Oskarżeni (postępowanie karne)

Eslováquia

Conteúdo fornecido por
Eslováquia

A) Czy mam prawo do odwołania się od orzeczenia sądu?

Po wniesieniu aktu oskarżenia sąd może wydać orzeczenie w postaci wyroku nakazowego bez przeprowadzania rozprawy. Jeżeli sąd wyda wyrok nakazowy, skazany może wnieść sprzeciw w terminie 8 dni od dnia otrzymania powiadomienia o wydaniu wyroku. W przypadku wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc i sąd przeprowadza rozprawę.

Od wyroku sądu pierwszej instancji można odwołać się bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku lub w terminie 15 dni od tej daty. Jeżeli skazany nie był obecny na rozprawie, musi wnieść apelację w terminie 15 dni od dnia otrzymania pisemnego zawiadomienia od sądu, który wydał wyrok. Skazany może wnieść apelację od wyroku w całości lub wyłącznie od jego części.

W przypadku wniesienia apelacji wyrok nie uprawomocni się i nie będzie wykonalny do chwili rozpoznania apelacji przez sąd apelacyjny.

Sąd apelacyjny odrzuci apelację, jeżeli skazany wniesie ją po upływie wyznaczonego terminu lub jeżeli pozwany zrzeknie się prawa do wniesienia apelacji, albo oddali ją, jeżeli uzna wyrok sądu pierwszej instancji za prawidłowy i prawomocny. Orzeczenie sądu apelacyjnego jest prawomocne i wykonalne.

Sąd apelacyjny może ewentualnie uchylić wyrok i przekazać sprawę sądowi niższej instancji do ponownego rozpoznania albo wydać orzeczenie co do istoty sprawy.

B) Jakie mam inne możliwości zaskarżenia orzeczenia?

Od orzeczenia sądu apelacyjnego nie przysługuje środek zaskarżenia.

Skazany może wnieść kasację (dovolanie) do Sądu Najwyższego, zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego lub wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania. Prawomocne orzeczenie sądu apelacyjnego pozostaje jednak ważne i wykonalne. Oskarżony, który został skazany na karę pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności z dozorem kuratora sądowego ani warunkowego zwolnienia, musi rozpocząć odbywanie kary w zakładzie karnym.

Skazany może wnieść kasację do Sądu Najwyższego za pośrednictwem sądu, który rozpoznawał sprawę w pierwszej instancji, w ciągu 3 lat od dnia otrzymania na piśmie prawomocnego wyroku kończącego postępowanie w sprawie. Kasację do Sądu Najwyższego można wnieść wyłącznie po spełnieniu określonych przesłanek przewidzianych w kodeksie postępowania karnego.

Skazany może wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania w przypadku ujawnienia nowych okoliczności faktycznych, które nie były znane w czasie prowadzenia postępowania sądowego, jeżeli takie nowe okoliczności są na tyle istotne, że mogłyby doprowadzić do uchylenia prawomocnego wyroku.

C) Jakie skutki będzie mieć dla mnie wyrok skazujący?

(i) Rejestr karny

Jeżeli oskarżony zostanie uznany za winnego popełnienia przestępstwa, w rejestrze karnym dokonuje się stosownego wpisu. O dokonanie takiego wpisu mogą wystąpić różne organy państwowe, np. do celów związanych z innym postępowaniem karnym. Odpis (odpis) z rejestru karnego zawiera informacje o wszystkich skazaniach, natomiast wyciąg (výpis) z rejestru karnego nie zawiera informacji o skazaniach zatartych.

(v) Wykonanie kary, przekazywanie więźniów, warunkowe zwolnienie i kary alternatywne

Z chwilą gdy wyrok sądu skazujący oskarżonego na karę pozbawienia wolności stanie się wykonalny, sąd nakazuje skazanemu stawić się w zakładzie karnym w celu odbycia kary lub nakazuje doprowadzenie skazanego do zakładu karnego.

Skazany może wystąpić do sądu o odroczenie rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności w przypadku poważnej choroby. Jeżeli wymiar kary pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku, sąd może – z uzasadnionych przyczyn – odroczyć rozpoczęcie jej odbywania o maksymalnie 3 miesiące (lub, w wyjątkowych okolicznościach, o dłuższy okres).

Jeżeli wobec oskarżonego zapadł wyrok w zawieszeniu przewidujący warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności z dozorem kuratora sądowego, skazany musi poddać się takiemu dozorowi i sąd będzie monitorował zachowanie skazanego w wyznaczonym okresie objęcia dozorem. Sąd może wydać postanowienie stwierdzające, że skazany spełnił warunki zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności z dozorem kuratora sądowego bądź ich nie spełnił – w tym drugim przypadku sąd nakazuje skazanemu odbycie kary w zakładzie karnym.

Kary alternatywne to środki karne, które sąd może nałożyć zamiast kary pozbawienia wolności. Ich celem jest zagwarantowanie ochrony społeczeństwa przy jednoczesnym uniknięciu konieczności umieszczenia skazanego w zakładzie karnym.

Wyróżnia się następujące kary alternatywne: areszt domowy, praca na cele społeczne, grzywny, warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności oraz warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności z dozorem kuratora sądowego.

Ostatnia aktualizacja: 02/03/2022

Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.