Prava žrtava kaznenih djela (po zemljama)

Slovačka

Sadržaj omogućio
Slovačka

Mogu li podnijeti žalbu protiv presude?

Imate pravo podnijeti žalbu protiv dijela odluke koji se odnosi na odštetni zahtjev ili troškove postupka. Ovisno o vrsti odluke možete podnijeti žalbu (u roku od 15 dana), pritužbu (u roku od tri radna dana) ili prigovor (u roku od osam dana). U odluci koju primite točno će biti naznačeno koji vam je pravni lijek na raspolaganju i dokad ga možete podnijeti.

Koja su moja prava nakon izricanja presude?

Osuđeni počinitelj kaznenog djela dužan je nadoknaditi vam štetu određenu presudom. Ako osuđenik ne ispuni tu obvezu po pravomoćnosti odluke, možete je prisilno izvršiti putem sudskog ovršitelja. Sudski ovršitelj potom poduzima potrebne korake kako bi se osiguralo da dobijete naknadu štete, npr. prodaje imovinu osuđenika, usteže određeni iznos od plaće osuđenika. Međutim, i nakon okončanja kaznenog postupka imate daljnja prava kao žrtva kaznenog djela / oštećenik. Ta se prava odnose na vašu sigurnost i na naknadu.

Ako ste žrtva nasilnog kaznenog djela, možete od Ministarstva pravosuđa zatražiti naknadu koju isplaćuje država. Naknada se isplaćuje za tjelesne ozljede, a kad je riječ o pojedinim kaznenim djelima, i za nematerijalnu štetu. Osnovni uvjet koji morate ispuniti prije podnošenja zahtjeva jest taj da je pokrenut kazneni postupak u kojem ste zatražili naknadu štete od počinitelja i da vam šteta nije nadoknađena na drugi način. Naknadu možete zatražiti već za vrijeme kaznenog postupka, ali najduže godinu dana od datuma kad je odluka postala pravomoćna, stoga je važno da ne propustite taj rok.

Imam li pravo na potporu ili zaštitu nakon suđenja? Koliko dugo?

Pravo na stručnu pomoć imate i nakon okončanja kaznenog postupka. Ako su vam i dalje potrebne psihološka pomoć ili pomoć u ostvarivanju svojih prava kao žrtve, imate ih pravo primiti.

Koje ću informacije dobiti ako je počinitelj osuđen?

Presuda koju ćete primiti sadržavat će informacije o kazni izrečenoj počinitelju, uključujući trajanje kazne i zatvor u kojem će se kazna izdržavati ako je počinitelj osuđen na kaznu zatvora.

Hoću li biti obaviješten o puštanju počinitelja na slobodu (uključujući prijevremeno puštanje na slobodu ili uvjetnu slobodu) ili njegovu bijegu iz zatvora?

Imate pravo odlučiti o tome želite li biti obaviješteni ako počinitelj bude pušten ili pobjegne iz istražnog zatvora. Informacije o tim činjenicama služe osobito za vašu zaštitu – ako vas počinitelj pokuša kontaktirati (npr. počinitelj vam je bliska osoba ili član obitelji). Tu odluku možete u svakom trenutku promijeniti i to će policija, javni tužitelj i sud uzeti u obzir. Međutim, ako ste u opasnosti ili postoji opasnost za vaš život ili zdravlje, policija / javni tužitelj / sud obavijestit će vas o puštanju ili bijegu čak i ako niste tražili tu informaciju.

Hoću li biti uključen u odluke o puštanju na slobodu ili uvjetnom otpustu? Primjerice, mogu li dati izjavu ili podnijeti žalbu?

Možete podnijeti žalbu protiv dijela sudske odluke koji se

Posljednji put ažurirano: 27/03/2023

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.