Victims' rights - by country

Portugália

Tartalomszolgáltató:
Portugália

You are a victim of crime if you have suffered harm of any kind, such as a violent act or damage to or removal of your property, as a result of an act classified as a crime under national law. As a victim of crime, under the law you have certain rights before, during and after criminal proceedings.

Criminal proceedings in Portugal take place in two stages: investigation and trial. During the investigation, the police and the Public Prosecution Service (Ministério Publico) investigate the case and attempt to collect evidence that identifies who committed the crime. If there is sufficient evidence to consider that the suspect committed the crime, the Public Prosecution Service will forward the case to court for trial. The court, in turn, will examine the evidence collected and rule accordingly, acquitting or convicting the suspect.

Click on the links below to find the information that you need

1 - My rights as a victim of crime

2 - Reporting a crime and my rights during the investigation or trial

3 - My rights after trial

4 - Compensation

5 - My rights to support and assistance

Last update: 07/04/2024

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

1 - Jogaim bűncselekmény áldozataként

Milyen tájékoztatást kapok a hatóságtól (például rendőrség, ügyészség) a bűncselekmény megtörténte után még azelőtt, hogy feljelentést tennék a bűncselekmény miatt?

Attól a pillanattól kezdve, hogy Ön először fordul a bűnügyi rendőrséghez vagy az ügyészséghez (Ministério Público), joga van ahhoz, hogy tájékoztatást kapjon a következőkről:

  • milyen támogatás áll az Ön rendelkezésére, és ki tudja azt nyújtani, például orvosi segítség, pszichológiai támogatás, szakértői segítség és adott esetben menedékhely;
  • hogyan és hol tehet panaszt vagy bűncselekmény miatti feljelentést;
  • annak módja és feltételei, hogy Ön hogyan részesülhet védelemben;
  • hogyan igényelhet költségmentességet és tanácsadást;
  • hogyan és milyen feltételek mellett követelhet kártérítést az elkövetőtől;
  • erőszakos bűncselekmény vagy kapcsolati erőszak esetén hogyan és milyen feltételek mellett igényelhet kártérítést az államtól;
  • hogyan részesülhet tolmácsolási és fordítási szolgáltatásokban;
  • azon hatóságok elérhetőségei, amelyeken keresztül az áldozatok tájékoztatást adhatnak vagy kaphatnak az üggyel kapcsolatos információkról;
  • a büntetőeljárásban való részvétele következtében felmerült költségei megtérítésének módja és feltételei.

Ezek az információk az Ön konkrét igényeitől és személyes körülményeitől, valamint a bűncselekmény típusától függően változhatnak, és az eljárás más pontjain további információk is rendelkezésre állhatnak.

Nem abban az uniós országban lakom, ahol a bűncselekmény történt (uniós és nem uniós polgárok). Hogyan védik a jogaimat?

Ha Ön egy uniós országban lakik, és Portugáliában bűncselekmény áldozatává vált, és nem tett feljelentést, a lakóhelye szerinti ország hatóságainál is megteheti a feljelentést. Az Ön lakóhelye szerinti ország hatóságai haladéktalanul továbbítják a feljelentést a bűncselekmény elkövetése szerinti ország illetékes hatóságainak.

Ha Ön egy másik uniós vagy nem uniós országban tartózkodik, akkor a jövőbeni hivatkozásra szolgáló nyilatkozatot tehet, vagyis olyan nyilatkozatot, amely bizonyítékként felhasználható a tárgyaláson, így nem kell visszatérnie Portugáliába. Amennyiben azonban további nyilatkozatot kell tennie, és már nem tartózkodik abban az országban, ahol a bűncselekmény történt, Önt telefonon vagy videokonferencián keresztül is meghallgathatják a lakóhelye szerinti országból.

Ha feljelentést teszek egy bűncselekmény miatt, milyen tájékoztatást fogok kapni?

Amennyiben Ön úgy nyilatkozik, hogy tájékoztatást kíván kapni a büntetőeljárás során hozott valamennyi határozatról, a fent említett tájékoztatáson túlmenően jogosult arra is, hogy tájékoztatást kapjon a feljelentés nyomán hozott intézkedésekről, beleértve a vádlottal szembeni vádemelésről, az ügy lezárásáról vagy ideiglenes felfüggesztéséről szóló határozatot, valamint a kiszabott kényszerintézkedéseket. Ön jogosult arra is, hogy tájékoztassák a tárgyalás napjáról, időpontjáról és helyéről, valamint az ítéletről.

Jogosult vagyok-e ingyenes tolmácsolásra vagy fordításra (amikor a rendőrséghez vagy egyéb hatóságokhoz fordulok, vagy a nyomozás és a bírósági eljárás során)?

Igen. Ha Ön nem rendelkezik nyelvtudással, és részt kell vennie egy eljárási cselekményen, akkor jogosult arra, hogy az eljárási cselekményért felelős hatóság kérésére portugálul és az Ön által beszélt nyelven értő tolmácsot rendeljenek ki.

A tolmács kirendelése ingyenes.

Hogyan gondoskodik arról a hatóság, hogy megértsem őket, és hogy ők is megértsenek engem (amennyiben gyermek vagyok; amennyiben fogyatékos vagyok)?

Miután megkapta a szabványos dokumentumot (amelyben szerepelnek az Ön mint sértett jogai és kötelezettségei), világos és érthető, az Ön egyéni (kulturális, szellemi stb.) sajátosságaihoz igazított magyarázatot adnak az Ön jogairól és kötelezettségeiről, amelyben rámutatnak például a tolmács kirendelésére vonatkozó hatályos jogi rendelkezések alkalmazhatóságára, amennyiben Ön nem beszéli vagy nem érti a portugál nyelvet, illetve ha fogyatékosság vagy akadályozottság miatt egyéb kommunikációs igényei vannak.

Áldozatsegítő szolgálatok

Ki nyújt segítséget az áldozatoknak?

A bűnügyi rendőri hatóságok, az ügyészség és a különböző áldozatsegítő intézmények.

A rendőrség automatikusan az áldozatsegítő szolgálatokhoz irányít?

Tájékoztatjuk Önt a rendelkezésére álló támogatási lehetőségekről, hogy igény esetén használhassa azokat.

Ha Ön kapcsolati erőszak áldozata, tájékoztatni fogják arról, hogy joga van a kapcsolati erőszak áldozatainak támogatására szakosodott intézmény segítségére. Miután Ön beleegyezik abba, hogy a lakóhelye (vagy munkahelye, vagy más terület) szerinti támogató intézménytől speciális segítséget kapjon, a bűnügyi rendőrség felveszi a kapcsolatot az említett intézménnyel.

Hogyan védik a magánéletemet?

Ön megfelelő szintű védelemben részesül, különösen az Ön biztonsága és magánéletének védelme tekintetében, amennyiben az illetékes hatóságok úgy vélik, hogy komolyan fennáll a megtorlás és az újbóli áldozattá válás veszélye, vagy komoly jelek utalnak arra, hogy az Ön magánéletébe beavatkozhatnak. Ennek érdekében ügyelnek arra, hogy elkerüljék az Ön, az Ön családja és a gyanúsított(ak) vagy vádlott(ak) közötti kapcsolatot minden olyan helyen, ahol az eljárás során jelen vannak, különösen a bírósági épületekben. Ön jogosult arra, hogy meghallgatása informális és zárt körű keretek között történjen, és videokonferencia útján is meghallgatható.

Feljelentést kell-e tennem a bűncselekmény miatt, mielőtt igénybe vehetném az áldozatoknak nyújtott segítséget?

Nem. Ön attól függetlenül igénybe veheti az áldozatsegítő szolgálatot, hogy tett-e feljelentést vagy panaszt.

Személyes védelem, ha veszélyben vagyok

Milyen típusú védelem áll rendelkezésre?

Az Ön védelmét és biztonságát egy vagy több, a vádlottal szembeni kényszerintézkedés elrendelése biztosítja. A kényszerintézkedés a vádlott szabadságának korlátozása, amelyet a büntetőeljárás során akkor lehet elrendelni, ha fennáll a vádlott szökésének veszélye, a bűncselekményre vonatkozó bizonyítékok összegyűjtésével és megőrzésével kapcsolatos veszély, a közrend veszélyeztetése és/vagy a bűncselekmény folytatásának veszélye.

Különleges tanúvédelmi rendszer alkalmazása, különös tekintettel az Ön, mint áldozat és családja védelmére a megtorlással, megfélemlítéssel vagy további bűncselekményekkel szemben, beleértve az olyan cselekményeket, amelyek veszélyeztethetik az Ön életét, testi épségét, érzelmi és pszichológiai jólétét, valamint az Ön méltóságát a tanúvallomás során.

Ki nyújthat nekem védelmet?

A bűnügyi rendőri hatóságok, az ügyészség és a bíróság.

Vizsgálni fogja-e valaki az ügyemben, hogy fennáll-e annak kockázata, hogy az elkövető újra bántani fog?

Az Ön ügyét az eljárás szakaszától függően a bűnügyi rendőrség, az ügyészség vagy a bíróság fogja elbírálni.

Vizsgálni fogja-e valaki az ügyemben, hogy ki vagyok-e téve a büntető igazságszolgáltatási rendszer által okozott további sérelemnek (a nyomozás vagy a bírósági eljárás során)?

Igen, amint azt korábban említettük, és figyelembe véve az eljárás szakaszát, amennyiben a hatóságok úgy vélik, hogy komoly fenyegetés áll fenn, vagy komoly jelek utalnak arra, hogy az Ön biztonsága és magánélete komolyan és szándékosan veszélybe kerülhet, Ön, valamint családja vagy más, Önhöz közel álló személyek megfelelő szintű védelemben részesülnek.

Milyen jogok illetik meg a különösen veszélyeztetett áldozatokat?

  • Az áldozatokat a lehető leghamarabb és olyan helyen hallgatják meg, ahol jól érzik magukat. Amennyiben az áldozatot többször is meg kell hallgatni, a meghallgatásokat – az áldozat kérésére – ugyanaz a személy végzi.
  • Gondoskodnak arról, hogy elkerüljék a vádlottal való bármilyen kapcsolatot, és például a tanúvallomás céljából megfelelő technikai eszközöket, különösen videokonferenciát vagy telekonferenciát használnak.
  • Jövőbeni hivatkozásra szolgáló nyilatkozat használata.
  • A szexuális erőszak, nemi alapú erőszak vagy partnerkapcsolati erőszak áldozatait érintő ügyekben a meghallgatást az áldozattal azonos nemű személy végzi, ha az áldozat úgy kívánja, kivéve, ha a meghallgatást bíró vagy békebíró végzi.
  • A bíróság zárt tárgyalást rendelhet el.

Kiskorú vagyok – vannak-e különleges jogaim?

Függetlenül az Ön ellen elkövetett bűncselekménytől, kiskorúként Ön különösen veszélyeztetett sértettnek minősül.

A különösen veszélyeztetett sértettekre vonatkozó jogokon túlmenően az áldozattá vált gyermekeket mindig jogi képviselő, vagy – a jogi képviselővel való összeférhetetlenség esetén – ügyvéd kíséri. Önt mindig informális keretek között hallgatják meg, és előfordulhat, hogy az áldozatsegítő munkatárs és/vagy pszichológus is elkíséri.

A családtagom bűncselekmény következtében elhunyt – milyen jogok illetnek meg?

Haláleset esetén a kártérítéshez való jog kiterjed azokra a személyekre, akiket a polgári jog szerint tartásra jogosultak, valamint azokra, akik az áldozattal élettársi kapcsolatban éltek, és jogosultak lehetnek az állam által fizetett előzetes kártérítésre is.

A családtagom bűncselekmény áldozata volt – milyen jogok illetnek meg?

Az áldozatoknak és családtagjaiknak joguk van a megtorlással, megfélemlítéssel vagy az ellenük irányuló további bűncselekményekkel szembeni védelemhez. Önnek joga van ahhoz, hogy védelmet élvezzen olyan cselekményekkel szemben, amelyek veszélyeztethetik az életét, testi épségét, érzelmi és lelki jólétét, valamint méltóságát, amikor tanúvallomást tesz. Amennyiben a hatóságok úgy vélik, hogy komoly fenyegetés áll fenn, vagy komoly jelek utalnak arra, hogy az Ön biztonsága és magánélete komolyan és szándékosan veszélybe kerülhet, Ön, valamint családja vagy más, Önhöz közel álló személyek megfelelő szintű védelemben részesülnek.

Igénybe vehetek-e közvetítői szolgáltatásokat? Milyen feltételekkel? A közvetítés során biztonságban leszek?

Igen. Kisebb vagy kevésbé súlyos bűncselekmények, például fenyegetés, kisebb károkozás és testi sértés esetén a törvény előírja, hogy a sértett és a vádlott közötti közvetítéssel oldják meg a problémát, feltéve, hogy a vádlott már elismerte a bűncselekményt.

Ennek megfelelően a nyomozati szakaszban az ügyészség saját elhatározásából vagy a sértett és a vádlott kérésére közvetítésre utalhatja az ügyet, tájékoztatva őket a közvetítésről és arról, hogy a közvetítő felveszi velük a kapcsolatot.

A közvetítés ingyenes, bizalmas és önkéntes, azaz Ön csak akkor vesz részt benne, ha akar, és bármikor visszaléphet.

Ha nem tudnak megegyezni, a büntetőeljárás folytatódik.

Hol találom a jogaimról szóló jogszabályt?

Elérhetőség: A link új ablakot nyit meghttps://www.pgdlisboa.pt/leis/lei_main.php

Utolsó frissítés: 07/04/2024

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.

2 - Bűncselekmény miatti feljelentés és jogaim a nyomozás vagy bírósági eljárás során

Hogyan tehetek feljelentést egy bűncselekmény miatt?

Bűncselekmény miatt feljelentést tehet vagy panaszt tehet az alábbi hatóságok bármelyikénél:

A következő eszközökkel is élhet:

MEGJEGYZÉS: Mindezen hatóságok kötelesek fogadni a hozzájuk benyújtott valamennyi panaszt és feljelentést, még akkor is, ha a bűncselekményt nem az illetékességi területükön követték el, vagy – a rendőrség esetében – a nyomozás nem az ő hatáskörükbe tartozik.

Akkor is tehet panaszt vagy feljelentést, ha nem tudja, hogy ki követte el a bűncselekményt. A hatóságok ezután nyomozni fognak, hogy megpróbálják azonosítani az elkövetőt.

Hogyan tudhatom meg, hogy mi történik az ügyben?

Ön jogosult arra, hogy kérésére tájékoztatást kapjon a feljelentés után történtekről, beleértve a vádlottal szembeni vádemelésről, illetve az ügy lezárásáról vagy ideiglenes felfüggesztéséről szóló határozatot. Ön jogosult arra is, hogy tájékoztassák a tárgyalás napjáról, időpontjáról és helyéről, valamint az ítéletről.

Jogosult vagyok-e jogi segítségnyújtásra (a nyomozás vagy a bírósági eljárás során)? Milyen feltételek mellett?

Igen. Amennyiben Ön ügyvédi kíséretet kíván igénybe venni, és nem rendelkezik a költségek viseléséhez szükséges anyagi forrásokkal, költségmentességre jogosult, amely a következőkből állhat:

  • a bírósági díjak teljes vagy részleges elengedése;
  • ügyvéd kirendelése és díjának megfizetése; vagy
  • a bírósági vagy ügyvédi költségek több részletben történő megfizetése.

A költségmentesség megítéléséről szóló határozatot a társadalombiztosítási szolgálat hozza meg egy olyan számítási képlet alapján, amely figyelembe veszi a kérelmező vagyonát, jövedelmét és kiadásait. A költségmentesség iránti kérelmet a társadalombiztosítási szolgálat által ingyenesen rendelkezésre bocsátott formanyomtatványokon kell benyújtani, személyesen, faxon, postai úton vagy online, ez utóbbi esetben a megfelelő A link új ablakot nyit meginternetes adatlap kitöltésével.

A kérelemhez csatolni kell a kérelmező pénzügyi nehézségeit igazoló dokumentumokat. A döntést legfeljebb 30 napon belül hozzák meg. A kérelem benyújtása ingyenes.

Visszaigényelhetem-e felmerülő költségeimet (melyek a nyomozásban/a bírósági eljárásban való részvétel miatt merültek fel)? Milyen feltételek mellett?

Igen. Az eljárásban tanúskodó áldozatként Ön jogosult az idejéért járó kártérítésre, valamint az ezzel kapcsolatban felmerült költségeinek megtérítésére.

A kártérítést írásban kell kérni, a bíróság által biztosított megfelelő formanyomtatványon.

Fellebbezhetek-e, ha az ügyemet lezárják, mielőtt az bíróság elé kerülne?

Igen. Ha Ön nem ért egyet a nyomozás lezárásával, kérelmet nyújthat be az ügyét lezáró nyomozási bíró közvetlen feletteséhez, amelyben kérheti, hogy emeljenek vádat a vádlott ellen, vagy folytassák a nyomozást, ez utóbbi esetben pedig jelezze a figyelembe veendő új bizonyítékokat.

Részt vehetek a tárgyaláson?

Igen.

Mi a hivatalos szerepem az igazságszolgáltatási rendszerben? Például a következőknek minősülök-e, vagy lehetek-e: áldozat, tanú, magánfél, magánvádló?

Az eljárásban segítőként, magánfélként vagy tanúként vehet részt.

Milyen jogok és kötelezettségek vonatkoznak rám ebben a szerepben?

  • Mint áldozat: tanúvallomást tesz, akárcsak egy tanú. Ez létfontosságú a bűncselekmény bizonyításához, mivel Ön első kézből tudja, mi történt.
  • Mint segítő: aktív szerepet játszik a tárgyaláson azáltal, hogy együttműködik az ügyészséggel a vádban leírt tényekre vonatkozó bizonyítékok benyújtásában. Az ügyvédje például bizonyítékokat mutathat be, kérdéseket tehet fel a vádlottnak, a tanúknak és a szakértőknek, és a tárgyalás végén záróbeszédet tarthat, azaz elmondhatja véleményét a bemutatott bizonyítékokról és arról, hogy a vádlottat el kell-e ítélni.
  • Mint magánfél: a bírósági tárgyaláson fogja megvédeni a kártérítéshez való jogát, kérdéseket tehet fel az alperesnek, a tanúknak és a szakértőknek a benyújtott kártérítési igény szempontjairól, beleértve az Önt ért károkat is.

Tehetek-e nyilatkozatot, vagy szolgáltathatok-e bizonyítékot a bírósági eljárás során? Milyen feltételek mellett?

Igen. A fenti feltételek mellett.

Milyen tájékoztatást fogok kapni a bírósági eljárás során?

Tájékoztatjuk Önt az eljárás menetét befolyásoló határozatokról, a tárgyalás napjáról, időpontjáról és helyéről, valamint az ítéletről.

Betekinthetek-e majd a bírósági iratokba?

Igen. Ön mint áldozat jogosult az ügyiratba való betekintésre, kivéve, ha a nyomozás során az ügyiratokat bizalmasan kezelik, és az ügyészség tiltakozik a betekintés ellen azzal az indokkal, hogy az akadályozhatja a nyomozást és/vagy érintheti az eljárásban érintett személyek jogait.

Utolsó frissítés: 07/04/2024

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.

3 - Jogaim a bírósági eljárást követően

Fellebbezhetek az ítélet ellen?

Igen. Amennyiben Ön támogató, vagy magánfél, fellebbezhet az ítélettel szemben, ha nem ért azzal egyet. E fellebbezést ügyvédje útján kell benyújtania.

A fellebbezést 30 napon belül, írásban kell benyújtani, azon bírósághoz, ahol a tárgyalásra sor került. A fellebbezésnek tartalmaznia kell az okokat arra nézve, hogy miért nem ért egyet az ítélettel, a bizonyítékok értékelését, és/vagy a jogi normák alkalmazását.

Milyen jogok illetnek meg az ítélethozatal után?

Önnek joga van tájékoztatást kapni az ítéletről, és – a fent említettek szerint – attól függően, hogy milyen szerepben volt érintett az eljárásban, fellebbezni ellene.

Jogosult vagyok-e segítségre illetve védelemre a bírósági eljárás után? Mennyi ideig?

Az ítélet kiegészítő intézkedésként konkrét támogatásról vagy védelemről is rendelkezhet, mint a távoltartási végzés, amelynek időtartamát maga az ítélet szabja meg.

Milyen tájékoztatást kapok, ha az elkövetőt elítélik?

Tájékoztatást fog kapni az ítéletről és következésképp az elkövetőre kiszabott büntetésről. Ha az elkövetőt szabadságvesztésre ítélték, Ön tájékoztatást kap arról, hogy az elítélt a szabadságvesztést melyik büntetés-végrehajtási intézetben fogja letölteni.

Kapok-e arról tájékoztatást, ha az elkövetőt szabadon bocsátják (beleértve a korai vagy feltételes szabadságra bocsátást), vagy megszökik a börtönből?

Igen. Amennyiben Ön kifejezetten kérte, tájékoztatást fog kapni az elkövető szabadon bocsátásáról vagy szökéséről, és – különösen azokban az esetekben, amikor az elkövető különösen veszélyesnek minősül – a státuszáról, konkrétan ha korlátozó intézkedések alatt áll.

Részt veszek-e majd a szabadlábra helyezéssel vagy a feltételes szabadságra bocsátással kapcsolatos döntések meghozatalában? Tehetek-e például nyilatkozatot, vagy nyújthatok-e be fellebbezést?

Beadványát, amelyben leírja az Ön által megfelelőnek tartott indokokat, a végrehajtási bírósághoz (Tribunal de Execução de Penas) nyújthatja be.

Utolsó frissítés: 07/04/2024

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.

4 - Kártérítés

Milyen eljárásban lehet az elkövetővel szembeni kártérítési igényeket érvényesíteni? (például bírósági eljárás, polgári jogi igény, adhéziós eljárás)

Főszabályként a kártérítést büntetőeljárás keretében kell kérni. Ennek érdekében a nyomozati szakasz végéig tájékoztatnia kell a bűnügyi rendőri hatóságokat vagy az ügyészséget arról, hogy kártérítési igényt kíván benyújtani, amit például a vallomása megtételekor megtehet. Miután megkapja az értesítést a vádlottal szemben emelt vádakról, 20 nap áll rendelkezésére a kereset benyújtására.

MEGJEGYZÉS: A polgári jogi kártérítési igényekre nem vonatkoznak különleges alaki követelmények, és amennyiben az igényelt összeg nem éri el az 5000 eurót, Ön is benyújthatja a keresetet.

A bíróság elrendelte, hogy az elkövető fizessen számomra kártérítést/kártalanítást. Hogyan érhetem el, hogy az elkövető tényleg fizessen?

Ha a jogsértő nem fizeti meg önként a kártérítést, amelynek megfizetésére kötelezték, végrehajtási végzést kell kérnie, azaz kérnie kell a bíróság beavatkozását – vagyon, bankszámlák, járművek vagy más eszközök lefoglalását – a kártérítés megfizetésének biztosítása érdekében.

Ha az elkövető nem fizet, folyósíthat-e az állam előleget számomra? Milyen feltételek mellett?

Igen, olyan erőszakos bűncselekmény esetén, amely jelentős zavart okozott az Ön életszínvonalában és életminőségében, és az elkövető nem tudja megfizetni a kártérítést.

Jogosult vagyok-e állami kártalanításra?

Igen, amennyiben az elkövető nem tudja megfizetni a kártérítést, és Ön erőszakos bűncselekmény áldozata lett, és feltéve, hogy a bűncselekmény jelentős mértékben megzavarta az Ön életszínvonalát és életminőségét.

Az alábbi személyek jogosultak állami kártalanításra:

  • az erőszakos cselekmény következtében közvetlenül súlyos testi sértést (azaz maradandó fogyatékosságot, legalább 30 napig tartó átmeneti teljes munkaképtelenséget vagy halált) szenvedett áldozatok;
  • a sértett halála esetén azok a személyek, akiket jogszabály tartáshoz való joggal ruházott fel, például a gyermekek és a sértettel élettársi kapcsolatban élők;
  • a sértettnek segítséget nyújtó vagy a hatóságokkal a bűncselekmény megelőzésében, illetve az elkövető felkutatásában vagy elfogásában együttműködő személyek az általuk emiatt elszenvedett károkért.

MEGJEGYZÉS: Szexuális bűncselekmények esetén nem feltétel a legalább 30 napig tartó tartós vagy átmeneti teljes munkaképtelenség. Ezt a kivételt az indokolja, hogy bár az ilyen típusú bűncselekmények általában nem okoznak legalább 30 napig tartó munkaképtelenséget, a bűncselekmény súlyossága miatt mégis indokolt a kártérítés.

A kártérítési keresetet a bűncselekmény elkövetésétől számított egy éven belül, illetve büntetőeljárás esetén az eljárás jogerős határozatának meghozatalától számított egy éven belül lehet benyújtani. Azok az áldozatok, akik a bűncselekmény idején kiskorúak voltak, a nagykorúság elérése után egy évig nyújthatnak be kártérítési keresetet.

Az igényeket a bűncselekmények áldozatainak védelmével foglalkozó bizottság (Comissão de Proteção de Vítimas de Crime) honlapján elérhető A link új ablakot nyit meginternetes adatlapon kell benyújtani.

A kártérítési kereset benyújtása ingyenes.

Jogosult vagyok-e kártérítésre, ha az elkövetőt nem ítélték el?

Kivételesen, ha súlyos bűncselekményről van szó (lásd fent), és ha az elkövető ismeretlen.

Ha az elkövetőt bíróság elé állították és felmentették, Ön általában nem jogosult kártérítésre.

Jogosult vagyok-e sürgősségi kifizetésre, amíg a kártérítési keresetemet elbíráló határozatra várok?

Ha Ön kapcsolati erőszak áldozata, bármikor jogosult az államtól pénzbeli ellátásra, ha a bűncselekmény következtében súlyos anyagi szükséghelyzetbe kerül.

A sürgősségi kifizetés iránti kérelmeket a bűncselekmények áldozatainak védelmével foglalkozó bizottság honlapján elérhető A link új ablakot nyit meginternetes adatlapon kell benyújtani.

A kérelemhez csatolnia kell a feljelentés vagy a rendőri hatósághoz benyújtott bejelentés másolatát. A kérelmet a bűncselekmény elkövetésétől számított egy éven belül kell benyújtani.

Utolsó frissítés: 07/04/2024

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.

5 - Támogatásra és segítségnyújtásra vonatkozó jogaim

Bűncselekmény áldozata vagyok, kihez fordulhatok támogatásért és segítségért?

Bármely bűnügyi rendőri hatósággal, az ügyészséggel, vagy áldozatsegítő szervezettel felveheti a kapcsolatot.

Áldozatsegítő forróvonal

116 006 – Áldozatsegítő forróvonal (9:00 – 21:00 óra között)

112A link új ablakot nyit meg Országos segélyhívószám

144 – Szociális veszélyhelyzeti forróvonal

A link új ablakot nyit meg808 24 24 24 – SNS 24 (éjjel-nappali forróvonal)

144 – Országos szociális veszélyhelyzeti forróvonal (éjjel-nappal elérhető)

300 502 502 – Szociális biztonsági segélyvonal

Kapcsolati erőszak:

800 202 148 (éjjel-nappal elérhető)

3060 – SMS segélyvonal

Gyermekek:

116 111 – SOS gyermekvédelmi segélyvonal

Az áldozatoknak nyújtott segítség ingyenes?

Igen. Az áldozatok térítésmentes és bizalmas támogatási szolgáltatásokra jogosultak a büntetőeljárást megelőzően, az eljárás közben és azt követően.

Milyen típusú támogatást kaphatok az állami szolgálatoktól vagy hatóságoktól?

Egészségügyi támogatás, pszichológiai és szociális támogatás, védelem, jogi tájékoztatás, szükségszálláshely, menedékhely.

Milyen típusú támogatásra számíthatok a civil szervezetektől?

Érzelmi támogatás, pszichológiai támogatás, jogi tájékoztatás, szociális segélynyújtás és gyakorlati ügyekben segítség.

Utolsó frissítés: 07/04/2024

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.