Ohvrite õigused riigiti

Finlande

Contenu fourni par
Finlande

Olete menetlusosaline, kui taotlete kuriteo eest karistust või hüvitist. Teid võidakse tõendite kogumise eesmärgil ka küsitleda.

Kui prokurör on otsustanud süüdistust mitte esitada, on teil õigus esitada süüdistuse ise.

Kuidas ma pean kuriteost teatama?

Kuriteost võite politseile teatada selle toimumise kohas, politseijaoskonnas või väiksemate õigusrikkumiste korral ka internetis või telefoni teel. Teil on õigus saada oma kuriteoteate kohta kirjalik kinnitus.

Kuidas ma oma juhtumi kohta teavet saan?

Politsei annab teile kontaktandmed, mille abil saate nõutada teavet juhtumi menetlemise edasise käigu kohta.

Kas mul on õigus õigusabile (uurimise või kohtumenetluse ajal)? Millistel tingimustel?

Teil on õigus kasutada õigusnõustaja abi kuriteost teatamisel, teie küsitlemisel ja kohtulikul arutelul. Teie abistaja peab olema advokaat, avalik-õiguslik õigusnõustaja või volitatud õigusnõustaja.

Madala ja keskmise sissetulekuga töötajatel võib olla õigus saada riigi õigusabi. Sellisel juhul maksab õigusnõustaja tasu osaliselt või täielikult riik. Õigusabi võite taotleda õigusabibüroost või elektroonilise teenistuse kaudu, ent samuti võite paluda, et teie nimel taotleks õigusabi advokaadibüroo.

Kohus võib määrata teile õigusnõustaja ja tugiisiku perevägivalla, seksuaalkuritegude või teie elu, tervise või vabaduse vastaste raskete kuritegude korral. Sellisel juhul maksab riik õigusnõustajale ja tugiisikule tasu olenemata teie sissetulekust.

Kas mul on õigus nõuda kulude hüvitamist (uurimises või kohtumenetluses osalemise eest)? Millistel tingimustel?

Kui teid kutsutakse kohtusse, et selgitada juhtumi asjaolusid, on teil õigus saada riigilt hüvitist kohtusse ilmumise kulude eest. Võite saada päevaraha ning hüvitist reisikulude ja saamata jäänud sissetuleku eest.

Kas ma võin edasi kaevata, kui juhtumi uurimine lõpetatakse enne kohtusse jõudmist?

Prokuröri otsuse süüdistust mitte esitada võib edasi kaevata peaprokurörile, kellel on õigus esitada uus süüdistus.

Kas ma võin osaleda kohtumenetluses?

Jah, võite selles osaleda menetlusosalisena. Menetlusosaline olete juhul, kui taotlete kuriteo eest karistust või hüvitist. Võite nõustuda prokuröri taotlusega karistuse määramiseks või nõuda muu karistuse määramist. Hüvitisnõude võite esitada kostjale ise või selle võib teie nimel esitada prokurör.

Milline on minu ametlik roll õigussüsteemis? Kas ma olen või kas ma saan valida, et ma olen: ohver, tunnistaja, tsiviilhageja või erasüüdistaja?

Olete menetlusosaline, kui taotlete kuriteo eest karistust või hüvitist. Teid võidakse tõendite kogumise eesmärgil ka küsitleda.

Kui prokurör on otsustanud süüdistust mitte esitada, on teil õigus esitada süüdistuse ise.

Millised on minu õigused ja kohustused seoses minu rolliga?

Teid võidakse kohustada isiklikult kohtusse ilmuma, kui see on vajalik juhtumi asjaolude selgitamiseks. Sellisel juhul on teil õigus saada riigilt hüvitist kohtusse ilmumisega seotud kulude eest.

Kohtumenetluses peate alati tõtt rääkima.

Kas ma võin kohtumenetluse ajal teha avalduse või anda tunnistusi? Millistel tingimustel?

Kui olete menetlusosaline, on teil õigus esitada tõendeid. Põhikohtuistungil saate esitada oma nõude ja selle põhjendused, tõendid ja lõpliku seisukoha, mille raames võite väljendada oma arvamust kostja süü ja talle määratava karistuse kohta.

Millist teavet mulle antakse kohtumenetluse ajal?

Teid kutsutakse põhikohtuistungile, kui teie kohalolek on vajalik juhtumi asjaolude selgitamiseks või kui te olete kohtule teatanud, et esitate nõudeid, mida prokurör ei esita.

Taotluse korral on teil on õigus saada teavet kohtuistungi toimumise aja ja koha ning kuriteoasjas tehtud kohtuotsuse kohta.

Kas mul on võimalik tutvuda menetlustoimikuga?

Jah, on. Kui te olete menetlusosaline, on teil samasugune õigus menetlustoimikuga tutvuda nagu süüdistataval. Reeglina on teil õigus saada teavet ka selliste menetlusdokumentide sisu kohta, mis ei ole avalikud.

Viimati uuendatud: 05/02/2021

Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.