Cietušo tiesības (katrā valstī)

Latvia

Sisällön tuottaja:
Latvia

Vai es varu pārsūdzēt spriedumu?

Pabeidzot izmeklēšanu, prokurors lemj par tālāko rīcību. Ja prokurors uzskata, ka ir iegūti pietiekami pierādījumi tam, ka konkrēta persona ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, persona par vainīgu tiek atzīta ar prokurora lēmumu vai arī lieta tiek sūtīta uz tiesu. Ja prokurors konstatē, ka nav iegūti pietiekami pierādījumi tam, ka konkrēta persona ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tad izmeklēšana tiek turpināta, savukārt, konstatējot, ka nav noticis noziedzīgs nodarījums, kriminālprocess tiek izbeigts.

Ja kriminālprocess tiek pabeigts ar prokurora lēmumu, tad šo lēmumu var pārsūdzēt amatā augstākam prokuroram. Ja ir pieņemts lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu, tad šādu lēmumu var tālāk pārsūdzēt nākamajam amatā augstākam prokuroram. Savukārt tiesas spriedumu procesa dalībnieki gan faktisku, gan juridisku iemeslu dēļ var pārsūdzēt apelācijas kārtībā. Apelācijas instances tiesas spriedumu var pārsūdzēt kasācijas kārtībā vienīgi juridisku iemeslu dēļ, respektīvi, kasācijas instances tiesa nepieņem un no jauna nepārvērtē pierādījumus. Ja pirmstiesas procesā starp personu un prokuroru ir noslēgta vienošanās par vainas atzīšanu un sodu, tad tiesas spriedums saistībā ar šo vienošanos ir pārsūdzamas vienīgi apelācijas kārtībā juridisku iemeslu dēļ.

Kādas ir manas tiesības pēc notiesāšanas?

Apsūdzētajam pēc notiesājoša sprieduma pasludināšanas ir tiesības pārsūdzēt minēto spriedumu apelācijas kārtībā. Apelācijas instances tiesas sēdē apsūdzētajam ir tādas pašas tiesības kā pir¬mās instances tiesā, kā arī papildu tiesības:

  1. saņemt to apelācijas sūdzību vai protestu kopijas, kas ir par pamatu viņa līdzdalībai apelācijas instances tiesā;
  2. savlaicīgi uzzināt lietas iztiesāšanas vietu un laiku;
  3. iesniegt iebildumus vai paskaidrojumus par apelācijas sūdzību vai protestu, kā arī iesniegt iebildumus pret lietas iztiesāšanu rakstveida procesā, ja apelācijas instances tiesā lietu paredzēts iztiesāt šādā procesā;
  4. uzturēt un pamatot savu sūdzību vai atsaukt savu vai aizstāvja sūdzību;
  5. pašam piedalīties krimināllietas iztiesāšanā;
  6. pieteikt noraidījumu;
  7. piekrist pierādījumu pārbaudes neizdarīšanai tiesas sēdē;
  8. izteikt savu viedokli par katru apspriežamo jautājumu, ja tas attiecas uz viņa apsūdzību vai personu raksturojošiem datiem, kā arī pieteikt tiesai motivētu lūgumu izteikt savu viedokli un piedalīties pierādījumu pārbaudē arī citos jautājumos; piedalīties katra pierādījuma tiešā un mutvārdos veiktā pārbaudē, ja pierādījums attiecas uz viņa apsūdzību vai personu raksturojošiem datiem;
  9. pieteikt lūgumus;
  10. uzstāties tiesas debatēs, ja nepiedalās aizstāvis;
  11. teikt pēdējo vārdu;
  12. saņemt tiesas nolēmuma kopiju un iepazīties ar tiesas sēdes protokolu, kā arī iesniegt par to rakstveida piezīmes;
  13. saņemt informāciju par sūdzības un protesta izskatīšanas kārtību un nolēmuma pieejamības dienu, kā arī saņemt nolēmuma kopiju;
  14. pārsūdzēt tiesas nolēmumu likumā noteiktajā kārtībā.

Savukārt kasācijas instances tiesā apsūdzētajam ir tiesības:

  1. saņemt to kasācijas sūdzību vai protestu kopijas, kas ir par pamatu viņa līdzdalībai kasācijas instances tiesā;
  2. saņemt informāciju par sūdzību izskatīšanas laiku un kārtību;
  3. tiesības uzturēt vai atsaukt savu vai aizstāvja sūdzību un izteikt viedokli par citām sūdzībām, kuras bijušas par pamatu apsūdzētā statusa atzīšanai kasācijas instances tiesā, kā arī pieteikt noraidījumu;
  4. iesniegt iebildumus vai paskaidrojumus par kasācijas sūdzību vai protestu, kā arī pieteikt motivētu lūgumu par sūdzības izskatīšanu mutvārdu procesā tiesas sēdē viņa klātbūtnē, ja kasācijas instances tiesā lietu paredzēts iztiesāt šādā procesā
  5. uzaicināt aizstāvi.

Vai man ir tiesības uz atbalstu un aizsardzību pēc tiesas procesa? Uz cik ilgu laiku?

Cietušais savas procesuālās tiesības konkrētā kriminālprocesā var īstenot līdz galīgā lēmuma pieņemšanai tajā.

Ja lieciniekam, citai personai, kura liecina vai ir liecinājusi kriminālprocesā par noteikta veikta noziedzīgiem nodarījumiem, vai arī personai, kuras apdraudējums var ietekmēt iepriekš minētās personas, ir noteikta speciālā procesuālā aizsardzība tā tiek turpināta, līdz ir zudis aizsardzības iemesls, persona ir atteikusies no aizsardzības vai arī persona ar savu rīcību padarījusi aizsardzību neiespējamu.

Nevalstisko organizāciju sniegtais atbalsts nav saistīts ar personas procesuālo statusu un atbilstoši to iespējām to ir iespējams saņemt arī pēc tiesas procesa.

Kādu informāciju es saņemšu, ja likumpārkāpējs tiks notiesāts?

Pēc notiesājoša sprieduma pasludināšanas cietušais saņems tiesas sprieduma kopiju, kurā cita starpā būs norādīta informācija par apsūdzētajam piespriestā soda veidu un mēru par katru noziedzīgu nodarījumu un galīgo sodu, kas jāizcieš, par apsūdzētā atbrīvošanu no kriminālsoda, ja viņš no tā būs atbrīvots, par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu, ja no kriminālsoda būs atbrīvots nepilngadīgais, kā arī par pārbaudes laiku nosacītas notiesāšanas gadījumā.

Vai es tikšu informēts(-a), ja likumpārkāpējs tiks atbrīvots (tostarp pirmstermiņa vai nosacītas atbrīvošanas gadījumā) vai izbēgs no apcietinājuma?

Ja būs saņemts īpaši aizsargājama cietušā pieteikums, kurā lūgts sniegt informāciju par tās apcietinātās personas atbrīvošanu vai izbēgšanu no ieslodzījuma vietas vai īslaicīgās aizturēšanas vietas, kura radījusi viņam kaitējumu, procesa virzītājs nosūtīs attiecīgo informāciju cietušajam, tiklīdz viņam būs kļuvis zināms par atbrīvošanu vai izbēgšanu. Šādu pieteikumu īpaši aizsargājamais cietušais var iesniegt procesa virzītājam līdz gala nolēmuma pieņemšanai kriminālprocesā, ja pastāv apdraudējums cietušajam un nepastāv kaitējuma risks apcietinātajai vai notiesātajai personai.

Vai mani iesaistīs atbrīvošanas / pirmstermiņa atbrīvošanas lēmuma pieņemšanā? Piemēram, vai es varu izteikties vai iesniegt sūdzību?

Ar notiesājoša sprieduma izpildi saistīto jautājumu izlemšanā cietušā piedalīšanās nav paredzēta.

Lapa atjaunināta: 01/01/2024

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.