Práva obětí trestných činů – podle zemí

Německo

Obsah zajišťuje
Německo

Pokud se stanu obětí trestného činu, na koho se mohu obrátit s žádostí o podporu a pomoc?

Úplné informace o pomoci a podpoře vám jako oběti trestného činu poskytne centrální platforma pro ochranu obětí Spolkového ministerstva spravedlnosti a ochrany spotřebitele (BMJV) „http://www.hilfe-info.de„a publikace „Opferfibel“ vydaná BMJV, kterou si můžete stáhnout z domovské stránky BMJV. Celostátní platforma pro ochranu obětí navíc obsahuje vyhledávač poradenských služeb, jehož prostřednictvím mohou poškození rychle nalézt nabídku pomoci v jejich blízkosti prostřednictvím telefonu, online nebo osobního poradenství. Relevantní údaje jsou poskytovány prostřednictvím databáze „ODABS“, on-line databáze pro oběti trestných činů (www.odabs.org), kterou podporuje Spolkové ministerstvo práce a sociálních věcí.

Seznam různých druhů pomoci je uveden níže.

Tísňová linka na podporu obětí

Přehled hlavních bezplatných linek pomoci (na tato čísla nelze volat ze zahraničí). Ve Spolkové republice Německo naleznete na adrese www.hilfe-info.de tato telefonní čísla:

Hilfetelefon Sexueller Missbrauch (telefonní linka pro pomoc v případě pohlavního zneužití): 0800 22 55 530

Hilfetelefon Gewalt gegen Frauen (telefonní linka pro pomoc v případě násilí na ženách): 08000 116 016

Hilfetelefon Gewalt an Männer (telefonní linka pro pomoc v případě násilí na mužích): 0800 1239900

berta – Beratung und telefonische Anlaufstelle (poradenská linka): 0800 30 50 750

Elterntelefon (telefonní linka pro pomoc rodičům): 0800 11 10 550

Hilfetelefon Schwangere in Not (telefonní linka pro pomoc těhotným ženám v nouzi): 0800 40 40 020

Medizinische Kinderschutzhotline (lékařská telefonní linka pro ochranu dětí): 0800 19 21 000

Oběti mohou získat pomoc a podporu na nepřetržité lince 116006 zřízené organizací WEISSER RING e.V. pro podporu obětí v celé Evropě.

Je podpora pro oběti bezplatná?

Ano.

Jaké druhy podpory mi mohou poskytnout státní služby nebo orgány?

Ve Spolkové republice Německo jsou za obecnou podporu pro oběti odpovědné spolkové země. Zapojují se do široké škály opatření, jejichž cílem je zlepšit situaci obětí trestných činů a poskytnout jim odpovídající pomoc. Děje se tak například jmenováním úředníků pro ochranu obětí na policejních stanicích, zřizováním center na podporu svědků, poskytováním ubytování zneužívaným ženám a dívkám, poskytováním informačních materiálů obětem trestných činů a poskytováním finanční podpory. V několika spolkových zemích byly zřízeny zvláštní zemské nadace s regionálními poradenskými centry a úřady pro pomoc obětem. Přehled příslušných regionálních nabídek je k dispozici na adrese https://www.hilfe-info.de/WebS/hilfeinfo/DE/HilfeUndBeratung/AnsprechpartnerUndBeratungsstellen/EinrichtungenOpferhilfe/EinrichtungenDerOpferhilfe.html

Existují však také ústřední kontaktní místa na spolkové i zemské úrovni. Například na spolkové úrovni byl zmocněncem spolkové vlády pro záležitosti obětí a pozůstalých teroristických trestných činů v Německu jmenován profesor Dr. Franke. Zmocněncem spolkové vlády pro židovský život v Německu a boj proti antisemitismu je Dr. Felix Klein a nezávislým zmocněncem pro otázky týkající se pohlavního zneužívání dětí je Dr. Rörig.

Třináct spolkových zemí rovněž jmenovalo zmocněnce pro oběti. Jejich odpovědnosti se však liší. Seznam jednotlivých kontaktních osob najdete na stránkách www-hilfe-info.de.

V trestním řízení můžete jako oběť trestného činu získat právní podporu od právního zástupce, například poradenství pro svědky ohledně své výpovědi nebo jako strany oprávněné k účasti na řízení jako vedlejší žalobce, ještě než prohlásíte, že se chcete řízení zúčastnit. Může vás zastupovat advokát specializovaný na poradenství pro zraněné osoby nebo vás k výslechu může doprovázet osoba, které důvěřujete, pokud to neohrozí účel vyšetřování.

Kromě právní pomoci existuje možnost získat před zahájením hlavního líčení, v jeho průběhu a po jeho skončení psychosociální podporu, která je bezplatně poskytována nezletilým obětem sexuálních a násilných trestných činů, jakož i obzvláště zranitelným dospělým obětem závažných násilných a sexuálních trestných činů.

Lékařská podpora

Ambulantní zařízení pro oběti traumatizujících událostí (Traumaambulanzen) navíc poskytují krátkodobou psychologickou podporu obětem násilí. Taková kontaktní místa existují v celém Německu. V ambulantních zařízeních pro oběti traumatizujících událostí se obětem násilí rychle dostává psychologické podpory. Mnoha obětem trestné činnosti se již po několika poradenských nebo psychoterapeutických sezeních daří výrazně lépe. V případě potřeby může být navíc nabízena nebo zprostředkována dlouhodobá léčba, jako je ambulantní psychoterapie nebo hospitalizace v psychiatrické nebo psychosomatické léčebně. Mnoho ambulantních zařízení pro oběti traumatizujících událostí je přidruženo k psychiatrii nebo nemocnici, což znamená, že často lze zajistit i lékařskou psychiatrickou péči.

Přehled ambulantních zařízení pro oběti traumatizujících událostí v Německu viz stránky Hilfe-Info.de.

Osoby, které se staly obětí sexuálního nebo fyzického násilí, mohou nechat viditelná zranění zdokumentovat. Lékařské potvrzení o utrpěných zraněních vám po vyšetření zpravidla vystaví lékaři v ordinaci nebo v nemocnici. V některých městech existují rovněž zvláštní ambulantní zařízení pro ochranu před násilím (Gewaltschutzambulanzen), které dokumentují zranění osob, které se staly obětí trestné činnosti.

V ambulantním zařízení pro ochranu před násilím může zranění a jiné stopy prohlédnout a zdokumentovat forenzní lékař.

Finanční podpora

Kromě toho existuje mnoho forem veřejné finanční podpory: každý, kdo utrpěl újmu na zdraví v důsledku násilného trestného činu, může získat odškodnění podle zákona o odškodnění obětí (Opferentschädigungsgesetz). Za tímto účelem musí být podána žádost u příslušného zemského úřadu sociálních věcí (Landesversorgungsamt). Přehled různých zemských úřadů sociálních věcí je rovněž uveden na platformě pro ochranu obětí Hilfe-Info.de. Patří sem mimo jiné i služby ambulantních zařízení pro oběti traumatizujících událostí.

Po extrémistických útocích nebo teroristických trestných činech mohou postižení obdržet náhradu škod (Härteleistungen). Příslušným kontaktním místem je Spolkový justiční úřad.

Dojde-li při profesní činnosti, na výletě se školní třídou nebo univerzitní seminární skupinou a se souvisejícím cestováním ke zranění v důsledku násilného činu, lze za určitých okolností uplatnit nároky vůči zákonnému systému úrazového pojištění. Kontaktními místy jsou pak úrazové pojišťovny nebo profesní sdružení.

Sdružení Verkehrssopferhilfe e.V. (sdružení pro oběti dopravních nehod) připadá v úvahu jako poskytovatel odškodnění, pokud bylo k násilnému trestnému činu použito vozidlo. To se týká například případů, kdy vozidlo nebylo pojištěno, řidič ujel z místa nehody nebo úmyslně jednal protiprávně.

Jaké druhy podpory mi mohou poskytnout nevládní organizace?

Profesní a dobrovolná nevládní střediska na podporu obětí se zapojují do celé řady různých opatření, jejichž cílem je zlepšit situaci postižených osob a poskytnout jim odpovídající pomoc.

Odborníci ze středisek na podporu obětí nabízejí možnost promluvit si o důsledcích činu, poskytují psychosociální podporu, informují o možném trestním řízení a finančním odškodnění. Mohou také zprostředkovat další pomoc, například služby právníka nebo psychoterapeutickou podporu.

Celostátně působící organizací na podporu obětí je „WEISSER RING eV“. Sdružení například kromě kontaktních míst v celém Německu nabízí již uváděnou telefonní linku pro podporu obětí (telefonní číslo: 116 006), na které oběti trestných činů obdrží rychlou a profesionální podporu. Pomoc, kterou nabízí organizace Weißer Ring, zahrnuje zejména poradenství, pomoc při jednání s orgány a soudy, zprostředkování bezplatného počátečního právního poradenství, bezplatné počáteční lékařské/psychologické poradenství v případech stresu způsobeného trestnou činností, doprovod k soudu a finanční podporu. Organizace WEISSER RING e.V. rovněž zavádí projekty týkající se odškodnění obětí a restorativní justice.

Arbeitskreis der Opferhilfen in Deutschland e.V. (ADO, pracovní skupina pro pomoc obětem v Německu) působí jako zastřešující organizace pro různá profesně činná regionální střediska pro podporu obětí. Cílem je mimo jiné pravidelná výměna informací mezi středisky pro podporu obětí v Německu, stanovení norem pro odbornou podporu obětem, zřízení dalších profesionálních středisek pro podporu obětí a spolupráce mezi různými středisky pro podporu obětí. V ADO vám mohou poradit a pomoci při jednání s úřady, může vám být poskytnuta psychologická podpora v případě krize a zprostředkována lékařská a terapeutická péče, právní poradenství, doprovod k policii, na úřady a soudům a k výkonu nebo zprostředkování restorativní justice.

Řada podpůrných středisek se specializuje na poskytování poradenství a péče obětem speciálních trestných činů, zejména sexuálních trestných činů, rasistických, antisemitských nebo dokonce homofobních a transfobních útoků. Jsou také organizovány v různých zastřešujících organizacích, jako jsou:

VBRG – Verband der Beratungsstellen für Betroffene rechter, rassistischer und antisemitischer Gewalt (Sdružení poradenských center pro oběti pravicového, rasistického a antisemitského násilí)

BFF – Bundesverband der Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe in Deutschland (Spolkové sdružení poradenských center a tísňových linek pro ženy v Německu)

Vedle těchto nadregionálních iniciativ na podporu obětí působí velký počet podpůrných středisek na regionální a místní úrovni, které jsou rovněž velmi aktivní. Zobrazí se vám ve vyhledávači poradenských služeb na stránce http://www.hilfe-info.de.

Poslední aktualizace: 08/10/2021

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.