Otvoreni postupci u području građanskog pravosuđa koji su započeti prije isteka prijelaznog razdoblja nastavit će se na temelju prava EU-a. Na temelju uzajamnog sporazuma s Ujedinjenom Kraljevinom na portalu e-pravosuđe do kraja 2024. ostat će dostupne informacije povezane s Ujedinjenom Kraljevinom.
Izvorna jezična inačica ove stranice engleski nedavno je izmijenjena. Naši prevoditelji trenutačno pripremaju jezičnu inačicu koju vidite.
Swipe to change

Prava žrtava kaznenih djela (po zemljama)

Engleska i Wales

Sadržaj omogućio
Engleska i Wales

Kako i gdje mogu prijaviti kazneno djelo?

Kako mogu pratiti postupke nadležnih tijela nakon prijave kaznenog djela?

Kako se mogu uključiti u istragu kaznenog djela?

Koja su moja prava kao svjedoka?

Maloljetnik sam. Imam li dodatna prava?

Koje informacije mogu dobiti od policije ili organizacija za podršku žrtvama tijekom istrage kaznenog djela?

Mogu li dobiti pravnu pomoć?

Kako mogu dobiti zaštitu ako sam u opasnosti?

Koje usluge i pomoć mogu dobiti tijekom istrage kaznenog djela?

Postoje li mogućnosti da postignem nagodbu ili pokrenem postupak mirenja s počiniteljem?

Što će se dogoditi s mojim predmetom po završetku istrage?

Mogu li podnijeti žalbu ako je moj slučaj zaključen izvan suda?

Stranac sam. Kako se štite moja prava i interesi?

Više informacija

Kako i gdje mogu prijaviti kazneno djelo?

Ako ste žrtva kaznenog djela u Engleskoj i Walesu, možete prijaviti to kazneno djelo policiji.

Možete ga prijaviti telefonskim pozivom ili osobnim odlaskom u najbližu policijsku postaju. Za slučajeve koji nisu hitni možete nazvati broj 101 za vezu s lokalnom policijom.  Za hitne slučajeve možete nazvati broj 999 ili 112.

Ako ste tražitelj azila ili izbjeglica, možete kontaktirati i jednu od službi „sve na jednom mjestu” (One Stop Services), koje će vam pomoći da pronađete najbližu policijsku postaju te vam mogu besplatno dodijeliti usmenog prevoditelja ako vam je potreban.

Ako ne želite osobno prijaviti kazneno djelo, možete zamoliti drugu osobu da ga prijavi ili podnijeti anonimnu prijavu borcima protiv kriminala (Crimestoppers) pozivom na broj 0800 555 111 ili popunjavanjem njihova elektroničkog obrasca. No zapamtite da, ako ste žrtva kaznenog djela, policija će u jednom trenutku morati razgovarati s vama kako bi učinkovito vodila istragu.

Ako ne govorite engleski, možete prijaviti kazneno djelo na svojem jeziku ili bilo kojem drugom jeziku koji razumijete. Ako je potrebno, besplatno će vam se dodijeliti prevoditelj.

Kada prijavite kazneno djelo policiji, od vas će se tražiti svi važni detalji o tom kaznenom djelu i osobi za koju mislite da ga je počinila (ako znate tko je počinitelj) te vaši osobni podaci (npr. ime, adresa, i drugi podaci za kontakt).

Policijski službenik kojemu prijavite kazneno djelo zabilježit će podatke u posebnom obrascu. Za većinu kaznenih djela nema roka za prijavu, ali bolje ih je prijaviti što je prije moguće.

Detaljnije informacije o tome kako prijaviti kazneno djelo policiji dostupne su i na internetu.

Kako mogu pratiti postupke nadležnih tijela nakon prijave kaznenog djela?

Dobit ćete referentni broj vaše prijave, koji možete koristiti za praćenje napretka vašeg predmeta. Osoba zadužena za vaš predmet trebala bi vas redovito kontaktirati kako bi vas obavijestila o novostima u istrazi.  Ako želite više informacija, možete nazvati broj za slučajeve koji nisu hitni, 101.  Možete i otići u policijsku postaju, no ako dođete bez dogovorena sastanka, osoba zadužena za vaš predmet može biti nedostupna.

Kako se mogu uključiti u istragu kaznenog djela?

Ako policija istražuje predmet, moći ćete dati osobnu izjavu žrtve (Victim Personal Statement), u kojoj možete detaljno opisati financijske, emocionalne, fizičke i psihološke posljedice kaznenog djela na vas (i, ako je to primjenjivo, na vašu obitelj). To možete učiniti prilikom prijavljivanja kaznenog djela ili bilo kada nakon prijave. Ovisno o vašim potrebama, besplatno će vam se omogućiti usluge usmenog prevođenja, medicinski pregled te druge usluge.  Međutim, to ne uključuje pravno savjetovanje i/ili pravnog zastupnika jer u Ujedinjenoj Kraljevini žrtva nije stranka u postupku, već se on vodi između države i tuženika.  Kao žrtva kaznenog djela, ako sudjelujete u sudskom postupku, onda sudjelujete u svojstvu svjedoka.

Tijekom istrage imate pravo na redovito obavještavanje o napretku predmeta i o eventualnim uhićenjima. No nije vam dopušten uvid u bilo kakve dokumente ili podatke u vezi s postupkom. Vaše daljnje sudjelovanje u istrazi moguće je samo na zahtjev policije (npr. kako biste odgovorili na dodatna pitanja ili sudjelovali u prepoznavanju počinitelja). Niste obvezni na daljnje sudjelovanje ako to ne želite (iako ćete možda biti obvezni sudjelovati u sudskim postupcima koji bi mogli uslijediti).

Budući da u Ujedinjenoj Kraljevini žrtva nije stranka u postupku, nemate posebno pravo na pravnog zastupnika. No ako odlučite angažirati odvjetnika (o svojem trošku) kako bi nadležnim tijelima iznio podatke ili argumente, ta će tijela uglavnom uvažiti takvo zastupanje.

Bit ćete obaviješteni kad se osumnjičenika službeno optuži i tužiteljstvo će uzeti u obzir vaše mišljenje. Tužiteljstvo nije obvezno postupati u skladu s vašim navodima, iako mu možete iznijeti svoje mišljenje u obliku osobne izjave žrtve, koju će se vjerojatno uzeti u obzir pri postupanju.

Pritom nastali troškovi uglavnom se ne nadoknađuju.

Koja su moja prava kao svjedoka?

Tijekom istrage policija može od vas tražiti da date izjavu svjedoka. To obično znači da će vas pozvati da ispričate što se dogodilo, a policijski će službenik zapisati što kažete. Zatim će tražiti od vas da provjerite je li vaš iskaz točno zabilježen i da ga potpišete. Policijski će službenik moći unijeti ispravke ako mislite da je to potrebno i tražit će da ih potvrdite.

Ako dajete izjavu, policija će procijeniti što vam je potrebno kao svjedoku.  To uključuje podatke o tome kada i kako se može stupiti u kontakt s vama te vaše eventualne jezične i komunikacijske potrebe.  Policija će procijeniti i bi li vam stručnjak za komunikaciju („ovlašteni posrednik”) mogao pomoći pri izjavi i hoće li se vaša izjava snimati kamerom.

Vaša izjava možda se neće koristiti kao dokaz na sudu u određenim okolnostima, npr. ako obrana ne osporava vaš iskaz, ali vjerojatno će se koristiti i možda ćete morati i osobno dati iskaz tijekom suđenja.

Za više informacija o vašim pravima kao svjedoka, molimo pogledajte Povelju o svjedocima (uskoro će se objaviti).

Maloljetnik sam. Imam li dodatna prava?

Ako ste dijete u dobi do 18 godina te se od vas traži da date iskaz, možete dobiti dodatnu potporu i pomoć.

Vaša izjava snimat će se kamerom, osim ako zatražite da date pisani iskaz. Međutim, možda ćete ipak morati pristupiti sudu, kako biste odgovorili na pitanja o svojem iskazu.

Koje informacije mogu dobiti od policije ili organizacija za podršku žrtvama tijekom istrage kaznenog djela?

Kad prijavite kazneno djelo policiji, bit ćete obaviješteni hoće li policija istraživati predmet te će vas policija pitati o vašem stavu u vezi s kaznenim progonom.

Pitat će vas želite li primati daljnje informacije (npr. o odlukama tužiteljstva i sudskom postupku).  Policija će vas redovito obavještavati o napretku istrage ako je riječ o teškom kaznenom djelu.  Ako je riječ o lakšem kaznenom djelu, policija će vam dati podatke za kontakt kako biste mogli saznati u kojoj je fazi istraga.  Bit ćete obaviješteni o ishodu istrage (npr. je li osumnjičenik optužen ili samo upozoren).

Za daljnje upute o pitanjima kao što je traženje odštete, uputit će vas službi za potporu žrtvama (Victim Support).

Ako je to primjenjivo, uputit će vas i drugim specijaliziranim službama (npr. za žrtve nasilja u obitelji ili žrtve seksualnog napada).

Mogu li dobiti pravnu pomoć?

Nemate pravo na pravnu pomoć osim ako želite privatno tužiti, za što je u nekim slučajevima dostupna pravna pomoć. Razlog tomu je što žrtve u Ujedinjenoj Kraljevini nisu stranke u postupku pa im stoga u pravilu nije potrebno pravno zastupanje. Jedine su iznimke slučajevi u kojima je zbog prirode kaznenog djela potrebna stručna pomoć ili procjena (npr. medicinska), koja se onda pruža besplatno.

Kako mogu dobiti zaštitu ako sam u opasnosti?

Ako smatrate da vama ili vašoj obitelji prijeti rizik od kaznenog djela, trebali biste to odmah prijaviti policiji, tako da se mogu poduzeti odgovarajuće mjere.   Policija će vam pružiti zaštitu kakvu smatra potrebnom i razumnom s obzirom na razinu, vjerojatnost i neposrednost rizika.

Zaštita se može pružiti u različitim oblicima, npr. redovite patrole pred domom žrtve ili dolazak nakon oglašavanja alarma u lokalnoj policijskoj postaji. Samo se u slučajevima najtežih kaznenih djela poduzimaju drastičnije mjere zaštite (npr. anonimnost tijekom suđenja ili program zaštite svjedoka).

Koje usluge i pomoć mogu dobiti tijekom istrage kaznenog djela?

Ako se navodno kazneno djelo odnosi na područje nadležnosti policije, uputit će vas službi za potporu žrtvama (Victim Support), gdje ćete dobiti dodatnu potporu i upute po potrebi.

Ako je to primjenjivo, uputit će vas i drugim specijaliziranim službama (npr. za žrtve nasilja u obitelji ili žrtve seksualnog napada), ako to želite.

Te službe uglavnom nude besplatne usluge.

Postoje li mogućnosti da postignem nagodbu ili pokrenem postupak mirenja s počiniteljem?

Policija i tužiteljstvo razmotrit će je li prikladan neki postupak koji ne uključuje tužbu, a to može uključivati i mirenje. Službeno policijsko upozorenje ili uvjetno upozorenje tužiteljstva često uključuje obvezno sudjelovanje počinitelja u nekom obliku nagodbe sa žrtvama, a to može uključivati i mirenje.

U pravilu biste dobili poziv da sudjelujete u tom postupku. Mirenje se može pokrenuti samo uz vaš pristanak i provodi ga policija ili osoblje zaduženo za uvjetne kazne.

Što će se dogoditi s mojim predmetom po završetku istrage?

Kad policija završi istragu, odlučit će hoće li predati predmet tužiteljstvu, koje će odlučiti hoće li tražiti suđenje. Tužiteljstvo će ispitati ima li dovoljno dokaza protiv tuženika i je li u javnom interesu tužiti ga. Ako odluči podići tužbu, osumnjičenika će optužiti i predmet će ići na sud.  U slučaju lakših kaznenih djela policija može samostalno odlučiti o tužbi bez prosljeđivanja predmeta tužiteljstvu.  Policija će vas uvijek obavijestiti o tome hoće li biti suđenja, bez obzira odluči li o tome policija ili tužiteljstvo.

Mogu li podnijeti žalbu ako je moj slučaj zaključen izvan suda?

Ne možete se žaliti policiji ili tužiteljstvu na njihovu odluku da ne tuže. Međutim, možete tražiti od tužiteljstva da preispita svoju odluku.

Možete tražiti i od Visokog suda da preispita odluku. Vrlo je teško dobiti pozitivan ishod u ovom postupku (koji se naziva „sudsko preispitivanje”) jer će Visoki sud presuditi protiv donositelja odluke samo ako utvrdi da je odluka potpuno nerazumna (za razliku od nepoželjne). Čak i ako uspijete, Visoki sud neće narediti tužiteljstvu da pokrene tužbu. Samo će narediti da donositelj odluke preispita svoju odluku s obzirom na utvrđenja suda. Ako želite tražiti takvo preispitivanje, trebat će vam pravni zastupnik. Pravna pomoć dostupna je u određenim okolnostima, ali samo ako su zadovoljeni strogi kriteriji (osobito u pogledu financijskih okolnosti).

Možda ćete moći zatražiti privatnu tužbu, iako to nije uobičajeno u Ujedinjenoj Kraljevini. U tu svrhu potrebno je zatražiti od lokalnih sudaca da izdaju nalog za uhićenje osumnjičenika ili „poziv” u kojemu se zahtijeva da se osumnjičenik pojavi na sudu na određeni datum. U takvim predmetima pravna pomoć uglavnom nije dostupna. Uz to, ako je tužba pokrenuta a zatim prekinuta, u većini slučajeva neće biti moguće ponovo pokrenuti postupak. Suci će tražiti dovoljno dokaza krivnje osumnjičenika kako bi mogao biti osuđen u slučaju da ne pobija krivnju.

Stranac sam. Kako se štite moja prava i interesi?

Ako ste stranac, imate sva gore navedena prava.

Uz to, ako ne govorite engleski, nadležna će vam tijela nastojati osigurati usluge pismenog ili usmenog prevođenja za informacije koje dobivate, ako je to potrebno.

Više informacija:

  • Kodeks postupanja za žrtve kaznenih djela – na engleskom
  • Povelja o svjedocima – na engleskom
  • Zakon o nasilju u obitelji, kaznenim djelima i žrtvama iz 2004. – na engleskom
  • Osobna izjava žrtve: Vodič za policijske službenike, istražitelje i pravnike koji se bave kaznenim pravom – na engleskom
  • Program posljednjeg upozorenja – na engleskom
  • Kodeks postupanja za uvjetna upozorenja – na engleskom
  • Zakon o dokazima kaznenih djela i anonimnosti svjedoka iz 2008. – na engleskom
Posljednji put ažurirano: 01/02/2019

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.