Ohvrite õigused riigiti

Austria

Sisu koostaja:
Austria

Kuidas nõuda kurjategijalt kahju hüvitamist? (nt kohtuasi, tsiviilnõue, tsiviilhagi kriminaalmenetluses)

Rahalise nõude esitamiseks (nt hingelise kahju või ravikulude hüvitamiseks) võib ohver

  • esitada kurjategija vastu tsiviilhagi või
  • astuda tsiviilhagejana süüdistatava suhtes algatatud kriminaalmenetlusse.

Tsiviilhagejana kriminaalmenetluses nõude esitamiseks tuleb esitada avaldus, milles peab olema kindlaks määratud kuriteo tagajärjel kantud kahju või kannatuste hüvitamiseks esitatava nõude suurus ning välja toodud kahjuhüvitise nõudmise alused. Lisatingimusena peab süüdistatav olema kahju põhjustamises süüdi mõistetud.

Tsiviilhagejana peaksite astuma kriminaalmenetlusse võimalikult varakult (eelistatavalt siis, kui kuriteost politseile teatatakse). Pärast süüdistuse esitamist pädevale kohtule võib avalduse registreerida ka pädevas prokuratuuris või esitada vabas vormis kirjalikult. Kohtuprotsessi ajal tuleb avaldus esitada enne tõendite kogumise etapi lõppu. See on ka viimane aeg, millal peab olema kindlaks määratud nõude suurus.

Kohus andis kurjategijale korralduse hüvitada mulle kahju / maksta hüvitist. Kuidas ma saan tagada, et kurjategija järgib seda korraldust?

Kui süüdimõistetud isik ei täida oma kohustust maksta ettenähtud summa, võib ohver, kellele hüvitis on määratud, võtta selle kohustuse täitmise tagamiseks kohtu abiga meetmeid. Selleks tuleb esitada pädevale esimese astme kohtule (Bezirksgericht) suuline või kirjalik taotlus (täitmisele pööramise taotlus (Exekutionsantrag)). Õiguslikult siduvas kohtuotsuses määratud hüvitist saab nõuda 30 aasta jooksul. Pärast seda nõue aegub.

Kui süüdi mõistetud isiku vara on konfiskeeritud, on ohvril õigus taotleda talle määratud hüvitise maksmist riigi konfiskeeritud vara arvelt.

Kas riik võib teha mulle ettemakse juhul, kui kurjategija korraldust ei järgi? Millistel tingimustel?

Ettemakse tehakse üksnes juhul, kui makse tegemist on takistanud karistuse kandmine. Nii võib see olla näiteks juhul, kui kurjategijal ei ole vanglakaristuse kandmise tõttu sissetulekut või tal puuduvad pärast trahvi maksmist vahendid. Sellise ettemakse saamiseks peab olema tsiviilhagejale määratud õiguslikult siduva kohtuotsusega hüvitis seoses surma, kehavigastuse, tervisekahjustuse või rahalise kahjuga. Teatavatel juhtudel on ettemakse tegemine välistatud (nt kui hagejal on muu õigus saada riigilt toetust või kui tema vigastus on tekkinud kakluses osalemise või raske hooletuse tagajärjel).

Ettemakse taotlus tuleb esitada pädevale kriminaalkohtule.

Kas mul on õigus saada riigilt hüvitist?

Kuriteoohver võib saada riigilt rahalist hüvitist, kui

  • ta ei ole saanud haiguse, taastusravi vms tõttu oma kutsealal töötada ja tal on töötasu seetõttu saamata jäänud;
  • ta on pidanud käima psühhoteraapias, kasutama kriisiabiteenuseid või saama muud ravi, et parandada oma tervist;
  • tal on vaja ortopeedilist ravi;
  • kahjustada on saanud tema prillid või hambaproteesid;
  • tal on vaja taastusravi;
  • ta vajab hooldust (sellisel juhul võidakse maksta hooldushüvitist);
  • ta on pime (sellisel juhul võidakse maksta pimedatele ette nähtud hüvitist).

Alates 31. maist 2009 võidakse ohvrile, kellele on tekitatud raske kehavigastus, maksta kindlasummaline hüvitis ka hingelise kahju korvamiseks.

Kuriteoohvri ülalpeetaval on õigus

  • hüvitisele saamata jäänud elatise eest (kui ohver on surnud ja tema abikaasa ja/või laps on ilma jäänud elamiskulude katmiseks vajalikust rahalisest toest);
  • terapeutilisele ravile (nt psühhoteraapia) ja ortopeedilisele ravile;
  • matusekulude katmisele teatava summa piires.

Kas mul on õigus saada hüvitist juhul, kui kurjategijat ei mõisteta süüdi?

Kui kurjategijat ei mõisteta süüdi, suunatakse ohver tsiviilkohtusse, kus ta võib esitada hüvitisnõude.

Kas mul on õigus erakorralisele ettemaksele, kui ma ootan otsust oma hüvitisnõude kohta?

Ei ole.

Viimati uuendatud: 03/02/2021

Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.