Prava žrtava kaznenih djela (po zemljama)

Njemačka

Sadržaj omogućio
Njemačka

Žrtva sam kaznenog djela. Komu se mogu obratiti za potporu i pomoć?

Ako ste žrtva kaznenog djela, detaljne informacije o potpori i pomoći možete pronaći na središnjoj platformi za zaštitu žrtava na http://www.hilfe-info.de BMJV-a (Saveznog ministarstva pravosuđa i zaštite potrošača) ili možete preuzeti brošuru (vlastita publikacija, na njemačkome) BMJV-a Opferfibel (smjernice za žrtve) na njihovoj početnoj stranici. Ova nacionalna platforma za zaštitu žrtava uključuje i „pretraživač” savjetovališta, koji žrtve mogu upotrijebiti da u svojoj blizini što prije pronađu savjetovališta koja nude pomoć telefonski, preko interneta ili osobno. ODABS, internetska baza podataka za žrtve kaznenih djela, dostupna na www.odabs.org, koju podupire Savezno ministarstvo rada i socijalne skrbi, omogućuje pristup mjerodavnim informacijama.

U nastavku ćete pronaći popis različitih dostupnih izvora pomoći.

Pozivni centri za potporu žrtvama

Popis najvažnijih besplatnih pozivnih centara (ove brojeve ne možete nazvati iz inozemstva). U Njemačkoj na www.hilfe-info.de možete pronaći sljedeće brojeve:

Hilfetelefon Sexueller Missbrauch (pozivni centar za spolno zlostavljanje): 0800 22 55 530

Hilfetelefon Gewalt gegen Frauen (pozivni centar za nasilje nad ženama): 0800 116 016

Hilfetelefon Gewalt an Männer (pozivni centar za nasilje nad muškarcima): 0800 1239900

berta – Beratung und telefonische Anlaufstelle (pozivni centar za opće savjetovanje): 0800 30 50 750

Elterntelefon (pozivni centar za roditelje): 0800 11 10 550

Hilfetelefon Schwangere in Not (pozivni centar za trudnice koje su u opasnosti): 0800 40 40 020

Medizinische Kinderschutzhotline (pozivni centar za zdravstvenu zaštitu djeteta): 0800 19 21 000

Žrtve u cijeloj Europi mogu 24 sata dnevno dobiti pomoć i potporu ako nazovu pozivni centar koji je uspostavilo udruženje Weisser Ring e.V. na broj 116006.

Je li potpora žrtvama besplatna?

Da.

Koje vrste potpore mogu primiti od državnih službi ili tijela?

U Njemačkoj svaka je savezna pokrajina odgovorna za pružanje opće pomoći žrtvama. Svaka savezna pokrajina uspostavila je različite mjere kako bi poboljšala položaj žrtava kaznenih djela i kako bi im osigurala odgovarajuću vrstu pomoći. Mjere uključuju imenovanje predstavnikâ za zaštitu žrtava u policijskim postajama, uspostavljanje jedinica za zaštitu svjedoka, privremeni smještaj za žene i djevojke koje su zlostavljane, davanje informacija žrtvama kaznenih djela i financijsku pomoć. Mnoge savezne pokrajine osnovale su posebna regionalna udruženja koja vode savjetodavne centre i odjele za žrtve. Popis onoga što svaka savezna pokrajina nudi možete pronaći na https://www.hilfe-info.de/WebS/hilfeinfo/DE/HilfeUndBeratung/AnsprechpartnerUndBeratungsstellen/EinrichtungenOpferhilfe/EinrichtungenDerOpferhilfe.html.

Postoje i središnje kontaktne točke na saveznoj i pokrajinskoj razini. Na primjer, na nacionalnoj razini dr. Franke imenovan je povjerenikom savezne vlade za žrtve i osobe pogođene terorističkim napadima počinjenima na državnom području. Dr. Felix Klein imenovan je povjerenikom savezne vlade za Židove u Njemačkoj i za borbu protiv antisemitizma, a dr. Rörig neovisni je povjerenik za pitanja seksualnog zlostavljanja djece.

Trinaest saveznih pokrajina isto je tako imenovalo predstavnika za žrtve. Međutim, njihove se odgovornosti razlikuju. Popis pojedinačnih kontakata možete pronaći na www-hilfe-info.de.

Kao žrtva kaznenog djela tijekom kaznenog postupka možete dobiti pomoć odvjetnika, na primjer pružanje potpore pri davanju iskaza kao svjedok. Imate pravo na potporu i kao oštećenik, čak i prije nego što najavite svoje sudjelovanje u postupku. Kao oštećena stranka imate pravo na pravno zastupanje ili vas na davanje iskaza može pratiti osoba od povjerenja, sve dok to ne ugrožava cilj istrage.

Osim na pravnu pomoć, imate pravo i na psihosocijalnu potporu prije, tijekom i nakon kaznenog postupka. Takva potpora dostupna je besplatno, ne samo maloljetnim žrtvama seksualnih i nasilnih kaznenih djela, već i osobito ranjivim odraslim osobama koje su pretrpjele ozljede kao posljedicu vrlo nasilnog kaznenog djela ili seksualnog napada.

Liječenje

Osim toga, traumatološke ambulante pružaju kratkoročnu psihološku potporu žrtvama nasilnih kaznenih djela. Takve ambulante postoje u cijeloj Njemačkoj. Žrtve nasilnih kaznenih djela mogu odmah dobiti psihološku potporu u traumatološkim ambulantama. Mnoge žrtve kaznenog djela pokazuju znatno poboljšanje nakon samo nekoliko savjetovanja i psihoterapijskih sastanaka. Ako je potrebno, liječenje se može pružiti i osigurati tijekom duljeg razdoblja, npr. ambulantna psihoterapija ili bolnička skrb u psihijatrijskoj ili psihosomatskoj klinici. Mnoge traumatološke ambulante povezane su s psihijatrijskom klinikom ili bolnicom, tako da u većini slučajeva mogu pružiti skrb liječnika psihijatra.

Popis traumatoloških ambulanti u Njemačkoj možete pronaći na Hilfe-Info.de.

Žrtve seksualnog ili fizičkog napada mogu tražiti da se vidljive ozljede dokumentiraju. Općenito možete dobiti potvrdu liječnika za sve pretrpljene ozljede nakon pregleda liječnika opće prakse u lokalnoj ordinaciji ili liječnika u lokalnoj bolnici. Neki gradovi imaju i posebnu ambulantu za zaštitu od nasilja, koja može dokumentirati ozljede žrtava kaznenog djela.

U tim ambulantama vaše ozljede ili bilo koje fizičke dokaze može pregledati i dokumentirati specijalist sudske medicine.

Financijska potpora

Država pruža razne vrste financijske potpore: svatko kome je zdravlje narušeno zbog nasilnog kaznenog djela može ostvariti isplatu naknade prema Zakonu o naknadi štete žrtvama kaznenih djela (Opferentschädigungsgesetz). Te osobe moraju podnijeti službenu prijavu nadležnom Pokrajinskom uredu za mirovine i naknade (Landesversorgungsamt). Popis svih ureda za mirovine i naknade možete pronaći i na platformi za zaštitu žrtava na Hilfe-Info.de. U navedene naknade uključeno je i liječenje u traumatološkim ambulantama.

Nakon napada ekstremista ili terorista žrtve mogu dobiti naknadu ako se suočavaju s poteškoćama (Härteleistungen). Kontaktna točka za te naknade je Bundesamt für Justiz (Savezni ured za pravosuđe).

Ako ste pretrpjeli tjelesnu ozljedu zbog nasilnog kaznenog djela na radu, tijekom školskog putovanja ili putovanja sa sveučilišnom seminarskom grupom, na putu do posla ili s posla ili takvog putovanja, u određenim okolnostima možete zatražiti zakonsko osiguranje za slučaj nesreće. Kontaktna točka za ove slučajeve je vaš Unfallkasse ili Berufsgenossenschaft (fond osiguranja za slučaj nesreće ili fond osiguranja za slučaj nesreće na radu).

Verkehrsopferhilfe e.V. (udruga za žrtve prometnih nesreća) odgovarajući je fond osiguranja za nasilno kazneno djelo koje uključuje vozilo. Na primjer, fond pruža pokriće za slučajeve u kojima vozilo nije bilo osigurano, prometne nesreće u kojoj je vozač pobjegao s mjesta nesreće ili kad je vozač namjerno postupio nezakonito.

Koje vrste potpore mogu primiti od nevladinih organizacija?

Profesionalne i dobrovoljne nevladine organizacije za potporu žrtvama imaju različite mjere za poboljšanje položaja žrtava kaznenog djela i za pružanje odgovarajuće pomoći.

Stručnjaci koji rade za ove organizacije mogu vam pomoći razgovorom o posljedicama kaznenog djela, pružanjem psihosocijalne podrške i informiranjem o mogućem kaznenom postupku i novčanoj naknadi. Mogu vam pružiti i dodatnu pomoć, kao što su usluge odvjetnika ili psihologa.

Na primjer, Weisser Ring e. V. pruža potporu žrtvama na nacionalnoj razini. Osim centara u cijeloj Njemačkoj, to udruženje pruža i (prethodno već spomenutu) uslugu pozivnog centra za pomoć žrtvama (116006), preko kojeg žrtve kaznenog djela mogu odmah dobiti stručnu pomoć. Weisser Ring e. V. nudi i općenite savjete, pomoć u ophođenju s državnim tijelima i sudovima, inicijalni besplatni sastanak s odvjetnikom, inicijalnu besplatnu medicinsku/psihološku potporu pri rješavanju stresa uzrokovanog kaznenim djelom, pratnju tijekom saslušanja na sudu i financijsku potporu. Weisser Ring e. V. isto tako ima programe za naknadu žrtvama i mirenje između žrtve i počinitelja kaznenog djela.

Arbeitskreis der Opferhilfen in Deutschland e.V. (ADO, radna skupina za potporu žrtvama u Njemačkoj) djeluje kao krovna organizacija za različite profesionalno aktivne centre za potporu žrtvama na regionalnoj razini. Njihovi su ciljevi, među ostalim, poticati redovite razmjene informacija između centara za potporu žrtvama u Njemačkoj, postavljati standarde za stručnu potporu žrtvama, osnivati nove profesionalne centre za potporu žrtvama i poticati suradnju različitih centara za potporu. U ADO-u možete dobiti i savjete i pomoć u ophođenju s državnim tijelima, kao i hitnu psihološku potporu, liječenje i terapiju, pravni savjet, pratnju na sastancima s policijom, državnim tijelima i sudovima te potporu u postupku mirenja između žrtve i počinitelja kaznenog djela.

Razni centri za potporu specijalizirali su se za pružanje savjeta i pomoći žrtvama određenih kaznenih djela, posebno seksualnih kaznenih djela i kaznenih djela motiviranih rasizmom, antisemitizmom, homofobijom te transfobijom. Ti su centri ustrojeni i u okviru različitih krovnih organizacija, na primjer:

VBRGVerband der Beratungsstellen für Betroffene rechter, rassistischer und antisemitischer Gewalt (udruga savjetodavnih centara za žrtve desničarskog, rasističkog i antisemitskog nasilja)

BFFBundesverband der Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe in Deutschland (savezna udruga savjetodavnih i pozivnih centara za žene u Njemačkoj)

Uz nacionalne inicijative za potporu žrtvama, mnogi centri za pomoć aktivni su na regionalnoj i lokalnoj razini i vrlo su predani. Popis savjetodavnih centara na regionalnoj i lokalnoj razini možete pronaći na http://www.hilfe-info.de.

Posljednji put ažurirano: 19/10/2021

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.