Upozorňujeme, že verzia tejto stránky v pôvodnom jazyku nemčina bola nedávno zmenená. Na preklade zobrazenej jazykovej verzie v súčasnosti pracujeme.
Nová verzia bola zatiaľ preložená do týchto jazykov: španielčina.
Swipe to change

Defendants (criminal proceedings)

Rakúsko

These factsheets explain what happens when someone is suspected or accused of a crime which is dealt with by a trial in court.

Autor obsahu
Rakúsko

Under Austrian law, you commit an offence only when you violate a specific legal provision in force at the time the act was committed. The right of prosecution is a right of the State. The prosecuting authorities and , under their direction, the criminal investigation department, as well as the courts, must determine the facts and clarify all circumstances that are of importance when assessing the facts.

Rights of defendants in criminal proceedings

These factsheets explain what happens when someone is suspected or accused of a crime which is dealt with by a trial in court.

Under Austrian law, you commit an offence only when you violate a specific legal provision in force at the time the act was committed. The right of prosecution is a right of the State. The prosecuting authorities and, under their direction, the criminal investigation department, as well as the courts, must determine the facts and clarify all circumstances that are of importance when assessing the facts.

In the following factsheets, you will learn about your rights as a defendant if criminal proceedings are brought against you in Austria. You have different rights during the different stages of the proceedings. The most important stages in the proceedings will be explained in summary form so that you can quickly access the information that you need.

Summary of the criminal proceedings

In principle, the criminal proceedings in Austria consists of three stages:

  • Investigation
  • Trial stage
  • Appeal

Details about all these stages in the proceedings and about your rights can be found in the factsheets. This information is not a substitute for legal advice and is intended to be for guidance only.

If you are the victim of a crime, you can find full information about your rights here.

Click on the links below to find the information that you need

My rights during the investigation

My rights during the trial

My rights after the trial

Last update: 02/06/2023

The national language version of this page is maintained by the respective Member State. The translations have been done by the European Commission service. Possible changes introduced in the original by the competent national authority may not be yet reflected in the translations. The European Commission accepts no responsibility or liability whatsoever with regard to any information or data contained or referred to in this document. Please refer to the legal notice to see copyright rules for the Member State responsible for this page.

1 - Moje práva počas vyšetrovania trestného činu

A. Som cudzím štátnym príslušníkom. Aký to má vplyv na vyšetrovanie?

Nie, v zásade to nemá vplyv na vyšetrovanie.

Ak nemôžete dostatočne komunikovať v nemčine, máte právo požiadať o tlmočníka, ktorý vám bude počas výsluchu bezplatne pridelený. Ak tlmočník nie je prítomný, nemusíte a nemali by ste odpovedať na žiadne otázky. Tlmočník vám otázky preloží do jazyka, ktorému rozumiete. Tlmočník bude vaše odpovede tlmočiť do nemčiny.

V každom prípade vám tlmočník musí tlmočiť informácie a pokyny týkajúce sa právnych záležitostí, ktoré vám musia byť poskytnuté zo zákona. Ak si to želáte, tlmočník vám bude pomáhať aj pri kontaktoch s prideleným obhajcom (nie s advokátom, ktorého ste si vybrali).

Ak ste informovaný o súdnom príkaze alebo súdnom rozhodnutí, môžete požiadať o pomoc pri preklade týchto dokumentov. Ak chcete nahliadnuť do svojho spisu, prekladateľ vám pomôže len vtedy, ak nemáte obhajcu a nie je rozumné očakávať, že si preklad príslušných častí spisu zabezpečíte sami.

B. Z akých fáz pozostáva vyšetrovanie?

  • Účelom vyšetrovania trestných činov je zistiť, či bol spáchaný trestný čin, a ak áno, kto ho spáchal.
  • Hneď ako sa začne vyšetrovanie proti osobe podozrivej z určitého trestného činu, táto osoba sa považuje za obvinenú.
  • Súd musí v rámci vyšetrovania podniknúť určité kroky. Musí rekonštruovať trestný čin a viesť tzv. kontradiktórne konanie. Prokurátor a obvinený spolu so svojím obhajcom sú prítomní počas tohto konania a majú právo klásť vypočúvanej osobe otázky. Orgány presadzovania práva môžu tiež požiadať súd o vykonanie ďalších dôkazov, ak to považujú za potrebné vo verejnom záujme.
  • Prokuratúra a/alebo kriminálna polícia môžu väčšinu vyšetrovacích úkonov vykonať sami a bez povolenia súdu. Patrí sem najmä vyšetrovanie a výsluchy, identifikácia, zaistenie, prehliadka oblečenia a predmetov, ktoré má osoba pri sebe, atď.
  • Na uloženie a predĺženie vyšetrovacej väzby je potrebný súdny príkaz. To isté platí aj pre použitie donucovacích opatrení v súvislosti so základnými právami (napr. prehliadky miest chránených domovým právom, prístup k bankovým účtom, odpočúvanie telefónov alebo analýza údajov z telefónov).
  • Orgány presadzovania práva musia ukončiť vyšetrovanie, ak nebol spáchaný žiadny trestný čin alebo ak zistené skutočnosti nie sú dostatočné na odsúdenie obvineného. Vo všetkých ostatných prípadoch, v ktorých boli skutočnosti dostatočne preukázané, musia orgány presadzovania práva podať obžalobu na príslušný súd.
  • Orgány presadzovania práva môžu odstúpiť od ďalšieho trestného stíhania v prípadoch, ktoré nemožno zastaviť, ale v ktorých sa odsúdenie nejaví ako potrebné, pretože obvinený zaplatí pokutu (vo väčšine prípadov). Odklon nie je možný, ak trestný čin mal za následok smrť osoby alebo ak patrí do právomoci laického súdu alebo porotného súdu, t. j. v prípadoch, v ktorých sa (spravidla) ukladá trest odňatia slobody na viac ako päť rokov.

i. Fáza zhromažďovania dôkazov/právomoc vyšetrovateľov

Súd musí v rámci vyšetrovania podniknúť určité kroky. Musí rekonštruovať trestný čin a viesť tzv. kontradiktórne konanie. Prokurátor a obvinený spolu so svojím obhajcom sú prítomní počas tohto konania a majú právo klásť vypočúvanej osobe otázky. Orgány presadzovania práva môžu tiež požiadať súd o vykonanie ďalších dôkazov, ak to považujú za potrebné vo verejnom záujme.

Za vykonávanie vyšetrovania sú zodpovedné orgány presadzovania práva, ktoré majú na starosti kriminálnu políciu. Kriminálna polícia začína vyšetrovanie z vlastnej iniciatívy, ak tretia strana podá oznámenie na polícii alebo na príkaz prokuratúry.

V každom prípade vás orgány presadzovania práva alebo kriminálna polícia musia informovať o tom, že sa proti vám vedie vyšetrovanie a prečo. Okrem toho musíte byť informovaný o tom, že ako obvinená osoba nie ste povinný vypovedať a že ak budete, môže to byť použité ako dôkaz proti vám.

Ak ste spáchali trestný čin, z ktorého ste obvinený, a ak sa priznáte (ak priznáte vinu), bude to pre súd pri rozhodovaní o treste dôležitá poľahčujúca okolnosť. Priznanie viny však nemá žiadny vplyv na priebeh súdneho konania.

ii. Zadržanie

Prokuratúra a/alebo kriminálna polícia môžu väčšinu vyšetrovacích úkonov vykonať sami a bez povolenia súdu. Patrí sem najmä vyšetrovanie a výsluchy, identifikácia, zaistenie, prehliadka oblečenia a predmetov, ktoré má osoba pri sebe, atď.

iii. Vypočutie

iv. Vyšetrovacia väzba

Na uloženie a predĺženie vyšetrovacej väzby je potrebný súdny príkaz. To isté platí aj pre použitie donucovacích opatrení v súvislosti so základnými právami (napr. prehliadky miest chránených domovým právom, prístup k bankovým účtom, odpočúvanie telefónov alebo analýza údajov z telefónov).

Do vyšetrovacej väzby môžete byť vzatý len vtedy, ak ste dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu a ak existuje aj dôvod väzby (riziko úteku, riziko skrývania alebo riziko spáchania alebo vykonania trestného činu). Na vaše zatknutie (príslušníkmi kriminálnej polície) je potrebný súhlas súdu (pokiaľ vás nechytia pri čine alebo nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo).

Vyšetrovaciu väzbu musí nariadiť súd a musí sa vykonávať vo väzení. Kriminálna polícia vás môže zadržať maximálne na 48 hodín a potom vás okamžite predviesť pred súd.

V zákone sa nestanovuje, či a ako môžete o svojom zadržaní informovať svoju rodinu alebo priateľov. V každom väzení sú k dispozícii sociálne služby, ktoré vám v týchto záležitostiach pomôžu.

Rozhodnutie o vyšetrovacej väzbe vám bude prečítané, v prípade potreby s pomocou tlmočníka. Musíte dostať písomnú kópiu tohto rozhodnutia. V rozhodnutí musí byť uvedená povaha trestného činu, z ktorého ste vážne podozrivý. Musia sa v ňom uvádzať aj všetky skutočnosti, ktoré podľa názoru súdu odôvodňujú vaše zadržanie.

Počas celého trvania vyšetrovacej väzby vás musí zastupovať obhajca. Ak si ho neurčíte sami, bude vám pridelený advokát.

Rozhodnutie súdu o uložení vyšetrovacej väzby sa prijíma na ústnom pojednávaní.

V lehote troch dní sa proti rozhodnutiu o uložení vyšetrovacej väzby alebo o jej neskoršom predĺžení môžete odvolať na Vyšší krajinský súd.

Každé rozhodnutie o vyšetrovacej väzbe je platné na obmedzené obdobie. Rozhodnutie o uložení vyšetrovacej väzby platí štrnásť dní. Rozhodnutie o prvom predĺžení vyšetrovacej väzby platí jeden mesiac. Akékoľvek následné rozhodnutie o predĺžení vášho zadržania bude platiť dva mesiace.

Vyšetrovacia väzba by nemala celkovo trvať dlhšie ako šesť mesiacov, ale vzhľadom na závažnosť trestného činu sa môže predĺžiť.

C. Aké práva mám počas vyšetrovania?

V závislosti od jednotlivých krokov a fáz vyšetrovania máte rôzne práva:

  • Vyšetrovanie a získavanie dôkazov
  • Zatknutie a vyšetrovacia väzba
  • Trestné oznámenie
  • Príprava hlavného pojednávania obhajobou

V každom prípade máte bez ohľadu na konkrétnu fázu konania tieto práva:

  • Musíte byť čo najskôr informovaný o tom, že sa proti vám vedie vyšetrovanie, o trestnom čine, z ktorého ste podozrivý, a o svojich najdôležitejších procesných právach.
  • V ktorejkoľvek fáze konania máte právo určiť si obhajcu podľa vlastného výberu alebo požiadať o právnu pomoc. Ak sú skutkové okolnosti prípadu alebo právne otázky zložité, môžete požiadať o pridelenie obhajcu, ktorý vám bude poskytovať právnu pomoc počas celého konania. V trestnom konaní proti cudzincom, ktorí nepoznajú rakúsky právny systém, to tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou. Vo všetkých prípadoch, v ktorých sa vyžaduje to, čo sa považuje za povinnú obhajobu, vám v každom prípade bude pridelený obhajca, ak si ho nezvolíte sami. Ak vás nezastupuje obhajca na účely náhrady nákladov konania, musíte znášať náklady na ustanoveného obhajcu.

Najdôležitejšie fázy, v ktorých musíte mať obhajcu, sú: počas celého obdobia vyšetrovacej väzby, počas celého konania o umiestnení duševne chorého páchateľa do ústavu, konania pred laickým súdom alebo porotným súdom alebo konania pred samosudcom, ak za trestný čin môže byť uložený trest odňatia slobody na viac ako tri roky.

  • Nahliadnuť do spisu.
  • Vyjadriť sa k obvineniam, ktoré boli proti vám vznesené, alebo nevypovedať.
  • Požiadať o vykonanie dôkazov.
  • Odvolať sa proti opatreniam prijatým orgánmi presadzovania práva alebo kriminálnou políciou, ako aj proti rozhodnutiam súdu.
  • Pridelenie prekladateľa/tlmočníka.

i. Mám právo na tlmočníka a preklady?

Ak nemôžete dostatočne komunikovať v nemčine, máte právo požiadať o tlmočníka, ktorý vám bude počas výsluchu bezplatne pridelený. Ak tlmočník nie je prítomný, nemusíte a nemali by ste odpovedať na žiadne otázky. Tlmočník vám otázky preloží do jazyka, ktorému rozumiete. Tlmočník bude vaše odpovede tlmočiť do nemčiny.

V každom prípade vám tlmočník musí tlmočiť informácie a pokyny týkajúce sa právnych záležitostí, ktoré vám musia byť poskytnuté zo zákona. Ak si to želáte, tlmočník vám bude pomáhať aj pri kontaktoch s prideleným obhajcom (nie s advokátom, ktorého ste si vybrali).

Ak ste informovaný o súdnom príkaze alebo súdnom rozhodnutí, môžete požiadať o pomoc pri preklade týchto dokumentov. Ak chcete nahliadnuť do svojho spisu, prekladateľ vám pomôže len vtedy, ak nemáte obhajcu a nie je rozumné očakávať, že si preklad príslušných častí spisu zabezpečíte sami.

ii. Mám právo na informácie a prístup k spisu?

Ako obvinená osoba máte právo nahliadnuť do svojho spisu. Takto sa dozviete viac o dôkazoch proti vám. Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že jednotlivé časti spisu nebudú prístupné na nahliadnutie. Máte právo kedykoľvek predložiť vlastné dôkazy.

iii. Mám právo na prístup k obhajcovi a na komunikáciu s tretími osobami?

Advokáta nepotrebujete s výnimkou prípadov, keď sa vyžaduje zastupovanie obhajcom. Bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste zadržaný, máte právo kedykoľvek sa poradiť s právnikom, ak si to želáte. Pri kontakte s príslušným obhajcom vám musí byť zabezpečený aj tlmočník.

Ak ste zatknutý a poznáte meno advokáta, ktorý vás chce obhajovať, môžete ho kontaktovať priamo alebo prostredníctvom polície. Ak nepoznáte žiadneho obhajcu, môžete sa obrátiť na pohotovostnú službu advokátskej komory.

iv. Mám právo na právnu pomoc?

V ktorejkoľvek fáze konania máte právo určiť si obhajcu podľa vlastného výberu alebo požiadať o právnu pomoc. Ak sú skutkové okolnosti prípadu alebo právne otázky zložité, môžete požiadať o pridelenie obhajcu, ktorý vám bude poskytovať právnu pomoc počas celého konania. V trestnom konaní proti cudzincom, ktorí nepoznajú rakúsky právny systém, to tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou. Vo všetkých prípadoch, v ktorých sa to vyžaduje, vám v každom prípade bude pridelený obhajca, ak si ho nezvolíte sami. Ak vás nezastupuje obhajca na účely náhrady nákladov konania, musíte znášať náklady na ustanoveného obhajcu.

v. Dôležité informácie o:

a. prezumpcii neviny

Orgány presadzovania práva musia ukončiť vyšetrovanie, ak nebol spáchaný žiadny trestný čin alebo ak zistené skutočnosti nie sú dostatočné na odsúdenie obvineného. Vo všetkých ostatných prípadoch, v ktorých boli skutočnosti dostatočne preukázané, musia orgány presadzovania práva podať obžalobu na príslušný súd.

b. práve odoprieť výpoveď a práve nevypovedať vo vlastný neprospech

Osoby sú oprávnené odoprieť výpoveď, ak by inak seba alebo blízke osoby (§ 156 ods. 1 bod 1) vystavili nebezpečenstvu trestného stíhania alebo v súvislosti s trestným konaním proti nim riziku, že sa usvedčia nad rámec svojej predchádzajúcej výpovede.

vi. Aké sú osobitné záruky v prípade detí?

Ak sú deti alebo maloletí obeťami alebo svedkami násilia, majú právo na psychosociálnu a právnu podporu počas procesu.

D. Aké sú zákonné lehoty počas vyšetrovania?

Orgány presadzovania práva musia ukončiť vyšetrovanie, ak nebol spáchaný žiadny trestný čin alebo ak zistené skutočnosti nie sú dostatočné na odsúdenie obvineného. Vo všetkých ostatných prípadoch, v ktorých boli skutočnosti dostatočne preukázané, musia orgány presadzovania práva podať obžalobu na príslušný súd.

Posledná aktualizácia: 22/06/2018

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

2 - Moje práva počas súdneho procesu

A. Kde sa súdne konanie uskutoční?

Súdne konanie sa uskutoční na súde, na ktorom orgány presadzovania práva vzniesli konečné obvinenia. Spravidla je to súd príslušný podľa miesta spáchania trestného činu. Až na niekoľko výnimiek sú štúdie verejné.

V závislosti od druhu trestu rozhoduje samosudca, laický súd alebo porota. Laici zasadajú aj na laických súdoch alebo porotných súdoch.

B. Môže dôjsť k zmene obvinenia? Ak áno, aké právo na informácie mám v tejto súvislosti?

Po vznesení obvinenia proti vám už nie je možné obmedziť prístup k spisom. Najneskôr v tomto okamihu máte prístup k úplnému spisu, ktorý je k dispozícii aj súdu. Súd sa pripraví na priebeh konania.

Ak chcete, môžete požiadať o dôkazy, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na súdne konanie. Môžete požiadať najmä o vypočutie svedkov. V žiadosti o vykonanie dôkazu musíte uviesť skutočnosti, ktoré chcete daným dôkazom preukázať. Môžete byť tiež požiadaní, aby ste uviedli dôvod, prečo si myslíte, že požadovaný dôkaz je vhodný.

Ak ste počas súdneho konania obvinený z ďalšieho trestného činu, orgány presadzovania práva môžu rozšíriť obvinenia proti vám a súdne konanie sa môže rozšíriť o nové obvinenia, pokiaľ za ne nehrozí prísnejší trest ako za pôvodné obvinenia.

Súd je pri svojom rozhodovaní viazaný len skutočnosťami opísanými v obžalobe, a nie právnym posúdením orgánov presadzovania práva. Súd môže kvalifikovať trestný čin, z ktorého ste obvinený, inak, ako ho kvalifikovali orgány presadzovania práva v obžalobe.

C. Aké práva mám počas súdneho pojednávania?

Tak ako počas celého trestného konania, aj počas hlavného pojednávania máte právo nevypovedať. K obvineniam proti vám sa nemusíte vyjadrovať.

Ak sa počas súdneho konania priznáte k obvineniam, bude to pri určovaní trestu tiež poľahčujúca okolnosť. Priznanie viny však nemení priebeh súdneho konania. Ak nepoviete pravdu, nebudete potrestaní.

Laickí sudcovia a porotné súdy nemôžu viesť konanie vo vašej neprítomnosti. Okrem toho vás v takomto konaní musí vždy zastupovať advokát. Neexistujú žiadne ustanovenia o súdnom konaní prostredníctvom videokonferencie.

Ak dostatočne nerozumiete nemecky, na vypočutie musí byť prizvaný tlmočník. Tlmočník vám preloží najdôležitejšie udalosti počas procesu do jazyka, ktorému rozumiete.

Počas hlavného pojednávania máte tiež právo podávať návrhy, najmä návrhy na vykonanie dôkazov.

V konaní pred laickým súdom alebo porotným súdom musíte byť zastúpený obhajcom, zatiaľ čo v ostatných typoch konaní je ustanovenie obhajcu dobrovoľné.

Vybraného obhajcu môžete kedykoľvek zmeniť. Nesmie sa tým však zbytočne predlžovať konanie.

i. Vyžaduje sa moja prítomnosť na súde? Za akých podmienok je možné nezúčastniť sa osobne na súdnom pojednávaní?

Nie ste povinný zdržiavať sa v Rakúsku počas celého vyšetrovania. Ochranu vašich práv pri vyšetrovaní môže (ak si to želáte) zabezpečiť aj váš advokát.

Spravidla musíte prísť na výsluch do Rakúska. Videoprenos pri vyšetrovaní je možný len vtedy, ak o to požiada rakúsky orgán presadzovania práva, ak s týmto postupom súhlasíte a ak je takýto videoprenos obvinenej osoby vo vašej krajine zavedený. Telefonický výsluch ako obvinenej osoby však nie je zavedený.

ii. Mám právo na tlmočníka a preklad dokumentov?

Ak dostatočne nerozumiete nemecky, na vypočutie musí byť prizvaný tlmočník. Tlmočník vám preloží najdôležitejšie udalosti počas procesu do jazyka, ktorému rozumiete.

iii. Mám právo na advokáta?

V konaní pred laickým súdom alebo porotným súdom musíte byť zastúpený obhajcom, zatiaľ čo v ostatných typoch konaní je ustanovenie obhajcu dobrovoľné.

Vybraného obhajcu môžete kedykoľvek zmeniť. Nesmie sa tým však zbytočne predlžovať konanie.

Posledná aktualizácia: 22/06/2018

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.

3 - Moje práva po skončení súdneho procesu

A. Mám právo sa proti rozhodnutiu súdu odvolať?

Obvinená osoba sa môže proti každému súdnemu rozhodnutiu o odsúdení odvolať na súd vyššieho stupňa. Proti rozsudkom okresných súdov a samosudcov na krajinských súdoch možno podať odvolanie bez obmedzenia. Jeho cieľom je napadnúť súdne rozhodnutie o vine aj rozhodnutie o treste. V tomto konaní môžete tiež požiadať o získanie nových dôkazov alebo predložiť nové dôkazy.

Ak rozsudok vynesie laický sudca alebo porota, môžete sa odvolať iba proti rozsudku, ale nie proti rozhodnutiu o vine. Tieto rozsudky možno napadnúť len návrhom na vyhlásenie neplatnosti, v ktorom môžete namietať procesné chyby v odôvodnení rozhodnutia a nesprávne právne posúdenie.

Nemôžete napadnúť hodnotenie dôkazov sudcom. Nie je možné predložiť žiadne nové dôkazy.

Svoj úmysel podať odvolanie proti rozsudku musíte oznámiť buď ihneď po jeho vyhlásení, alebo najneskôr do troch dní. Súd potom vydá písomný rozsudok a doručí ho vám alebo vášmu obhajcovi. Váš obhajca potom musí do štyroch týždňov podať písomné odvolanie.

Rovnaké právo na odvolanie má aj prokuratúra.

B. Aké ďalšie možnosti nápravy mám?

Obvinená osoba sa môže proti každému súdnemu rozhodnutiu o odsúdení odvolať na súd vyššieho stupňa. Proti rozsudkom okresných súdov a samosudcov na krajinských súdoch možno podať odvolanie bez obmedzenia. Jeho cieľom je napadnúť súdne rozhodnutie o vine aj rozhodnutie o treste. V tomto konaní môžete tiež požiadať o získanie nových dôkazov alebo predložiť nové dôkazy.

Ak rozsudok vynesie laický sudca alebo porota, môžete sa odvolať iba proti rozsudku, ale nie proti rozhodnutiu o vine. Tieto rozsudky možno napadnúť len návrhom na vyhlásenie neplatnosti, v ktorom môžete namietať procesné chyby v odôvodnení rozhodnutia a nesprávne právne posúdenie.

C. Aké sú dôsledky odsúdenia?

i. Výpis z registra trestov

Spolkové policajné riaditeľstvo vo Viedni vedie register trestov pre celé Rakúsko. Obsahuje predovšetkým tieto informácie:

  • všetky právoplatné rozsudky rakúskych trestných súdov;
  • všetky právoplatné odsúdenia cudzích štátnych príslušníkov a osôb, ktoré majú bydlisko alebo pobyt v Rakúsku, zahraničnými súdmi; ako aj
  • všetky rozhodnutia vnútroštátnych a zahraničných trestných súdov v súvislosti s týmito rozsudkami.

Proti záznamom v registri trestov sa nemožno odvolať. V závislosti od závažnosti trestného činu sa po určitom čase vykoná zápis do registra trestov.

v. Výkon trestu, prevoz väzňov

Ak si to želáte alebo s tým súhlasíte, je možné si trest odpykať vo vašej rodnej krajine. Platné pravidlá možno nájsť v Dohovore o odovzdávaní odsúdených osôb (najmä v článku 3).

Posledná aktualizácia: 22/06/2018

Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.