítása;
  • büntetéskiszabási tárgyalás (a büntetés kiszabására sok esetben külön tárgyaláson kerül sor, egy héttel vagy akár egy hónappal a bűnösség megállapítása után).

A tárgyaláson Ön részt vehet:

  • tanúként (ha a vádlott tagadja bűnösségét, és Önnek szóbeli tanúvallomást kell tennie);
  • megfigyelőként;
  • döntésétől függően sértetti nyilatkozat (1) benyújtásával.

Ön a bírósági eljárás során mindvégig jelen lehet, kivéve, ha:

  • zárt tárgyalást tartanak (általában csak fiatalkorúak bírósági tárgyalása esetén); vagy
  • Ön tanúvallomást fog tenni (mely esetben csak a tanúskodást követően lehet jelen a tárgyaláson).

Önnek csak akkor kell részt vennie a tárgyaláson, ha tanúként beidézik és vallomástételre kötelezik.

Tanúként milyen jogokkal rendelkezem?

Tájékoztatni fogják arról is, ha tanúként vallomást kell tennie, amire általában csak akkor kerül sor, ha a vádlott tagadja a bűnösségét. Tanúként meg kell jelennie a tárgyaláson, és válaszolnia kell a feltett kérdésekre.

Ha a nyomozás során tanúvallomást tett és a tárgyaláson történő szóbeli vallomástételre kérték fel, akkor e vallomástétel előtt megtekintheti a korábbi tanúvallomását.

A tárgyalás elején felkérik arra, hogy tegyen esküt vagy fogadalmat arra vonatkozóan, hogy az igazat fogja vallani. A tárgyalás során az ügyész és a vádlott ügyvédje kérdéseket fog feltenni Önnek. Előfordulhat, hogy a kérdező fél valami olyat mond vagy sugall, amely Ön szerint nem igaz. Ilyen esetben egyértelműen jeleznie kell, hogy ezzel nem ért egyet. Tanúként az igazat kell mondania. Ha nincs több kérdés, a bíró megengedi Önnek, hogy távozzon. Ekkor Ön eltávozhat, vagy ha úgy kívánja (és betöltötte a 14. életévét), akkor a tárgyalóteremben maradhat, és a tárgyalás fennmaradó részét meghallgathatja.

Ha Ön kiszolgáltatottnak vagy megfélemlítettnek érzi magát, és megfelel a vonatkozó feltételeknek, a tárgyalás előtt az ügyész különleges intézkedések alkalmazását kérheti a bíróságtól, hogy segítsék Önt a tanúvallomás megtételében. Ezen intézkedések közé tartozhat az, hogy a bíróságon kitakarják Önt a vádlott elől, és az is, hogy Ön élő videokapcsolaton keresztül tesz vallomást a tárgyalótermen kívüli helyszínről. A bíróság határoz arról, hogy milyen intézkedést alkalmazzon, de döntése során tekintettel kell lennie az Ön észrevételeire is.

Tanúként főszabály szerint csak egyszer hallgatják meg. Szükség esetén azonban felkérhetik arra, hogy ismételten jelenjen meg a bíróság előtt, és további kérdésekre válaszoljon.

Kérheti egyes költségeinek megtérítését, így a bíróságra történő utazás költségét, étkezési költséget, illetve a kieső jövedelme vagy más pénzügyi vesztesége, például a gyermekfelügyelet költségének a megtérítését. Az igényelhető költségtérítés összege függ attól, mennyi időt kell az otthonától vagy a munkahelyétől távol töltenie a bíróságon való megjelenés miatt.

Angliában és Walesben a helyi tanúsegítő egységtől kaphat segítséget. A tanúsegítő tisztviselő fogja felvenni Önnel a kapcsolatot, miután a terhelt ellen vádat emeltek. A tárgyalás végéig ő lesz az Ön egyedüli kapcsolattartója. Az Ön tanúsegítő tisztviselője a vallomástétel előtt látogatást szervezhet Önnek a bíróságra, hogy ne legyen Önnek idegen a helyszín. Ő fog gondoskodni mindarról a segítségnyújtásról, amelyre Önnek szüksége lehet, például a közlekedésről, a tolmácsolásról, az orvosi ellátásról stb.

Attól függően, hogy a bűncselekményt hol követték el, Ön segítséget kaphat a Tanúsegítő Szolgálattól is, amely önkéntes szervezetként tájékoztatással és támogatással segíti a tanúkat abban, hogy megbirkózzanak a bíróságon való megjelenés nehézségeivel.

További információkat a Tanúként a bíróságon című kiadványban talál. Az Önt tanúként megillető jogokkal kapcsolatban A tanúk chartájában talál további információkat.

Kiskorú vagyok. Vannak további jogaim?

Ha Ön 17 éven aluli gyermek, akkor kérelmére az ügyész a tárgyalás előtt indítványozza a bíróságnál, hogy a bíróságon teendő tanúvallomásával kapcsolatban alkalmazzanak egy vagy több különleges intézkedést.

A lehetséges különleges intézkedések a következők:

  • vallomástétel televíziós kapcsolaton keresztül, a tárgyalótermen kívüli helyszínről (Ön láthatja a tárgyalóteremben ülőket, ők pedig láthatják Önt a TV képernyőjén);
  • vallomástétel előre rögzített videofelvételen (ha a rendőrség előtt tett nyilatkozatát videóra rögzítették, akkor ezt lejátsszák a bíróságon);
  • vallomástétel válaszfal mögött (a tanú pulpitusa köré válaszfalat helyeznek el, hogy a tanú ne láthassa a vádlottat);
  • paróka és talár nélküli meghallgatás (a bíró és az ügyvédek nem viselnek talárt és parókát, így a bíróság kevésbé tűnik formálisnak);
  • zárt tárgyaláson történő vallomástétel – szexuális bűncselekmények esetén és megfélemlítéssel járó esetekben (a nyilvánosság kizárása a tárgyalóteremből);
  • kommunikációs segédeszközök, például ábécés tábla használata;
  • közvetítő által végzett vizsgálat az Ön esetleges kommunikációs nehézségeinek megállapítása céljából (például hogy szüksége van-e valakire, aki segít Önnek megérteni a feltett kérdéseket).

Kaphatok jogi segítséget?

Költségmentességre csak akkor lehet jogosult, ha magánvádlóként jár el: ilyenkor bizonyos esetekben lehetséges a költségmentesség. Ennek az az oka, hogy az Egyesült Királyságban a sértettek nem részes felei az eljárásnak.

Hogyan védenek meg, ha veszélyben vagyok?

A tárgyalás során Önt ugyanolyan védelem illeti meg, mint a nyomozás ideje alatt. A rendőrség szükséges és indokolt esetben – a veszély szintjére, valószínűségére és közvetlen voltára figyelemmel – rendőrségi védelmet biztosít. A védelem különböző formákat ölthet; ilyen például a rendszeres járőrözés az Ön otthona közelében, vagy olyan vészjelző elhelyezése, amely a helyi rendőrőrsön jelez. Csak a legsúlyosabb esetekben kerülhet sor szigorúbb védőintézkedésekre (ide tartozik például a névtelenség biztosítása a tárgyalások során, illetve a tanúvédelmi programok).

Hogyan igényelhetek kártérítést az elkövetőtől vagy kaphatok kártalanítást az államtól?

Bizonyos körülmények között Ön kártérítést követelhet az elkövetőtől; ezekben az esetekben a bűncselekmény bejelentésekor vagy röviddel ezután részletesen igazolnia kell a rendőrség felé az Önt ért kárt. A rendőrség továbbítja ezeket az adatokat az ügyészségnek, amely kártalanítási igénnyel él az Ön nevében. Ha valakit elítélnek a bűncselekmény miatt, az ítéletet hozó bíróság elrendelheti, hogy az elkövető térítse meg az Ön által elszenvedett kár egészét vagy egy részét, kivéve, ha erre az illető nem képes. Ez történhet heti vagy havi részetekben is. Ez a kártérítési kötelezettség elsőbbséget élvez minden egyéb, az elkövető által fizetendő bírsággal szemben.

Amennyiben Ön erőszakos bűncselekmény sértettje, jogosult lehet arra, hogy állami kártalanítást kérelmezzen. Kérelmét a bűncselekménnyel okozott károk megtérítésével foglalkozó hatósághoz (Criminal Injury Compensation Authority) kell benyújtania. Kérjük, olvassa el a bűncselekmények sértettjeinek angliai és walesi kártalanítására vonatkozóan az Európai Igazságügyi Hálózat weboldalán található ismertetőt (elérhető angolul és több más nyelven).

Van lehetőség egyezséget/megállapodást kötni vagy közvetítői eljárást kezdeményezni az elkövető és köztem?

A tárgyalás alatt a bűncselekmény természetétől függően sor kerülhet békéltetésre és/vagy közvetítésre.

Erre az eljárásra főszabály szerint Önt is meghívják. Közvetítés csak az Ön beleegyezésével folyhat, és azt a rendőrség vagy a pártfogói személyzet végzi.

Külföldi vagyok. Hogyan védik meg a jogaimat és az érdekeimet?

Külföldiként Önt megilleti a fent felsorolt valamennyi jog.

Ezen túlmenően, ha nem beszél angolul, a hatóságok törekedni fognak arra, hogy az Ön tájékoztatása során, szükség esetén fordítás vagy tolmács álljon az Ön rendelkezésére, különösen akkor, ha a bíróság előtt tanúvallomást kell tennie.

További információk:

  • Bűncselekmények sértettjeinek gyakorlati kódexe – angol nyelven
  • A tanúk chartája – angol nyelven
  • A családon belüli erőszakról és bűncselekményekről, valamint ezek sértettjeiről szóló, 2004. évi törvény – angol nyelven
  • Sértetti nyilatkozat: útmutató rendőrtisztek, nyomozók és gyakorló büntetőjogi szakemberek számára – angol nyelven
  • Sértettként vagy tanúként a bíróságon – angol nyelven
Megjegyzések:
1. Sértetti nyilatkozat
A sértetti nyilatkozat olyan írásbeli nyilatkozat, amelyben Ön kifejtheti, hogyan hatott Önre a bűncselekmény. Ez egy hivatalos irat, amelyet a bűncselekmény aktájához csatolnak, és amelyet az ügy minden érintettje megtekinthet. A sértetti nyilatkozatban Ön kifejtheti, hogyan érintette Önt a bűncselekmény testileg, érzelmileg, anyagilag vagy bármely egyéb szempontból. A sértetti nyilatkozatot nem a bűnösség vagy az ártatlanság megállapítására használják, hanem arra, hogy a bíróság tájékoztatást kapjon a sértettnek okozott sérelemről. Ön azt is jelezheti, hogy maga szeretné-e hangosan felolvasni sértetti nyilatkozatát, vagy azt szeretné, ha ezt az Ön nevében más (általában egy koronaügyész) tenné meg, amennyiben megállapítják a vádlott bűnösségét. A végső döntést a bíróság hozza meg arról, hogy Ön felolvashatja-e sértetti nyilatkozatának egészét vagy egy részét. A sértetti nyilatkozatot Ön a bírósági tárgyalást megelőzően bármikor benyújthatja.
Utolsó frissítés: 01/02/2019

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.