Намиране на информация по региони
Ако сте жертва на престъпление, имате право на:
Ако сте жертва на престъпление срещу сексуалната свобода или на престъплението трафик на хора, в допълнение към горепосочените права имате следните права:
Ако дете е жертва на престъпление, в допълнение към горепосочените права то има следните права:
Деца са лицата на възраст под 18 години.
Децата — свидетели или жертви на престъпление, следва да бъдат разпитани от съдия-следователя в съдебното заседание, в което се разглеждат доказателствата, като детето свидетел трябва да бъде призовано чрез своите родители или настойници.
Ако сте съобщили за престъпление, в повечето случаи прокурорът ще образува производство служебно.
За престъпления, които се преследват по тъжба на пострадалия, обвинение може да се повдига от него като частен тъжител. Тъжбата трябва да бъде подадена в срок от три месеца от датата, на която физическото или юридическото лице, което може да бъде частен тъжител, е научило за престъплението и извършителя.
Ако сте жертва на престъпление, Вие сте претърпели вреди от престъплението и имате право да предявите пред съда граждански иск за обезщетение на вредите.
С него можете да поискате:
Можете да предявите граждански иск за обезщетение на вредите в рамките на наказателното производство или в рамките на отделно гражданско производство срещу подсъдимия. Ако сте предявили такъв граждански иск в рамките на наказателното производство, предпоставка за уважаването му е съдът да признае подсъдимия за виновен.
За уважаването на предявения от Вас в отделно гражданско производство иск няма такава предпоставка.
Ако сте жертва на умишлено престъпление, при което е употребено насилие, имате право на финансова компенсация от държавния бюджет.
Полицията, прокуратурата и съдилищата са длъжни да предоставят информация за правото на финансова компенсация, както и да предоставят необходимите формуляри. Те са длъжни, при поискване от Ваша страна, да Ви дадат насоки и общи указания за попълване на молбата и да Ви информират за необходимите документи, които следва да представите в подкрепа на молбата си.
Молбите за финансова компенсация се подават до Министерство на правосъдието, като се използва формулярът, който може да бъде изтеглен от уебсайта на министерството:
Молба за финансова компенсация на жертвите на престъпления (223 Kb)
Лица, които имат право на финансова компенсация:
Ако сте жертва на престъпление, която участва в наказателно производство като пострадало лице, имате право да:
В случаите, в които подсъдимият е бил осъден на лишаване от свобода, Министерството на правосъдието уведомява жертвата на престъплението за датата на освобождаване на лишения от свобода.
Съгласно разпоредбите на Закона за финансова компенсация на жертвите на престъпления жертва на умишлено престъпление, при което е употребено насилие, извършено на територията на Република Хърватия след 1 юли 2013 г., има право да поиска финансова компенсация пряко от Република Хърватия.
При подаване на молби за финансова компенсация следва да бъдат изпълнени определени законови изисквания.
Жертвата трябва да е гражданин на Република Хърватия или гражданин на държава — членка на ЕС, или да е с местожителство в някоя от тези държави, и трябва да е претърпяла тежка телесна повреда или сериозно влошаване на здравословното състояние в резултат на престъплението.
Допълнително изискване е престъплението да е съобщено или заведено в регистрите на полицията или прокуратурата в срок от шест месеца от датата на извършването му, независимо дали извършителят е известен.
При подаването на своята молба за финансова компенсация жертвата на престъпление следва да използва официалния формуляр, като трябва да приложи всички необходими документи, чийто списък се съдържа в съответния формуляр. Формулярът може да бъде получен във всяко полицейско управление, прокуратурата, общинските (районните) и жупанийските (окръжните) съдилища, както и в електронен формат на официалните уебсайтове на Министерството на правосъдието, Министерството на вътрешните работи, прокуратурата на Република Хърватия и общинските (районните) и жупанийските (окръжните) съдилища.
Попълненият формуляр на молбата заедно с придружаващите документи следва да бъде подаден до Министерството на правосъдието в срок от шест месеца от датата на извършване на престъплението, като може да бъде подаден и по-късно, ако поради уважителна причина жертвата на престъплението не е могла да подаде молбата в рамките на посочения по-горе срок, но не по-късно от три месеца от датата, на която уважителната причина е отпаднала. Не се допуска подаването на молба след изтичането на три години от датата на извършване на престъплението.
Съгласно Закона за финансова компенсация на жертвите на престъпления жертвата има право на финансова компенсация за медицинските разноски, както и на финансова компенсация за загуба на доход в размер до 35 000 HRK, а близък роднина на починала жертва има право на финансова компенсация за загубата на предвидена в закона издръжка в размер до 70 000 HRK. Може да се иска и възстановяване на обичайните погребални разноски в размер до 5 000 HRK от лицето, което ги е платило.
Молбите за финансова компенсация се разглеждат от Комисията за компенсация на жертвите на престъпления, която в съответствие с установената процедура, но не по-късно от 60 дни от получаване на пълна и редовна молба, приема решение по основателността на молбата и размера на обезщетението. Финансовата компенсация се изплаща в срок от 30 дни от датата, на която жертвата е получила решението за предоставяне на финансова компенсация.
Информационна брошура за правата на жертвите на престъпления (290 Kb)
Молба за финансова компенсация на жертвите на престъпления (223 Kb)
В съответствие с разпоредбите на Закона за изменение и допълнение на Закона за изпълнение на наказанието лишаване от свобода Министерството на правосъдието е длъжно да уведоми жертвата на престъпление, пострадалото лице или техните семейства за освобождаването на лишения от свобода извършител.
Жертвите трябва да бъдат уведомени за освобождаването на лишения от свобода извършител в случаите на престъпления срещу сексуалната свобода и сексуалния морал, срещу живота и здравето или престъпления, при които е употребено насилие.
Горепосочената информация се предоставя на жертвата, пострадалото лице или техните семейства в случай на освобождаване след редовно изтърпяно наказание лишаване от свобода или в случай на условно освобождаване на лишения от свобода извършител.
В Република Хърватия жертвите и свидетелите на престъпления могат да получат подкрепа и информация от службите за подкрепа на жертви и свидетели на престъпления:
Служби за подкрепа на жертви и свидетели на престъпления (278 Kb)
са създадени към седем жупанийски (окръжни) съдилища, а именно в Загреб, Задар, Осиек, Вуковар, Сплит, Сисак и Риека.
Тези служби предоставят психологическа подкрепа и информация на жертвите и свидетелите на престъпления и лицата, които ги придружават.
Службите оказват съдействие на съответните общински (районни) съдилища и съдилищата за простъпки.
Информация относно правата на жертвите на престъпления и видовете помощ, която те могат да получат, е достъпна на безплатния телефонен номер 116 006 на Националния информационен център за жертвите на престъпления и простъпки на уебсайта на Националния информационен център.
Министерството на правосъдието също така предоставя на жертвите и свидетелите на престъпления информация относно техните права и приема запитвания по електронната поща на следния електронен адрес: zrtve.i.svjedoci@pravosudje.hr
Допълнителна информация можете да намерите на следния интернет сайт:
Уебсайт на Министерството на правосъдието на Република Хърватия
Версията на националния език на тази страница се поддържа от съответната държава-членка. Преводите са направени от Европейската комисия. Възможно е евентуални промени, въведени в оригинала от компетентните национални органи, все още да не са отразени в преводите.Европейската комисия не поема каквато и да е отговорност по отношение на информация или данни, които се съдържат или споменават в този документ. Моля, посетете рубриката „Правна информация“, за да видите правилата за авторските права за държвата-членка, отговорна за тази страница.