Pravice žrtev – po državah

Finlande

Contenu fourni par
Finlande

Če zahtevate kazen ali odškodnino za kaznivo dejanje, ste stranka v sodnem postopku. Lahko vas tudi zaslišijo z namenom zbiranja dokazov.

Če se tožilec odloči, da ne začel kazenskega pregona, ga lahko začnete sami.

Kako lahko prijavim kaznivo dejanje?

Kaznivo dejanje lahko prijavite policiji na kraju kaznivega dejanja, na policijski postaji ali, v primeru lažjih kaznivih dejanj, prek spleta ali po telefonu. Imate pravico prejeti pisno potrdilo o prijavi kaznivega dejanja.

Kako lahko ugotovim, v kateri fazi je moja zadeva?

Policija vam bo zagotovila kontaktne podatke za nadaljnje ukrepanje v zvezi z zadevo.

Ali sem upravičen do pravne pomoči (med preiskavo ali sojenjem)? Pod katerimi pogoji?

Pri prijavi kaznivega dejanja, zaslišanju in sojenju imate pravico do pomoči pravnega svetovalca. Svetovalec mora biti odvetnik, javni odvetnik za pravno pomoč ali pooblaščeni pravni svetovalec.

Osebe z nizkimi in srednjimi dohodki so lahko upravičene do pravne pomoči, ki jo financira država. V takih primerih stroške odvetnika delno ali v celoti plača država. Za pravno pomoč lahko zaprosite pri javnem uradu za pravno pomoč ali prek elektronske storitve. Odvetniško pisarno lahko zaprosite, da v vašem imenu zahteva pravno pomoč.

Sodišče lahko v primeru nasilja v družini, kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost ali hudih kaznivih dejanj zoper vaše življenje, zdravje ali svobodo odredi pravnega svetovalca in osebo, ki vam nudi podporo. V takih primerih takso ne glede na vaš dohodek plača država.

Ali lahko zahtevam povračilo stroškov (za udeležbo v preiskavi/na sojenju)? Pod katerimi pogoji?

Če ste vabljeni na sodišče, da bi pojasnili dejstva v zadevi, ste od države upravičeni do povračila potnih stroškov, nastalih med vašo navzočnostjo na sodišču. Lahko prejmete dnevnice, potne stroške in nadomestilo za finančno izgubo.

Ali se lahko pritožim, če je moja zadeva zaključena še pred začetkom sodnega postopka?

Pritožbo zoper odločitev tožilca, da ne začne pregona, se lahko vloži pri generalnem tožilcu, ki lahko vroči novo obtožnico.

Ali se lahko udeležim sojenja?

Da, lahko se udeležite sojenja kot stranka v postopku. Če zahtevate kazen ali odškodnino za kaznivo dejanje, ste stranka v sodnem postopku. Lahko soglašate s skrajšanim kazenskim nalogom tožilca ali zahtevate drugo kazen. Odškodnino od tožene stranke lahko zahtevate sami, lahko pa tožilec vloži zahtevek v vašem imenu.

Kakšen je moj uradni položaj v sodnem postopku? Na primer, ali sem lahko oziroma ali lahko izberem, da sem: žrtev, priča, civilna stranka ali zasebni tožilec?

Če zahtevate kazen ali odškodnino za kaznivo dejanje, ste stranka v sodnem postopku. Lahko vas tudi zaslišijo z namenom zbiranja dokazov.

Če se tožilec odloči, da ne začel kazenskega pregona, ga lahko začnete sami.

Kakšne so moje pravice in obveznosti v tej vlogi?

Morda se boste morali osebno zglasiti na sodišču, če je to potrebno za pojasnitev dejstev v zadevi. V tem primeru ste upravičeni do nadomestila države za nastale stroške.

Med sojenjem morate vedno govoriti resnico.

Ali lahko med sojenjem podam izjavo ali predlagam dokaze? Pod katerimi pogoji?

Če ste stranka v postopku, lahko predlagate dokaze. Na glavni obravnavi boste lahko predstavili svoj zahtevek in razloge zanj, pričali in dali zaključno izjavo, v kateri boste lahko izrazili svoje mnenje o krivdi tožene stranke in kazni, ki naj se naloži.

Katere informacije bom prejel med sojenjem?

Na glavno obravnavo boste povabljeni, če bo vaša navzočnost potrebna za pojasnitev dejstev v zadevi ali če boste sodišču sporočili, da nameravate vložiti zahtevke, ki jih ni vložil tožilec.

Pravico imate, da ste na vašo zahtevo obveščeni o času in kraju sodne obravnave ter o sodbi v kazenski zadevi.

Ali bom lahko imel dostop do sodnih spisov?

Da. Če ste stranka v postopku, imate enak dostop do sodnih spisov kot obdolženec. Praviloma imate pravico, da ste obveščeni o vsebini procesnih dokumentov, tudi tistih, ki niso javno dostopni.

Zadnja posodobitev: 05/02/2021

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.