Kazneno djelo trebali biste najprije prijaviti policiji.
To možete učiniti na više načina:
Hitni slučajevi: za hitne slučajeve nazovite 999 ili 18000 ako ste korisnik tekstualnog telefona. Riječ je o hitnom slučaju ako je nanesena teška ozljeda ili ako je kazneno djelo u tijeku i osumnjičenici se nalaze na mjestu događaja.
Usluga SMS poruka u hitnim slučajevima: policija vodi program prijavljivanja hitnih slučajeva SMS porukama kako bi osobama s određenim vrstama invaliditeta omogućila da joj se obrate u hitnim slučajevima. Ta usluga policiji omogućuje i prosljeđivanje zahtjeva za pomoć vatrogascima i službama prve pomoći. Usluga je dostupna samo korisnicima koji su se unaprijed registrirali i ispunili prijavni obrazac (dodatni podaci i prijavni obrazac dostupni su na internetskim stranicama policije http://www.psni.police.uk/).
Događaji koji nisu hitni slučajevi: ako događaj nije hitan, nazovite 101.
Kazneno djelo iz mržnje: ako događaj nije hitan, nazovite 101 i zatim birajte 2.
Riječ je o dopuni drugih načina prijavljivanja kaznenih djela koji su utvrđeni u ovom odjeljku.
Treća strana prijavljuje kazneno djelo: ako zaista ne želite ili ne možete sami prijaviti kazneno djelo, to može umjesto vas učiniti netko drugi, na primjer član obitelji ili volonterska organizacija. Oni uspostavljaju početni kontakt s policijom. Vi ćete se poslije ipak morati uključiti u postupak.
Posjet lokalnoj policijskoj postaji: ako događaj nije hitan, možete ga prijaviti i u lokalnoj policijskoj postaji tijekom radnog vremena.
Kazneno djelo može se prijaviti i na sljedeće načine:
Crimestoppers: ako ne želite navesti svoje ime, kazneno djelo možete prijaviti anonimno pozivom na besplatni telefonski broj 0800 555 111 dobrotvorne organizacije Crimestoppers, koja nije dio policije.
Događaj u luci ili zračnoj luci: ako je mjesto događaja međunarodna zračna luka Belfast (Belfast International Airport) ili luka Belfast (Belfast Harbour), trebali biste se obratiti Policiji međunarodne zračne luke Belfast na telefonski broj 028 9448 4400 (kućni broj 4412) / broj mobilnog telefona 077 1081 9183 ili Policiji luke Belfast na telefonski broj 028 9055 3000. Policijskoj službi Sjeverne Irske možete prijaviti i velike ili ozbiljne događaje kao što je ubojstvo, teroristički čin ili oružana pljačka. Događajima u zračnoj luci Belfast City bavi se Policijska služba Sjeverne Irske, a mogu se prijaviti na prethodno navedene brojeve za kontakt.
Policijski ombudsman: ako smatrate da je policijski službenik počinio kazneno djelo, trebali biste to prijaviti policijskom ombudsmanu, koji će provesti istragu te ravnatelju Javnog tužiteljstva dati preporuku za kazneni progon.
Ako ste žrtva kaznenog djela, imate pravo od policije dobiti informacije i objašnjenje razloga bez nepotrebnog odgađanja:
Imate pravo od policije dobiti sljedeće informacije bez nepotrebnog odgađanja nakon što ih je policija dobila:
Žrtve i svjedoci nisu stranke kaznenog postupka te stoga nemaju pravo na pravnu pomoć u Sjevernoj Irskoj.
Ako se od vas zahtijeva da dođete na sud kako biste dali iskaz, možda ćete imati određene troškove, na primjer troškove puta. Možete podnijeti zahtjev za povrat tog novca. Primjenjuju se vremenski rokovi za podnošenje zahtjeva za povrat novca i standardne stope za putne troškove i dnevnice, kao i najviši dnevni iznosi za gubitak prihoda. Ne plaćaju se troškovi davanja izjave policiji o kaznenom djelu.
Podaci o tome kako i uz koje uvjete Služba javnog tužiteljstva može nadoknaditi troškove te primjenjive stope mogu se pronaći na http://www.ppsni.gov.uk/Publications-7873.html.
Ako Služba javnog tužiteljstva donese odluku o nepoduzimanju kaznenog progona i ako se s time ne slažete, imate pravo zatražiti preispitivanje odluke Službe javnog tužiteljstva.
Pravo na preispitivanje odluke Službe javnog tužiteljstva o nepoduzimanju kaznenog progona primjenjuje se neovisno o vrsti kaznenog djela ili potencijalnom stupnju suda. Ako odluku o nepoduzimanju kaznenog progona donese ravnatelj Javnog tužiteljstva i ako je više tijelo ne može preispitati, preispitivanje može provesti ravnatelj Javnog tužiteljstva. Dodatni podaci o pravu na preispitivanje i kako ono funkcionira mogu se pronaći na http://www.ppsni.gov.uk/.
Ako znate nešto o događaju, od vas se može zatražiti da na sudu date iskaz za tužiteljstvo ili obranu.
U smislu Povelje o žrtvama, „žrtva” je:
Ako znate nešto o događaju, od vas se može zatražiti da na sudu date iskaz za tužiteljstvo ili obranu. Ako poznajete jednu od osoba uključenih u predmet, od vas se može zatražiti da svjedočite o karakteru te osobe, obično na strani obrane. U svakom slučaju, vaš iskaz može biti ključan za osiguravanje osuđujuće presude ili oslobođenje optuženika.
U Povelji o žrtvama utvrđena su prava žrtava. Ona je dostupna ovdje: https://www.justice-ni.gov.uk/publications/victim-charter.
Ako ste svjedok kaznenog djela, ali ne i žrtva, uslugama možete pristupiti na temelju Povelje o svjedocima. Ona je dostupna ovdje: https://www.justice-ni.gov.uk/publications/witness-charter.
Ako znate nešto o događaju, od vas se može zatražiti da na sudu date iskaz za tužiteljstvo ili obranu. Ako poznajete jednu od osoba uključenih u predmet, od vas se može zatražiti da svjedočite o karakteru te osobe, obično na strani obrane.
Ako ste žrtva kaznenog djela, osobnom izjavom žrtve imate priliku svojim riječima objasniti kako je kazneno djelo na vas utjecalo fizički, emocionalno, financijski ili na neki drugi način. Ta se izjava razlikuje od izjave svjedoka o tome što se dogodilo u određenom trenutku, primjerice što ste vidjeli ili čuli.
Imate pravo na to da vam se ponudi mogućnost da date svoju osobnu izjavu žrtve nakon što je donesena odluka o kaznenom progonu određene osobe za kazneno djelo.
Osobna izjava žrtve vaš je glas u kaznenom postupku. Međutim, ne biste trebali iznositi svoja stajališta o optuženiku, bilo kojim drugim ili navodnim kaznenim djelima ili sankcijama koje bi, prema vašem mišljenju, trebalo izreći jer ta stajališta nisu dopuštena na sudu. Prije no što je preda sucu, Služba javnog tužiteljstva uklonit će iz izjave sve informacije koje ona ne bi trebala sadržavati.
Osobna izjava žrtve upotrijebit će se na sudu ako optuženik bude proglašen krivim ili ako prizna krivnju. Vidjet će je tužitelj, optuženik, njegov pravni zastupnik i sudac. Ako je osoba osuđena za kazneno djelo, sudac mora pri određivanju kazne razmotriti relevantne dijelove osobne izjave žrtve. U nekim slučajevima neće biti moguće uzeti u obzir izjavu ako sudovi rješavaju predmet vrlo brzo, na primjer u slučaju ranog priznavanja krivnje ili ako se predmet riješi tijekom prvog pojavljivanja pred sudom.
Imate pravo:
Ako ste svjedok na suđenju, imate pravo:
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.