Права на жертвите – по държави

Унгария

Съдържание, предоставено от
Унгария

Каква процедура се следва при търсене на обезщетение от извършителя за причинените вреди? (напр. съдебно дело, граждански иск, процедура за встъпване в производството)

На първо място в рамките на наказателното производство, жертвата в качеството си на граждански ищец може да претендира за обезщетение за вреди вследствие на деянието, което е предмет на обвинението. В този случай процедурата, която се изпълнява като част от наказателното производство за предявяване на граждански иск, се нарича „процедура за встъпване в производството“. Гражданските искове могат също така да бъдат предявени посредством други правни средства. Фактът, че жертвата не е предприела действия в качеството си на граждански ищец, не изключва възможността за предявяване на иска. Съгласно разпоредбите на Гражданския процесуален кодекс гражданският иск може също така да бъде предявен от прокурора вместо от жертвата.

Съдът е разпоредил на извършителя да ми плати обезщетение. Какво трябва да направя, за да бъда сигурен, че извършителят ще ми плати?

Изпълнителното производство може да бъде открито в рамките на 30 дни от изтичане на крайния срок за изпълнение на задълженията, определен от съда. В тази връзка съдът ще издаде преписка по изпълнителното производство въз основа на онази част от постановеното по наказателното производство решение, която се отнася за гражданския иск.

Ако извършителят не ми плати, може ли държавата да ми плати авансова сума? При какви условия?

Държавата не може да Ви плати авансова сума. Ако обаче срещу Вас е било извършено умишлено тежко престъпление и вследствие на това сте получили физическо увреждане и здравето ви е било увредено, можете да получите обезщетение от държавата. Обезщетението от държавата не зависи от гражданския иск, но ако за Вашата загуба или вреда сте получили обезщетение от други източници (например от съда или от застрахователя) в срок от три години след датата на влизане в сила на решението по основателността на вашата молба за обезщетение, ще бъдете задължен да върнете обезщетението, което Ви е платено от държавата.

Имам ли право на обезщетение от държавата?

Имате право на обезщетение от държавата, ако срещу вас е било извършено умишлено тежко престъпление, което е довело до тежка вреда за Вашата физическа неприкосновеност и здраве.

Може също така да имате право на обезщетение от държавата, ако сте близък роднина или лице на издръжка на жертвата или ако сте платили погребението на починала жертва.

Само жертви, които са нуждаещи се лица въз основа на своето финансово положение или други определени по закон условия, могат да бъдат лица, които отговарят на условията за обезщетение от държавата.

Молбата за обезщетение от държавата можете да подадете във всяка служба за подкрепа на жертвите на престъпления (служба на областната управа). Когато взема решение относно вашата молба, компетентният орган ще разгледа причинно-следствената връзка между престъплението и размера на обезщетението.

Молбите за обезщетение могат обичайно да бъдат подавани в срок от 3 месеца от деня, в който е било извършено престъплението, като максималният размер на обезщетението през 2017 г. е бил 1 599 105 HUF.

Имам ли право на обезщетение, ако извършителят не бъде осъден за престъпление?

Ако Вашият сигнал за престъпление бъде отхвърлен, разследването е прекратено или обвиненията са свалени от подсъдимия по съображения, основаващи се на изключение, определено от закона (а именно: ненавършено пълнолетие, недееспособност поради психично заболяване, насилие или принуда, грешка, законна самозащита, крайна необходимост или разпореждане от висшестоящ), ще имате право на обезщетение от държавата.

Обезщетението от държавата не зависи от гражданския иск, но ако за Вашата загуба или вреда сте получили обезщетение от други източници (например от съда или от застрахователя) в срок от три години след датата на влизане в сила на решението по основателността на вашата молба за обезщетение, ще бъдете задължен да върнете обезщетението, което Ви е платено от държавата.

Ако се ползвате от гражданското си право извън наказателното производство, тогава въпросите относно наказателна отговорност и обезщетението ще бъдат разглеждани отделно един от друг, което означава, че двете производства могат да доведат до съдебни решения с различно съдържание.

Имам ли право на плащане по спешност (извънредно плащане), докато се чака решението по иска ми за обезщетение?

Като жертва на престъпление или нарушение може да имате право на плащане по спешност (извънредно плащане) с цел отстраняване на кризисната ситуация, причинена в много кратък срок от престъплението или нарушението. Молбата си можете да подадете в службата за подкрепа на жертвите на престъпления (служба на областната управа), като условието за получаване на обезщетение е да бъде подаден сигнал за престъплението в полицията. Заплащането на незабавно парична помощ се основава на принципа на справедливостта и може да бъде предоставяно на жертви, без да бъде оценено дали те са в нужда или не. В хода на производството обаче трябва да бъде проверено дали личното положение на жертвата в резултат от престъплението оправдава този вид парична помощ. Незабавната парична помощ не представлява обезщетение и не е предназначена да компенсира и смекчи вредите, причинени от престъплението. Тя може да бъде предоставена за храна, жилище, пътни разноски, облекло, медицински разходи и за разноските по погребението на жертвата. Стойността на незабавната парична помощ се определя въз основа на положението на жертвата в резултат от престъплението и продължителността на периода, през който жертвата не може самостоятелно да разреши собствените си финансови затруднения. Максималният размер на помощта през 2017 г. е 106 607 HUF.

Последна актуализация: 21/01/2019

Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.