Prava žrtava kaznenih djela (po zemljama)

Portugal

Sadržaj omogućio
Portugal

Koji je postupak za traženje odštete od počinitelja (npr. sudski postupak, privatna tužba, adhezijski postupak)?

U pravilu naknada štete mora se tražiti u okviru kaznenog postupka. U tu svrhu do okončanja faze istrage morate obavijestiti kriminalističku policiju ili javno tužiteljstvo da želite podnijeti zahtjev za naknadu štete, što možete učiniti, na primjer, pri davanju iskaza. Nakon što primite obavijest o optužnici protiv optuženika, imate rok od 20 dana za podnošenje zahtjeva.

NAPOMENA: građanski zahtjevi za naknadu štete ne podliježu posebnim formalnostima, a ako potražujete iznos manji od 5 000 EUR možete sami podnijeti taj zahtjev.

Sud je naložio počinitelju da mi plati odštetu/naknadu. Kako mogu biti siguran da će počinitelj platiti odštetu/naknadu?

Ako počinitelj dobrovoljno ne plati naknadu štete koja mu je naložena, morat ćete podnijeti prijedlog za ovrhu, tj. zatražiti od suda da intervenira – zaplijeni nekretninu, bankovne račune, vozila ili drugu imovinu – kako bi se osigurala isplata naknade štete.

Ako počinitelj ne plati, može li mi država isplatiti predujam za odštetu/naknadu? Pod kojim uvjetima?

Da, ako je riječ o nasilnom kaznenom djelu koje je uzrokovalo velike poteškoće u standardu i kvaliteti vašeg života, a počinitelj ne može isplatiti naknadu štete.

Imam li pravo na odštetu od države?

Da, ako počinitelj ne može isplatiti takvu naknadu štete, a žrtva ste nasilnog kaznenog djela i pod uvjetom da je to uzrokovalo velike poteškoće u standardu i kvaliteti vašeg života.

Sljedeće osobe imaju pravo na odštetu od države:

  • žrtve koje su zadobile teške tjelesne ozljede (tj. ozljede koje uzrokuju trajnu invalidnost, privremenu potpunu invalidnost u trajanju od najmanje 30 dana ili smrt) kao neposrednu posljedicu nasilnog čina
  • u slučaju smrti žrtve osobe kojima je prema zakonu priznato pravo uzdržavanja, poput djece i osoba koje žive u zajednici sa žrtvom
  • osobe koje su pretrpjele štetu jer su pomogle žrtvi ili surađivale s tijelima vlasti u sprečavanju kaznenog djela ili pronalaženju ili uhićenju počinitelja.

NAPOMENA: trajna ili privremena potpuna invalidnost u trajanju od najmanje 30 dana ne mora biti uvjet ako je riječ o kaznenim djelima protiv spolne slobode. Ova se iznimka opravdava činjenicom da je naknada štete i dalje opravdana zbog težine kaznenog djela, unatoč tome što ova vrsta kaznenog djela u pravilu ne uzrokuje nesposobnost za rad u trajanju od najmanje 30 dana.

Zahtjev za naknadu štete može se podnijeti u roku od godine dana od počinjenja kaznenog djela ili, ako se vodi kazneni postupak, u roku od godine dana od pravomoćnosti odluke u tom postupku. Ako je u vrijeme počinjenja kaznenog djela žrtva bila maloljetna osoba, može podnijeti zahtjev za naknadu štete u roku od godine dana nakon što je postala punoljetna.

Zahtjevi bi se trebali podnijeti putem elektroničkog obrasca dostupnog na internetskoj stranici Povjerenstva za zaštitu žrtava kaznenih djela (Comissão de Proteção de Vítimas de Crime).

Podnošenje zahtjeva za naknadu štete besplatno je.

Imam li pravo na naknadu ako počinitelj ne bude osuđen?

Iznimno, ako se radi o teškom kaznenom djelu (vidjeti prethodno navedeno) i ako je počinitelj nepoznat.

Ako je protiv počinitelja vođen postupak u kojem je oslobođen, u pravilu nemate pravo na naknadu štete.

Imam li pravo na hitnu isplatu dok čekam odluku o zahtjevu za naknadu?

Ako ste žrtva obiteljskog nasilja, imate pravo na primitak novčane naknade od države kad god ste zbog počinjenja kaznenog djela u teškoj financijskoj situaciji.

Zahtjevi za hitnu isplatu trebali bi se podnijeti putem elektroničkog obrasca dostupnog na internetskoj stranici Povjerenstva za zaštitu žrtava kaznenih djela.

Zahtjevu trebate priložiti presliku pritužbe ili prijave podnesene policijskoj upravi. Zahtjev se mora podnijeti u roku od godine dana od počinjenja kaznenog djela.

Posljednji put ažurirano: 07/04/2024

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.