Práva obetí – podľa krajín

Portugal

Sisu koostaja:
Portugal

Ako môžem trestný čin oznámiť?

Oznámiť trestný čin alebo podať trestné oznámenie môžete niektorému z týchto orgánov:

Môžete využiť aj tieto možnosti:

POZNÁMKA: Všetky tieto orgány majú povinnosť prijímať všetky trestné oznámenia a ohlásenia trestných činov, ktoré im boli predložené, aj keď trestný čin nebol spáchaný v oblasti ich jurisdikcie alebo v prípade polície, ak vyšetrovanie nepatrí do ich právomoci.

Trestné oznámenie môžete podať alebo trestný čin môžete oznámiť aj vtedy, keď neviete, kto ho spáchal. Orgány budú potom prípad vyšetrovať, aby sa pokúsili identifikovať páchateľa.

Ako môžem zistiť, ako sa daný prípad rieši?

Po podaní oznámenia máte právo byť na požiadanie informovaní o ďalšom postupe vrátane rozhodnutia o obžalovaní obvinenej osoby alebo o uzavretí či dočasnom prerušení prípadu. Takisto máte právo byť informovaní o dni, čase a mieste súdneho pojednávania a o rozsudku.

Mám nárok na právnu pomoc (počas vyšetrovania alebo súdneho konania)? Za akých podmienok?

Áno. Ak si želáte, aby vás sprevádzal advokát, a nemáte finančné prostriedky na úhradu príslušných nákladov, máte nárok na právnu pomoc, ktorej súčasťou môže byť:

  • úplné alebo čiastočné odpustenie súdnych poplatkov,
  • vymenovanie advokáta a zaplatenie poplatkov za právne služby alebo
  • postupné splácanie súdnych poplatkov alebo poplatkov za právne služby.

Rozhodnutie o poskytnutí právnej pomoci prijímajú služby sociálneho zabezpečenia pomocou vzorca na výpočet, ktorý zohľadňuje majetok, príjmy a výdavky žiadateľa. Žiadosť o právnu pomoc musí byť podaná prostredníctvom formulárov, ktoré bezplatne poskytujú služby sociálneho zabezpečenia, a môže byť predložená osobne, faxom, poštou alebo online, v poslednom prípade vyplnením príslušného online formulára.

K žiadosti musí byť priložený listinný dôkaz potvrdzujúci finančné ťažkosti žiadateľa. Rozhodnutie sa prijme najneskôr do 30 dní. Podanie žiadosti je bezplatné.

Mám nárok na náhradu výdavkov (v súvislosti s účasťou na vyšetrovaní/súdnom konaní)? Za akých podmienok?

Áno. Ako obeť, ktorá je svedkom v súdnom konaní, máte nárok na náhradu za svoj čas, ako aj na náhradu výdavkov, ktoré vznikli v dôsledku vašej účasti.

O náhradu musíte požiadať písomne použitím vhodného formulára, ktorý poskytuje súd.

Môžem podať opravný prostriedok, ak je môj prípad uzavretý ešte pred tým, ako sa dostane na súd?

Áno. Ak nesúhlasíte s ukončením vyšetrovania, môžete predložiť žiadosť priamemu nadriadenému sudcu prokuratúry, ktorý sa rozhodol ukončiť váš prípad, aby obžaloval obvinenú osobu alebo pokračoval vo vyšetrovaní, pričom v druhom prípade je potrebné uviesť nové dôkazy, ktoré sa majú brať do úvahy.

Môžem sa zúčastniť na súdnom konaní?

Áno.

Aká je moje oficiálna úloha v súdnom systéme? Napríklad som alebo sa môžem rozhodnúť byť: obeťou, svedkom, poškodeným alebo súkromným žalobcom?

Môžete sa zúčastniť konania ako asistent, poškodený alebo svedok.

Aké sú potom moje práva a povinnosti?

  • Ako obeť: poskytnete dôkazy, rovnako ako svedok. Je to dôležité na dokázanie trestného činu, pretože máte bezprostredné poznatky o tom, čo sa stalo.
  • Ako asistent: aktívne sa podieľate na súdnom konaní tým, že spolupracujete s prokuratúrou pri predkladaní dôkazov týkajúcich sa skutočností opísaných vo vznesených obvineniach. Váš právnik môže napríklad predkladať dôkazy, klásť otázky odporcovi, svedkom a znalcom a na konci súdneho konania predniesť záverečné vyhlásenie, to znamená vyjadriť svoje stanovisko k predloženým dôkazom a k tomu, či by mal byť odporca odsúdený.
  • Ako poškodený: na súdnom konaní budete obhajovať svoje právo na náhradu škody, môžete klásť odporcovi, svedkom a znalcom otázky týkajúce sa aspektov predloženého nároku na náhradu škody vrátane škôd, ktoré ste utrpeli.

Môžem počas súdneho konania predniesť vyhlásenie alebo vypovedať? Za akých podmienok?

Áno. Za podmienok uvedených v predchádzajúcich častiach.

Aké informácie mi budú poskytnuté počas súdneho konania?

Budete informovaní o rozhodnutiach, ktoré môžu mať vplyv na priebeh konania, o dni, čase a mieste súdneho pojednávania a o rozsudku.

Budem môcť získať prístup k súdnym spisom?

Áno. Ako obeť máte právo nahliadnuť do spisu s výnimkou prípadu, keď sa vo fáze vyšetrovania spisy uchovávajú v tajnosti a prokuratúra namieta proti nahliadaniu z dôvodu, že môže brániť vyšetrovaniu a/alebo ovplyvniť práva osôb zapojených do konania.

Posledná aktualizácia: 07/04/2024

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.