Czy mogę odwołać się od kary orzeczonej w wyroku/orzeczeniu wydanym w postępowaniu karnym?
W razie nieobecności oskarżonego lub niestawiennictwa adwokata na rozprawie, sąd może wydać wyrok zaoczny. W takim przypadku zawsze istnieje możliwość skorzystania ze szczególnego środka zaskarżenia, którym jest wniesienie sprzeciwu od wyroku zaocznego. Istnieje też możliwość wniesienia apelacji od takiego wyroku.
Jeśli wyrok został wydany w twojej obecności, wyrok ten jest kontradyktoryjny. Przysługującym ci środkiem odwoławczym jest apelacja, którą możesz wnieść od wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji. Nie ma zatem możliwości zaskarżenia orzeczeń sądu apelacyjnego i sądu przysięgłych.
W jaki sposób? Do kogo?
Jeśli jesteś osadzony, sprzeciw i apelację od wyroku możesz złożyć w sekretariacie zakładu karnego. Jeśli pozostajesz na wolności, sprzeciw od wyroku możesz złożyć za pośrednictwem urzędnika sądowego, zaś apelację należy wnieść do sekretariatu sądu, który wydał wyrok.
W jakim terminie?
Środek zaskarżenia należy wnieść w ciągu 15 dni.
Jakie są podstawy zaskarżenia?
Brak zgody na rozstrzygnięcie co do ustaleń faktycznych lub podstaw prawnych.
Co się stanie, jeśli w chwili wniesienia środka zaskarżenia przebywam w zakładzie karnym?
Jeśli środek zaskarżenia dotyczy sprawy, w związku z którą jesteś osadzony, a wobec ciebie orzeczono karę pozbawienia wolności, zostaniesz w zakładzie karnym do czasu wydania nowego orzeczenia. W trakcie tego nowego postępowania możesz złożyć wniosek o zwolnienie za poręczeniem majątkowym.
Jeśli jesteś osadzony z innych powodów, środek zaskarżenia nie wpłynie na twoją sytuację w zakładzie karnym.
Jak długo trzeba będzie czekać na rozpoznanie środka zaskarżenia?
Sąd rozpoznaje sprzeciw od wyroku w ciągu 15 dni od jego wniesienia, jeśli pozostajesz na wolności, lub w ciągu 3 dni, jeśli jesteś osadzony. Apelacja jest rozpatrywana w terminie nie dłuższym niż 60 dni od jej wniesienia.
Czy w przypadku wniesienia środka zaskarżenia będę miał prawo powołania nowych dowodów?
Tak.
Na jakich zasadach toczy się postępowanie?
Na takich samych zasadach jak postępowanie przed sądem pierwszej instancji (zob. arkusz informacyjny 3).
Sędzia najpierw zbada, czy środek zaskarżenia został wniesiony w terminie, następnie ponownie rozpatrzy okoliczności faktyczne oraz karę, którą ewentualnie należy wymierzyć.
Co się stanie, jeśli środek zaskarżenia zostanie uznany za zasadny/oddalony?
Jeśli sprzeciw lub apelacja od wyroku zostaną uznane za zasadne, istnieją dwie możliwości:
Jeśli środek zaskarżenia zostanie oddalony:
Czy można wnieść środek zaskarżenia do sądu wyższej instancji/innego sądu?
Od orzeczenia sądu pierwszej instancji w sprawie sprzeciwu przysługuje prawo do wniesienia apelacji do sądu apelacyjnego. Od orzeczenia sądu apelacyjnego przysługuje prawo do wniesienia kasacji w terminie 15 dni do sądu kasacyjnego, poprzez złożenie stosownego oświadczenia w sekretariacie sądu apelacyjnego. Czynność ta nie spowoduje zawieszenia wykonania wyroku skazującego.
W jakich okolicznościach?
Kasację można wnieść wyłącznie w przypadku naruszenia przepisów prawa materialnego lub przepisów postępowania.
Czy mogę domagać się odszkodowania, jeśli pierwsze orzeczenie było nieprawidłowe?
Tak, jeśli w związku z tym zostałeś pozbawiony wolności.
W jakiej wysokości?
W kwocie stanowiącej odszkodowanie za szkodę poniesioną w wyniku pozbawienia wolności.
W jaki sposób?
Składając formalny wniosek do Federalnego Departamentu Sprawiedliwości.
Czy jeśli wniesiony przeze mnie środek zaskarżenia zostanie uznane za zasadny, informacja o moim skazaniu nadal będzie figurować w rejestrze karnym?
Nie.
Jeżeli w terminie 15 dni od daty doręczenia wyroku skazującego wydanego zaocznie nie zostanie wniesiony sprzeciw.
Jeżeli w terminie 25 dni od daty wydania wyroku skazującego nie wniesiesz apelacji lub nie zrobi tego prokurator.
Tak.
Czy przekazanie następuje automatycznie?
Nie, we wszystkich przypadkach wymagana jest zgoda organów belgijskich i innego państwa członkowskiego.
W jakich okolicznościach?
Czy przysługuje mi prawo wniesienia zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie przekazania?
Tak, z wyjątkiem przypadku, gdy wyraziłeś zgodę na przekazanie.
W ramach przekazania w celu wykonania w państwie pochodzenia kary orzeczonej w Belgii (przypadek 1), w terminie 60 dni możesz wystąpić do Rady Stanu z wnioskiem o jego uchylenie lub zawieszenie oraz do sędziego orzekającego w sprawach nie cierpiących zwłoki o kontrolę sądową.
W ramach wykonania europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez państwo pochodzenia (przypadek 2 i 3) sędzia orzekający w sprawach nie cierpiących zwłoki dokonuje wstępnej kontroli nakazu w terminie 15 dni od daty aresztowania, o którym postanowiła izba doradcza. W ciągu 24 godzin od orzeczenia izby doradczej można odwołać się do izby oskarżeń (zob. arkusz informacyjny 3). W ciągu kolejnych 24 godzin od orzeczenia izby oskarżeń można dalej odwołać się do sądu kasacyjnego.
Nie.
Czy informacje o skazaniu i zarzutach stanowiących jego podstawę zostaną umieszczone w rejestrze karnym?
Tak.
W jaki sposób i gdzie informacje te są gromadzone?
Informacje te będą znajdować się w bazie danych zwanej „Centralnym rejestrem karnym”, prowadzonym przez Federalny Departament Sprawiedliwości.
Jak długo przechowuje się informacje w tym rejestrze?
Informacje o karach nakładanych przez policję (kara pozbawienia wolności od 1 do 7 dni, kara grzywny w wysokości od 1 EUR do 25 EUR, kara od 20 do 45 godzin pracy na cele społeczne) są usuwane po upływie 3 lat.
Informacje o innych wyrokach skazujących pozostają tam na zawsze. Istnieje jednak możliwość doprowadzenia do ich usunięcia w postępowaniu rehabilitacyjnym.
Czy informacje te mogą być przechowywane w rejestrze bez mojej zgody?
Tak
Czy mogę sprzeciwić się ich umieszczeniu w rejestrze?
Nie.
Kto ma dostęp do znajdujących się w rejestrze karnym informacji na mój temat?
Organy policyjne i sądowe mają nieograniczony dostęp do tych informacji.
Rejestru karnego nie można mylić z wyciągiem z rejestru karnego, którego wymagają niektóre organy administracji publicznej lub określone osoby prywatne (np. pracodawcy) i który nie zawiera wszystkich informacji znajdujących się w rejestrze karnym. Na przykład informacje o wyrokach skazujących bez orzeczenia o winie, na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 6 miesięcy i na karę grzywny do 500 EUR lub o grzywnach nałożonych za naruszenie przepisów kodeksu drogowego bez orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na czas dłuższy niż 3 lata są usuwane po trzech latach i 25 dniach od dnia wydania wyroku skazującego. Ponadto na wyciągu nigdy nie umieszcza się informacji o zawieszeniu wykonania kary, zwykłym ani warunkowym.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.