V oblasti občanskoprávní budou podle práva EU pokračovat probíhající řízení a řízení zahájená před koncem přechodného období. Portál e-Justice bude na základě vzájemné dohody se Spojeným královstvím uchovávat příslušné informace týkající se Spojeného království do konce roku 2024.
Upozorňujeme, že výchozí angličtina verze této stránky byla v nedávné době aktualizována. Na překladu do jazyka, ve kterém se vám stránka právě zobrazuje, zatím pracujeme.
Swipe to change

Práva obětí trestných činů – podle zemí

Anglie a Wales

Obsah zajišťuje
Anglie a Wales

Jak se mohu zapojit do soudního řízení?

Jaká jsou má práva, pokud jsem v pozici svědka?

Jsem nezletilý. Mám nějaká zvláštní práva?

Může mi být poskytnuta bezplatná právní pomoc?

Jak mohu získat ochranu, pokud jsem v nebezpečí?

Jak mohu uplatnit své právo na náhradu škody vůči pachateli nebo jak mohu získat odškodnění od státu?

Je možné uzavřít dohodu/smír mezi mnou a pachatelem?

Jsem cizinec. Jak jsou chráněna má práva a mé zájmy?

Více informací

Jak se mohu zapojit do soudního řízení?

Budete vyrozuměni o datu konání soudního jednání a o druhu jednání. Může se jednat o:

  • předběžné projednání, například za účelem rozhodnutí o kauci nebo o tom, zda bude danou věc projednávat soud vyššího nebo nižšího stupně;
  • hlavní líčení, kdy obžalovaný popírá vinu a je prováděno dokazování;
  • jednání v případě přiznání viny, kdy obžalovaný nepopírá vinu a je jisté odsouzení;
  • jednání o uložení trestu (v mnoha případech je o trestu rozhodnuto během zvláštního jednání, které se koná týden či dokonce měsíc poté, co bylo rozhodnuto o vině).

Soudního řízení se můžete účastnit:

Máte právo být přítomni během celého soudního řízení, ledaže:

  • se koná jako neveřejné (obvykle pouze v případě jednání soudu pro mládež); nebo
  • budete svědčit (v tomto případě se můžete jednání účastnit až poté, co jste svědčili).

Soudního řízení se účastnit nemusíte, ledaže jste požádáni, abyste svědčili, a musíte podat svědectví.

Jaká jsou má práva, pokud jsem v pozici svědka?

Bude vám také sděleno, zda je nutné, abyste svědčili jako svědek, což obvykle nastane pouze v případě, kdy obžalovaný popírá vinu. Jako svědek se musíte zúčastnit jednání a odpovědět na otázky, které vám budou položeny.

Pokud jste učinili výpověď během vyšetřování a byli jste požádáni, abyste ústně svědčili během soudního řízení, můžete před tím, než budete vypovídat, znovu nahlédnout do své výpovědi.

Na začátku výslechu budete požádáni, abyste složili přísahu nebo abyste potvrdili, že budete vypovídat pravdivě. Během výslechu vám budou státní zástupce a obhájce klást otázky. V otázkách může být řečeno nebo naznačeno něco, co vám nebude připadat správné. V tom případě byste měli jasně říct, že s tímto tvrzením nesouhlasíte. Vaše role jako svědka je říkat pravdu. Poté, co nebudou žádné další otázky, vás soudce propustí. Můžete pak odejít, nebo pokud chcete a je vám 14 či více let, můžete zůstat v soudní síni a sledovat zbytek jednání.

Pokud se cítíte ohroženi nebo zastrašeni a splňujete příslušná kritéria, může státní zástupce požádat soud před jednáním o zvláštní opatření, která vám pomohou podat svědectví. Tato opatření zahrnují zástěnu, která vás chrání před obžalovaným u soudu, a výpověď pomocí živého videopřenosu z místa mimo soudní síň. Soud rozhodne, jaká opatření můžete využít, musí však při rozhodování přihlédnout k vašemu názoru.

Jako svědek budete obvykle vyslechnuti pouze jednou. V případě potřeby však můžete být požádáni, abyste se znovu dostavili k soudu a odpověděli na dodatečné otázky.

Můžete požádat o proplacení některých výdajů na cestu k soudu a stravného a ušlé mzdy či jiné finanční ztráty, jako je péče o dítě. Částka, kterou můžete požadovat, závisí na době, kterou kvůli přítomnosti u soudu strávíte mimo domov nebo práci.

V Anglii a Walesu můžete využít pomoci místního oddělení péče o svědky (Witness Care Unit). Pracovník oddělení péče o svědky vás bude kontaktovat poté, co byla na obviněného vznesena obžaloba. Až do skončení soudního řízení bude vaší jedinou kontaktní osobou. Váš pracovník oddělení péče o svědky může zařídit návštěvu soudu před podáním svědectví, takže se vám nebude zdát cizí. Postará se o veškerou další pomoc, kterou můžete potřebovat, například přepravu, tlumočení, lékařskou pomoc atd.

Podle místa spáchání trestného činu můžete obdržet pomoc rovněž od Služby pro svědky (Witness Service), dobrovolné organizace, která svědkům pomáhá zvládnout účast u soudu poskytováním informací a podpory.

Pokud jde o další informace, prostudujte si brožuru Witness in Court. Další informace o vašich právech coby svědka naleznete v Chartě svědka (Witness Charter).

Jsem nezletilý. Mám nějaká zvláštní práva?

Jste-li dítě mladší 17 let, můžete státního zástupce požádat, aby před soudním řízením soud požádal o jedno či více zvláštních opatření, která vám pomohou podat svědectví u soudu.

Dostupná zvláštní opatření zahrnují:

  • výpověď prostřednictvím audiovizuálního spojení z místa mimo soudní síň (uvidíte soudní síň a osoby v soudní síni uvidí vás na televizní obrazovce);
  • učinění výpovědi pomocí videozáznamu (pokud byl z vaší výpovědi na policii pořízen videozáznam, bude přehrán u soudu);
  • podání svědectví za zástěnou (kolem svědecké lavice bude umístěna zástěna, aby svědek neviděl obžalovaného);
  • odložení paruk a talárů (soudce a právní zástupci nebudou mít na sobě taláry a paruky, takže soud bude méně formální);
  • podání svědectví na neveřejném zasedání – ve věcech týkajících se sexuálních trestných činů a ve věcech zahrnujících zastrašování (přítomnost veřejnosti v soudní síni není povolena);
  • používání komunikačních pomůcek, jako je abecední tabulka;
  • výpověď pomocí prostředníka, pokud máte potíže při komunikaci, určitá osoba vám může například pomoci pochopit položené otázky.

Může mi být poskytnuta bezplatná právní pomoc?

Na právní pomoc nemáte nárok, pokud neusilujete o trestní stíhání z podnětu soukromé osoby, kdy je v určitých případech právní pomoc dostupná. Důvodem je to, že ve Spojeném království nejsou oběti účastníkem řízení.

Jak mohu získat ochranu, pokud jsem v nebezpečí?

Během soudního řízení můžete získat stejnou ochranu jako v průběhu vyšetřování. Tuto ochranu zajistí policie, je-li podle jejího posouzení nezbytná a přiměřená, s přihlédnutím k úrovni, pravděpodobnosti a bezprostřednosti rizika. Ochrana může mít různou podobu, například pravidelné hlídky blízko vašeho domu nebo poplašný systém, který nahlásí poplach na místní policejní stanici. Pouze velmi výjimečně a v nejzávažnějších věcech se uvažuje o radikálnějších ochranných opatřeních (např. anonymita během soudního jednání nebo programy na ochranu svědků).

Jak mohu uplatnit své právo na náhradu škody vůči pachateli nebo jak mohu získat odškodnění od státu?

V některých případech můžete od pachatele požadovat náhradu škody, v těchto případech musíte poskytnout policii podrobné informace o vzniklé škodě při oznámení trestného činu nebo brzy poté. Policie předá tyto informace státnímu zastupitelství a státní zastupitelství požádá o náhradu škody vaším jménem. Je-li určitá osoba odsouzena za trestný čin, soud, který vynesl rozsudek, pravděpodobně nařídí, aby pachatel zaplatil veškeré ztráty, které jste utrpěli, nebo jejich část, ledaže není schopen tak učinit. Tyto platby mohou být týdenní nebo měsíční. Příkaz k náhradě škody má přednost před pokutou, kterou by pachatel musel případně uhradit.

Jste-li obětí násilného trestného činu, můžete být způsobilí podat žádost o finanční odškodnění od státu. Žádost je nutno podat Úřadu pro odškodnění za ublížení na zdraví způsobené trestným činem (Criminal Injuries Compensation Authority). Prostudujte si informační přehled Evropské justiční sítě o odškodnění obětí trestných činů v Anglii a Walesu (k dispozici v angličtině a mnoha dalších jazycích).

Je možné uzavřít dohodu/smír mezi mnou a pachatelem?

V závislosti na povaze trestného činu může být během soudního řízení možný smír a/nebo mediace.

Obvykle budete vyzváni k účasti na tomto řízení. Mediace se může uskutečnit pouze s vaším souhlasem a provádějí ji příslušníci policie nebo pracovníci probační služby.

Jsem cizinec. Jak jsou chráněna má práva a mé zájmy?

Jste-li cizím státním příslušníkem, máte všechna výše uvedená práva.

Jestliže nehovoříte anglicky, orgány činné v trestním řízení se pokusí zajistit překlad nebo tlumočníka, jsou-li vám poskytovány informace, pokud je to nezbytné, zejména v případě, jste-li předvoláni k soudu, abyste podali svědectví.

Více informací:

  • Kodex pro oběti trestných činů (Code of Practice for Victims of Crime) – v angličtině
  • Charta svědka (Witness Charter) – v angličtině
  • Zákon o domácím násilí, trestných činech a obětech (Domestic Violence, Crime and Victims Act) z roku 2004 – v angličtině
  • Victim Personal Statement: A guide for police officers, investigators and criminal justice practitioners (Prohlášení oběti o následcích trestného činu: Příručka pro příslušníky policie, vyšetřovatele a soudce trestních soudů) – v angličtině
Poznámky:
1. Prohlášení oběti o následcích trestného činu (Victim Personal Statement)
Prohlášení oběti o následcích trestného činu je písemné prohlášení, v němž můžete vysvětlit, jaký nepříznivý dopad na vás trestný čin měl. Jedná se o oficiální dokument, který bude součástí spisu týkajícího se trestného činu a může do něj nahlížet kdokoli, jehož se daná věc týká. V prohlášení oběti o následcích trestného činu můžete objasnit, jak se vás trestný čin dotkl fyzicky, emocionálně, finančně nebo jakkoli jinak. Prohlášení oběti o následcích trestného činu se nepoužije k určení viny či neviny, nýbrž informuje soud o újmě způsobené oběti trestným činem. Byl-li obžalovaný shledán vinným, máte také možnost si vybrat, jestli byste chtěli prohlášení oběti o následcích trestného činu přečíst nahlas, nebo je za vás má přečíst jiná osoba (obvykle je čte státní zástupce z Nejvyššího státního zastupitelství). Konečné rozhodnutí, zda můžete celé prohlášení oběti o následcích trestného činu nebo jeho části přečíst nahlas, učiní soud. Prohlášení oběti o následcích trestného činu můžete podat kdykoli před soudním jednáním.
Poslední aktualizace: 30/01/2019

Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.